Fotoobjektivy pro astrofoto

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Fotoobjektivy pro astrofoto

#31

Příspěvek od Vabra »

Nechci se nejak moc hadat, ale ja jsem s kresbou sveho canonu 100/2 velmi spokojen uz od plne diry.

Neznam jine sklo v podobne cenove relaci (okolo 10-12t), ktere kresli alespon pri dire 4.0 tak, jako Canon 100/2 uz od 2.0.

Nemam ted na netu nic v plne velikosti, ale jako ilustrace tohle snad staci:
http://astrofotky.cz/gallery.php?show=. ... 704718.jpg

Jasne ze profik ktery sklem, co nestoji alespon 50.000 tim ma pravo pohrdnout (a nebo alespon navrhnout v dane cenove kategorii neco lepsiho) ;)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Fotoobjektivy pro astrofoto

#32

Příspěvek od FunTomas »

Vabra: ja mám presne rovnakú skúsenosť ako Vla. Canon má problém zladiť objektív a telo. Môj plastový objektív (18-55) s priemernou kresbou som dal na priateľov 30D a neskôr 40D a výsledok predčil objektívy s červeným prúžkom. Fotoaparát nezlepšil aberácie, ale výrazne zlepšil zaostrenie. Takže aj to môže mať vplyv na kvalitu.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 911
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Fotoobjektivy pro astrofoto

#33

Příspěvek od LKamarad »

Copak o to , ostrý to jaxš taxš je ale při skládání panoramat oblohy - pokud dám k sobě identickou plochu nahoře a dole tak při zmenšení vzniká jakejsi "barevně a tonálně" odlišnej pás v místě spojení záběrů kterej se neodstraní srovnáním pozadí (GR Exterminator apod).
Je to způsobeno tím že obrazy hvězd nahoře a dole ve stejný vzdálenosti od středu mají až o 30% rozdílnou plochu - nahoře kulatý a dole roztažený šišatý - křivou rovinou chipu vůči bajonetu to taky není .... >:(
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 911
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Fotoobjektivy pro astrofoto

#34

Příspěvek od LKamarad »

Najít dobrý sklo pro FF astro mezi 30 - 150mm který by bylo OK alespoň při 4ce je přání z říše snů :-?

Rýsuje se mi naděje u Zeiss Macro-Planaru 2/100 ...... budu ho muset někde vysomrovat na půjčení a testnout ..... furt něco šmoulím a testuju, následkem čehož kulový vyfotim ..... :-/
Uživatelský avatar
godzilka
Příspěvky: 261
Registrován: 03. 03. 2010, 09:47

Fotoobjektivy pro astrofoto

#35

Příspěvek od godzilka »

Ahoj, chtěl jsem se zeptat, co říkáte na zrcadlové objektivy?

Napadlo mě zkusit využít/otestovat něco jako je toto:
http://cgi.ebay.com/Rokinon-800mm-Mirro ... 5198d59899

Co si o tom myslíte? Neměl s tím někdo už tu čest?
Dobson 300/1750 - Drbohlav
Sw ED80 + CG-5 Adv. + Sw 70/500 + Autoguider by Mmys
Achromat 150/1200
Uživatelský avatar
Edu
Příspěvky: 385
Registrován: 13. 03. 2010, 18:55

Fotoobjektivy pro astrofoto

#36

Příspěvek od Edu »

Nevím, tak dlouhý ohnisko při téhle světelnosti budeš muset pointovat a ta stabilita upnutí foťáku na montáž a k pointeru asi taky nebude to pravý a to ještě záleží jak to kreslí (možná na planety).


Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Fotoobjektivy pro astrofoto

#37

Příspěvek od Vabra »

Tyhle levne zrcadlove systemy nemaji nejlepsi povest, ale sam jsem nemel moznost je na hvezdach zkouset. Zadne vylozene spatne, ale ani dobre astrofotky jsem z nich nevidel a tak bych je k atrofoceni spise nedoporucoval.

Par lidi tady ma zkusenosti s ruskymi Rubinary ale i ty jsou spise smisene az negativni.

Samozrejme jsou i velmi kvalitni zrcadlove systemy (od Zeisse, Minolty, mozna i Sigma a Tamron) ale ty se uz vetsinou nevyrabi a i pouzite na ebay byvaji patricne drahe.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
godzilka
Příspěvky: 261
Registrován: 03. 03. 2010, 09:47

Fotoobjektivy pro astrofoto

#38

Příspěvek od godzilka »

Vabro: díky za vyčerpávající info. Asi to teda nakonec vzdám a počkám na nějaký apochromát. Než zkoušet něco takového.
Dobson 300/1750 - Drbohlav
Sw ED80 + CG-5 Adv. + Sw 70/500 + Autoguider by Mmys
Achromat 150/1200
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Fotoobjektivy pro astrofoto

#39

Příspěvek od Vabra »

Myslim ze klasicky ED dublet 80/600 s prislusnym rovnacem/reduktorem je pro zacatecnicke astrofoto s ohniskem okolo 500mm ta nejlepsi volba a ve svete teleobjektivu nema pomerem vykon/cena zadnou velkou konkurenci. Osobne se mi celkem zamlouva i Megrez 72/430 (i kdyz obecne z nej nejake velke nadseni neni). Vim ze celkem uspesne foti jeden uzivatel i na malem ED 66/400 s rovnacem...

Fotograficke objektivy maji smysl hlavne pro sirokouhlejsi fotografie.
Dobre zkusenosti jsou s Canonem 400/5,6L ,ale ten je cenove dvakrat draze nez to male EDcko.


Nejhorsi diru mam osobne mezi 200-300mm, kde jsou objektivy uz spise slabsi a nebo velmi drahe a dalekohledy jeste neexistuji (redukovany Borg 71/250 mne nepresvedcil  :().
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
godzilka
Příspěvky: 261
Registrován: 03. 03. 2010, 09:47

Fotoobjektivy pro astrofoto

#40

Příspěvek od godzilka »

Konečně jsem se po dlouhé době dostal k tomu, že kupuji tu montáž, CG5 adv. a tak jsem začal právě pokukovat i po nějakých těch refraktorech. Zamlouvali se mi ze Supry tyto:

TSC/SKY REFRAKTOR ED-80 BLACK DIAMOND OTA (APO)

TSC/TS INED 70/420 f/6 ED CARBON

nebo ten megrez: TSC/WO MEGREZ 72 ED (APO)

Ale teď jsem si pořídil dva 135mm starší kousky objektivy Pentacon elektric 135/2.8 MC a ZEISS - JENA, MC SONAR 3,5 / 135. Tak se hodlám je pořádně otestovat a něco s nimi pořádně nafotit, potom budu kupovat nějaký ten refraktor. Ale to se poptám až to bude úplně aktuální, takže za cca. 2-3 měsíce. Jenže s tím rovnou asi půjde ruku v ruce i pointace, nebo se dá nafotit dobře i bez pointace s takovými ohnisky?
Dobson 300/1750 - Drbohlav
Sw ED80 + CG-5 Adv. + Sw 70/500 + Autoguider by Mmys
Achromat 150/1200
Uživatelský avatar
Edu
Příspěvky: 385
Registrován: 13. 03. 2010, 18:55

Fotoobjektivy pro astrofoto

#41

Příspěvek od Edu »

To bude záležet na délce expozice. Pokud budeš exponovat víc jak nějakých 5 min budeš muset pointovat i ty objektivy.

Bude hodně záležet na přesnosti montáže a její periodické chybě.
Mě se na HEQ5 (bez pointace) protahovaly hvězdy s ohniskem 90mm už po 8 minutách.
Uživatelský avatar
viktormt
Příspěvky: 897
Registrován: 14. 12. 2008, 22:49

Fotoobjektivy pro astrofoto

#42

Příspěvek od viktormt »

Aky sirokouhly objektiv by ste mi doporucili na astrofotografiu z eq montaze? mam setov 18-55 canon is, no ten aj cez den poriadne nevie automatikou zaostrit a musim vsetko nastavovat rucne, aby bol obraz ako tak pekny.. chcem, aby cierna bola cierna, ruzova ruzova, pekne ostry a kontrastny obraz.. mam eos 450d
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Fotoobjektivy pro astrofoto

#43

Příspěvek od MMys »

Nějak to mícháš všechno dohromady. Ten objektiv sice není nic extra, ale zaostřit tak, aby byl snímek ostrý (když pominu rohy) zcela jistě jde (tedy pokud není rozbitý). Na noční oblohu autofokus nefunguje, je potřeba ostřit ručně. I špičkový objektiv.

S těmi barvami nějak nechápu. Proč by černá neměla být černá. A kde je na obloze růžová ???

Jestli on ten problém nebude někde jinde...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
viktormt
Příspěvky: 897
Registrován: 14. 12. 2008, 22:49

Fotoobjektivy pro astrofoto

#44

Příspěvek od viktormt »

ide mi hlavne o celkovu kresbu.. samozrejme, ze pri foteni astrofoto sa ostri rucne.
Uživatelský avatar
Edu
Příspěvky: 385
Registrován: 13. 03. 2010, 18:55

Fotoobjektivy pro astrofoto

#45

Příspěvek od Edu »

něco co má pevný sklo a větší světelnost, se zoomem jsou jenom problémy !Aky sirokouhly objektiv by ste mi doporucili na astrofotografiu z eq montaze?
něco co má pevný sklo a pokud možno větší světelnost. Se zoomem jsou jenom problémy !

Zbytek napsal Martin. ;)
Odpovědět