Celooblohové zrcadlo

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5419
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Celooblohové zrcadlo

#1

Příspěvek od vla »

Mám dotaz ohledně kvality zobrazení těchto zrcadel, lze to srovnat s kresbou nějakého objektivu, nebo lze s jejich pomocí udělat kvalitní snímky formátu cca 30x40 s bodovými hvězdami, nebo je lépe poohlídnout se po nějakém širokoúhlém objektivu? Zatím se kloním k objektivu pro jednoduchou možnost navádění (třeba astrotrak), ale je zde i otázka peněz.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3887
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Celooblohové zrcadlo

#2

Příspěvek od Vabra »

Vlado,

celooblohove zrcadlo jsem videl u MaGa i to co z toho leze a rozhodne si nech zajit chut na bodove hvezdy na zvetsenine 30x40 cm (tedy pokud jsi nemyslel 30x40px ;D)

Osobne spoleham na Samyang 14mm, ktery vykresli i FF, ale samozrejme to neni celoblohovka ani na FF. Zaber si urcite dokazes spocitat (je to skoro rektilinearni) ja jej hadam na nejakych 130stupnu.

Pro APS maji i objektiv s ohniskem 8mm ale nemam tuseni jak vykresli hvezdy. Ta 14tka je za cenou pod 10t, velmi, velmi dobra.

Slusnou alternativou je i Sigma 10mm FE, kterou jsem mel pujcenou vloni v Chorvatsku, ale po porizeni FF fotaku uz jsem nechtel porizovst zadne sklo co jej nevykresli...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5419
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Celooblohové zrcadlo

#3

Příspěvek od vla »

Díky, nikdy jsem z toho snímky reálně neviděl a bylo mi divné, že by to byla super kvalta. S objektivy míříme v zásadě stejně.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3533
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Celooblohové zrcadlo

#4

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Pro APS maji i objektiv s ohniskem 8mm ale nemam tuseni jak vykresli hvezdy
no to je Pavle ten, co jsem tu už několikrát kritizoval, takže jestli nemáš tušení, tak mě nečteš Petr s nim sice vyhrál ČAM, ale to jenom proto, že ta fotka je dost zmenšená. jinak jsou hvězdy dost bída, protože je to celý jetý. jasně, je to jenom jeden kus, ale stejně to nevysílá dobrý signál. U škody říkali, že to sice může jít orpavit, ale že si mám radši koupti za ty penzíe 3 další....
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11415
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Celooblohové zrcadlo

#5

Příspěvek od MaG »

Mám na disku i fotku přes Samyang 8mm při f5,6 a na zmiňovaném formátu 30x40cm by to ypadalo velmi dobře, takovou kresbu u zrcadla nedostaneš. Ale srovnáváme jablka a hrušky. Pořizovací cena zrcadla byla 500,-

Můj osobní favorit je tedy ta osmička, jakkoli 14tka kreslí lépe.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3533
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Celooblohové zrcadlo

#6

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Tak jsem si od Duka pořídil celooblohové zrcadlo (díky!) a pár hodin potom jsem s ním udělal v noci první pokusy. Šlo mi to teda jako psovi pastva, ale malá ukázka (30s přes 50/1.8@3.5)



Zkoušel jsem to 18kou, ale ve vzdálenosti, kdy jsem měl zrcadlo přes celý snímek, to nezaostří. 18-200ku nemůžu použít na jiné ohnisko, protože jenom na konci je lock zoomu a jinak to při poheldu dolu vyjíždí

Pak jsem přešel na 50ku, která se aspoň nemá kam sam zoomovat, ale na plnou díru to nestojí za nic, a to ještě víc, než bez zrcadla. Na f/3.5 už je to lepší (posuďte na klik), ale hvězdy na krajích jsou dost hnusný. Je to přirozený stav s vypuklym zrcadlem, nebo se to dá nějak řešit?

jenže i 50ka mě zkalmala, po několika snímcích se to samo rozostřilo (a následuje 200 rozostřených smínků po půl minutách) zřejmě to ve svislé poloze neudrží zaostření. takže moc nevim, čim bych do toho fotil... má někdo zkušenosti, co je optimální ohnisko (mám průměr zrcadla 15 cm)?

Taky je hrozný peklo to zaostřit, protože na liveview neni vidět ani fň.

musim se ale pochlubit geniálním vyhříváním, který sem na rychlo vynaleznul. Zrcadlo je polozeny na kelimku od 1l jogurtu, do kterýho sem z termosky nalil horkou vodu. omrznul mi i spacák ve kterym sem byl, ale zrcadlo bylo pořád krásně čisťounký!

edit: jen pro zajímavost, v téhle konfiguraci je podle hvězd zorné pole asi 150 stupňů (což je pro většinu aplikací dostatečně celooblohové)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11415
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Celooblohové zrcadlo

#7

Příspěvek od MaG »

Honzo, zajímalo by mně jak je vysoké, že nezabere 180°??

Kresba je ke krajům horší i na mém, to je normální jev.

Na ukázce je vidět, že není ještě ideálně zaostřeno - ostření jsem prováděl na autofokus a to pomocí např. mobilu.. podržím mobil displejem k zrcadlu u objektivu a namačknutím spuště zaostřím, pak zaaretuju a je to. Málokdy se to netrefí, spíš je to o cviku.
Nevím, jak vysoko musíš při ostření tohle držet, ale už ve výšce co je objektiv s tím problém nikdy nebyl.

Problém se zoomem vyřeší papírek strčený do zoom kroužku, můžeš to aspoň zkusit.

Nic není dokonalé. Já to beru jen jako hračku a úměrně tomu to dává skvělé výsledky.

Vyhřívání zajímavý. Mně se nikdy nezarosilo zrcadlo dřív, vždycky šel do kelu dřív objektiv u foťáku. Přeci jen je to kus skla. Moje má pro připomenutí 22cm a výšku 4cm
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3533
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Celooblohové zrcadlo

#8

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Je vysoký necelý 3 cm. Ono by zabralo víc, kdybych dal foťák blíž, ale s tim jsou pak čímdálvětší problémy.

To zaostření zkusim, to vážně nevadí, že to neni v nekonečnu? :)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Celooblohové zrcadlo

#9

Příspěvek od Duk »

Když jsem s tím experimentoval, použil jsem objektiv 28-80mm, zkusím někde pohledat snímek, myslím, že to nebylo až tak špatné. Spíš a toho jsem si všiml až dost pozdě bylo prosvícení červeného světélka na tele fotoaparátu.
zde: http://duk.duk.sweb.cz//Lyrida_0135.jpg
Josef  II

Celooblohové zrcadlo

#10

Příspěvek od Josef  II »

Jinak vlastní zrcadlo nemusí mít vůbec velký průměr,tak,jak je v obecném povědomí,úplně stačí 1,5 násobek průměru objektivu na fotoaparátu,celkové rozměry celooblohovky se tím velmi zmenší,přitom dosáhnutá hvězdná  magnituda zůstane stejná,jako u toho velkého průměru,je možno využít i dutá zrcadla,výhodou je správné stranové zobrazení,u těch vypuklých je obraz stranově obrácený.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24362
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Celooblohové zrcadlo

#11

Příspěvek od MilAN »


To zaostření zkusim, to vážně nevadí, že to neni v nekonečnu? Nevadí, protože ani jedno přeci není správně.
Čočka nebo zrcadlo zobrazí předmět , který je v "nekonečnu" do ohniska, v případě vypuklého  zrcadla  do zdánlivého.  To je do ohniska , které je  za odraznou plochou ve vzdálenosti f. A sem musí být ostřen  foták.. Ohnisková vzdálenost zrcadla f = R/2 , kde R je  poloměr křivosti odrazné plochy  zrcadla.  Pokud budu ostřit na obraz foťáku nebo telefonu v ruce,  zdánlivý jeho obraz bude  v poloze mezi ohniskem a povrchem zrcadla. Jak daleko od F se spočítá z f zrcadla a vzdálenosti zdroje. V každém, případě trochu mimo   přesnou polohu ostření.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3533
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Celooblohové zrcadlo

#12

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

MiLAN:
Jenže ty zase něco vysvětluješ, aniž bys pochopil dotaz Já vim, jak zobrazuje vypujklý zrcadlo, a ale ptal sem se na to, jestli nevadí, že objekt na který ostřím přes zrcadlo není v nekonečnu. Vůbec sem neřikal, že chci nastavovat na nekonečno objektiv.

Ano, neni zas takocej problém si spočítat, o kolik se posune ostření když se zrcadlem koukám na něco v ruce a na obloze, ale je o něco jednodušší, když někdo vytáhne praktickou zkušenost (jak to musí být daleko, aby to už bylo neznatelný).

Josef II:
já jsem právě někde četl (a zní to logicky), že tohle není pravda, protože čím menší zrcadlo, tim blíž mu musím být, ale čim je menší poměr vzdálenost/vstupní pupila foťáku, tím víc zrcadlo vnáší vady. Máte s tim nějakou zkušenost?
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24362
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Celooblohové zrcadlo

#13

Příspěvek od MilAN »

V té odpovědi to je jasné, že to vadí.Obraz fotáku nebo mobilu je jinde, než obraz oblohy. A hloubku ostrosti při svém objektivu a ohnisku a průměru dovedeš. A jestli to někomu vadí v praxi nebo ne, závisí přeci na ohnisku toho zrcadla a vzdálenosti objektivu od něho. To , co jednomu nemusí vadit a vejde se s hloubkou ostrosti, to může být pro druhého již nad možnou toleranci.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Josef  II

Celooblohové zrcadlo

#14

Příspěvek od Josef  II »

Zdánlivě máš pravdu,ale,jestliže použiju menší zrcadlo se stejným zakřivením,tak,si fotoaparát dám úměrně blíž,ty vady zůstávají zcela stejný,jak u velkého zrcadla,tak u malého zrcadla,zkus si to nakreslit,ta geometrie zůstává stejná,chce to v praxi vyzkoušet,píšu zde,jen to co jsem si mnohokrát vyzkoušel,výhodou je taky cena, nač platit za velký,když výsledek je stejný,takže ve výsledném součtu,jsou i rozměry úměrně menší.
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Celooblohové zrcadlo

#15

Příspěvek od ceres »

...nač platit za velký,když výsledek je stejný,takže ve výsledném součtu,jsou i rozměry úměrně menší.
To pravda nie je - mam to vyskusane v praxi. Je rozdiel medzi 35 cm celooblohovym zrkadlom a 15 cm zrkadlom... Testovali sme to s ivanmsk a vysledky su neporovnatelne. Presne celooblohove zrkadlo s kvalitnym pokovenim navyse nema problem na krajoch, dava nadherny ostry obraz po celej ploche a je aj pri sledovani meteorov ovela ucinnejsie ako male zrkadlo, ktore nebolo urcene primarne na tento astronomicky ucel.

Ono niekedy nestaci len kreslit, treba proste vyskusat.

P.S.: milujem tieto teoreticke disputy bez akejkolvek praktickej skusenosti :-/
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Odpovědět