Hvězdárna a planetárium prof. Fr. Nušla v Jindřichově Hradci

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2273
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#46

Příspěvek od peta62 »

Snad staci postavit jejich kolektiv k dalekohledu a rici jim neco mi ukazte, pokud budu velky pes, reknu ukazte mi Jupitera. Vzdyt to neumeji ani pustit.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Ekolog
Příspěvky: 144
Registrován: 10. 05. 2007, 02:01

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#47

Příspěvek od Ekolog »

Kdo jste z okolí navštivte je. Trapte je dotěrnými a odbornými dotazy na které nebudou schopní odpovědět. Zveřejňujte své negativní zkušenosti. Pište to do novin, do hodnocení, na facebook, prostě všude. Buďte maximálně kritičtí. Posádka tento tlak neustojí. Budou se bát chodit do práce. Začnou odcházet. Nové neseženou. Pomozte nám.
Hvězdárna funguje od roku 1961. Přežila i samet. Tady jde o těžký protekcionismus. A o pomstu za rok 1993, kdy byla zachráněna hvězdárna. O nic víc.
Společně nám jde o jedno. Aby se v té naší krásné zemi dobře žilo. Aby neprofitovali z našich daní a naší práce. Toto není politická agitace. Toto je jen lidská a odborná agitace, týkající se jen astronomie.
Ta hvězdárna má neuvěřitelný potenciál. Já jej před 53 lety poznal. Jde o to v dozrávající mládeži zapálit zájem o nádherný vědní obor. A tím oborem je astronomie. Vyrvat mládež ze spárů chlastu, nicnedělání a drog. Aspoň pár lidiček. A je podle mého to nejdůležitější, oč tu jde.
My co jsme tam vyrůstali v sedumdesátých letech, jsme to zažili. A pro řadu z nás se stala astronomie milovaným povoláním. Pro řadu z nás celoživotním koníčkem. A poznal jsem na Jindřichohradecké hvězdárně řadu celoživotních kamarádů, kterých si vážím a mám je rád.
Prosím pomozte nám. Nenechte zhasnout ten plamínek, co tam ještě plápolá a který chce někdo v zájmu svého prospěchu uhasit.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2890
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#48

Příspěvek od Homer »

Peta62: nestačí. Jičínský vedoucí například klidně prohlásí, že podmínky nejsou vhodné k pozorování, k dalekohledu se ani nejde a věc je vyřízena :-).
Nebo padne jiná vágní výmluva - snad nečekáte, že ten, kdo na obloze nenajde Jupiter se nechá takto triviálně blamovat.
Musel by to být organizovaný, trvalý a medializovaný tlak, tak jak píše Ekolog. Oni sice dobrovolně neodejdou, to si nemyslím, ale mohou být odejiti, pokud vrchnost nabyde dojmu, že je sama situací ohrožena. Pak už je to z hrušky dolů.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7214
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#49

Příspěvek od Artaban »

Bylo by dobré, kdyby ČAS podnikla výlet do hvězdárny v čele p.Suchanem, jako to občas dělá. Udělat si přehled, co se tam děje ( taky z našich daní) a pak napsat článek do místních novin atd.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Ekolog
Příspěvky: 144
Registrován: 10. 05. 2007, 02:01

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#50

Příspěvek od Ekolog »

Bude tu možná ještě jeden tlak a to ekonomický. Ten ředitel Vzdělávacího centra a vedoucí hvězdárny neustojí. Poměry neznám, výsledek nejsem schopný zaručit.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 892
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#51

Příspěvek od Stanislavxyz »

Já jsem tedy (skoro) z opačného konce republiky, takže toto berte spíše jako návod pro "místňáky", ale osobně bych - v prvním kole - normálně šel na zasedání zastupitelstva a tam se přihlásil o slovo a natvrdo se veřejně zeptal, jaképak byly důvody pro personální změny na hvězdárně, kdo to vymyslel a jaký z toho má hvězdárna a občan užitek. A trval bych na odpovědi. Obtěžovat a případně uvádět do rozpaků osazenstvo hvězdárny bych ani nechodil, jak píše Homer- sami jen tak pole nevyklidí a maximálně by se člověk pobavil/rozlítil (dle naturelu) nad jejich výmluvami.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2273
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#52

Příspěvek od peta62 »

Homer píše: 05. 02. 2024, 13:23 .... Jičínský vedoucí například klidně prohlásí, že podmínky nejsou vhodné k pozorování ....
Jako pokud bych ten Jupiter videl pouhyma ocima ? A ja nemluvil o navstevnicich ale kontrole.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2890
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#53

Příspěvek od Homer »

Peta62: Já bych to už nechal být. Nápady nějaké vykrystalizovaly, je to na místních, na fandech hvězdárny, jak se s tím vyrovnají. Jen jsem chtěl vyjádřit, že to není bohužel ojedinělý jev a netýká se to jen hvězdáren, byť ty nás zde zajímají primárně.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2890
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#54

Příspěvek od Homer »

Do háje, zase jsem to po sobě nepřečetl pořádně...
hondero3
Příspěvky: 200
Registrován: 21. 06. 2021, 23:19
Bydliště: Přívory
Věk: 46

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#55

Příspěvek od hondero3 »

No, jak už tady navrhoval dvader kontaktování novinářů by bylo vcelku zajímavá varianta. Ale asi nejen Reportéry ČT, ale klidně i Novu a podobné žumpy, protože tam si rádi smlsnou na komunální špíně a hlavně se to dostane k těm lidem, kteří ČT moc nesledují nebo neberou a zdůrazňovat "škodu" za 57MKč plus protekcionismus/nepotismus. A rozvinout to na více platformách. Ale aby se to nekřížilo s jinými předvídatelnými a silnějšími tématy. To by novináři asi věděli.

A hlavně, zkusit do toho zapojit mediálně známé odborníky třeba z Pražské nebo Brněnské hvězdárny, klidně vyjádření Jiřího Grygara - toho znají hodně i neastronomové a vidí do problematiky.

Možná by šlo i rozjet po určité masáři i nějakou lokální petici.

A případné dotazy a odpovědi na zastupitelstvu klidně natáčet, aby se mohly ukázat jejich vytáčky.
Skywatcher 80/400
TS APO 80/560 AZ4
Dobson SW 200/1200
A hlavně : Astro Cabinet 90
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7214
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#56

Příspěvek od Artaban »

hondero3 píše: 05. 02. 2024, 21:21 kteří ČT moc nesledují nebo neberou a zdůrazňovat "škodu" za 57MKč plus protekcionismus/nepotismus. A rozvinout to na více platformách. Ale aby se to nekřížilo s jinými předvídatelnými a silnějšími tématy. To by novináři asi věděli.
Michale, pokud vím, tak tam zatím žádná škoda nevznikla. Zatím jde o mrhání peněz z našich daní.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2273
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#57

Příspěvek od peta62 »

To je otazka definice slova "skoda". Za mne vyhozene penize za neco, co potom jen prekazi, skoda je. Pro ty, kteri to maji jinak, lze definovat treba jako plytvani prostredky.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
hondero3
Příspěvky: 200
Registrován: 21. 06. 2021, 23:19
Bydliště: Přívory
Věk: 46

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#58

Příspěvek od hondero3 »

Jasně Karle, máš pravdu. Proto jsem psal tu škodu v uvozovkách. To mrhání penězi z berní je často jako červený hadr na býka a je to podobná částka jak za Čapí hnízdo 😉,
Plus zdůraznit znehodnocení čerstvé investice okolní zástavbou. Nevím, zda by se světelný smog dal řešit ze strany města ex post.
Skywatcher 80/400
TS APO 80/560 AZ4
Dobson SW 200/1200
A hlavně : Astro Cabinet 90
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2890
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#59

Příspěvek od Homer »

No, škoda za 57 mil. rozhodně nevznikla. Hvězdárna dál stojí a vybavení v ní dál je. Předmětem debaty je míra a kvalita využití této investice. A zde budou jedni dokazovat, že je využita maximálně a druhá že minimálně :-).
Ale jak jsem už psal, to nalezneme na desítkách, možná stovkách případů. Nedávno jsem četl případ starosty malého městečka ( nebo větší vesnice - už nevím ), který si do kanceláře pořídil hodně drahý stůl. Co ten dobrý muž řekl na svoji obhajobu? Ten stůl tady bude i když já zde už dávno nebudu. A je vymalováno. Nikdo nic neukradl, vše je na svém místě, tak už schází jen resumé že za vším je nečistá kampaň opozice :-)
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4183
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#60

Příspěvek od biker.fm »

A co nakládání prostředků s péči správného hospodáře ?
Naposledy upravil(a) biker.fm dne 06. 02. 2024, 14:38, celkem upraveno 1 x.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a maly triedr Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Odpovědět