První dalekohled - Dobson

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

První dalekohled - Dobson

#46

Příspěvek od ladis »

Jakub77 napsal: Pro všechny co radí 200... já neřeším 900,- CZK finanční možnosti na dalekohled mám "omezené" možná tak 40-50 tis. - a to jen aby mě manželka nehubovala :D, nikoliv 5tis., ale jde o to, že jsem naprostý začátečník a hledat objekty na obloze ještě moc nedovedu, natož deep-sky objekty... A proto nyní hledám pouze slušný dalkohled do začátku na kterém se naučím hledat a pozorovat (upozorňuji, že triédrem jsem se už díval). A jde mi nejvíce o stabilitu, aby se mi moc nechvěl,lehkost a manévrovatelnost + nějaký dostačující průměr... prostě těch 4-5 kg méně oproti 200 už řeším. Tak asi tak ;)

Kdybych napsal rovnou, že mám neomezené fin. možnosti, tak mi určitě budete radit jinak a to já nechtěl. Já potřebuji dalekohled jako začátečník. Na EQ montáži, které jsou v cenové relaci do 5000 tis. zde moc nedoporučujete, navíc Dobson pro začátečníka, který chce hlavně pozorovat je asi lépe - opět vycházím z Vašich starších názorů zde na fóru. Abych to nějak uzavřel. Určitě máte pravdu, že co se týče cena poměr - výkon je 200 určitě lépe, ale pokud mě to chytne, určitě po roce či dvou si pak koupím něco většího... a díky moc všem za pomoc! ;)
DSO Te chytnou a nepusti. A nebo take ne a za rok prodavas. Ale pokud Te to fakt chytne, budes dekovat AF, zes dal na radu a koupil to nejvetsi, co autem prevezes na louku daleko od mest.

Mozna se to nezda, ale dobre serizena 200ka ukaze tolik, ze si to ted ani nedovedes predstavit. Chce to nadseni, tmu a trpelivost.

Najdes prvni DSO, druhe, pak to pojede jiz jak po masle.

Ja nedokazal jeste pred 2 rokama najit ani M42 a ted se kocham hledanim tech nejslabsich DSO na hranici detekce (galaxie / planetarky, GC).

Stale jsem toho videl jeste malo, oproti borcum zde, ale nez postavi dalnici u Jicina, tak snad jeste leccos stihnu. Pak se "stehuju" do hor - Jizerek :)

Drzim palce pri vyberu dalekohledu a preju hodne stesti pri lovu DSO!

P.S. Co muzes ve 200ce zhruba videt? Toto skutecne uvidis v okularu 200ky: (prohlizej pouze za tmy na serizenem monitoru)

NGC2024- Plamen



markarianuv retizek galaxii



Virova galaxie


M31
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

První dalekohled - Dobson

#47

Příspěvek od stana »

Jo, jo..Ladis to napsal hezky...Ono i to mlhavé nic je tak daleko, že je člověk rád, že vůbec něco vyduchaří a když si uvědomí, jak daleko to světlo muselo letět, než nám přistálo na zrcadle, je už o úctě k tomu kolotoči nahoře a na bezmezné fantazii pozorovatele, že jak s tou informací naloží..
Prostě to okukování oblohy má něco do sebe.. ;)
Pardon, ale jsem ještě "včerejší" a vykazuju, jako už tradičně, známky značné opotřebovanosti....

Ups... :-[
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
ladin
Příspěvky: 985
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

První dalekohled - Dobson

#48

Příspěvek od ladin »

Ladis: Taky se pridavam k Stanovi - moc hezky prispevek. Ozivujes to tu - takovy prispevky todle forum potrebuje - Diky !
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

První dalekohled - Dobson

#49

Příspěvek od ladis »

Dik, vsechny prispevky, ktere reflektuji skutecna pozorovani, pomuzou nejen zacinajicim. Vzdyt ja stale zacinam, i kdyz uz jsem leccos take videl. Ale prede mnou je toho tolik, ze se mohu jen tesit.

Naucil jsem se, ze astronomie (pozorovani) se neda uspechat, chce to mit trpelivost a pokoru nejen pred prirodou. Odmenou je neco, co vetsina lidi nikdy nepozna. Tedy tech, co nepropadnou kouzlu nocni louky a jasne oblohy plne hvezd.

Snazil jsem se z realnych fotek "nasimulovat" neco, co by skutecne odpovidalo tomu, co clovek uvidi s 200mm zrcadlem. Myslim, ze mne jako zacinajicimu by to docela pomohlo udelat si obrazek, co lze a nelze videt...

Jinak stale mi chybi zkusenosti, jake mas treba Ty, ladine, ci Cassi, MaG a mnoho dalsich. Ale to prijde casem. Neni treba spechat, obloha tu bude stale a v nejhorsim alespon na horach 8)

Uz se tesim na jaro a leto. Sice se noci krati, ale teplo, vune travin a svetlusky mi to vynahradi ;)

Btw zacnu s sebou na pozorovani vozit plynovou pistoli - na obranu proti kancum...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5579
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

První dalekohled - Dobson

#50

Příspěvek od Karell »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 701714/0#0][splithere][/link][splithere_end]
Pro uživatele Endy: o plašení zvěře se diskutuje na jiných místech astrofóra, tady je to věnované dotazům začátečníků.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5579
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

První dalekohled - Dobson

#51

Příspěvek od Karell »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 8546/29#29][splithere][/link][splithere_end]
Uživatelský avatar
Malachit71
Příspěvky: 1
Registrován: 24. 10. 2012, 15:48

První dalekohled - Dobson

#52

Příspěvek od Malachit71 »

Dobrý den,jsem amater, rad bych pozoraval mesic a planety, byl me doporucen tento dalekohled http://www.astro-partner.cz/teleskop-sk ... p-234.html.
Je to spravna volba? Predem dekuju za rady.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5579
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

První dalekohled - Dobson

#53

Příspěvek od Karell »

Ahoj, vítej na astrofóru. Pokud ti ropočet, či jiné okolnosti, neumožňují větší průměr, je to dobrá volba. O několik příspěvků výš si přečti příspěvek Ladise, případně si najdi záznamy z jeho pozorování, má nachlup stejné zařízení a je radost jím pozorovat. A na rozdíl od světelnějších dalekohledů, které vlastníme, je tento vhodný skutečně i na pozorování planet.
Uživatelský avatar
pesule
Příspěvky: 5
Registrován: 04. 09. 2012, 19:38

První dalekohled - Dobson

#54

Příspěvek od pesule »

Dobrý den
Chtěl bych poprosit o radu ohledně koupi dalekohledu na pozorování převážně trochu více detailně planet a možná deep-sky(+ jaký filtr). Jsem v začátcích a měl jsem jen obyčejný reflektor 60/700  celestron se kterým to bylo jen na měsíc a trochu saturn.Teď mám rozpočet  tak cca 12000,- Velká většina pozorování z bytu na kraji města ale s občasným vyjetím ven.Těch dalekohledů je spousta ale jako laik se v tom ztrácím,těch informací kolem je spousta a každá ves jiný pes  ;) a vím že nutně nejdražší nemusí být nejlepší.Proto chci poprosit o radu. Moc děkuju
Uživatelský avatar
demonek
Příspěvky: 689
Registrován: 16. 03. 2009, 18:46

První dalekohled - Dobson

#55

Příspěvek od demonek »

Ahoj.
Pokud chceš jen pozorovat,tak nejlepší bude nějaký dobson.Čím větší průměr,tím lepší.V rámci Tvého rozpočtu třeba tento: http://www.binox.cz/teleskopy-reflektor ... uot-pyrex/
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

První dalekohled - Dobson

#56

Příspěvek od Regulus »

Jak myslíš to pozorování z bytu ? Z balkónu to ještě jde, ale jinak pro seriózní pozorování to chce mimo budovu  ;)
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
pesule
Příspěvky: 5
Registrován: 04. 09. 2012, 19:38

První dalekohled - Dobson

#57

Příspěvek od pesule »

Myslel jsem z balkonu.Omluva :-)
Na ten dobson jsem se též díval ale na ten balkon to není to pravé ořech.To bych musel stát u sousedů :-)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17669
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

První dalekohled - Dobson

#58

Příspěvek od MMys »

Nechci tě zklamat, ale z balkona (předpokládám paneláku ve městě) to bude stejně slabota. Obraz planet ti bude většinou kazit teplý vzduch unikající z domu (v létě vyhřátého slunce, v zimě netěstnostmi), a na DSO objekty tam zase bude moc světlá obloha.

Vizuální astronomie je prostě o vypadnutí z budovy minimálně, optimálně rovnou pryč z města.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vogo
Příspěvky: 289
Registrován: 29. 06. 2012, 12:47

První dalekohled - Dobson

#59

Příspěvek od vogo »

Myslel jsem z balkonu.Omluva :-)
Na ten dobson jsem se též díval ale na ten balkon to není to pravé ořech.To bych musel stát u sousedů :-)Já chodím s dobsonem na balkón/terasu normálně, mám 254/1200 na festovním štokrleti. Je pravda, že balkón/terasa má 1.4 m x 3.5 m. Ve čtvrtém patře už ani nevadí lampy a směrem kam koukám (jihho-západ až severo-východ, od cca 30° až do zenitu) nic extra neruší. Ovšem je to tak na koukání večer před spaním, výjezd pod tmavou oblohu ničím nenahradíš.
Celestron C6 SCT, Sky-Watcher EvoStar 80ED APO, DayStar Solar Scout SS60-ds, Sky-Watcher AZ-GTiX, ZWO Seestar S50 a nějaké to další harampádí.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5421
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

První dalekohled - Dobson

#60

Příspěvek od vla »

Ještě bych to rozdělil na balokon a lodžii, lodžie je o dost horší. Je třeba zavírat dveře a pokud to lze pozorovat třeba až nad ránem, kdy jednal mají všichni zavřeno a neutíká z domu teplý vzduch a za druhé přeci jen fasáda vychladne a dojde ke zmenšení proudění vzduchu. Kdysi jsem to na lodžii zkoušel a bylo to v 99% mizerné. Někdy, vyjímečně, to vyšlo, zřejmě ve dne zataženo, neohřátý plášť budovy + nevelké rozdíly denních a nočních teplot. Chce to aspoń pár metrů od domu a je výrazný rozdíl.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět