Messierove objekty

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

Messierove objekty

#1

Příspěvek od igi »

V diskusii o M33 sme sa zacali bavit o trochu odlisnej teme, a sice aky teleskop treba na M74. Po Shodamovom upozorneni som pre tuto temu zalozil novu diskusiu. Takze: myslim si, ze M74 som cez 11.4cm Newton videl, aj ked tusil by bol lepsi vyraz. Vyzerala ako nepatrne zjasnenie pozadia, viditelne bocnym videnim. Ale na nicom netrvam, lebo to bolo fakt sotva badatelne, ale videl som to presne tam, kde by to podla mapky malo byt. M76 som videl celkom jasne, lebo hoci ma 11mag(tusim), je velmi mala. Co sa tyka podmienok, mohli byt aj lepsie(ako vzdy), ale bola jasna obloha, mliecna cesta na oblohe fakt vyrazna (mhv ma nenapadlo zistit, a obzor mam z jednej strany osvieteny mestom, z druhej je kopec), M33 bola celkom dobre vidiet. Takze by ma zaujimalo, ako ste na tom vy ostatni, co sa tyka takto extremne slabych objektov.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Messierove objekty

#2

Příspěvek od Myzer »

Viem o akom videní hovoríš. Ja som presne tak videl M51 a M64. A tiež som neveril že by sa mi to mohlo s mojim refraktorom podariť. Vybral som si vynikajúce podmienky niekedy na jar keď boli objekty v zenite. Takisto to bolo slabé tušenie, keby som nevedel podľa mapy že tam niečo je, tak by som asi nevidel nič. Ale bolo to tam, som si na 100% istý.
Inak tento víkend vyzerá na kvalitné pozorovanie tak dúfam že sa mi podarí odtiaľto odísť.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

Messierove objekty

#3

Příspěvek od igi »

vikend je za nami, tusim ze boli skvele podmienky. Skoda ze som nebol pozorovat, pretoze ma bacil bacil. :sick2:
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Messierove objekty

#4

Příspěvek od Myzer »

Znovu som sa raz rozhodol ísť cez víkend pozorovať /zatiaľ ešte s pôvodným vybavením/. V piatok večer boli vynikajúce podmienky. Mimo iného som pozoroval aj Plejády voľným okom a spravil som si osobný rekord. Podarilo sa mi pozorovať až 12 hviezd a to bola hviezdokopa ešte iba 25 stupňov nad obzorom.
Pozoroval cez víkend ešte niekto?
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Messierove objekty

#5

Příspěvek od Paaja »

Tak se nam udelalo 27.10. krasne jasno, toho neslo nevyuzit. Nejdriv pozorovaci vylet za Johnikem (diky) a pak doma s triedrem 10x50: 28.10. 1:30 M44, M67, NGC 2244, M50, M42, M33, M31, M78, M35, M79 ne, M45 ,M1 ne, M74 ne, M77 ne, ve 2:45 triedr zamrznul :(, nasazen USSR 12x40: M39, M41, M47, M46, M48 3:20 konec, 15 DS :). Nektere DS nedokazu zahlednout, najit jejich pozici neni problem. Pozorovaci podminky byly dobre, ale uz byly lepsi. Mhv jsem se zatim nenaucil urcovat :-/.
P.S. Chtel bych si postupne odskrtnout pozorovani vsech 110ti M objektu, triedr vsak na radu z nich nestaci. Neco si poridim ;).
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Messierove objekty

#6

Příspěvek od Myzer »

Kedze tato situacia sa opakuje raz do roka, radsej na nu upozornim. ;)
Dalsi vikend, v sobotu 20.3. bude nov Mesiaca a teda asi aj najlepsia sanca na Messierov maraton, teoreticky za jednu noc vidiet vsetky emka.

Ak vyjde pocasie, pojdem nato prvykrat. Som zvedavy na ake cislo sa dostanem. :)
Uz to niekto skusal? Aky bol vysledok? Ale pravdu. ;D
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Luky

Messierove objekty

#7

Příspěvek od Luky »

Celkem zajimave... Mozna to se svym triedrem zkusim. Prvne zjistim, k jakemu cislu se muzu dostat teoreticky a pak to porovnam s tim, co jsem opravdu videl. Snad vyjde pocasi  ;)


[glb]Luky  :hi:[/glb]
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Messierove objekty

#8

Příspěvek od Myzer »

Nebolo by zle vidiet na prvy pokus vsetky M pocas jednej noci, bol by to zaujimavy "titul".. :D
Tak asi budem po dlhsom case hore az do skoreho rana. :sleeping:

Tu je zoznam, podla ktoreho by sa dalo priblizne postupovat http://www.szaa.sk/pozorovania/maraton.htm
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Luky

Messierove objekty

#9

Příspěvek od Luky »

Asi jsi me premluvil :). Vytisknu si mapky pro Mka, na ktere s triedrem mam a asi to zkusim... pod 9 magnitud nemam absolutne sanci... uvidim podle podminek (MHV triedru pro hvezdy mam za dobrych podminek az 9,2).
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Messierove objekty

#10

Příspěvek od MaG »

Ahoj. Výjmečně to letos vypadá, že mě nesklátí únava. Nov je o víkendu. Je na čase otestovat, co umím s triedrem :-)

Luky dem do toho teda už dva ;-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Messierove objekty

#11

Příspěvek od FunTomas »

Kde sa daju zohnat take mapky? Ja budem v tom case v Sobotisti, kde prebehne nieco ako den astronomie. Ak nezamrznem skusim to tiez. Snad sa mi pocas prezentacii podari dalekohladom pozriet aj na nieco ine ako to ukazovane. Ako sa registruju pozorovania? Treba kazdy objekt zakreslit? To by som asi nepostihal.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Milla
Příspěvky: 20
Registrován: 16. 02. 2004, 20:01

Messierove objekty

#12

Příspěvek od Milla »

Objevil jsem (pro mnohé asi nic nového) nádherný popis Messierovych objektu v cestine na http://objekty.astro.cz/katalogy/messier/index.html , nejsou to mapky, ale mimo jine vsechny informace k nalezení tam jsou. Vcera po 22hod jsem sklouzl pohledem z Jupitera a pozoroval sve "prvni" spiralni galaxie M65 a M66. Nic moc -videl jsem jen mlhave oblacky, ale pri 120x zvetseni byl poznat tvar.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Messierove objekty

#13

Příspěvek od MaG »

Pokud je mi známo, tak v případě honby za všemi objekty to vychází tak, že prý stačí jen poznamenat "viděl" - "neviděl" a je-li čas, doplnit i jak viděl...
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Milla
Příspěvky: 20
Registrován: 16. 02. 2004, 20:01

Messierove objekty

#14

Příspěvek od Milla »

Myslím, že k tomu trochu přispívá samotné slovní ustálení "Messiérův maraton", pakliže tuto metaforu někdo považuje za sportovní disciplínu, proč ne. V tomhle případě jsem odhodlán prohrávat a klidně setrvat na neurčito u některého stánku s občerstvením.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Messierove objekty

#15

Příspěvek od Myzer »

Teraz som pozeral program.
A mozem povedat, ze vsetky M vidiet za jednu noc je prakticky nemozne. Treba zacat uz za sumraku, okolo 19.hod a bude potrebna aj velmi dobra viditelnost.
Vecer budu velmi problematicke hlavne M77, M74, M33 a mozno aj M76, ktora uz neni najvyssie. M79 a M31 s jej dvoma satelitmi snad nebude problem.
Hned nato rychlo na "nizsie" zimne suhvezdia Orion, Monoceros, Canis Maior a Puppis. Potom by uz malo byt dost casu na jarnu oblohu.
Rano treba rychlo prehladat Strelca a M15, ak ju nahodou neuvidite vecer /ale to pochybujem/.
Tazke bude najst M55, M75, M2, M72 a prakticky nerealna M30.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Odpovědět