Chlazení DSLR za 1000Kč

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Chlazení DSLR za 1000Kč

#16

Příspěvek od Slávek »

Můj nechlazený RAW má až 25MB, Ale dost kolísá podle toho co a jak fotím. Orientačně je to tak 20-21 až 28-30MB. ten chlazený měl ale 16,2! a ten teplý nějakých 21 a něco. Takže jakoby ztratil 6 MB dat šumu, což je celkem dost. Někde jsem snad četl že u 50D je zdvojnásobení termáního šumu každých 4-5st, takže při rozdílu co byl včera (cca  22,5st.) a jestli počítám správně tak asi 16x menší šum? Taky je pozitivní, že ani při dosti mínusových teplotách se žádná chybová hláška neobjevila. Bohužel ty vibrace se ukázalo že trochu vadí. Při náhledu 1:1, nebo lépe 2:1 je tam vidět lehké prolínání hran tak cca o 0,5 až 1px. ale to řeším právě ted.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11604
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Chlazení DSLR za 1000Kč

#17

Příspěvek od Psion »

Standardní je nárůst šumu na dvojnásobek každých 6°C, takže to sedí. Ovšem RAW 25MB je teda síla, 40D má kolem 10 MB, 300D mělo kolem 6MB.
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Chlazení DSLR za 1000Kč

#18

Příspěvek od Slávek »

40D má fakt kolem 10MB? To bych teda rád věděl, co u toho 50D ti inženýři udělali. Já dnes na zkoušku cvaknul obrázek v RAWu,abych se ujistil a na max ISO a bylo to vše kolem 30MB, jinak průměr je kolem 24MB na ISO 1600. Jinak dnes jsem koupil silný ventilátor (20W) s prodlužovací teleskopickou hadicí, abych jej mohl umístit úplně mimo boxík se zrcadlovkou, tak se dnes chystám na další test!
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11604
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Chlazení DSLR za 1000Kč

#19

Příspěvek od Psion »

Já jsem to nikdy neřešil, ale přišlo mi, že dark frame odpovídá počtu pixelů, tak asi ne. Víc asi bude vědět MP, ten to má zmáknuté.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Chlazení DSLR za 1000Kč

#20

Příspěvek od vla »

Nebylo by lépe se pokusit držet nějakého kompaktního provedení? Externí ventilátor a hadice, která ti bude tahat za foťák při pohybu montáže asi nebude to pravé. Spíš sehnat kvalitnější ventilátor a případně mu zkusit snížit otáčky.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Chlazení DSLR za 1000Kč

#21

Příspěvek od Slávek »

Nebylo by lépe se pokusit držet nějakého kompaktního provedení? Externí ventilátor a hadice, která ti bude tahat za foťák při pohybu montáže asi nebude to pravé. Spíš sehnat kvalitnější ventilátor a případně mu zkusit snížit otáčky.  
Ano, přesně tak! kompaktní provedení je to, o co usiluji a na čem pracuji. Ale třeba pro použítí na chatě (kde je místa dost) mi toto (komerční 20W) chlazení s velkým větrákem vyhovuje. Je opravdu mohutný (snad se používá na odvětrávání koupelen), prodlužovací trubice je harmonikovitého typu a samotný větrák je umístěn ale taky na hlavě montáže, jen ne na té krabici - aby nepředával vibrace do foťáku, ale na RA ose, čímž se vibrace naprosto utlumí a nikde se nic netahá (jelikož se otáčejí dohromady) s tímto chlazením je to ale bomba! bez zrcadlovky je to skoro 30st. pod okolí a s ní mám zatím naměřeno 21,8 pod ambient. To je ale vedlejší.

Hlavní je to, že jsem se rozhodl celý systém zdokonalit (kvůli výjezdům). Ne pomocí silných peltiérů, ale vysoké účinnosti. Zítra (dnes) si jdu koupit následující chladící zařízení, které je přímo speciálně zkonstrulované pro odvod tepla:



Pokud by nevyhovovalo mám tu i vodní variantu s ještě vyšší úřinností:



pokud by se dalo efektivně nasadit (s čímž by snad neměl být problém) teoreticky by šlo dosáhnout (dle informací od výrobce a mých propočtů asi 38 až 44st. pod okolí. Navíc ten vodní by neměl žádné vibrace, jelikož by se jeho chladič dal opět umístit mimo DEC osu (a foťák) a tím skoro úplně zamezit vibracím. Ještě dodám, že oba systémy jsou navrženy na minimální vibrace, tak snad by to neměl být problém (narozdíl od těch komponentů, co teď zkouším - ty byly navrženy na ledničku, takže to je úplně jinde a PS: vlastně to skoro funguje i tak)

oba chladiče stojí pod 2000kč, takže nijak obrovská investice to není. a takových třeba 40 st. pod ambient je opravdu lákavé. Snad mi to nezničí foťák.  :-?

uvidím, co mi poradí na prodejně.
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Chlazení DSLR za 1000Kč

#22

Příspěvek od Slávek »

ještě přidám foto nejvyššího rozdílu v teplotách. Onen "koupelnový" fukar je jen přiložený k teplému radiátoru.



je to 30,8 st, ale něco mi nesedí. Že bych měl v pokoji skoro 27 st. ?!
wolfy

Chlazení DSLR za 1000Kč

#23

Příspěvek od wolfy »

No co se tyce vodnohi chlazeni tak tam bude cerpadlo (to pokud se ti do hadic dostane luft tak bude vibrovat jak blazen) na radiator budes nejspis muset dat vetrak, i kdyz se vibrace nebudou moc prenaset na samotny chladic.

Podle me by se to chtelo takty zamerit na kvalitni ventilatory. Ty by mely byt s co nejvetsim prumerem a sco nejmensimi otackami. Idealni znacka Noctua a nebo treba levnejsi acutake, dobre zkusenosti mam jeste s arien.

Vetraky vsude prodelat prez distancni podlozky bud z gumy ja vetsinou pouzivam kuzi a to tak aby se sroub primo nedotykal vetraku i chladice
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11604
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Chlazení DSLR za 1000Kč

#24

Příspěvek od Psion »

Jsem zvědav co z toho nakonec bude, třeba zjistíš, že to bude nejlepší chladit tekutým dusíkem :)
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Chlazení DSLR za 1000Kč

#25

Příspěvek od vla »

Přeci jen bych netrhal rekordy v konečné teplotě prostředí, ale šel důsledně po velikosti a váze. Nakonec to nasadíš na dalekohled a výtah tu váhu neunese, nebudeš moci pořádně nastavit kompozici, protože "bedna" se nebude moci otáčet dle potřeby a budou vadit hadice atd. Moje vize je velký pasivní chladič, který zrcadlovku maximálně obalí a ventilátorek jen na teplé části a pokles teploty tak o 10-15 stupňů.  Možná by nám Pepa mohl naznačit na jaké teploty je efektivní chladit, z hlediska šum/počet snímků/délka expozice/ISO a spotřeba energie.  Omlouvám se, že ti do toho pořád kecám, ale docela mě to zajímá a pokud jsi si zvolil osud vývojáře je to pro mě přínosné, takže díky za to. Dodatek: Chladiče s trubicemi heatpipe fungují jen v konkrétní poloze, jinak jsou tam trubice nanic.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11604
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Chlazení DSLR za 1000Kč

#26

Příspěvek od Psion »

Taky bych šel cestou efektivity chlazení a co nejmenšího boxu (možná vyrobeného na míru. To chlazení u DSLR z firmy Central DS je u 40D a 50D kolem 18°C pod ambient nově u 5D je 28°C pod ambient (podle mě reakce na USA trh, kde v některých místech bývá i 28°C v noci).

Podle mě stačí, když se chladí kolem nuly, což u nás je dosažitelné po naprostou většinu roku s 18°C pod ambient, v chladném počasí to je pak výrazně pod nulou.. Samozřejmě nižší teplota = nižší šum, nicméně ten se dá i redukovat softwarově. Hotpixely tam budou vždy, stačí je odečíst. Mluvím ale o teplotě na čipu, který bývá zpravidla u nechlazené DSLR cca o 6-8°C vyšší než okolí. Chlazená 40D má odběr cca 2,5A a když k tomu připočítám spotřebu montáže, temperování dalekohledu apod. dostáváme se i tak na poměrně vysokou spotřebu v řádu 4A a tak 17Ah baterie má celkem problém tohle zvládnout. V případě více peltirů při chlazení v boxu bude použití baterie cca 40Ah nevyhnutelné.
Proč vlastně chladit čip? Nejen samozřejmě kvůli šumu (to je základ), ale i kvůli úspoře času a pořizování DF. Pokud někdo provádí úpravu DSLR vyjmutím filtru, doporučuji přidat k čipu teplotní čidlo, kterým si zajistí, že bude pořizovat DF při definované teplotě a tak si lze vytvořit slušnou databázi DF, která rovněž uspoří čas.
Chlazení DSLR ovšem nepřináší tak výrazný efekt jako u chlazených CCD, protože ten šum je generován nejen čipem, ale i vyčítací elektronikou DSLR, těch 14 bitů nevidím jako velký problém. Tedy základ je pořídit co nejvíce snímků (min. 25-40) a tím jej dále výrazně redukovat.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Chlazení DSLR za 1000Kč

#27

Příspěvek od MaG »

Jenom dodám:

- šum kolem nuly stupňů už je na přijatelné úrovni, ale darkframe je nutnost, jak píše Pepa, základ je chladit klidně i níž, pokud se nerosí.

- ventilátory k PC by měly stačit, některé dražší kolem 200 Kč mám velmi oblíbené, ale budou asi moc velké, např. 13cm Thermaltake :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Chlazení DSLR za 1000Kč

#28

Příspěvek od Slávek »

Díky za všechny názory a rady! Možná jsem se včera trochu utrh ze řetězu s těma obrovskejma chladičema, ale mám rád efektivitu tak to chci vyladit na maximum při co možná nejnižší spotřebě energie a prostoru. Stejně jdu teď do CZC koupit nějaké větráčky nebo i možná nějaký kvalitní aktivní chladič na odvod tepla. Fotím teleobjektivem s kovovým bajonetem a vnitřním ostřením takže problém s výtahem odpadá a to celé mám na posuvné liště tak, abych to mohl dobře vyvážit. Rozhodl jsem se celou bednu předělat, vyrobit jí velmi těsně kolem zrcadlovky a chlazení umístit nahoru na víko (nad zrcadlovku) z více důvodů. (vyváženost, symetrie, možnost oddělání aniž bych se dotknul foťáku atd) Jsem spíš nyní ve fázi "vývoje" prostě zkouším jak to bude celé fungovat. Mojí cílovou teplotu bych ale rád viděl kolem -10! Chci fotit co možná nejdelšími expozicemi a s objektivem f5 až f6,3 to vidím třeba i na 20 min ne-li více! Peltiéra co tam je asi nechám, on vlastně pracuje moc šikovně, jen s těma chladičema z ledničky ne moc efektivně. To je asi ten problém. Trochu se nyní přesouvám z tématu (chlazení za 1000kč) spíš na téma chlazení tak za 2000-3000, ale to je jedno. Prostě jsem doslat chuť to trochu vyšperkovat, když jsem viděl co existuje možností chlazení, dost mě to namlsalo. Uvažuji i o nějakém čidlu napojeném na chlazení, kdeté by udržovalo uvnitř konstantní teplotu.

vla: "Chladiče s trubicemi heatpipe fungují jen v konkrétní poloze" a v jaké poloze to je? O tom jsem totiž uvažoval Jinak já nechci trhat rekordy, ty fotky co ukazují třeba 30 st. pod okolí jsou spíš za"laboratorních" podmínek a testuju na nich co funguje líp. Jsou bez zrcadlovky, chlazení běželo třeba hodinu. Když tam dám zrcadlovku, dostanu se max na 17-18 pod okolí za skoro 2 hodiny a to je slabé. Navíc když začnu exponovat ihned vyletí teplota tak o 3 st. Taky z toho boxu čouhá samotný objektiv, který dovnitř přivádí teplo, takže síla je důležitá.

pokud by ste měl někdo jakýkoli nápad na vyladění (chlazení, izolace, konstrukce... sem s ním! jediné co musí zůstat je princip chlazení těla zrcadlovky, která by měla zůstat v celku :-)
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Chlazení DSLR za 1000Kč

#29

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Co se týče heatpipe, tak to s tou polohou je podle mě nesmysl, genialita heatpipe je právě v tom, že nejsou závislý na gravitaci, ta kapalina se vrací díky kapilárnímu napětí.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Chlazení DSLR za 1000Kč

#30

Příspěvek od vla »

Takže když takový chladič , který pracuje ve svislé poloze, dáme vzhůru nohama bude stále odvádět teplo z místa, které potřebuji? Kdysi dávno jsem se s něčím takovým potkal a to mělo definovanou polohu.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět