VELKÁ RUDÁ SKVRNA

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Uživatelský avatar
Maros
Příspěvky: 300
Registrován: 08. 01. 2005, 00:31

VELKÁ RUDÁ SKVRNA

#76

Příspěvek od Maros »

A teraz asi zase bledne :)
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

VELKÁ RUDÁ SKVRNA

#77

Příspěvek od Pavuk_ »

DenebKaitos napsal: Zdravím Vás po dlouhé době si troufnu přijít s nějakým příspěvkem...dnes ráno, asi kolem 01:15 jsem u teleskopu mírně řečeno strnul v němém úžasu. Před koncem pozorování jsem jen tak náhodou mrknul na Jupitera a nebyl jsem si jistý, jestli mi někdo na sekundární zrcátko, když jsem si před tím na chvilku zdřímnul, nevsunul nějakou dost dobrou fotku této planety...při 280x SkyW UW 6mm bylo rozlišení detailů naprosto dokonalé i s takovými jemnostmi, jako jsou bělavé víry ve vyších šířkách pod rudou skvrnou, vím o dvou, které jsem viděl. GRS byla oranžová, zcela zřetelná a za ní se táhla jemná draperie vírů zrhuba do 1/4 kotoučku, vskutku krásně rozráží ten rovníkový pás...filtr(žlutozelený MEADE), který jsem zkusil použít jsem okamžitě odstranil, protože akorát zhoršil jas i kontrast, je vhodnější spíše na Saturn, tam k nečemu je...celá tahle podívaná trvala ani ne 15minut, pak už s takovým rozlišením bylo možné pozorovat jen chvilkami. Strávil jsem koukáním na něj ještě další hodinu...ale řeknu Vám,nikdy bych nevěřil,že je něco takového možné.Je to nadhera, co popisujes. Este som nikdy nieco take nevidel, skusim to v toho 16.4. 23:40 - 23:43. Len aby vyslo pocasie.
offtopic:
Mohol by si si zmensit svoju ikonku z 2048x1536 a
na nejaky rozmer okolo 140x100 ?
Vzhladom na rychlost pripojenia a velkost suboru sa mi ani nepodario obrazok stiahnut.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

VELKÁ RUDÁ SKVRNA

#78

Příspěvek od zdenek »

Pavuk_ napsal:
... skusim to v toho 16.4. 23:40 - 23:43 ...Kdyz uz jsme v predpovedich prechodu, tady je par zajimavych soucasnych prechodu BRS+ mesice, ktere by mely byt alespon castecne v nejblizsi dobe videt. Presne casy si kazdy snadno zjisti v planetariu ci rocence.

11.4.05 prechod IO+BRS po 3h
25.4.05 prechod Europa+BRS kolem 2.30h :)
28.4.05 prechod IO+BRS kolem 21h
2.5.05 prechod Europa+BRS po 4h :(
5.5.05 prechod IO+BRS kolem 22h
12.5.05 prechod IO+BRS po 23h (nejlepe kolem pulnoci) :)
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

VELKÁ RUDÁ SKVRNA

#79

Příspěvek od Libor »

Tak jsem přeci jen zpracoval toho Jupitera z 2.dubna. Asi to opravdu trochu pokazil vítr, v okuláru to vypadalo o něco lépe, ale lepšího Jupitera zatím nemam, tak ho sem dávám.

Uživatelský avatar
greatgig
Příspěvky: 119
Registrován: 28. 04. 2003, 23:26

VELKÁ RUDÁ SKVRNA

#80

Příspěvek od greatgig »

zdenek napsal:
12.5.05 prechod IO+BRS po 23h (nejlepe kolem pulnoci) :)

Díky přechodům Europy, Io a GRS by mělo být dnes na Jupiteru živo: zvečera (půl desáté) by měl být před kotoučkem Jupitera měsíc Europa a současně na kotoučku jeho stín a GRS a pak tak kolem čtvrt na dvanáct zase současně stín Europy, GRS a Io před kotoučkem.
Uživatelský avatar
vasek
Příspěvky: 210
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

VELKÁ RUDÁ SKVRNA

#81

Příspěvek od vasek »

greatgig napsal:


Díky přechodům Europy, Io a GRS by mělo být dnes na Jupiteru živo: zvečera (půl desáté) by měl být před kotoučkem Jupitera měsíc Europa a současně na kotoučku jeho stín a GRS a pak tak kolem čtvrt na dvanáct zase současně stín Europy, GRS a Io před kotoučkem. Náhodou jsem se na něj po půlnoci koukal a bylo to super, zvlášť když jsem nevěděl, že tam bude stín i skvrna a navíc současně. Při zv.178x jsem viděl Jupiter tak jako nikdy(před 14 dny jsem totiž omyl nánosy prachu na zrcadle :D)- detaily pásů a vůbec...
Uživatelský avatar
Richi
Příspěvky: 181
Registrován: 28. 08. 2007, 04:07

VELKÁ RUDÁ SKVRNA

#82

Příspěvek od Richi »

Možno tento úžasný snímok už všetci poznáte (je to záber veľkej červenej škvrny z Voyageru 1):

http://www.jpl.nasa.gov/images/jupiter/ ... 40x542.jpg

Uživatelský avatar
Zdenek F.
Příspěvky: 46
Registrován: 14. 07. 2003, 20:54

VELKÁ RUDÁ SKVRNA

#83

Příspěvek od Zdenek F. »

vasek napsal:
Náhodou jsem se na něj po půlnoci koukal a bylo to super, zvlášť když jsem nevěděl, že tam bude stín i skvrna a navíc současně.
Já jsem na tom byl podobně - chtěl jsem jen vyzkoušet Poncetovu plošinu a udělat pár pokusných fotek. Takhle nějak to vypadalo:
Zdeněk F.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

VELKÁ RUDÁ SKVRNA

#84

Příspěvek od Pavuk_ »

Zdenek F. napsal:

Já jsem na tom byl podobně - chtěl jsem jen vyzkoušet Poncetovu plošinu a udělat pár pokusných fotek. Takhle nějak to vypadalo:
Musel si mat excelentne podmienky :o
Mozes napisat akym cez aky dalekohlad si to fotil a ci je to jednoduchy snimok alebo n-snimkov uz po spracovani ?
Uživatelský avatar
Zdenek F.
Příspěvky: 46
Registrován: 14. 07. 2003, 20:54

VELKÁ RUDÁ SKVRNA

#85

Příspěvek od Zdenek F. »

Jo, to by byla nádhera, být to jeden snímek ;D
Je to 25 snímků zpracovaných v Registaxu. Foceno afokálně přes Drbohlavson 250/1500, okulár Vixen LV 7mm a Olympus Camedia 5050.
Zdeněk F.
Odpovědět