Začátečník - montáže, pointace

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3432
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Začátečník - montáže, pointace

#61

Příspěvek od hades »

Na začátku jsem zkoušel pointovat přes ST4, kableme mezi montáží a kamerou, ale nebylo to moc spolehlivé. Možná jsem tomu tehdy ještě tak moc nerozuměl :lol: Pulzní pointace, tak jak ji dělá PHD2, mi funguje spolehlivěji
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
John2y92
Příspěvky: 343
Registrován: 26. 08. 2017, 16:05
Bydliště: Brno
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečník - montáže, pointace

#62

Příspěvek od John2y92 »

Taky to mám podobné, přes ST4 mi to dělalo jen neplechu, od té doby jedu přes USB a nikdy to nezklamalo.
Explore Scientific AP 102/714 ED APO Triplet + Lightwave 0.8x rovnač, Celestron 127/1500, Malokuk 60/240, Canon 100D, Canon 6D, ZWO ASI1600MM-Pro, ZWO ASI120MM-mini, Celestron Nexstar SLT, iOptron CEM60, Skywatcher Star Adventurer Mini
Astrofotky
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Začátečník - montáže, pointace

#63

Příspěvek od pedrosanchez »

Juh: Vy mi dáváte :)

Hades, John2y92, Bill: Díky za vaši trpělivost a ochotu poradit. Prozatím nemám dalších dotazů, vše jste mi řekli. Začnu si obstarávat příslušné komponenty (redukce a kabely) a dám to dohromady. Zkouknu ještě nějaké ty tutorialy PHD2 guiding a APT na youtube. Moc si přeji pointovat a ovládat foťák na dálku, takže se budu snažit. Je mi jasné, že to bude fuška.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24367
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Začátečník - montáže, pointace

#64

Příspěvek od MilAN »

Já bych na to měl opačný názor. Nejdříve bych se prokousal základy astrofocení a osahal si všechny ty záludnosti, s kterými se musí zápasit. A teprve pak bych se snažil jít dál. Je přeci zbytečné se trápit dálkovým ovládáním a pod., když neumím ustavit dalekohled, když neumím pointovat, zaostřit, když mi základní vybavení nechodí tak, jak by mělo (ale na to musím přijít tím předešlým už v tom základu a vychytat to )...
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2291
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Začátečník - montáže, pointace

#65

Příspěvek od juh »

pedrosanchez píše:Juh: Vy mi dáváte :) ...
Nie je to také komplikované, ako to vyzerá:
  • - ST4 / Autoguider port slúži len pre vstup korekcií pre chod montáže (RA+, RA-, Dec+, Dec-), cez tento port sa nedá komunikovať s montážou a nedá sa ním priamo ovládať montáž. Vstupovať sa do neho dá buď z kamery, alebo z PC.
  • - RJ12 port na RO - slúži na pripojenie k PC, dá sa ním priamo ovládať montáž a dajú sa ním posielať aj korekcie pre chod montáže (guiding).
  • - A potom sa dá RO vyhodiť a nahradiť priamym káblom, čo je v podstate to je isté, ako keď sa pripojí PC do RJ12 portu na RO.
Jediné čo potom treba spraviť v PC, je správne nainštalovať a nakonfigutovať používaný SW a to takým spôsobom, aby konfigurácia zodpovedala schéme pripojenia PC s montážou. To je všetko, čo k tomu treba vedieť.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24367
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Začátečník - montáže, pointace

#66

Příspěvek od MilAN »

juh píše: Nie je to také komplikované, ako to vyzerá:
Jediné čo potom treba spraviť v PC, je správne nainštalovať a nakonfigutovať používaný SW a to takým spôsobom, aby konfigurácia zodpovedala schéme pripojenia PC s montážou. To je všetko, čo k tomu treba vedieť.
No právě, ale jsou tu na AF desítky případů , jak se s tím kdo potýká a hledá způsoby, jak to zprovoznit a přes co to jde a přes co ne. Takže to nemusí být až tak triviální, ne všechny programy jsou schopny hladce spolupracovat s jinými , někdy to narazí i na konkrétní PC ...
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2291
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Začátečník - montáže, pointace

#67

Příspěvek od juh »

Áno, ale je tu aj množstvo prípadov, kedy ľudia vôbec nerozumejú tomu, ako majú prepojené PC s montážou a potom riešia konfiguráciu SW metódou pokus - omyl a prácne hľadajú, kedy sa im to konečne rozbehne.
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Začátečník - montáže, pointace

#68

Příspěvek od pedrosanchez »

MilAN píše:Já bych na to měl opačný názor. Nejdříve bych se prokousal základy astrofocení a osahal si všechny ty záludnosti, s kterými se musí zápasit. A teprve pak bych se snažil jít dál. Je přeci zbytečné se trápit dálkovým ovládáním a pod., když neumím ustavit dalekohled, když neumím pointovat, zaostřit, když mi základní vybavení nechodí tak, jak by mělo (ale na to musím přijít tím předešlým už v tom základu a vychytat to )...
Zase takový jeliman doufám nejsem. Dalekohled snad už ustavit umím, na polárku (v polárním hledáčku ji občas nemám extra přesně), vodováha na montáži s bublinkou uprostřed, nohy v rovině, zadám do ovladače hodnoty ze Synscannlit, kalibruji na 2-3 hvězdy, vyvážím sestavu, vytemperuji tubus, moc mi to neujíždí, 30-45 s expozice celkem OK. Ostřím pomocí bahtinovy masky v liveview. Na fotkách mám samozřejmě příšerný šum (dělám málo frames, krátké expozice, ISO 800-1600, snažil jsem se toho stihnout více za noc = vím, je to blbost), občas ocásky, ale pointovat přeci potřebuji, abych se posunul dále, ne? Už měsíce "fotím" tímto způsobem venku a třeba ani nevím, že dělám něco špatně. Pokud byste stáli vedle mě, asi mi to upravíte. Základní vybavení mi snad chodí, jak by mělo, resp. teď nevím, co máš na mysli, že mi nefachá. Nechci horlivě přeskakovat nějaké kroky, ale v současnosti nic složitého neprovádím. Ručně tam stojím a dálkovou spouští ukončuji sotva minutovou expozici. Výtah mám zajištěn šroubem. RAWy pak skládám v DSS (někdy jen lighty a darky, jindy vč. flatů a biasů) a pak se s tím peru v Pixinsight trial verzi nebo ve Startools či Photoshopu. Tam samozřejmě rezervy mám a to vím, ale to je teď vedlejší a nespěchám. Časem mi to snad půjde lépe.

Druhá věc je ta, že venku asi dlouho ještě zůstanu, když pojedu někam za tmou, mrznout v autě... Takže nepředpokládám, že hned budu sedět doma a vše ovládat noťasem, ale nemohu přeci věčně fotit krátké expozice, bez pointace? Vždyť mě tu do pointace všichni tlačíte.

JUH: Děkuji, ukládám si. Zkusím nejprve rozchodit tu pointaci, až si to osahám a bude mi to chodit, tak do toho zatáhnu DSLR přes APT. :-)
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24367
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Začátečník - montáže, pointace

#69

Příspěvek od MilAN »

Mně je samozřejmě jedno, jakou cestou se vydáš,jestli jednoduchou a budeš se zlepšovat, nebo to vezmeš od konce. Ale zatím jsem tu neviděl od tebe žádné fotky byť tou jednoduchou technikou, za to každý den několik otázek na jednoduché věci, které si myslíš, že máš za sebou. Až sem dáš fotku, udělanou jednoduchou technikou bez pointace a ta fotka bude dobrá (= úměrně té technice a a metodám, tak ti řeknu O.K., posuň se dál, začni pointovat , začni používat dithering, začni používat jinou metodu a sw na skládání a úpravu fotek ....
Ale samozřejmě, je to všechno na tobě, můžeš projít stovky YT návodů, jak postavit trojnožku do vodováhy, aniž bys tušil, že to je naprosto zbytečná operace, zrovna tak rady, jak je potřeba a jak je výborné APT ...
Naposledy upravil(a) MilAN dne 21. 11. 2018, 17:03, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2347
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečník - montáže, pointace

#70

Příspěvek od nosuh »

Mam zkusenost, ze v ramci nadseni z ovladani vseho pres PC jsem rovnou nakoupil primej kabel, nainstaloval vsechno mozny, abych zjistil, ze nejjistejsi vysledky mam zatim stejnak jen s ovladanim s ruckou. Nerikam ze to jednou nerozchodim, ale prozatim jsem to odlozil. Montaz sice komunikuje, najizdi kam ma, ale nastavit a synchronizovat vse tak, aby to fungovalo kdykoli v polnich podminkach na cele obloze v nejakych normalnich presnostech najizdeni, se mi zatim nepovedlo. Naopak rucka po zarovnani na 3 hvezdy najede vzdycky kam ma. Clovek totiz neresi jen HW, ale prave i ruzny nastaveni, ktery obzvlaste pro zacinajiciho uzivatele nejsou uplne jednoduchy/jednoznacny. Mam pocit ze k temhle vecem je potreba dozrat.
Zacatky jsou vzdycky tezky a je zbytecny nechat se odradit neuspechem hned v uvodu. Sam sem tu pred rokem resil s technikou kdejakou zacatecnickou blbost. Spousta veci, ktery pro radu foticu tady jsou easy, byly pro me dost slozity (dithering, kalibracni snimky, spravne ustaveni, kolimace, spravne zaostreni, apod). Po rade noci v terenu uz radu veci delam automaticky, ale resit pripadne tech. problemy s full ovladanim pres PC za tmy bez netu se mi zatim nechce..proto jedu porad pres rucku, a prozatim me to celkem v nicem neomezuje..
Myslim ze na zacatku je to naopak prinosem, protoze si clovek techniku minimalne vic osaha..
omlouvam se za delky mych postu, neumim to napsat jednou vetou :D
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Začátečník - montáže, pointace

#71

Příspěvek od pedrosanchez »

MilAN píše:Mně je samozřejmě jedno, jakou cestou se vydáš,jestli jednoduchou a budeš se zlepšovat, nebo to vezmeš od konce. Ale zatím jsem tu neviděl od tebe žádné fotky byť tou jednoduchou technikou, za to každý den několik otázek na jednoduché věci, které si myslíš, že máš za sebou. Až sem dáš fotku, udělanou jednoduchou technikou bez pointace a ta fotka bude dobrá (= úměrně té technice a a metodám, tak ti řeknu O.K., posuň se dál, začni pointovat , začni používat dithering, začni používat jinou metodu a sw na skládání a úpravu fotek ....
Ale samozřejmě, je to všechno na tobě, můžeš projít stovky YT návodů, jak postavit trojnožku do vodováhy, aniž bys tušil, že to je naprosto zbytečná operace, zrovna tak rady, jak je potřeba a jak je výborné APT ...
Proč ten jízlivý tón? Já něco dělám a pak se tu zeptám, zdali to tak dělám dobře. Proč ne? Jestli Ti to vadí odpovídat a radit, tak to řekni. Budu to zkoušet doma metodou pokus omyl nebo podle tutoriálů na internetu, nebo se dotáži někoho jiného, nic jiného mi nezbývá. Fotky sem nedávám, protože nejsou zatím dobré. Proč bych je sem měl vkládat? Ale pokud mi chceš poradit, můžeš, zde jsem nějaké vložil: http://img24.cz/images/41931048329050676107.png Jsou to sice hrůzy, ale také nafocené dost rychle. Zatímco Tebe možná nedojmou fotky z Hubblova teleskopu, já mám naopak radost, že tam vůbec něco vidím.
Zatím vím, že dělám málo expozic, je tu nějaké světelné znečištění, neměl jsem dobře FLATy (nebo je vůbec nepoužil) a ještě neumím TIFy dobře zpracovávat. Nevím, který ze tří softů po složení si mám vybrat: Pixinsight, Startools nebo Photoshop. Na všechno jsou návody na youtube, osahávám si to. Pixi bych si musel koupit, za chvíli mi končí trial verze. Podle Tebe je zbytečné mít montáž postavenou v rovině? Takže tu bublinku na hlavě montáže můžu mít zcela mimo střed? To jsem na AF nečetl.
Naposledy upravil(a) pedrosanchez dne 22. 11. 2018, 10:52, celkem upraveno 6 x.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Začátečník - montáže, pointace

#72

Příspěvek od pedrosanchez »

nosuh píše:Mam zkusenost, ze v ramci nadseni z ovladani vseho pres PC jsem rovnou nakoupil primej kabel, nainstaloval vsechno mozny, abych zjistil, ze nejjistejsi vysledky mam zatim stejnak jen s ovladanim s ruckou. Nerikam ze to jednou nerozchodim, ale prozatim jsem to odlozil. Montaz sice komunikuje, najizdi kam ma, ale nastavit a synchronizovat vse tak, aby to fungovalo kdykoli v polnich podminkach na cele obloze v nejakych normalnich presnostech najizdeni, se mi zatim nepovedlo. Naopak rucka po zarovnani na 3 hvezdy najede vzdycky kam ma. Clovek totiz neresi jen HW, ale prave i ruzny nastaveni, ktery obzvlaste pro zacinajiciho uzivatele nejsou uplne jednoduchy. Mam pocit ze k temhle vecem je treba dozrat.
Zacatky jsou tezky a je zbytecny nechat se odradit neuspechem hned v uvodu. Sam sem tu pred rokem resil s technikou kdejakou zacatecnickou blbost. Spousta veci, ktery pro radu foticu tady jsou easy, byly pro me dost slozity (dithering, kalibracni snimky, spravne ustaveni, kolimace, zaostreni). Po rade noci v terenu uz radu veci delam automaticky, ale resit pripadne tech. problemy s full ovladanim pres PC za tmy bez netu se mi zatim nechce..proto jedu porad pres rucku, a prozatim me to celkem v nicem neomezuje..
No tohle je bezva příspěvek, podělíš se o svoji vlastní zkušenost. Je to pro mne přínosné. To jsou mé začátky, věřím, že za rok budu ledacos vnímat taky jako triviální záležitost. Asi tedy zatím zůstanu u ručního ovládaní :)
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2347
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečník - montáže, pointace

#73

Příspěvek od nosuh »

Urcite,
nekomplikuj si zbytecne zivot, fakt:D
Az se naucis ovladat lip montaz, zarovnavani, prijde dalsi level..dithering, prolozeni, atd..jak rikam, prirozenej vyvoj je lepsi varianta..minimalne clovek totiz pak vi, jak se spravne zeptat na konkretnejsi vec, kterou prave resi, umi spravne popsat situaci, kterou resi.
Na obecny veci se tady moc neodpovida, protoze ty veci jsou tady napsany stokrat, tak se nemuzes nekdy divit, hlavne to nebrat osobne :D
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2291
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Začátečník - montáže, pointace

#74

Příspěvek od juh »

pedrosanchez píše:... Podle Tebe je zbytečné mít montáž postavenou v rovině? Takže tu bublinku na hlavě montáže můžu mít zcela mimo střed? To jsem na AF nečetl.
Na tomto fóre sú o tom už popísané celé stránky.
Podľa mňa je to len taká pomôcka, aby pri ustavovaní montáže nebolo treba hľadať Pollárku aj vo výške. Ak je tá montáž zakaždým uložená v rovnakej rovine, tak hlavou stačí otáčať len v azimute. Iný význam to nemá.
Pre ustavenie je úplne jedno, či je tá bublinka v strede, alebo nie. Dôležité je, kam mieri polárna os.
Ja si vlastne ani nepamätám, že by som sa na tú bublinku pri ustavovaní niekedy pozeral. Na stanovišti mám osadené betónové dlaždice, takže mám montáž vždy v rovnakej rovine. Ak hľadám Polárku, tak mi stačí otáčať hlavou montáže len v azimute a keď ju nájdem v zornom poli, tak ju už len jemne doladím. O bublinke ani neviem, že tam nejaká je. :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24367
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Začátečník - montáže, pointace

#75

Příspěvek od MilAN »

pedrosanchez píše:. Podle Tebe je zbytečné mít montáž postavenou v rovině? Takže tu bublinku na hlavě montáže můžu mít zcela mimo střed? To jsem na AF nečetl.
Nevím, proč považuješ můj příspěvek za jízlivý. Myslím, že jsem ti dal ( podle mého mínění) dobrou radu, ať jdeš postupnými kroky, že nepovažuji za zrovna šťastné se vydat hned nějakou automatizací... A když ti to napíše nosuh, tak to považuješ za bezva radu :)
No a to, že trojnožku můžeš postavit jakkoliv, že to nemá na nic vliv, že nemá vliv no GoTo ani to, jak je montáž ustavena , o tom všem tu je sáhodlouhé vlákno, a opakuji to tu po každém tom příspěvku, jak někdo předvádí, jak důkladně si to staví do terénu. A samozřejmě každého naštvu, když mu řeknu, ať se vykašle na ty YT návody , které jsou většinou od absolutních laiků, kteří jsou nadšeni, jak si to včera koupili a dnes to už musí ukázat a předvádějí se s vodováhou ...., ať to vezmou, postaví na louku a ustaví podle polárního hledáčku hned.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět