Úzkopásmové filtry

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2273
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: H-beta objekty

#331

Příspěvek od peta62 »

MilAN píše:
peta62 píše:Neocekavam, ze mi filtr pomuze od umelych svetel.
A nechtěl bys tuhle nesmyslnou formulaci alespoň nějak upravit a nějak se k ní postavit ?
Aha, zase pravnicke chytani za slovicka, opet jsem presvedcen, ze kdo chtel dobre pochopil, takze :
Pokud/az budu kupovat H-beta filtr, nebudu jej kupovat na ochranu pred umelymi svetly.
Tim koncim s rozborem i diskusemi o vyroku, ktery v zadnem pripade neni nesmyslny.
Psion píše:...... IC434 zahrnuje mnoho H čar (Halfa a Hbeta jsou nejsilnější) a temná mlhovina B33 daleko lépe v kameře vynikne na pozadí hlavně Halfa IC434.
Dekuji moc, toto je presne co jsem chtel zjistit. Mel jsem porad pocit, ze jsem kdysi cetl, ze je u B33 dulezite oriznout H-betou neco jineho v pozadi. Ale tehdy jsem B33 odlozil jako zatim moc tezkou a informaci temer zapomnel. Ted se na ni postupne chystam, tak zjistuji nutne vybaveni a protoze ta H-beta je na par objektu, rad bych za ni nedal bambilion.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11728
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Úzkopásmové filtry

#332

Příspěvek od Psion »

Každopádně ta formulace byla dost nešťastná, lepší je ta, že to není filtr koupený na světlené znečištění. Hbeta Halfa atd. samozřejmě oříznou nejen umělá světla ale i hvězdy apod. CLS si dobře poradí se sodíkovými výbojkami, nicméně na širokopásmová světla to stejně není.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24363
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: H-beta objekty

#333

Příspěvek od MilAN »

peta62 píše:
peta62 píše:Neocekavam, ze mi filtr pomuze od umelych svetel.
Aha, zase pravnicke chytani za slovicka, opet jsem presvedcen, ze kdo chtel dobre pochopil, takze :
Pokud/az budu kupovat H-beta filtr, nebudu jej kupovat na ochranu pred umelymi svetly.
Tim koncim s rozborem i diskusemi o vyroku, ktery v zadnem pripade neni nesmyslny.
Diskutovat tě nikdo nenutí. Nevím, co je to za právnické chytání, když napíšeš evidentní blbost.
Ten filtr je přesně k tomu určen, a nedělá nic jiného, než ořezává části spektra, kde mlhovina nezáří . Důvodem k tomu je to, aby ořezal veškerá umělá světla a airglow. Nebýt jich, tak není potřeba k pozorování koňské hlavy žádný filtr. A umělá světla přezařující oblohu je jediný důvod k tomu, proč si ten filtr lidi kupují. Ale to zřejmě neplatí pro tebe, ty máš jiné důvody.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 719
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Úzkopásmové filtry

#334

Příspěvek od armichael »

Vadí teda niečomu prítomnosť jednej z čiar OIII v spektre prepustenom cez ten Optolong?
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2273
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Úzkopásmové filtry

#335

Příspěvek od peta62 »

Psion píše:Každopádně ta formulace byla dost nešťastná, lepší je ta, že to není filtr koupený na světlené znečištění. Hbeta Halfa atd. samozřejmě oříznou nejen umělá světla ale i hvězdy apod. CLS si dobře poradí se sodíkovými výbojkami, nicméně na širokopásmová světla to stejně není.
Rozumim ( priznavam, ze mi nedocvakava rozdil mezi umelym svetlem a svetelnym znecistenim. nekde si to najdu ), ale s necelymi 10" svetlosti musim na B33 stejne nekam do tmy ( planuji Sumava, Utery-Tepla ), abych mel sanci. A vyhnout se nocnim osvetlenim. Proto ten filtr, opravte mne pokud se pletu, u B33 potrebuji daleko vice na orez tech ostatnich car IC434.
armichael píše:Vadí teda niečomu prítomnosť jednej z čiar OIII v spektre prepustenom cez ten Optolong?
Pokud Psiona dobre chapu, tak IC232 sviti i v OIII, ale B33 ne, takze pokud se OIII neorizne, bude Konskou hlavu prosvicovat a prinejmensim snizovat kontrast.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24363
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Úzkopásmové filtry

#336

Příspěvek od MilAN »

armichael píše:Vadí teda niečomu prítomnosť jednej z čiar OIII v spektre prepustenom cez ten Optolong?
Přítomnost jedná z těch čar opravdu nevadí. Pokud ta mlhovina září i v OIII, tak ji uvidíš lépe, pokud nezáří, tak to ničemu navadí.To co více vadí, je širší úsek spektra, takže ti bude více"svítit" obloha ozážená umělými světly a snižovat kontrast. A je celkem jedno, jestli při té větší šířce bude zabrána oblast OIII čáry nebo ne.
Takže pokud má Optolong pološířku propustnosti 25 nm, TS cca 12nm a Lumicon 8,5 nm, je celkem jasné, kolik toho rušivého světla kterým filtrem projde. Zhruba tolik, jako dobrým UHC. A tím je koňská hlava velká duchařina i na hodně dobré obloze při výborné průzračnosti a velkým přístrojem.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 719
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Úzkopásmové filtry

#337

Příspěvek od armichael »

peta62 píše: Pokud Psiona dobre chapu, tak IC232 sviti i v OIII, ale B33 ne, takze pokud se OIII neorizne, bude Konskou hlavu prosvicovat a prinejmensim snizovat kontrast.
Vy mne snad chcete dostat do ňáký schízy nebo co? :-D :-D
jasné, myslel si IC434, preklep ale pre istotu som chvíľu googloval, lebo už som začinal byť fakt zmätený :-D
ale tiež B33 nežiari v OIII, jasné, veď je to temný oblak prachu, a preto si myslím, že teda tá jedna prepustená čiara by vadiť nemusela.
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2273
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Úzkopásmové filtry

#338

Příspěvek od peta62 »

Psion mne jiste opravi, pokud se pletu, ale B33 je pred IC434. Lze si predstavit, ze je B33 treba na pauzaku a IC434 za ni zarovka. Pokud bude zarovka spravne intensity, vykresli ji. Pokud bude moc silna, jen nas oslni. Moc pasem skrz filtr dela z IC434 moc silnou zarovku.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24363
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Úzkopásmové filtry

#339

Příspěvek od MilAN »

Za prvé tu nemáme asi k dispozici spektrum té mlhoviny. A pokud by zářila intenzivně v jiné čáře, a to až tak, že by oslňovala ( žádnou takovou mlhovinu ale neznám) tak by bylo jednoduché si ji ztmavit nejobyčejnějším neutrálním filtrem :). A hlavně pokud by emisní mlhovina zářila v OIII, tak nepotřebujeme kupovat H-beta filtr, stačí nám běžně používaný OIII nebo i UHC
Tady při tomhle pozorování ale nejde o to, že bychom neviděli hlavu pro to, že ji něco přezařuje, ale pro to, že to, co má svítit za tou temnou mlhovinou je tak slabé. A to právěš pro to, že na rozdíl od odstatních emisních mlhovin tady právě plyn nezáří v emisi OIII, proto není v OIII filtru také vidět. Takže to, že by v případě téhle mlhoviny filtr propustil i čáru OIII, není důvodem, proč mlhovinu ( myslím tu emisní) nevidíme . A pak tedy nemůžeme spatřit ani toho koně v popředí.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 719
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Úzkopásmové filtry

#340

Příspěvek od armichael »

Keďže Milan porovnával HBeta Optolong k UHC, čomu už teraz rozumiem, zaujímalo ma ako je na tom môj ES UHC. Nech už teda mám s čím porovnávať. Bohužiaľ nemám ten papier, čo mal byť v krabičke, ale na internete sa dalo nájsť. napr. tu: https://stargazerslounge.com/topic/2342 ... la-filter/

Laicky mi z toho vyplýva, že ES UHC má pološírku minimálne 40nm. Môže byť?
Optolong HBeta 25nm bude teda užší => poskytne vyšší kontrast, ale stačiť to nemusí. Chápem to správne?
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11728
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Úzkopásmové filtry

#341

Příspěvek od Psion »

peta62 píše:Psion mne jiste opravi, pokud se pletu, ale B33 je pred IC434. Lze si predstavit, ze je B33 treba na pauzaku a IC434 za ni zarovka. Pokud bude zarovka spravne intensity, vykresli ji. Pokud bude moc silna, jen nas oslni. Moc pasem skrz filtr dela z IC434 moc silnou zarovku.
Tak B33 je temná mlhovina, tedy bez pozadí by nebyla vidět. Za B33 jsou oblaka, která září v Halfa, což oko moc nevidí a v Hbeta, kterou oko vidí výrazně lépe. Naopak na fotce v Hbeta je B33 vidět o dost hůře než v Halfa.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2273
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Úzkopásmové filtry

#342

Příspěvek od peta62 »

Psion : Dekuji za jasne vysvetleni, tak jsem to chapal dobre ( bez zarovky kresbu na pauzaku nevidim ), mohu se jeste zeptat, jak je to tam s tim OIII ? Zda jej IC434 vyzaruje a pokud ano tak zda take B33 osviti nebo jen projde ?
Mam prosbu, muzete napsat Vas nazor na uzitecnost toho Optolongu a srovnani s TS a Lumiconem ve smyslu jak ukaze ?
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11728
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Úzkopásmové filtry

#343

Příspěvek od Psion »

On je to typický vodíkový region tedy především Halfa a Hbeta případně i další H... (např. gamma) o OIII jsem nikde nečetl. I B33 je vodíkový plyn, akorát nic neemituje, tak jako emisní mlhovina za ní, kterou "budí" Sigma Orionis. Já osobně bych filtr Hbeta neřešil, je to spíše rarita, že tím je B33 vidět, spíše bych použil nějaké UHC nebo Optolong případně Triband Altair, každopádně na tuhle mlhovnu to chce výbornou oblohu a velký průměr, ale to tady píšeme pořád dokola.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2273
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Úzkopásmové filtry

#344

Příspěvek od peta62 »

Psion : Moc dekuji za vysvetleni, myslim ze ted uz je mi to konecne jasne. Jak Vas znam velky prumer u Vas zacina nekde na 30-40 cm, myslite ze za vyjmecnych podminek, jako jsou treba ted na Sumave ci naproti Zernovniku, mam sanci s C9.25 ?
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11728
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Úzkopásmové filtry

#345

Příspěvek od Psion »

Měla by být vidět i když záleží na podmínkách, já jsem ji viděl parkrát ve velkých dobsonech tedy 350-450mm poměrně slabě, ale dnes jsem zjistil, že špatně vidím, protože někdo vidí lépe okem než na hodinových fotografiích ze CCD, takže podle mě to moc neposuzuj :)
Odpovědět