Poraďte vhodný okulár

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Artaban
Věk: 52

Re: Poraďte vhodný okulár

Příspěvek #691 od Artaban » 10. 01. 2019, 22:44

mino07 : No, už jen tak 10-20 otázek a kupuješ Dobsona :) To zaclonění pomůže jen částečně. Na 90mm průměr, jsi naložil víc, jak 3D a to kolikrát nedá ani dobrá optika.
Je třeba si uvědomit, že albedové a jiné útvary na Marsu, jsou mnohem méně kontrastní, než podrobnosti na Měsíci. To hodně zvyšuje nároky na kvalitu optiky.
Navíc, je Mars už docela malej. Když by měl Mars průměr nějakých 15", tak zvětšením 150x se zacloněním na těch 90mm, bys měl šanci něco málo zahlédnout. Za těchto podmínek a s tím co máš, to nepůjde.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654  Refra.Zeiss AS 80/1200 Refraktor AD800 (meopta 56/800)  triedr TS 20x80 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30
http://planety.g6.cz/

Zverimex
Věk: 26

Příspěvek #692 od Zverimex » 11. 01. 2019, 11:12

Dobrej lidi ;) již delší dobu pročítám fórum ale nedostalo se mi uspokojivé odpovědi,která by mě vážně přesvedčila že z toho velkého množství informací co tu je. To je srovna ta správná. V prvé řadě si nejsem uplně jistý jestli koupit kvalitnější barlow či jen koupit okuláry. Mám sky-watcher dobson 254/1200. Dále je tu moc typů na okuláry ale který opravdu vybrat v cenové hladině 3000-4000kč? Okuláry bych chtěl použí zejména na planety DSO až později. Zárověn nechci kupovat levné a nekvalitní okuláry které bych za rok vyměnil na to nejsem dost bohatý abych si jich kupoval tolik :lol: . Filtry zatím neřeším až někdy později až budu mít napozorováno až tedy na polarizační filtr má smysl nebo jít do klasického šedého filtru na měsíc? Díky moc za každou eadu už se tady s tím trápím dlouho a ne a ne si vybrat abych neudělal chybu ve výběru. Momentálně mi přijdou nejrozumnější celestron x cell LX prodávají různé průmery a od stejnou modelou řadu i barlow čočku.
Sky-watcher Dobson 254/1200

gunaroid

Příspěvek #693 od gunaroid » 11. 01. 2019, 12:37

No, rad na planetární okuláry tady najdeš dost a dost, ale logicky každý má trochu jiné preference, takže těžko dostaneš jednotný závěr :roll:
Osobně nedám dopustit na okuláry Omegon LE, používal jsem 6 mm verzi s Dobsonem 150/1200 a neměl jsem si nač stěžovat. Komfort pozorování je parádní, cena přijatelná. Filtry na planety nepotřebuješ, jediný filtr který je běžnému smrtelníku skutečně k něčemu užitečný je kvalitní UHC na deep sky objekty.
SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30

Artaban
Věk: 52

Příspěvek #694 od Artaban » 11. 01. 2019, 16:58

Zverimex: Omegony jsou dobrý, ale je otázka, jak hodně chceš planety pozorovat a tím pádem, to naznačí, jestli budou stačit na hodně dlouho, nebo je časem budeš měnit. Taky jsem tak to kupoval, ale časem jsem šel do ještě lepších, které už doufám měnit nebudu :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654  Refra.Zeiss AS 80/1200 Refraktor AD800 (meopta 56/800)  triedr TS 20x80 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30
http://planety.g6.cz/

Zverimex
Věk: 26

Příspěvek #695 od Zverimex » 12. 01. 2019, 08:06

Dily moc za rady :) takže pokud chci fakt nějakou kvalitu na celý život tak mám koupit nějaký lepší televue? O těch filtrech zatím vůbec neuvažuji akorát časem UHC profi. Mám vyhlídnutý tento polarizační filtr http://www.supra-dalekohledy.cz/filtr-o ... ml...stojí zato do něj jít? A jakou řadu zvětšení by jste mi doporučil k mýmu dobsonovy?
Sky-watcher Dobson 254/1200

MilAN
Věk: 70

Příspěvek #696 od MilAN » 12. 01. 2019, 09:18

Tak nejsou jen TeleVue okuláry, a déle je otázkou, jak širokoúhlé okuláry. A také, jestli rozlišovat okuláry na DSO a planetární . Jinak si ale myslím, že hodně dlouho nepoznáš rozdíl mezi velmi dobrými okuláry OmegonLE a špičkovými, ačkoliv rozdíl v ceně určitě poznáš.
A pokud jde o ten polarizační filtr, jsem přesvědčen, že ho u tohoto průměru dalekohledu moc nepotřebuješ. A pokud, tak úplně něco jiného, než ten dvojitý. Určitě dva solo polarizáky, každý jiného průměru. Nebo jeden neutrální (šedivý) filtr vhodné propustnosti.
Základní řadu okulárů bych volil tak , aby pokryla zvětšení tak od 50 x do 250x . Na to stačí 4 okuláry. je jen otázkou, jak moc širokoúhlé.
A bez komakorektoru s větší šířkou pole poroste dost i koma.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz

vla

Příspěvek #697 od vla » 12. 01. 2019, 11:18

Já bych to momentálně stejně jako Milan s kvalitou okulárů na planety za každou cenu nepřeháněl. Důvody jsou jednoduché, jako začátečník rozdíl kvality asi moc nepoznáš, planety jsou a budou ještě na pár let nízko nad obzorem, takže zázraky v pozorováních nelze očekávat a výrobci dodávají na trh stále kvalitnější okuláry s tím jak se vyvíjí technologie. Osobně jsem si kdysi koupil TV Radiany jako jedny z nejlepších okulárů obecně. Na planety to tehdy byly minimálně od TV nejlepší co se dalo sehnat. Dneska o nich už nikdo nemluví, jsou výborné, ale jelikož se již nevyrábí je možné, že jejich náhrady jsou lepší a tohle bude stále pokračovat. Takže kupovat špičkové okuláry na planety má dle mě několik let čas, rozdíly jsou obecně od nějaké střední třídy při dobrém výběru minimální. Ono nakonec se ukáže, že když jednou dvakrát za rok chytíš špičkový seing uvidíš věci běžně zcela nevídané i docela levnou optikou.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.

Zpět na “Fórum pro začátečníky”