Chystáte sa pozorovať jesenné roje?

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Chystáte sa pozorovať jesenné roje?

#16

Příspěvek od Pavuk_ »

Cafte chlopi,
co takto radiove pozorovanie teda pozorovanie odrazov signalu od meteorickych stop?

http://www.maxmedia.sk/privat/pavuk/projekt_leonidy.php
Uživatelský avatar
dusko
Příspěvky: 76
Registrován: 17. 01. 2003, 03:28

Chystáte sa pozorovať jesenné roje?

#17

Příspěvek od dusko »

nazdar pali, dlho som ta nevidel. ako sa mas? pozeram, ze si presiel od jupitera a slnka k meteorom? :-)
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Chystáte sa pozorovať jesenné roje?

#18

Příspěvek od Pavuk_ »

dusko napsal: nazdar pali, dlho som ta nevidel. ako sa mas? pozeram, ze si presiel od jupitera a slnka k meteorom? :-)
ahoj Dusan,
tak nakoniec sa tu stretneme vsetci, to je skvele.
Tak tak ako vravis. Od 99 s Mastenovou , teraz sam pozorujem si metasy, mohol by som to registrovat nonstop, ale setrim prijmac a bojim sa burok Ale Leonidy si nenecham ujst!
Ako inak ? Rozchodil si tu tvoju dvacinu ?
Uživatelský avatar
dusko
Příspěvky: 76
Registrován: 17. 01. 2003, 03:28

Chystáte sa pozorovať jesenné roje?

#19

Příspěvek od dusko »

inak pohoda. astronomii sa ale uz nejako aktivne nevenjem... co uz. ale 20-ina zije - dal som ju kamaratovi, ten ju pouziva... mozno poznas Maros Rusnak. obcas s nim foti aj laco balint . niekedy by sme mohli zajst na pivo, co ty nato?
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Chystáte sa pozorovať jesenné roje?

#20

Příspěvek od Pavuk_ »

dusko napsal: inak pohoda. astronomii sa ale uz nejako aktivne nevenjem... co uz. ale 20-ina zije - dal som ju kamaratovi, ten ju pouziva... mozno poznas Maros Rusnak. obcas s nim foti aj laco balint . niekedy by sme mohli zajst na pivo, co ty nato?som za, chcel som ti to navrhnut ;-)
Teraz to mam dost nabite v praci aj mimo (budem sa 30.10 zenit). Ale tento rok to este stihame, dufam aj daco popozorovat!
Uživatelský avatar
dusko
Příspěvky: 76
Registrován: 17. 01. 2003, 03:28

Chystáte sa pozorovať jesenné roje?

#21

Příspěvek od dusko »

Blahozelam. ja som zenaty uz 4 roky :-). ale s astronomkou :-). ozvi sa niekedy, az budes mat vono a zajdeme niekam. poslem ti cislo na ss.
LbA

Chystáte sa pozorovať jesenné roje?

#22

Příspěvek od LbA »

dusko napsal: hi all.
nemal som cez vikend co robit, tak som prepisal imoprot do win32. najdete to na http://www.persoholic.org/dusko/metas.exe. je to samorozbalovaci rar. vie nacitavat a ukladat cvs a nacitavat format imoprotu + komplet editovanie, pridavanie zaznamov a pod. nie je to uplne hotove, ale je to funkcne... (co by napokon clovek chcel stihnut na par dni, ze :-)). pokial ma niekto chut testovat, rad uvitam pripomienky.
zatial...
dusko

Nuz caf dusan :)

Konecne sedim za kompom a za netom. Bol som u rodicov na vychode. Takze som si stiahol programcek. A je to fajn. Len par pripomienok. Ked napr. v INTERVALOCH zadav hodiny a minuty (vzdy to je dvojmiestny udaj), vidim len jedno cislo, a az mam dojem ze to nechce zadat dvojmiestny udaj.

Limitne magnitudy u trojuholnikov si updatni. Novsie data dodam. Su aj na IMO aj u mna a tak. Rozdiel magnitud je niekedy aj 0,5! Co je DOST vela.

Prepocty stredov zornych poli dorobis :)
Takze ani nepisem, ze treba. Dalej si myslim, ze automaticke doplnanie mena pozorovatela podla IMO kodu je neprakticke. A to asi vsetko. A ked uz chces doplnanie mien podla IMO kodov, treba "vymysliet" databazu IMO kodov (zatial staci slovenskych pozorovatelov) a aby sa dala pohodlne dotiahnut z netu. Vtedy to bude mat vyznam. Ale bude to mat nevyhodu. IMO kod niekedy prideluje IMO. Vysvetlim na priklade. V polovici 90.tych rokov pozorovali meteory Michal Maturkanic spolu so synom Michalom Maturkanicom. Obaja dostali kod z IMO....

A taky "suchy" dizajn je fajn. nemam rad precackane okienka plne ikoniek a tak. Staci len kontextove menu.
LbA

Chystáte sa pozorovať jesenné roje?

#23

Příspěvek od LbA »

Drakonidy by mohli byt viditelne uz dnes v noci!
http://www.nms.gr.jp/pdf/prediction-sat ... id2004.pdf

Skuste pozorovat...
Ale POZOR. Drakonidy su EXTREMNE pomale. Ak uvidite nejaky meteor, ktory leti smerom od radiantu a je rychly, tak to NIEJE drakonida.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Chystáte sa pozorovať jesenné roje?

#24

Příspěvek od MaG »

Nebudem mít na to oblohu. Takže nezbývá, než popřát jasné nebe vám na východě.

V předchozích nocech jsem v krátkých zkušebních intervalech na žádnou štěstí neměl.

Co za rok? Myslíte že něco bude, když projde kometa perihelem poměrně výhodně v červenci?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
bzucino
Příspěvky: 261
Registrován: 08. 04. 2002, 21:21

Chystáte sa pozorovať jesenné roje?

#25

Příspěvek od bzucino »

Ahoj Dusko

interface vyzera dobre, ale bude treba prekopat zadavanie udajov. Dovod, preco som pouzival Imoprot, bolo velmi rychle klepanie dat. Navrhoval by som, aby kazde pole malo danu svoju sirku a po dosiahnuti tejto sirky aby presiel kurzor na dalsie pole. Sipka vpravo vlavo hore dole by tiez fungovala. Tab by fungoval ako posun smerom doprava, shiftb Tab smerom dolava. Enter by znamenal vertikalny posun na dalsi meteor. Policko, na ktorom by bol kurzor, by bolo automaticky aktivne.

Dalej u hlavicky by stalo za to ak naklepes IMO kod, tak doplnit automaticky stanoviste. U vacsiny udajov by mal byt bit oznamujuci, ze pri automatickom prepocte a oprave dat budu tieto polia vynechane a v pripade potreby bude do logu zobrazeny len warning. To znamena dajake polia iba read-only (prikladom bud, ak napr. zadavame suradnice v azimutalnej sustave, prepocitava sa na rovnikove, a potom zmenime casove hranice intervalu).

Ked tak sa ozvi.
Uživatelský avatar
dusko
Příspěvky: 76
Registrován: 17. 01. 2003, 03:28

Chystáte sa pozorovať jesenné roje?

#26

Příspěvek od dusko »

Ahoj Dusko

caf bzuco

interface vyzera dobre, ale bude treba prekopat zadavanie udajov.

diky za uznanie :)

Dovod, preco som pouzival Imoprot, bolo velmi rychle klepanie dat. Navrhoval by som, aby kazde pole malo danu svoju sirku a po dosiahnuti tejto sirky aby presiel kurzor na dalsie pole.

To by znamenalo caste chyby, ak by si stlacil povedzme dve klavesy v rychlosti. som rozhodne proti tejto moznosti. takyto bastel by som nevypustil.

Sipka vpravo vlavo hore dole by tiez fungovala. Tab by fungoval ako posun smerom doprava, shiftb Tab smerom dolava. Enter by znamenal vertikalny posun na dalsi meteor. Policko, na ktorom by bol kurzor, by bolo automaticky aktivne.

sipky dorobim, tab predsa uz funguje. rovnako ako shift tab. enter funguje ako odchod yz policka, a na poslednom sa posuva na dalsi riadok. presne ako v starom imoprote. to s tym aktivnym polickom neviem ako myslis, ale ak myslis, ze ked kliknes na policko v zozname a ono sa ti ukaye v edite a kurzor na polozke, tak to predsa funguje. teda nabehne riadok, dorobim aj polozku. to je v pohode.


Dalej u hlavicky by stalo za to ak naklepes IMO kod, tak doplnit automaticky stanoviste.

dorobim

U vacsiny udajov by mal byt bit oznamujuci, ze pri automatickom prepocte a oprave dat budu tieto polia vynechane a v pripade potreby bude do logu zobrazeny len warning. To znamena dajake polia iba read-only (prikladom bud, ak napr. zadavame suradnice v azimutalnej sustave, prepocitava sa na rovnikove, a potom zmenime casove hranice intervalu).

tomuto nerozumiem. preberieme podrobnejsie...

Ked tak sa ozvi.

mam este kopec pripomienok od brata, takye to budem dorabat, hlavne co sa tyka editacie. veryia 1 bude o dokoncenej editacii. potom sa budeme bavit o vypoctoch a zakreslovani. ak mas nejake konkretne pripomienky, hlavne co sa tyka prepoctov, vypoctov, overovania dat, kontroly a neviem coho, napis to prosim presne ku kazdej polozke aj so vzorcami a posli mi to na mail: dusko zavinac persoholic org. vsetky pripomienky k odbornej stranke programu vrelo uvitam.

zatial sa maj, v praci budem v stredu . potom az nabuduci tyzden v utorok, ale to by som uz mal mat doma chello, takze budem reagovat viacmenej online. sorry za pripadne preklepy, nie som doma... ina klavesnica :P
ozaj, neusmejes sa? ;D
ozaj, pozdravuje ta ibi, je tu vedla mna... ibi sa pyta, ci sa neusmejes... ;)
LbA

Chystáte sa pozorovať jesenné roje?

#27

Příspěvek od LbA »

bzucino napsal: Ahoj Dusko

interface vyzera dobre, ale bude treba prekopat zadavanie udajov. Dovod, preco som pouzival Imoprot, bolo velmi rychle klepanie dat. Navrhoval by som, aby kazde pole malo danu svoju sirku a po dosiahnuti tejto sirky aby presiel kurzor na dalsie pole. Sipka vpravo vlavo hore dole by tiez fungovala. Tab by fungoval ako posun smerom doprava, shiftb Tab smerom dolava. Enter by znamenal vertikalny posun na dalsi meteor. Policko, na ktorom by bol kurzor, by bolo automaticky aktivne.

Dalej u hlavicky by stalo za to ak naklepes IMO kod, tak doplnit automaticky stanoviste. U vacsiny udajov by mal byt bit oznamujuci, ze pri automatickom prepocte a oprave dat budu tieto polia vynechane a v pripade potreby bude do logu zobrazeny len warning. To znamena dajake polia iba read-only (prikladom bud, ak napr. zadavame suradnice v azimutalnej sustave, prepocitava sa na rovnikove, a potom zmenime casove hranice intervalu).

Ked tak sa ozvi.

Heh Bzuco. Ako tak citam tvoj prispevok, ty si si ten program len spustil a kukol si ako vyzera, ale nenapisal si do neho nic TAB a SHIFT TAB samozrejme funguju. Ved to su standartne windowsove klaveskove skratky ;)
A ENTERom odklepavat dalsi riadok? Ver tomu ze som sa dos pri IMOPROTE onadaval Podla mna je dost logicke to, ze napisem cislo a buchnem po enteri a vyplnam dalsie policko. Toto nech Dusko okomentuje. Sam som zvedavy, co povie. Tie poloautomaticke doplnania policok je fajn vec. Dusko to tam mozno da, pekne ho popros ;D

A konecne dost dobry napad. Tie "read only" policka je dobra idea Napisem azimut a vysku roja a prevediem na RA a DEC, tak potom tie cisla (RA a DEC) mozu "zosednut" cize uz nemozes menit . A samozrejme ked vyplnim druhu dvojicu, tak prva zosedne..

Dusko odomna uz nafasoval zoznam "akces vajolejsn", tak pracuje na lepsej verzii
Uživatelský avatar
bzucino
Příspěvky: 261
Registrován: 08. 04. 2002, 21:21

Chystáte sa pozorovať jesenné roje?

#28

Příspěvek od bzucino »

Nazdarek, cervenou su tvoje slova (Dusko), ciernou moje (Bzuco).


sipky dorobim, tab predsa uz funguje. rovnako ako shift tab. enter funguje ako odchod yz policka, a na poslednom sa posuva na dalsi riadok. presne ako v starom imoprote. to s tym aktivnym polickom neviem ako myslis, ale ak myslis, ze ked kliknes na policko v zozname a ono sa ti ukaye v edite a kurzor na polozke, tak to predsa funguje. teda nabehne riadok, dorobim aj polozku. to je v pohode.

tak som sa na to zas pozrel. Ono je pravda, ze som v tom prilis vela veci nezadaval -- len som nieco poskusal. Ide mi o to, ze Imoprot sa chova na Enter a Tab rovnako, ale ja by som uvital na Tab polozka doprava a na Enter polozka dole (napriklad pisem len magnitudy a pisem pomocou enteru). Alebo plne sfunkcnit sipky, ze sipky vpravo vlavo su na editaciu a hore dole na vertikalny posun v polozkach, to znamena posun z magnitudy meteoru 1 na magnitudu meteoru 2.


To by znamenalo caste chyby, ak by si stlacil povedzme dve klavesy v rychlosti. som rozhodne proti tejto moznosti. takyto bastel by som nevypustil.

Co sa tyka rychlosti klepania -- ak mas naklepat dajmetomu 1000 meteorov a mas na to menej ako den, tak bozkavas ruky kazdemu, co trosku zadavanie urychli. Nedalo by sa to urobit tak, ze ak zapnes dajaku options, tak sa zapne tato moznost? Myslim tym, ze po policko ma pevnu sirku a ked chces klepat za nim, tak preskocis na dalsie policko. Ale to zatial myslim neponahla... toto naozaj ocenim po maximovej noci, ked treba odosielat data. Predstav si ze deadline je na poludnie :-))))

Read-only data. Ak chces aby program automaticky doplnal, tak daktore data budu pred tymto uchranene. Bude existovat jeden bit ktory bude hovorit, ci sa dany udaj moze prepisovat alebo nie. Program, ktory chce tieto data menit, zobrazi warning, ze ich zmenit nemohol, ale len do logu. Priklad uviedol LBa... chcem fixovat azimut a vysku, dopocitavat RA DEC. Alebo mam zadavane suradnice zakresu v RA DEC a chcem XY. Alebo mam XY a chcem RA DEC.

Myslim si, ze zakladom je napisat editor, rychly klepac dat, ktory toho bude dost obsahovat, a bude zamerany aj na klepanie zakresov. Ak presvedcim Petra Scheiricha, mozno sa bude dat vyuzit jeho Albiero ako klikator meteorov. Malo by to zopar vyhod -- napriklad zoom.

Vypocty -- to uvediem neskor, momentalne pracujem na dacom ako prirucke vypoctov, tak do dvoch tyzdnov by to snad mohlo byt, z nej sa to da vytiahnut.

Kontrola, daco mam, ale pride mi, ze najprv naozaj treba vypracovat editor a az potom kontroly.

Ze sa neusmejem... no, na http://atrey.karlin.mff.cuni.cz/~bzucino/per/ najdes dajake moje fotky kde sa aj usmievam... su to fotky z tohtorocnej Vrchteplej. Pozdravuj Ibiho a ze sa usimevam, ze si o mna starost robit nemusite. Idem teraz na tyzden prec, potom sa vratim a skosum dokoncit clanky o vypoctoch a oslat vam to... planujem z toho urobit mensiu brozurku.

Odpovědět