ASUS EEE 1015P

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Uživatelský avatar
Tramvajak
Příspěvky: 169
Registrován: 22. 06. 2009, 11:35

ASUS EEE 1015P

#1

Příspěvek od Tramvajak »

Zdravim vsechny,

vlastni, prosim, nekdo z vas tento netbook? Pro neustalou poruchovost, nizkou vydrz a vysokou hmotnost meho notebooku uvazuji o koupi

ASUS EEE 1015P

Druh procesoru: Intel Atom N450
Frekvence procesoru: 1.66 GHz
Čipset: Intel
Operační paměť: 1024 MB
Typ operační paměti: DDR2
VideoRAM grafické karty: Sdílená
Čip grafické karty: Intel Atom
Kapacita pevného disku: 250 GB
Úhlopříčka displeje: 10.1 palců
Rozlišení displeje: 1024x600
Vestavěná disketová mechanika: Ne
Optická mechanika: NE
Faxmodem 56k: Ne
Síťová karta LAN: Ano
Bezdrátová síťová karta (WiFi): Ano
BlueTooth: Ano
VGA výstup: Ano
DVI výstup: Ne
HDMI výstup: Ne
Display port výstup: Ne
Televizní výstup: Ne
Sériový port: Ne
Paralelní port: Ne
PS/2: Ne
Infračervený port: Ne
Vestavěná webkamera: Ano
Numerická klávesnice: Ne
Počet USB 2.0: 3 x
FireWire (IEEE1394): Ne
PCMCIA: Ne
Slot pro Express Card: Ne
Čtečka paměťových karet: 2-v-1
Typ baterie: Li-Ion
Přibližná výdrž baterie (při běžném použití): 10.5 h
Brašna: Ne
Hmotnost: 1.25 kg
Rozměry (šířka): 262 mm
Rozměry (hloubka): 178 mm
Rozměry (výška): 36.4 mm
Operační systém: MS Windows
Varianta OS: 7 Starter

Potrebuji nahravat videa z webkamery SPC900NC.
Rad bych preinstaloval OS na WinXP ( W7 mi nic nerikaji a nemam ovladace k veskeremu hardwaru pro W7 ).
Pujde to vubec preinstalovat, kdyz to nema CD-ROM?
Nevite jestli netbook umi bootovat z flash disku?
Jak realna je vydrz na baterie 10,5h ?
Mate nekdo skusenosti s timto netbookem v terenu?

Prosim pomozte, protoze v mem notasu porad odchazi grafika a presto ze vsechny ostatni dily funguji a jedou bez potizi, tak notebook nemuzu pouzit, protoze na nem nic nevidim :'(

Tramvajak
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11597
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

ASUS EEE 1015P

#2

Příspěvek od Psion »

Na astronomií CPU Atom nedoporučuji a i RAM 1GB je slabota. Tohle je notebook na hraní pro děti nebo na prohlížení pošty a internetu.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

ASUS EEE 1015P

#3

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Tohle je notebook na hraní pro děti nebo na prohlížení pošty a internetu.
A tohle je zase pěkná blbost. Nemám ve zvyku se timhle způsobem vyjadřovat o příspěvcích jiných uživatelů, ale tvrzení tohoto typu mě prostě vytáčejí do nejvyšších obrátek. Chápu výrobce, že mají potřebu lidem vtloukat do hlavypodobné marketingové žvásty, ale proč tohle řiká normální člověk, to mi prostě neni jasné.

Před 5 lety by to byl skvělý výkoný notebook. Co se za těch pět let tak změnilo, že to najednou nestačí? Já jsem dlouhou dobu jako primární počítač používal EEE901, což je ještě o něco pomalejší stroj a vydal jsem na něm několik Astropisů (což rozhodně nelze označit za HW nenáročnou činnost).

Dneska už ovšem eeečko používám jenom občas, například pro ovládání foťáku v noci, když chci dělat něco v letadle atd. Vzhledem k tomu, že mám verzi s 12GB flashdiskem, tak právě nemožnost toho mít hodně na disku, pro mě byla vždy největším limitem - to ale u uváděného notebooku s 250GB HDD neplatí. Hned potom následovala velikost klávesnice a hlavně displeje - jako příruční věc to bylo super, ale po dvouleté zkušenosti se jasně ukázalo, že v práci mě to prostě omezuje. Sám od sebe bych si ho asi ještě nějakou dobu nechal, ale když jsem dostal služební high-tech notebook, tak se to rozhodlo samo.

Abych to shnrul: jde o notebook se specifickou cílovou skupinou - neni to náhrada stolního počítače, kvůli malým rozměrům je to fyziologicky nemožné. Nevím jak u tohtoto modelu s HDD, ale u mého s flash diskem je výdrž baterie skvělá, vydržel toho i docela hodně po stránce brutálního zacházení, ale už začíná mít problémy s kontaktem u displaye (občas při špatném pohybu displayem, zatuhne).
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

ASUS EEE 1015P

#4

Příspěvek od Tharos »

Já používám pro astronomické účely v terénu Asus EEE 1000H (což je ještě nižší model, už jej taky mám nějaký pátek) a nemůžu si ho vynachválit. Ale nevím, jaké má tazatel požadavky, já osobně žádný hardwarově náročný astrosoftware v terénu nemám potřebu používat. Celkově nemám, co bych tomu notebooku vytkl. Určitě to není hračka pro děti, proč by měla být? To třeba foťáky, které ještě nedávno stály 40.000,- Kč a dnes se dají pořídit pod deset tisíc jsou taky automaticky hračky pro děti?
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11597
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

ASUS EEE 1015P

#5

Příspěvek od Psion »

Honza Ebr: Když to nemáš ve zvyku tak se tak prosím nevyjadřuj. Za svým tvrzením si stojím. Provedení i výkon a cena tomu odpovídá. Ten notebook mám doma na stahování dat z meteostanice. Nezvládnul ani kameru MEADE LPI na snímání planet. Při testech s notebookem Intel  Core Solo 1GHz byl asi o 20% pomalejší. Proste je to hračka a ne notebook na solidní práci.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

ASUS EEE 1015P

#6

Příspěvek od MP »

No, nevsiml sis na posledni MHV, co pouzivam pro komunikaci s fotakem, doladeni kompozice a zaostreni ? To uplne nejmensi EEEcko s velkou baterkou (rada 901). Nema klasicky harddisk, jen SSD, takze vydrzi hrube zachazeni, zmeny teploty, nevadi mu rosa a na baterku i pri nizke teplote vydrzi kolem 10 hodin, takze nemusim resit napajeni. RAWy pritom pres USB stahuje a zobrazuje opravdu rychle, ani Photoshop s CameraRAW tomu nedelaji problemy, kdyz si nejaky detail chci rychle "vytahnout" z RAWu. Na finalni zpracovani samozrejme pouzivam jine pocitace, uz kvuli velikosti displeje. Ale na EEEcka mi nesahej, na nektere veci jsou primo idealni.

Ten vetsi model (starsi, 1001 se 160GB diskem) pouziva moje dcera uz par let na vsechno a spokojenost, zatim zadna porucha.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11597
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

ASUS EEE 1015P

#7

Příspěvek od Psion »

Ale všiml Marku, nikdy jsem neřekl že to vůbec nefunguje. Na některé věci je to užitečné. Jenom at nikdo nezačne tvrdit ze na solidní práci si koupil nový dalekohled za 5 tisíc, montáž za 4 tisíce a foťák za 7 tisíc a je to super.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

ASUS EEE 1015P

#8

Příspěvek od MP »

Jiste, ale kolega nepise o zadne hardwarove narocne praci, nybrz o stahovani videa z webkamery v terenu. A na to ta masinka staci, to mam spolehlive overene. A v terenu vydrzi urcite vic, nez slozitejsi notebooky - kvuli tomu jsem si tu hracku poridil, kdyz jsem jednou pri foceni zatmeni Mesice v mizernem pocasi zcela odpalil (doslova - vyhorely a explodovaly MOSFETy ve zdrojove casti) svuj "normalni" notebook.

Jen bych (pokud to nema skutecne slouzit k nejake narocnejsi praci) preferoval verzi bez HDD, jen s SD diskem, jako mam ja. 1) to v terenu vydrzi vic a 2) tech 10 hodin vydrze baterky je pak realnych. U verzi s HDD, zalezi na tom, jak moc je disk vytizeny, ale obvykla doba provozu na baterku je tak polovicni. Samozrejme se toho pak na disk moc nevejde, ja to resim rychlou 32GB SD kartou, na kterou cpu data, zatimco na "disku" je hlavne OS a programy.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

ASUS EEE 1015P

#9

Příspěvek od Prazan »

Já mám EEE 900A (windows XP) a pod oblohou mu dávám pořádně do těla (PHD guiding s QHY5, Deepsky Stacker Live s aktivovaným online skládáním a registrací + dost dalších programů). Dřívě jsem na něm pointoval s webkou SPC900NC, takže ji spolehlivě zvládne. Jak už je napsáno výše - pokud nemáš vysoké nároky na výkon, tak to není zlá volba. Možná je to trošku hračkárna, ale mně slouží k naprosté spokojenosti.
Výdrž baterie ověřenu nemám, protože jej venku okamžitě připojuju k autobaterii. Bootování z flashdisku jsem taky zatím netestoval, ale nemusel by to být problém.
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
Tramvajak
Příspěvky: 169
Registrován: 22. 06. 2009, 11:35

ASUS EEE 1015P

#10

Příspěvek od Tramvajak »

Dekuji za vyjadreni vsem.

To Tharos: Pozadavky jsou takoveto: Chci snimat video z webkamery SPC900NC, stejne jako jsem byl zvykli na notebooku. Bezne jsem pouzival 25 fr/s a mel jsem USB 2.0
Chci preinstalovat W7 na WinXP a nevim jak nabootovat, kdyz to nema CD-ROM.
Co se tyka softwaru, tak na "polnim PC" chci pouzit jen Stelarium, VirtualMoonAtlas, CdC.

To Psion: Chapu ze je to slabota, ale ja mam pocit ze to co po nem chci by nemeli byt narocne aplikace. Ale opravte me jestli se mylim.
Pisete: Nezvládnul ani kameru MEADE LPI na snímání planet
No jestli je to tak, tak to asi nezvladne ani SPC900NC.

To MP: Dekuji za vase skusenosti s EEE. Myslite ze mnou vybrany model zvladne me pozadavky? To jest nahravani videa 640x480 cca 25fr/s ? Pisete ze se slabsim modelem to slo. No snad to pujde i s timto.

Pro Vsechny: Pred 2,5 lety jsem si koupil notebook za 26k a slapl jsem do pekneho ho... Abych priznal barvu, tak uz se mi nechce investovat penize (byt tentokrate do nejakeho kvalitniho) do noveho notebooku a tak premyslim o variante netbook na nahrati videa v terenu a pak to vsechno zpracovat doma na stolnim PC.
Krome nahravani videa delam dlouhe expozice pomoci zminene webkamery - na to, ale tusim neni zapotrebi nejaky velky vykon ci propustnost USB.

Rad bych prostrednictvim kolektivni inteligence a zkusenosti astro-fora sezbiral dostupne informace. Uz si nechci znova koupit nejaky srot co se mi par mesicu po zaruce pode..

Za odpovedi jeste jednou diky. Tramvajak
Uživatelský avatar
Tramvajak
Příspěvky: 169
Registrován: 22. 06. 2009, 11:35

ASUS EEE 1015P

#11

Příspěvek od Tramvajak »

To Prazan: EEEcko se necha napajet 12V z autobaterie? Mate ji normalne pripojenu na napajeci konektor netbooku? Uz nad tim chvilku premyslim ze jet by to tak mohlo, baterii netbooku tim nenabiju, ale na provoz by to mohlo stacit. Je to tak?
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

ASUS EEE 1015P

#12

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

No já jsem srab a použivám radši autonapájení, který se k tomu prodává - tedy drát na němž je kromě konektoru taky stabilizátor a pojistka, stojí to pár stovek. Stačí to sazmořejmě v pohodě, jen je jako vždycky otázka, jak dlouho, než to tu baterku vyžere (většina z nás má proto baterky dvě, jednu na napájení astronesmyslů a druhou na odjetí domů :)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

ASUS EEE 1015P

#13

Příspěvek od MP »

Myslite ze mnou vybrany model zvladne me pozadavky? To jest nahravani videa 640x480 cca 25fr/s ? Pisete ze se slabsim modelem to slo. No snad to pujde i s timto.Ano, podle mne to pujde, podobne kamery jsem na tom pripojene mel. Chce to trochu setrit pamet - ta opravdu neni moc velka - takze nepoustet zbytecne dalsi aplikace. Ja mam v terenu vzdycky vypnutou zabudovanou webkameru, co je soucasti notebooku, WiFi, Bluetooth apod.

CdC na svem EEEcku mam a funguje bez problemu, ostatni jmenovany SW nepouzivam, ale zato mi tam v terenu vzdy bezi Canon EOS Utility, EOS Viewer Utility, vetsinou i to CdC a obcas i Photoshop, zatim se nestalo, ze by HW cokoliv z toho nestihal. Pritom mam zablokovane pouziti virtualni pameti (strankovaci soubor), abych mel vic volneho mista na tom malem SSD disku, takze pocitac pracuje jen s tim 1GB "rychle" pameti.

Jaste je potreba overit jednu vec - jestli vsem programum bude stacit velikost displeje. Ten ma jen 1024x600 bodu, muze se tvarit jako 1024x768 s tim, ze se da obraz posouvat mysi nahoru a dolu, ale to neni moc prakticke, takze ja pracuji v tom rezimu 1024x600. Nektere programy uz s tak malym displejem nepocitaji, jejich minimalni vyska okna je vetsi, nez tech 600 bodu a pak se na displej nevejdou, pripadne jsou problemy s jejich ovladanim. Takze si to chce predem overit na nejakem "normalnim" pocitaci, ze programy, ktere se budou pouzivat na EEEcku, jdou zmensit do okna 1024x600 a da se s nimi pritom normalne pracovat.

Pokud jde o instalaci systemu, tak tu jsem nezkousel, ale nejdriv bych zkusil, jestli to nepujde rozchodit pod W7 - rada ovladacu pro XP funguje i pod W7, tyhle windowsy nejsou tak zle, jako treba Visty.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

ASUS EEE 1015P

#14

Příspěvek od ogami »

tamvajak: preinstalovat to pude urcite pres externi usb mechaniku, z toho uz snad dnes nabootuje kazdy notebook ale ja bych se tech w7 nebal ... mam je na starickem lifebooku p7120 a nemuzu si stezovat. pocesor 1,2ghz a 1gb ram, bezi mi tam pri foceni vse co psal prazan (canon eos utility, viewer, dss live, phd guiding, sky map pro ...) a nemel jsem nikdy problem. ted na dovolene jsem na nem upravoval bez problemu i jednu fotku pomoci dss a ps. osobne bych tydle prcky urcite nenazival hrackou :)
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
Tramvajak
Příspěvky: 169
Registrován: 22. 06. 2009, 11:35

ASUS EEE 1015P

#15

Příspěvek od Tramvajak »

To ogami: Diky za odpoved. Ze nabootuje kazdy notebook jsem cetl v ruznych recenzich a clancich o notasech...no, ale zvladne to i EEEcko? Prosim nemohl byste se nekdo kouknout do BIOSu nejakeho EEEcka (nejlepe toho EEE 1015P) zdali tam ta moznost je?
Bude-li fungovat W7 tak ho tam necham, ale casem stejnak budu muset preinstalovat. Podle mych skusenosti win (at uz jakekoliv) nevydrzi vic jak 3 roky. Prece musi byt nejaka moznost ty EEEcka preinstalovavat. No ne? Tramvajak
Odpovědět