Historické dalekohledy

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Historické dalekohledy

#346

Příspěvek od Achernar »

U nás s tím nějakou zkušenost mám, hledal jsem takhle po archivech a různých představitelích malých obcí stavby, které kdysi dávno postavil můj pra pra děda. Našel jsem jich asi 20 nebo 30. Toho starostu (Le maire) určitě zkusím!
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Historické dalekohledy

#347

Příspěvek od hades »

Homer píše: 30. 07. 2023, 23:36 Musel b být hňup aby neodpověděl :-).
To asi neznáte Francouze:)
Achernar: prosím necituj bezprostředně předcházející příspěvek, je to zakázáno v pravidlech, znepřehledňuje to forum. Děkuji
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Historické dalekohledy

#348

Příspěvek od Achernar »

OK, děkuju za upozornění, to jsem nevěděl. Jinak s těmi Francouzi máš samozřejmě pravdu, umějí člověka svou – jak to říci – francouzskostí vždycky překvapit.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Historické dalekohledy

#349

Příspěvek od Stanislavxyz »

Homer píše: 29. 07. 2023, 22:43 Stanislavxyz:

No prevét to nebude, to by ta stavba byla o řadu století starší a tedy bez kopule a dalekohledu :-). Ale chápu, že to byl žert.
Podle poslední fotografie se mi zdá, že kopule není moc velká - už podle formátu tabulí ze kterých je oplechování zhotoveno, podle počtu polí atd.
Takže neočekávám kdovíjaký dlouhý refraktor. Dalším zajímavým prvkem je ochoz, který je asi přístupný z výlezu pod štěrbinou a rovněž otvory pod ochozem. Že by nějaké větrání prostoru schodiště, osvětlení???

Ale pokud je ta kopule menší ( jak si myslím ), bude i dost štíhlá vlastní stavba a tak by bylo zajímavé vědět, jak se to celé chová za větru, jak je vynesena montáž, jaké jsou použity materiály atd...
Takový refraktor řekněme 110 mm f 18 by se snad vešel a to je pro mě už docela dlouhý dalekohled.

Ten ochoz je právě bezvadný- přesně tak bych to kolem kopule chtěl, aby člověk mohl vyhlížet třeba bouřky, či optické úkazy v atmosféře a nebyl omezený úzkou štěrbinou. O pohodlné e relativně bezpečné údržbě kopule se ani nebavím. Otvory pod ochozem jsou zajímavý detail, jejich účel může být některý z Vámi nastíněných, těžko říct.

Štíhlá a vysoká, za silného větru se opravdu může citelně chvět, ale jak správně píšete- neznáme materiály, ani konstrukci. Vlastně ani důvod, proč je kopule tak vysoko a obávám se, že tyto detaily se nedozvíme, ani kdyby na Matějovi dopisy přišly odpovědi...
Achernar píše: 30. 07. 2023, 15:00 A upřímně řečeno zdědit po předcích hvězdárnu z 19.století - nic dokonalejšího si nedovedu představit. Tam bude mechanický hodinový stroj, samá mosaz a hezké dřevo…
Myslím, že bychom si rozuměli- litinový pilíř, mosazný dalekohled a ostatní ve dřevě, mahagon, dub, nebo snad ořech...
re píše: 30. 07. 2023, 11:22 Před cca rokem jsem si splnil jeden ze svých dávných snů, podařilo se mi získat montáž s refraktorem z dílny Františka Kozelského. Montáž byla zašlá, trochu otlučená a chyběl stojan. Podobně vypadal i refraktor s objektivem 95/1410 z dílny Emil Busch AG Rathenow. Po mechanické stránce byla jak montáž tak dalekohled v pořádku, tak jsem dodělal podstavec a zrenovoval lak a nátěry. Výsledkek vidíte na fotografii.

Refraktor 95/1410
To je ovšem naprostý luxus! Tiše závidím takový krásný aparát.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Historické dalekohledy

#350

Příspěvek od Homer »

Hades:

Jistě, hňup se najde všude - ostatně jsem to v případě Francie nevyloučil, ale jen vyslovil naději. Vycházím z obecně známé skutečnosti, že hňupové se vyskytují hojněji na východě a směrem k západu Evropy jich ubývá. S kulturou je tomu naopak.
Zde to doufám klapne - alespoň někde, možností kde se tázat, je víc.

Opravdu by mne zajímaly stavební detaily této věže. Tím, že je přimknutá k vedlejšímu domu, by bylo možno soudit, že je do něj i nějak kotvená.
No, budeme čekat a kdo si počká, ten se dočká :-).
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Historické dalekohledy

#351

Příspěvek od peta62 »

hades píše: 31. 07. 2023, 09:07
Homer píše: 30. 07. 2023, 23:36 Musel b být hňup aby neodpověděl :-).
To asi neznáte Francouze:)
.....
Myslim ze u Francouze to rozhodujicim zpusobem ovlivni jazyk, ve kterem se dotaz pise.

Jinak ta predstava o zmenach od vychodu na zapad mne fakt hodne rozesmala.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Historické dalekohledy

#352

Příspěvek od Achernar »

Myslím, že ta výška je daná situací. Stavba stojí prakticky v úplném centru města, ve vztahu hlavním náměstí historického centra je to jako kdyby v Praze stála v půlce Pařížské. Všechny ty domy okolo a jmenovitě ten palác, ke kterému patří, jsou domy z 18. století, čili ta stavba prostě musela být vyšší, aby měla smysl. Světelné znečištění tehdy řešit nemuseli, to přinesla až z jejich pohledu budoucnost.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Historické dalekohledy

#353

Příspěvek od Homer »

Ta úvaha je určitě správná. Přijde mi, zda nakonec není vstup do věže z vedlejší budovy někde výš z patra - zdivo věže nahoře přesahuje přes líc zdiva budovy a tak bych se nedivil, že to nějak propojili. Nahoře je dřík v poměru ke kopuli štíhlý, proto ten by-pass vstupu do kopule - poklop v podlaze byl při těchto rozměrech zřejmě neřešitelný.
Třeba se ještě něco dozvíme.
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Historické dalekohledy

#354

Příspěvek od Achernar »

Dal jsem ještě dotaz na francouzské astrofórum, třeba se tam někdo chytí.
https://www.webastro.net/forums/topic/2 ... nt-3089011
Jinak mi taky připadá, že ty budovy jsou propojené, ostatně dávalo by to i dobrý smysl, protože by to umožňovalo vstupovat do hvězdárny z obytných prostor, což je podstatně pohodlnější než kvůli tomu muset jít dolů na dvůr a tam odtud točitým schodištěm celou výškou věže. A pochopitelně totéž zpátky. Pohodlná řešení jsou věc velmi francouzská a divil bych se tedy, kdyby ty budovy funkčně propojeny nebyly. Navíc ta hvězdárna sloužila dámě, ty v polovině 19. století nosily dlouhé sukně a v něčem takovém courat pořád po schodech sem a tam s nějakou petrolejkou v ruce?
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
decmen
Příspěvky: 415
Registrován: 26. 08. 2019, 14:31
Bydliště: Chlumec nad Cidlinou
Věk: 62

Re: Historické dalekohledy

#355

Příspěvek od decmen »

Mám ve Francii dceru, ale dole v horách, v Gapu. Zkusím se jí zeptat, zda nemá někoho známého z Nancy nebo okolí. Jel jsem okolo letos v dubnu trasu Verdun-Mont St.Michel-Chanonceaux-Chambord a zpět. Nancy jsem vynechal, takže mám cíl na příští výlet ;)
triedr 20x80, ES AR 152/988, WO AP 71/418 Zenithstar, Neq-6 Pro, Canon 6D mod.
https://astrofotky.cz/~decmen
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Historické dalekohledy

#356

Příspěvek od Homer »

Tak to je klika - já mám zase v Chlumci n.C. neteř a hned vedle sestru. Naposledy jsem jel přes Chlumec tuto sobotu. To je ovšem pro další podrobnosti o hvězdárně v Nancy houbeles platné :-). Stavařské oko a duše nad takovou stavbou pookřejí - a historicko-astronomické zrovna tak.
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Historické dalekohledy

#357

Příspěvek od Achernar »

Tak už mám první výsledky pátrání, chytlo se to na tom francouzském fóru a ozval se mi člen jednoho lotrinského astronomického klubu, že dalekohled na té hvězdárně v Nancy už není, ale je majetkem právě jejich klubu. Že mi napíše i o samotné hvězdárně víc, až se vrátí z dovolené. Tak to sem hned zatepla dám. Sám jsem zvědav, co se dozvím.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Historické dalekohledy

#358

Příspěvek od Achernar »

Tak díky kolegům z francouzského fóra máme první výsledky pátrání ohledně hvězdárny v Nancy. Zatím to vypadá, že legenda o hvězdářce z 19. století je asi opravdu jen místní legenda, hvězdárna je zřejmě až dílem již zmíněného pana Jeana Le Duchat d’Aubignyho z doby dvacátých či třicátých let 20.stol. Věstník francouzské astronomické společnosti:

Zasedání ze soboty 22. června 1935
Pan Le Duchat d’Aubigny s námi navázal komunikaci o své soukromé hvězdárně vybudované v jeho bydlišti v Nancy. Kopule je postavena dostatečně vysoko na betonové věži, aby jí nepřekážely okolní střechy. V této kopuli je umístěn equatoreálně montovaný dalekohled s objektivem o průměru 135 mm. Zařízení umožňuje regulaci chodu hodinového stroje. Regulace je velmi prostá: je uskutečněna třením na konci jednoho ramena regulátoru pomocí odstředivky na výstupu kyvadla, jehož vzdálenost od osy lze regulovat šroubem. Fotografie kupole a zařízení byly promítány na plátno, viz obrázek 17. Autor se rozhodl věnovat studiu povrchu planet. Pan Danjon děkuje panu Le Duchat d’Aubignymu za jeho sdělení a souhlasí, aby se stal členem Pozorovací společnosti, což v budoucnu učiní.
Pan Danjon představil zajímavou teorii rozpínajícího se vesmíru, jakož i pozorování, na nichž je založena.”
A snímek: https://www.rajce.idnes.cz/refraktorian ... 1603213972
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Historické dalekohledy

#359

Příspěvek od Achernar »

Tak jsem od kolegů z Nancy získal zajímavé informace. Především hvězdárna skutečně pochází až z 20. století, konkrétně z roku 1930 – to ukazuje i na špatnou dataci historického snímku, který měl údajně být z roku 1920 – takže ta krásná legenda o nadšené hvězdářce je bohužel jen městská legenda. Zajímavé je, jak rychle takové legendy vznikají i v relativně malém městě, kde se stačí zeptat. Na odkazu je plán hvězdárny, která je vybudovaná z armovaného betonu. Myslím, že by to mohlo být zajímavé pro zdejší stavitele či stavaře, kteří věci rozumějí. Ten text uprostřed obsahuje v podstatě jen technické informace, které byly brány v potaz, jako např. síla větru. Odkaz zde: https://www.rajce.idnes.cz/refraktorian ... 1606111789
Po osudu, popisu a současné lokalitě a aktuálním stavu dalekohledu nadále pátrám.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
MJP
Příspěvky: 27
Registrován: 10. 12. 2022, 21:06
Bydliště: Plzeň, Klabava
Věk: 32

Re: Historické dalekohledy

#360

Příspěvek od MJP »

Vzhledem k tomu, co je předmětem prodeje dávám sem místo do vlákna odkazy/tipy na nákup:
https://www.sbazar.cz/dvoracek.libor123 ... son-anglie
Odpovědět