Kam mám dát vyvolat a skenovat filmy?

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
Marlosk
Příspěvky: 21
Registrován: 08. 03. 2004, 19:04

Kam mám dát vyvolat a skenovat filmy?

#1

Příspěvek od Marlosk »

Nevíte někdo kam je nejlepší v HK dát vyvolat a naskenovat filmy s astrosnímky? Kolik chtějí za skenování? Máte dobré zkušenosti s některým filmem? Díky Marlosk
???
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Kam mám dát vyvolat a skenovat filmy?

#2

Příspěvek od MMys »

Jaké filmy ? Negativní nebo inverzní (diapozitivy) a budeš to vyvolávat celé, nebo ustříhávat po pár nafocených políčkách ? Negativ ti vyvolají prakticky kdekoliv, Inverzní se stejně posílá většinou do Prahy a trvá to několik dní.

Skenování - to je problém, nejprve musíš obsluhu naučit, jak to skenovat, protože aplikovat na to postupy, na které jsou zvyklí ze skenování normálních fotek vede do pekel. Já jsem nikde nepochodil, nejlepší je udělat si to sám, na vlastním skeneru, kde máš čas laborovat. To je bohužel realita.

Jinak negativy mi vyvolávají ve Foto Orita (na rohu mezi Tescem a nádražím) a tamtéž si nechávám dělat i finální snímky na papír. Skenování jsem tam zkoušel jen jednou, ale moc se mi to nezdálo. Film mi tam i stříhali, většinou s dobrými výsledky (teď si to již dělám sám, když fotím na DIA)

Diapozitivy nosím na vyvolání do Kodaku (v kopečku, když se jde od Grandu na náměstí) Posílají to do Prahy.

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Marlosk
Příspěvky: 21
Registrován: 08. 03. 2004, 19:04

Kam mám dát vyvolat a skenovat filmy?

#3

Příspěvek od Marlosk »

Díky za radu. Ještě jeden dotaz: Liší se nějak expoziční doby nebo způsob zacházení s diapozitivy proti negativnímu filmu, nebo se mám (začátečník) naučit pracovat nejdřív s klasickými fotkami?
Uživatelský avatar
shamaaan
Příspěvky: 38
Registrován: 13. 03. 2009, 22:57

Kam mám dát vyvolat a skenovat filmy?

#4

Příspěvek od shamaaan »

mozno offtopic ale lepsie tema som nenasiel - Vie niekto kde sa da v Prahe len vyvolat film s astrofoto, bez roznych uprav co robia v minilaboch a nasledne naskenovat? viem ze je to uz zastarale ale chcem si to skusit.. dik
Celestron 76/300 50th Ann., triedr TASCO 7x50, 30cm celooblohove zrkadlo, Webcam, Lumix LX2, Praktica PLC 2 black 1,8/50
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5411
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Kam mám dát vyvolat a skenovat filmy?

#5

Příspěvek od vla »

Nad alejí 29, Petřiny, s kvalitou byla velká spokojenost, vyvolali i pár políček diáku a oskenovali. Jen po asi dvou celých diácích jsem zjistil, že za to mohla být jetá 300D. :), dnes už řekněme 350D.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 911
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Kam mám dát vyvolat a skenovat filmy?

#6

Příspěvek od LKamarad »

Na Petřinách jsem s nima před 4ma lety vyběh - mizerně filtrovaná voda, občas rezavý flíčky a bordel přilepenej/nepřilepenej na emulzi - maj tam jednoho údržbáře kterej hulí přímo tam kde se filmy zakládají, přenášejí do sušičky a stříhají .... navíc sušej příliš rychle a filmy jsou dost zkroucený.
Lepší to bylo v Thalia Picta ale před 2ma lety se stěhovali a E6ku zrušili - tak jsem zůstal (octl jsem se) "v prdeli" a s analogem jsem kvůli tomu skončil (moje filmy 220 totiž již nezvládnou korektně vyvolat nikde jinde) :-/
Uživatelský avatar
shamaaan
Příspěvky: 38
Registrován: 13. 03. 2009, 22:57

Kam mám dát vyvolat a skenovat filmy?

#7

Příspěvek od shamaaan »

no ty jo, som vedel ze to bude problem, ale ze az taky tak to budem musiet asi doma vyvolat a dat niekde naskenovat.. :(
Celestron 76/300 50th Ann., triedr TASCO 7x50, 30cm celooblohove zrkadlo, Webcam, Lumix LX2, Praktica PLC 2 black 1,8/50
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 483
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Kam mám dát vyvolat a skenovat filmy?

#8

Příspěvek od Michal1 »

Ahoj shamaaane. LKamarad je známý a uznávaný fotograf, takže má na své snímky asi dost extrémní nároky. Já si nechávám filmy vyvolávat u Foto Škoda a nemůžu říci, že jsem nespokojen (i když jsem jiný fotolab v Praze nezkoušel). U Škody však silně nedoporučuji nechat vyvolané filmy naskenovat. Jednou jsem to udělal a dostal takovéto snímky, pravděpodobně automaticky upravené a zaostřené. Nyní jsem si nechal naskenovat pár snímků zde
http://www.darkroom.cz/
Výsledek se mi moc líbil a plánuji u nich zůstat.

M.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1285
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Kam mám dát vyvolat a skenovat filmy?

#9

Příspěvek od Zbych »

Fotografové fotografům, individuální přístup, což je podmínka. Z vlastní zkušenosti doporučuji:

http://www.csfotografie.cz/cs-fotolab/cs-fotolab.html

"Minilab Konica R3 Super (jediným model tohoto typu instalovaným v České republice, a jedním z deseti v celé Evropě) beze zbytku využívá všechny pigmenty fotografického papíru, proto jsou fotografie barevně bohaté, syté, a tam, kde má být černá ve stínech, je skutečná sytá čerň, ne jen tmavá šedá, která vzniká "ředěním" černé při řádkování obrazu laserovou osvitovou jednotkou. Tento minilab nabízí nejvyšší možné zčernání (Dmax) a nejvyšší rozlišení výstupu."
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 483
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Kam mám dát vyvolat a skenovat filmy?

#10

Příspěvek od Michal1 »

Nedávno jsem tu doporučoval vyvolání u Foto Škoda, ale tentokrát se moc nevyznamenali a to ani nemusím být profesionál. Prosím zdejší zkušenější filmové fotografy, aby mi mé podezření ověřili. Jsou takto barevně rozdílné snímky výsledkem špatného vyvolání?

Pravda je, že počasí nebylo zdaleka ideání. Obzvlášť mě zarazil tento snímek okolí Capelly, který je z každé poloviny jinak barevný!
Přitom to políčko vlevo, Roseta, bylo exponováno hned potom. Vozka byl v nadhlavníku, exp doba 84 min, Roseta podstatě níže a občas se přes ní převalila mlha, exp. doba asi 35 min. Push 1.

Ptal jsem se jednoho fotografa, kde dobře vyvolávají procesem E6 a byla mi doporučena firma Fototech Jiří Růžek. Má s nimi někdo nějaké zkušenosti?
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 911
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Kam mám dát vyvolat a skenovat filmy?

#11

Příspěvek od LKamarad »

Minilab Konica R3 Super (jediným model tohoto typu instalovaným v České republice, a jedním z deseti v celé Evropě) beze zbytku využívá všechny pigmenty
No fůůůůůj - kam tohle fórum spadlo ..... citovat tu v plným znění takový příšerný marketingový blafy jako je tenhle .... :o ...

.... Jinak u Škody mají velice agresivní obchodní strategii, ale co se odbornosti / umu / zkušeností / výsledků týče , tak to asi nejlépe vystihuje pojmenování onoho velkopodniku:
Neříká se "u Škody" ale "u Šmouly" :D :D
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1285
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Kam mám dát vyvolat a skenovat filmy?

#12

Příspěvek od Zbych »



No fůůůůůj - kam tohle fórum spadlo ..... citovat tu v plným znění takový příšerný marketingový blafy jako je tenhle ....  :o :o ...


Pravda, těžko posoudím kolik je u nás Konic R3 Super a další údaje (je to tedy špatně, co uvádí?), ale mám s nimi výborné zkušenosti - individuální přístup, výborná kvalita. Dokonce když jsem si nechal dělat mnoho stovek fotografií, zažádal o slevu a dostal ji.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Kam mám dát vyvolat a skenovat filmy?

#13

Příspěvek od MilAN »

Jen jsem nepochopil, jaký vztah má  mašina  na zhotovení papírových fotografií vliv na vyvolání diafilmu   (jiná chemie, jiná technologie, osvit... = na úplně jiném stroji)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
shamaaan
Příspěvky: 38
Registrován: 13. 03. 2009, 22:57

Kam mám dát vyvolat a skenovat filmy?

#14

Příspěvek od shamaaan »

diky vsem za odpovede.. no vyskusam skodu a na petrinach a uvidim, mozno budem mat stastie.. ak by to bolo moc spatne tak si ich vyvolam sam.. 2Michal1 - jj to vim a vidim ze LKamarad je profi fotograf a ze jeho naroky na vyvolanie filmu su uplne niekde inde ako tie moje este by som sa chcel spytat ci tu mate niekto skusenosti s filmom MACO infra IR820C-400/135-36 -- spektralna citlivost od 380-820 nm. dik
Celestron 76/300 50th Ann., triedr TASCO 7x50, 30cm celooblohove zrkadlo, Webcam, Lumix LX2, Praktica PLC 2 black 1,8/50
Uživatelský avatar
sotek
Příspěvky: 1
Registrován: 15. 05. 2011, 00:22

Kam mám dát vyvolat a skenovat filmy?

#15

Příspěvek od sotek »

Nyní jsem si nechal naskenovat pár snímků zde
http://www.darkroom.cz/
Výsledek se mi moc líbil a plánuji u nich zůstat.
Michale, díky za tip! Zkusil jsem a musím říct že proti skenům od Škody nebe a dudy  :)
Odpovědět