ZWO Seestar smart telescope

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11752
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO Seestar smart telescope

#46

Příspěvek od Psion »

seestar píše: 02. 01. 2024, 10:47 Zdravím všechny příznivce a majitele této úřasné hračky. Našel jsem jí pod stromečkem, ale asi bude ještě dlouho trvat, než se s ní podívám na hvězdy. U nás chčije v jednom kuse, tak alespoň šmejdím po interneru a hledám zajímavé informace o S50. Je jich poměrně dost, ale je mezi nimi spousta balastu a spekulací. To se týká hlavně HW a SW.
S50 není postavená na RPI4, ale na ROCKCHIP RV1126. WiFi je na bázi ESP32 a stejný chip je použit i na ovládání pohybů teleskopu. Běží v něm ořezaná verze OnStep stejně jako v montážích AM3 a AM5. Mechanika je plasťák se šnekovými kolečky 180 zubů a řemínkovým převodem 1:2, což ve výsledku dělá 360:1. Pohon zajišťují krokové motorky Nema 17 řízené TMC5130. Lineární aktuátor s krokovým motorkem tvoří i EAF a řídí ho DRV8846. Pro maniaky, co rádi všechno předělávají, je to dobrá zpráva, protože ta elektronika by byla dobře použitelná na vlastní verzi robotického teleskopu s větší optikou. Jsem zvědavej, kdo to první udělá. Škoda, že sem nejde plácnout PDF s fotkama vnitřku. Nějakej borec to už rozkuchal do mrtě a nafotil.
Taky už rozchodili S50 v EQ módu navzdory všem chytrákům, co tvrdili, že to nejde. S50 se stala hodně populární díky nízké ceně a je šance, že se dočkáme zajímavých modů. ZWO se zatím snaží mazat informace o HW kde se dá, ale nemá šanci. Co jednou vlítne na net, to už nezmizí. Tak si to v novém roce užijte a ať už konečně přestane pršet.
Díky za info. Předpokládal jsem RPi4 ve verzi CM4, kterou používá Vespera. Zvláštní, že používají v podstatě tři malé počítače (jestli to správně chápu), místo jednoho, čekal bych co nejlevnější řešení. Samozřejmě v Číně stojí všechno pár dolarů, takže proč ne. Tu cenu po prvních prodejích velmi rychle zvedli o 25% nahoru. tedy ze 400 na 500 USD, ale i tak je to velmi levné, řekl bych zadarmo. Myslím, že by lidé dali i dvojnásobek. To označení S50 evokuje nějakou řadu, tedy očekávám jako další krok S80 apod. nebo i nějakou řadu PRO s větším senzorem.

Co se týká EQ modu - postavit AZ montáž jako EQ bych opravdu čekal, že to nemůže fungovat, nicméně zřejmě díky software si s tím montáž poradila (i před nově aplikovaným pointačním modelem), jak, to netuším. Jakmile se postaví GoTo AZ montáž jako EQ, stále se hýbou nejen obě osy, ale i v různých místech různou rychlostí. V EQ módu se vypne Alt osa a jede jen Az osa stále stejnou siderickou rychlostí. Stejné jako všichni čekali, až udělají EQ mód na AZ GTi apod. Pokud všechny Goto AZ montáže automaticky fungují v EQ módu, pak žiju 30 let v bludu.

Nikde jsem na rozebraný Seestar nenarazil, PDF se dá vložit třeba sem: https://www.uschovna.cz/en/poslat-zasilku
seestar
Příspěvky: 67
Registrován: 02. 01. 2024, 10:16

Re: ZWO Seestar smart telescope

#47

Příspěvek od seestar »

https://www.facebook.com/groups/373417055173095/

Tady najdete to PDF a spoustu dalších zajímavých informací.
dex
Příspěvky: 346
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: ZWO Seestar smart telescope

#48

Příspěvek od dex »

Možná všechny ne, ale Meade ETX uměl fungovat s nakloněním jako vidlicová EQ montáž, jeho stativ na to byl uzpůsobený (podobně jako ten u nového lidlskopu), volba přepínání snad ani nikde nebyla, zřejmě si to vše testoval sám (měl zabudovaný kompas a vodováhu, pokud jsem to dobře pochopil).
Obrázek
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11752
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO Seestar smart telescope

#49

Příspěvek od Psion »

Ano, ale má funkci EQ mode, tedy je na to naprogramovaný.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11752
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO Seestar smart telescope

#50

Příspěvek od Psion »

seestar píše: 03. 01. 2024, 07:17 https://www.facebook.com/groups/373417055173095/

Tady najdete to PDF a spoustu dalších zajímavých informací.
Díky, můžete uložit to PDF, podle mě většina z nás tady nemá facebook.
seestar
Příspěvky: 67
Registrován: 02. 01. 2024, 10:16

Re: ZWO Seestar smart telescope

#51

Příspěvek od seestar »

https://www.uschovna.cz/en/zasilka/NTUV ... BZR8F4SI38

Doufám, že je to správně. Já to normálně nepoužívám. Doporučuju si ten účet na FB založit. Je to otázka 5 minut a najdete tam informace, které jinde nejsou. Ta skupina ja fakt dobrá. Koho S50 opravdu zajímá, ten by to měl zkusit.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11752
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO Seestar smart telescope

#52

Příspěvek od Psion »

Díky moc, pěkná rozborka. Vlastně jednoduché zařízení, skoro se chce říci hračka a funguje jim to dobře. Mají tam proprietární desku, na rozdíl od Vaonis, který používá standardní desku RPi CM4 + proprietární Shield pro řízení motorů. Jediné co Seestaru chybí je možnost mozaiky, ale věřím, že to dodělají.
seestar
Příspěvky: 67
Registrován: 02. 01. 2024, 10:16

Re: ZWO Seestar smart telescope

#53

Příspěvek od seestar »

Já tedy zatím vidím víc nedostatků než předností. Ty plastové převody bez uložení v ložiskách dlouho nevydrží. Ten EQ režim by zničil Ra převod za pár týdnů. To je asi taky důvod, proč o něm ZWO vůbec neuvažuje. Chybí možnost ukládat fotky a videa na externí SSD přes USB-C, protože to interní 50GB úložiště dlouho fungovat nebude, pokud se budou ukládat videa a fotky jen na něj. Absence ASCOM rozhraní, nebo alespoň SDK je taky bída. Chybí detailní nastavení kamery, plánovač focení a spousta dalších věcí. Kamerový modul není žádný standard, takže případná výměna kamery nepřichází v úvahu. Měli zvolit IMX533, který má čtvercový tvar, kde rotace pole tak nevadí. Chtěli, aby to bylo co nejlevnější, ale jsou tam zbytečné kompromisy. Je to produkt pro masy, kde kvalita odpovídá ceně. Chce to ještě nějakou verzi "Pro", která bude trochu méně hračka a více robotický teleskop.
Zatím s tím koukám přes okno na náměstí do výlohy knihkupectví a čtu si tituly knih. :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ZWO Seestar smart telescope

#54

Příspěvek od MilAN »

Myslím, že pro ty, pro které je výrobek určen, splňuje jejich přání podívat se( bez nějakých znalostí) na vesmír, více než dokonale. a ano, za našeho pohledu to může být hračka, ale v podstatě dokonalá, všetně hračkové ceny A chtít od ní něco profi, je nad její možnosti. Dejme ji profi cenu a pak chtějme profi přístroj. A nemyslím, že v režimu paralaktiky bude RA osa dříve zničena. Není ro to důvod.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
seestar
Příspěvky: 67
Registrován: 02. 01. 2024, 10:16

Re: ZWO Seestar smart telescope

#55

Příspěvek od seestar »

To si nemyslíš jen proto, že si S50 nikdy v ruce neměl. V AZ režimu má Ra uložení jen axiální žatížení, takže to plastové pseudo ložisko to nějakou dobu vydrží. Jakmile to nakloníš a přidá se radiální složka a hlavně moment od 2kg hmotnosti, pak se to bude vychylovat a ten plastový šnekový převod bude buď uskříplý, nebo bude mít vůli. V obou případech to nebude stát za nic. Oni to ti, co EQ režim zkouší už poznali, že se to chová nějak divně. Tohle je opravdu hračka a je zázrak, že to vůbec funguje, byť je otázkou, jak dlouho to vydrží, když se to bude víc používat. Pozitivní je, že to může spoustu lidí přilákat k astronomii, protože to, co nejvíc lidí odrazuje, to tahle hračka v pohodě řeší. Jsem v kontaktu s klukem, co už vyrábí přesnou mechaniku a chce tam přidat triplet 90/F5. Pokud se osy vyrobí kvalitně, tak se dá nad ten jejich objektiv dát další s větším průměrem a když se to horní zrcátko udělá překlopné, tak se může elegantně přepínat optika jedním zrcátkem.Tohle chytré řešení ale vyžaduje totální změnu uložení os a pohonů, jinými slovy novou konstrukci teleskopu. Jelikož dotyčný nadšenec vlastní pouze Bambulab CX 3D tiskárnu, nejsem si jistý, že svého cíle dosáhne,ale pokud se mu to povede, bude to jistě velká inspirace pro ostatní.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11752
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO Seestar smart telescope

#56

Příspěvek od Psion »

Dnes stojí v mém okolí zubní plomba 3500 Kč, kompletní dalekohled s montáží a kamerou za 500 USD skoro zadarmo i když je to hračka, kterou za rok dám vnučce na hraní. Dávat to na EQ mód mi přijde nesmysl, není potřeba dělat mnohahodinové expozice, na to máme zcela jinou techniku. Rovněž se snažit o spektrografii, planetární astrografii a podobné nedává smysl. Externí úložiště podle mě dodělají. Dělat z toho jiný dalekohled? Nechápu proč. Vezmu malou montáž, ASI kameru a AsiAir a mám to. Vaonis Vespera, která stojí 2,5 tolik, nemá zdaleka tolik funkcí a ani nefunguje lépe. Jedinou její výhodou je, že umí mozaiku.
seestar
Příspěvky: 67
Registrován: 02. 01. 2024, 10:16

Re: ZWO Seestar smart telescope

#57

Příspěvek od seestar »

Ta cena 500$ je už minulost. Dneska stojí skoro 800 €, což je cca 20 tisíc korun, takže to není zrovna levná hračka a funkčně jí nahradit z normálních komponentů stojí skoro 3x tolik. Ne každý má doma sbírku teleskopů a montáží. Jsou i lidi, co nemají nic jiného než S50 a chtěli by využít tu chytrou elektroniku a posunout se dál v kvalitě focení.Viděl jsem z S50 spoustu fotek, ale v zásadě jsou to fotky několika nejjasnějších DSO. Moc dlouho ta zábava asi nevydrží. S průměrem 80-90mm to určitě dosáhne dál. Je vcelku pochopitelné, že někdo S50 pojme jako základ pro experimenty s cílem získat lepší přístroj za málo peněz. Já osobně tomu fandím.
Uvidíme, jak se ZWO postaví k požadavkům uživatelů. Zatím se nic převratného neděje, ale třeba nás mile překvapí.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11752
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO Seestar smart telescope

#58

Příspěvek od Psion »

Není rozdíl to objednat v Číně nebo Německu, rozdíl pár dnů v dopravě a zaplatím 500 USD + DPH 21% tedy nějakých 14 tis. Kč. Někdo si odpáře i to DPH. Ta montáž je dost děsná a unese tak to rameno co váží asi 300 gramů. Čip je malý a s větším ohniskem 80/320 mm je to tak na galaxie. Navíc u ohniska 320 mm už neudrží hvězdy kulaté a bude muset vyřazovat vadné expozice. Když si někdo koupí AZ Gti, 50 mm ED refraktor a ASI 462, tak má lepší kvalitu za podobnou cenu (365 + 230+250 EUR) a hlavně univerzální a rozšiřitelnou. Na EAA má každý nějaký notebook nebo tablet se softwarem pro EAA.

Podle mě ZWO přijde s verzí S70 nebo S80 a časem i větším, pokud to trh osloví.

Mě tyhle přístroje baví a rád to testuju, ale mezi námi, na solidní snímky to opravdu není, je to prostě EAA.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11752
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO Seestar smart telescope

#59

Příspěvek od Psion »

Přijde mi, že i ta ozubená kola jsou plastová, nebo to tak jen vypadá?
seestar
Příspěvky: 67
Registrován: 02. 01. 2024, 10:16

Re: ZWO Seestar smart telescope

#60

Příspěvek od seestar »

Bohužel nevypadá. Kromě kovové řemeničky na krokovém motorku je všechno plast. Šnekové kolo, šnek i nosná osa kola. Dneska jsem si všiml, jakou mám v De vůli. To je tak 2-3°. Je to síla, jak tu mechaniku zmastili, aby to bylo co nejlevnější. Modul kol je 0.8, takže to opravdu moc zátěže nevydrží. Naštěstí snímají proud v motorech, takže když se to sekne, tak to zastaví a neodrbe se to. Jinak na portu 4030 se s tím dá komunikovat. Zkouším napsat ASCOM driver, ale bude to docela porod, když člověk neví, co z toho OnStepu zachovali. Hlásí se to jako SEESTAR, nikoli OnStep. Na portu 4554/stream by měl jít chytit live stream přes VCL, ale to mi taky nefunguje.
Odpovědět