Saturn Venuše

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Saturn Venuše

#16

Příspěvek od FunTomas »

FunTomas napsal: 8.9. kratko po polnoci vsak bude viditelny prelet priamo z okna bytu. To skusim cvaknut.Takže neskôr sa ukázalo, že to bude len 15° nad obzorom a cca 60° na severovýchode. Tam je žiaľ ďalší panelák. Plán bol pozorovať z neďalekého školského dvora, no nakoniec zvíťazil spánok. Budík ma síce na okamih zobudil, ale v skutočnosti som vstal o 0:30 (s budíkom v ruke), keď bolo už viac ako 10 minút po úkaze.
:sleeping: :sleeping:
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Saturn Venuše

#17

Příspěvek od Cassi »

MaG napsal: Páni já dnes opravdu vstal.

Vzhledem k tomu, že se nad Liberecký kraj natáhl mrak, měl jsem štěstí, že ještě v Jablonci končil a východ byl jasný. Takže jsem viděl i Venuši se Saturnem a ISS. Ta mi letěla nejdřív v děrách v mracích a pak kolem spodních nohou Blíženců.

Hezký ranní výlet.
No mě ten mrak pěkně zkazil pozorování, pouze nízko nad východem byl pruh, kde mrak nebyl, to byl ten konec toho mraku. Škoda
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Saturn Venuše

#18

Příspěvek od MaG »

Nezapomeňte na Merkur

Dneska ráno jsem se vzbudil v 5:43 a napadlo mě, že je 10. září. "Hergot to je přece Merkur u Regula!" Tak jsem vylít ven a šel na kopec. Kouknu triedrem (na oko už bylo takový světlo, že jsem viděl jen Měsíc, Veuši a Saturn) a v něm dvě hvězdičky asi stupeň od sebe. Říkám si "to je paráda". A pak mi to došlo. Ono je totiž ráno o jeden den dřív. 10. 9. bude totiž odstup Merkuru od Aldebaranu jen 6´. Takže zítra budu vstávat zas a doufám, že se mi podaří získat i digitál, ten zoom mě nalákal. :hi:
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Saturn Venuše

#19

Příspěvek od MaG »

Dneska to bylo skvělý, až na to, že jsem málem nic neviděl. Směrem k východu se táhla vysoká oblačnost, která byla naštěstí při obzoru rozdělena trhlinami a tak jsem na chvíli viděl jak Merkur, tak Regulus. Očima jsem je ale neviděl.

Pohled to byla nádherný, co však zaujalo nejvíc byla rozdílná barva (bílý Regulus a červený Merkur).

Dělal jsem i fotky. Zaměřil jsem se jak na Venuši s Měsícem, tak na Merkur. Snad z toho něco bude ještě dnes odpoledne u mě na webu. Dám sem kdyžtak avízo.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Saturn Venuše

#20

Příspěvek od FunTomas »

Dnes sme pozerali s Pavukom a F.Erbenom Merkur aj s Regulusom. Kedze sme mali obzor s minusovou deklinaciou, zaregistrovali sme ich pomerne skoro. Neskor bolo aj ocami vidiet, ze sa jedna o dvojicu jasnych bodov. Pri obzore ale sposobovala refrakcia svoje. Regulus bol cerveny a modry zaroven. Filmovali sme webkamerou, po spracovani zverejnime snimky. Perlicka v strede filmovania bola pri vychode slnka. Prvy krat v zivote som videl zeleny luc. Akoby farebna vada (v tomto pripade ale vylucena), zeleny okraj lemoval vrchnu cast Slnka. Videli sme to vsetci traja, zial kamera mierila uplne inam.
Boli ste aj ostatni uspesni??
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Saturn Venuše

#21

Příspěvek od Paaja »

Potvrzuji ranní pozorování konjunkce Merkuru a Regula v Pardubicích triedrem mezi 5:30 a 5:45 SELČ v oblačnosti i s barvami bílou a červenou, jen si již nepamatuji který měl kterou barvu :-/. Fotografoval jsem, ale jsou jen na snímku tele (120mm), na širokém (42mm) s Venuší a Měsícem nejsou. Snímky jsou naprd :P, ostřeny odhadem.
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Saturn Venuše

#22

Příspěvek od MaG »

Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Saturn Venuše

#23

Příspěvek od MaG »

Tak tady je můj přídavek z APO. Co vy?

Pondělní ráno bylo bezkonkurenční. Myslím, že podobně kvalitní oblohu dlouho nepamatuji a nemít toho tolik, určitě bych vstával dřív a dlel na kopci do svítání.
Nicméně i tak jsem pozoroval od 5:35 do 5:55 a stálo to za to. Merkur, Měsíc a Regulus byli okamžitě viditelní okem, v triedru položeném na stativ nejvíce vynikaly takové drobnosti, jako že obraz Merkuru ani Měsíce se při desetinásobném zvětšení ani nehnul, nebo že Regulus jen občas problikl ze své modrobíl barvy do červené. Zkrátka atmosféra byla klidná a čistá po přechodu fronty. Měsíční srpek jevil opět tu nepřekonatelně krásnou fázi, kdy osvětlená část nemá ani 180°. Je tenoulinká a směrem k půli kotouče se trhá na poslední výspy světla a mizi do podoby popelavého svitu, který s postupujícím časem splývá s modravou ranní oblohou.

Je to nepopsatelná nádhera a zvěčnit jsem se jí pokusil na citlivá políčka filmu, který však nebude tento týden vyvolán. Bude to tak snad lepší. Digitál nadchl, ale tentokrát si rád počkám a ty chvíle si doufám připomenu ještě jednou někdy později. Stane-li se tak, budu informovat :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Saturn Venuše

#24

Příspěvek od Paaja »

I když jsem moc neočekával, prohlédl jsem si pořádně snímky konjunkce Merkuru a Regula dohromady s Měsícem, Venuší a Saturnem a jsou tam všechny tyto objekty i když Regulus jen náznakem, ZDE. Silně doostřováno, žádná retuš ::).
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Saturn Venuše

#25

Příspěvek od MaG »

Hmm máš pravdu. U Merkura je opravdu slabá nezřetelná bílá čárečka ... dobrá práce :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Saturn Venuše

#26

Příspěvek od Paaja »

Bejt lepší obloha, to by byly fotky. Někdy příště.
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Odpovědět