Vadné expozice, artefakty, detaily

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 757
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#796

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Měl jsem na mysli kalibrované snímky před debayeringem, samozřejmně. Omylem jsem napsal registrované.
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 757
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#797

Příspěvek od Ondra_z_hor »

hades píše: 27. 10. 2023, 10:38 Já bych to složil ručně. Bude to sice pracné a časově náročné, ale máš 100% kontrolu nad tím, co děláš
Máš na mysli ImageIntegration process v PI, popř. jak ručně?
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 589
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#798

Příspěvek od astrolama »

Ondro možná taková blbost, ale ve WBPP v kolonce CFA settings > Bayer pattern zkus změnit z Auto na RGGB. Mě už se jednou stalo v PI, že mi ta automatika špatně rozeznala filtříky v bayerovce.

Samotného by mě zajímalo na základě čeho ta automatika pozná, jaký filtr je před jakým pixelem čipu :roll:
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3439
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#799

Příspěvek od hades »

Kalibrace snímků -> Debayering -> Star alignment -> Integrace
Vše udělat postupně přes samostatné procesy. U debayeru můžeš nechat vygenerovat samostatné suby pro každou barvu, vybereš možnost Output mode: Separate RGB channels
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 757
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#800

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Astrolama: Standardně používám ten RGGB pattern a v rámci řešení tohoto problému jsem zkoušel i všechny ostatní.

Hades: Jo, je to asi poslední možnost jak to vyřešit. Zkusím, díky.
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 757
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#801

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Tak pro zajímavost sem napíšu v čem byl problém. Moje dark frames mají +- dvojnásobný signál v B kanále. Teď je potřeba vytvořit normální dark frames. Zajímavý je, že jsem tyto darky používal od 6/2022 a ten problém se poprvé projevil až teď. Že by to souviselo s F4 světelností, která je citlivější na kalibrační snímky než předchozí refrák F5.8, kterým jsem fotil? V náhledu je vidět že B kanále jsou cca dvojnásobné hodnoty, oproti Lightu, kde jsou ty hodnoty cca stejné.

Napadá někoho jak se to mohlo přihodit? Asi jedině nastavení v AstroPhotographyTool, přes který řídím kameru.

EDIT: Zatím jediné vodítko které mám je teplota čipu. Zdá se že jakýkoliv dark pod -5C udělá ten dvojitej modrej kanál. Mám ale -5C je jednu sadu DF, takže dneska to ověřím na více snímcích.
Přílohy
L_statistics.JPG
L_statistics.JPG (83.39 KiB) Zobrazeno 1316 x
D_statistics.JPG
D_statistics.JPG (87.43 KiB) Zobrazeno 1316 x
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11752
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#802

Příspěvek od Psion »

MMys píše: 26. 10. 2023, 16:50 pravděpodobně máš DF na jiný, vyšší gain než lighty. Nemanipuloval jsi mezi tím s nastavením kamery ? A nebo stačí výměna firmware kamery, kde je jinak nastavený bias signálu.
No tohle psal Martin již ve čtvtek.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17678
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#803

Příspěvek od MMys »

Jak může ten jev souviset se světelností ? To je přeci totální blbost. Kamera neví nic o tom, co je před ní. Naopak, u světelnějšího přístroje bude pozadí výše, a tak je šance že to při dvojnásobném DF podteče pod nulu menší, než u refráku. I kdyby na light snímek nedopadl ani foton, bude identický s DF, a podtéci to nemůže.

Zkrátka máš nějakou botu v hardware nebo SW. Něco se ti změnilo. Co je to za kameru ? ZWO ASI 294 MC Pro Color ? Jediné co mě napadá je, že ta kamera má řiditelný zisk jednotlivých kanálů, a u DF z nějakého důvodu nastaví vyšší zesílení v modrém kanálu. Nemá ten ASCOM driver nebo APT nějakou možnost řídít zisk jednotlivých kanálů ? V SharpCapu to jde, takže kamera to umí.

S teplotou to podle mě nesouvisí. Leda by tam měli nějakou automatickou kalibraci offsetu, protože se při nižší teplotě histogram DF posouvá doleva, tak aby se neoříznul. Ale to by se mělo dít ve všech kanálech společně, nikoli jen v jednom. Prostě v DF nesmí být vidět bayerova maska. Musí vypadat stejně jako z mono kamery, protože CFA filtry před pixely nemají bez světla žádný vliv.

A navíc, teplota nemůže být důvod, ne ? Snad kalibruješ lighty pomocí DF pořízených při shodné teplotě.

Mimochodem, APT používá nativní drivery k ASI kameře, nebo ASCOM ? Pokud nativní drivery, tak jenom stačí, aby ZWO vydalo aktualizované SDK, které zachází s kamerou troch jinak, tvůrce APT přeložil novou verzi svého SW, nebo jen vyěmnil DLL knihovny za novější, už s voláním funkcí z nového SDK, a rázem je vše jinak, aniž aktualizuješ firmware. s ASCOM je to lepší, dokud nenainstaluješ nový ASCOM driver, nic by se změnit nemělo, i když aktualizuješ APT.
Ondra_z_hor píše: 29. 10. 2023, 08:58 Tak pro zajímavost sem napíšu v čem byl problém. Moje dark frames mají +- dvojnásobný signál v B kanále. Teď je potřeba vytvořit normální dark frames. Zajímavý je, že jsem tyto darky používal od 6/2022 a ten problém se poprvé projevil až teď. Že by to souviselo s F4 světelností, která je citlivější na kalibrační snímky než předchozí refrák F5.8, kterým jsem fotil? V náhledu je vidět že B kanále jsou cca dvojnásobné hodnoty, oproti Lightu, kde jsou ty hodnoty cca stejné.

Napadá někoho jak se to mohlo přihodit? Asi jedině nastavení v AstroPhotographyTool, přes který řídím kameru.

EDIT: Zatím jediné vodítko které mám je teplota čipu. Zdá se že jakýkoliv dark pod -5C udělá ten dvojitej modrej kanál. Mám ale -5C je jednu sadu DF, takže dneska to ověřím na více snímcích.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 757
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#804

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Ano, Martin psal to už ve čtvrtek, mě se to zdálo nepravděpodobné protože jak píšu, ty DF používám už mnoho měsíců. FITS náhledy i Masterdark z DSS, když jsem v něm skládal vypadal na první pohled vždycky dobře, tak mě nenapadlo, že tam může být taková bota.

S tím gainem za jednotlivé kanály je to dobrý nápad, budu po tom pátrat. Drivery používám ASCOM a tenhle dvojitý modrý kanál mi to dělá na všech DF co mám aktuálně uložené (nejstarší sada je z 1/2022).

Takže díky všem za podněty, už vím kde je chyba, to tak vypadá. Ale proč se to projevilo až teď, to fakt nechápu.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17678
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#805

Příspěvek od MMys »

No prostě ti to dřív dělalo i na light snímcích, a tak se to neprojevilo. Třeba to byla nějaká chyba v SW, kterou nyní opravili, a ty jsi něco zaktualizoval a a přestalo to dělat, ve starých DF to ještě máš.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3439
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#806

Příspěvek od hades »

U této kamery (a nejspíš i jiných barevných od ZWO) lze v ovladačích nastavit vyvážení bílé - úpravou zesílení modré a červené. To by mohla být ta příčina.
Mrkni sem: https://indilib.org/forum/stellarmate/5 ... tions.html
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 757
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#807

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Zajímavé, to by mi ale ovlivňovalo i light framy pokud by to bylo nastavené přímo v kameře, ne?
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3439
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#808

Příspěvek od hades »

Nejsem si jistý, zda se to ukládá v kameře, spíš, pokud mě paměť neklame, se to ukládá v nastavení ovladače. A když kameru připojíš k jinému PC, tak se ti to nastavení nepřenese.
edit: tak se nepletu: viewtopic.php?t=23259&start=120#p463276
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 757
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#809

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Ok, toto jsem nastavil v AstroPhotographyTool na 50/50, tak předpokládám že to bude ono.
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 757
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#810

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Tak snad poslední doplnění. S teplotou to nejspíš nesouvisí, vypadá že to dělala nějaká starší verze APT, někdy kolem 7/2023 jsem updatoval APT z nějaké prehistorické verze do aktuální a od té doby ty darkframy jsou Ok. Na PI fóru jsem se dozvěděl konkrétně toto a vypadá že to bylo jádro pudla.

Which version of APT are you using? In version 3.88, a possible problem with images taken with color ZWO cameras was fixed. If your version is < 3.88, update APT.
Odpovědět