AstroTrac TT320

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3887
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

AstroTrac TT320

#31

Příspěvek od Vabra »

Tak mám první noc s touto montážičkou (či spíše hodinovým strojkem) za sebou.

Díky vstřícnosti nejmenovaného dodavatele značky Celestron jsem si ji mohl zapůjčit po dobu "záruční" opravy své standardní CG-5 ADV.

V poslední době spíše než dalekohledem fotím přes velmi zajímavý Macro objektiv Sigma 150/2,8. A pokud se jej podaří dobře zaostřit tak z něj lezou pěkné snímky, prakticky prosté barevné vady. Právě se spolupráci s TT320 tak vzniká zajímavá snadno přenosná (i do letadla) kombinace vhodná na focení plošně rozsáhlejších objektů (DSO, komety,...).

S výhodou jsem využil části své fotografické výbavy:
1. Stativ Manfrotto 055B
2. Geared Head Manfrotto 410 (hlava s jemnými pohyby "šrouby")
3. kulová hlava Manfrotto RC486

Stativ jsem zatížil fotobrašnou obsahující dvě cca kilové baterie 6V v serii (TT se napáji 12V z "autozásuvky).

Pak už jen fotoaprát Canon 20D modifikovaný pro astrofoto a výše uvedený objektiv. Nezbytným se jeste ukázal 12V kempový fén na vysoušení objektivu po 2-4 záběrech. Při vysoušení fénem jsem objevil první slabinu zařízení: i při krátkodobém odpojení proudu dochází k nové inicializaci zařízení a návratu do základní polohy (a tím ke ztrátě kompozice).

Délka ramena umožňuje cca 2,5 hodiny expozic po kterých je nutno stejně zařízení vrátit do původní polohy.

PŘÍPRAVA:
Nejdříve jsem měl nedůvěru v takto nevyváženě působící sestavu (oproti klasicke EQ montáži zde chybí ekvivalent zavaží na ose otáčení). Ale za celou noc jsem nemusel "montáž" kontrolovat a přenastavovat. Drobným problémem se ukázlo, že nemám s sebou na kopci stativový šroub s větším závitem do destičky 410, ale jiným šroubem se shodným závitem a velkou podložkou se mi podařilo TT přišroubovat přímo k hlavě  i bez destičky (pravděpodobně pevněji).
S pomocí osvětleného polárního hledáčku s množstvím pomocných rysek a souhvězdí bylo polární ustavení hračkou, mnohem snadnější, rychlejší a možná i přesnější než u mé klasické EQ-5 ADV.

VLASTNÍ FOCENÍ:
Se prakticky nijak neliší od focení na klasické EQ montáži. Jsou zde dva podstatné rozdíly:
1. TT320 z principu nelze nijak pointovat,neboť:
  - nemá kapacitu pro pointační dalekohled
  - nemá ani AutoGuider vstup
2. Z principu netrpí periodickou chybou šneku (PEC).

PŘESNOST MONTÁŽE:
Je fascinujicí!
Při rychlém, mnohem jednodušším polárním alignmentu a absenci PEC jsou výsledky focení ohniskem 150mm obvykle lepší než na nepointované dospělé CG-5 ADV!!!
Celou noc jsem fotil 4 minutove expozice a i při 100% zvětšení je protažení hvězd cca 1-2 px pro objekty na rovníku, tj na hranici pozorovatelnosti. Dá se čekat že poctivějším ustavením a delší zkušeností, by i tonto posun šel dále redukovat.


ZKUŠEBNÍ SNÍMKY:




Plné rozlišení:
http://www.vabrousek.cz/astroforum/2008 ... 20copy.jpg



Plné rozlišení:
http://www.vabrousek.cz/astroforum/2008 ... 20copy.jpg

Detaily focení jsou v přislušné větvi fóra - snímky M45, Orion (počet expozic, podmínky,...).

ZÁVĚR
Nevím jestli Mrs Žilková boty zn. *ENO nevyzuje, ale já jdu rozbít prasátko a TTčko vracet do obchodu nehodlám...

Cena je jedinou závažnou, byť pro mnohé z nás nejpodstatnější, slabinou tohoto zařízení...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17676
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

AstroTrac TT320

#32

Příspěvek od MMys »

Ahoj,
dospěl jsi k podobnému závěru, jako já Ta přenosnost je výborná a přesnost pro většinu uvažovaných aplikací vyhovující.

K tomu resetu: nevím, jak moc zatížil fén ty akumulátory, ale nastartování auta (alespoň toho mého) AstroTrac přežije, tam ten pokles napětí asi není tak velký. Lepší řešení je vyhřívátko na objektiv, to si bude brát nějakých 250mA, což by nemuselo být tak hrozné.

P.S. Já jsem můj kousek půjčil klukům na expedici do Chile, tak jsem zvědavej, co přivezou.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5634
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

AstroTrac TT320

#33

Příspěvek od Konihlav »

tak v UK doslo od 1.12. ke snizeni VAT (DPH) z 17.5% na 15% takze "jsme zase o kousek pred nimi (jestli to ale bude stacit)" ;D v podstate se jedna o cca 500,- Kc coz v celku cloveka nevytrhne
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5634
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

AstroTrac TT320

#34

Příspěvek od Konihlav »

nevydrzel jsem a vyuzil poklesu kurzu britske libry vuci nasi kacene behem nekolika poslednich dnu a prave jsem odeslal objednavku holiday packu AstroTrac rikal jsem si zda to vzit jako celek nebo bez stativu a hlav, ale jelikoz zadny stativ doma dosud nemam, vzal jsem celek beztak potrebuju neco na cesty a po teto hracce touzim uz nekolik mesicu. Navic je to muj prvni (nepocitam-li pozicioner v akci za $143 po 20% sleve) astro-nakup letos, tak si udelam radost snad :D
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5634
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

AstroTrac TT320

#35

Příspěvek od Konihlav »

jeste bych doplnil pouceni z krizoveho vyvoje: pokud po AstroTracu take touzite, vydrzte tak 3-4 tydny, to bude urcite nejaka jarni sleva a mela by vyjit i jina "montaz" resp. hlava nebo i stativ. Uvidime. Dale je zcela jasne, ze po mem nakupu spadne GBP tak na 25-26Kc klasika.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5634
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

AstroTrac TT320

#36

Příspěvek od Konihlav »

ve stredu po poledni mi hracka dorazila do Prahy (takze cca 4 dny cesta DHL) a doufam, ze ji dnes alespon na chvilku vyuziji.

Zatim jsem zkousel stopnout, jak dlouho dokaze montazicka trackovat a nameril jsem 1hodinu 59minut a 37sekund +- par sekund. Jedna se o TT320X. Jak dlouho trva "rewind" jsem nestihl zmerit, nebot me to napadlo az po zmacknuti tlacitka. Alespon jsem tedy zjistil, ze kdyz uz se raminko vraci zpet, nelze proces zastavit.

Jinak ano, poslednich 10minut montazicka pipa, ze se blizi konec hlasitost lze snizit a dokonce i vypnout.

Toz to jsou zatim me postrehy. Celkove to bude pro minifoto sestavu a kratke ohnisko snad stabilni a mobilni montazicka (doufam). :D
viator
Příspěvky: 287
Registrován: 25. 03. 2009, 08:53

AstroTrac TT320

#37

Příspěvek od viator »

Ahoj!
Našiel som zaujímavý test guľových hláv - stránky sú nemecky, no porozumieť sa určite bude dať...
http://www.traumflieger.de/desktop/ball ... heads4.php
Možno pomôže zorientovať sa pri výbere, len dúfam, že to tu nie je duplicitne...
...astronómia vraj buduje pokoru a charakter. Neexistuje vraj žiadny lepší spôsob, ako ukázať smiešnosť ľudskej namyslenosti...
Uživatelský avatar
Peter S. (cactae)
Příspěvky: 250
Registrován: 21. 03. 2009, 19:11

AstroTrac TT320

#38

Příspěvek od Peter S. (cactae) »

Ahoj. Ja mam k Astrotracu gul. hl. Manf.-488,nosnst 8kg a mozem povedat ze drzi vyborne. Tie testy hlav, ktore su na http://www.traumflieger.de/desktop/ball ... heads4.php su podla mna prinajmensom trochu zavadzajuce. Na testovanie chce to pevny stativ,alebo stlp aby aj tam nedochadzalo k nejakemu pohybu. Objektiv s kamerou by mal byt vyvazeny. Aj ked teleobj. ma objimku na upevnenie na stativ v zdanlivom tazisku po pripojeni fotaku, pokial sa uvolni hlava jednoducho sa objekt. s fotakom vykloni. Pozabudlo sa na zakony fyziky(tazisko a paka). Ja mam na gul. hl. Zs-66sd,eos 350,redukcie,hladacik-celk.vaha cca2.5kg.Tazisko sa na tej zostave posunulo dozadu a je jasne ze to na hlave utekalo. Preto som dal na rosnicu male zavazia s vahou cca 0.6kg. Celkova vaha sa tymto este zvysila, ale na hlave nie je ziadny pohyb.Pri vyklanani na strany som nijaky problem nemal.Takto pouzivam na astrofoto aj Sigmu 70-200/2.8. Keby som mal kupovat hlavu podla testov, nikdy by som nijaku nekupil, pretoze pri takych testoch kazda jedna gulova hlava uteka. Cauko
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2745
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

AstroTrac TT320

#39

Příspěvek od SIRIUS_758 »

AstroTrac Travelsystem : ::)

http://www.baader-planetarium.de/astrot ... system.htm

U Baaderů začali nabízet rozšíření základní jednotky 320X o dvě hlavice, sloupový stativ.. vše v úhledném polstrovaném futrálu o průměru 15cm a délce 75cm.. i s polárním hledáčkem a batterypackem. Moc pěkně vymyšlené, ale s jednou vadou na kráse - stojí to 1.850 € :(
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3887
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

AstroTrac TT320

#40

Příspěvek od Vabra »

AstroTrac Travelsystem :Roll Eyes

http://www.baader-planetarium.de/astrot ... system.htm

U Baaderů začali nabízet rozšíření základní jednotky 320X o dvě hlavice, sloupový stativ.. vše v úhledném polstrovaném futrálu o průměru 15cm a délce 75cm.. i s polárním hledáčkem a batterypackem. Moc pěkně vymyšlené, ale s jednou vadou na kráse - stojí to 1.850 €  
No maji to "trosku lepe" odladene nez ja: ;)


Ale na hmotnost muj letecky special vede... (cena materialu ve Ferone cca 300Kc)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3912
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

AstroTrac TT320

#41

Příspěvek od FunTomas »

AstroTrac Travelsystem :  ::)

http://www.baader-planetarium.de/astrot ... system.htm

U Baaderů začali nabízet rozšíření základní jednotky 320X o dvě hlavice, sloupový stativ.. vše v úhledném polstrovaném futrálu o průměru 15cm a délce 75cm.. i s polárním hledáčkem a batterypackem. Moc pěkně vymyšlené, ale s jednou vadou na kráse - stojí to 1.850 €  :o :(Ale to nevymysleli v Baaderu. To ponúka výrobca už takmer rok. Premiéru to malo vo februári v Linzi na Cedicu. Bolo to tam za nejakú zavádzaciu cenu (1200 € ??).
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5634
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

AstroTrac TT320

#42

Příspěvek od Konihlav »

tento upgrade mam pristi rok v planu rad bych totiz na AT fotil v budoucnu i delsim ohniskem nez 50mm a soucasny holiday pack ma par nevyhod: tezce se hleda kompozice (objekt) a snadno se rozhodi polarni ustaveni (staci mirne drcnout). Chce to proste nutne lepsi hlavu.
Uživatelský avatar
Peter S. (cactae)
Příspěvky: 250
Registrován: 21. 03. 2009, 19:11

AstroTrac TT320

#43

Příspěvek od Peter S. (cactae) »

Cely set-podla www.astrotrac.com vazi 12kg. To uz nie je o lahkej cestovnej montazi. SW-EQ3pro(goto,pec,atd) vazi tiez 12kg so zavazim a je o dve tretiny lacnejsia Pritom optika na foto co sa tyka ohniska sa da pouzit stejna. Urcite EQ3-pro zvladne aj bez pointacie dlhsie ohniska a casy ako astrotrac. Ja fotim s ZS-66SD/388mm, najviac 150s.(periodicka chyba viac nepusti)Mam ho na trojnozke a len si predstavujem ako sa na tej rure poistenej lankami trepe vo vetre napr.- 4m/s.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5634
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

AstroTrac TT320

#44

Příspěvek od Konihlav »

cactae: ono je rozdil fotit a fotit. Nekomu staci to, jinemu ani tamto a to je muj pripad. Strasne moc totiz zalezi na tom, cim se foti (a delka ohniska to neni). Nicmene zatim o tom stale jen uvazuji a neobjednavam, na to mam zatim casu dost, mam tzv. dlouhodobe plany, vyhlidky, cile...
Uživatelský avatar
Peter S. (cactae)
Příspěvky: 250
Registrován: 21. 03. 2009, 19:11

AstroTrac TT320

#45

Příspěvek od Peter S. (cactae) »

Konihlav: Astrotrac zacal s monaznickou, vhodnou pre ohniska do 200mm, s prizmurenim oka 400mm, ale mne osobne sa zda ze to cele meni na astromonstrum - v porovnani a s tym s cim zacal. Myslim si ze by lepsie firma Astrotrac urobila keby este viac spresnila chod montaze (mozno ze na tom pracuje) ako obaluje tu nadhernu a vymakanu montaz dalsim kovom
Odpovědět