Dřevěný tubus pro dalekohled

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5421
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Dřevěný tubus pro dalekohled

#31

Příspěvek od vla »

"Nebo tvrzení: "Vrtaný dřevěný tubus z masivu je totální pitomost." je podle Vás (dobrý) argument?!" To není totální pitomost, to je totální prada. A netvrďte mi, že se to potom napustí, či obalí číkoli, čímž se z toho kusu dřeva stává výplň nějakého kompozitu, což už s tvrzením dřevěný tubus nená nic společného. Protože buď je tubus dřevěný a to čistě, pak dle mě mluvíme o dřevěném tubusu, a nebo je dřevo v jakékoliv formě součástí tubusu, ať už je hlavním zpevňujícím a rozměrově stabilizujícím materiálem cokoliv, ale pak to není dřevěný tubus. Jo a moc prosím nějakého moderátora, smažte ty pitomosti, kterých se i já účatním, než mě odsud budete muset vyhodit :!:
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 894
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Dřevěný tubus pro dalekohled

#32

Příspěvek od Stanislavxyz »

vla píše: 11. 10. 2022, 08:34 "Nebo tvrzení: "Vrtaný dřevěný tubus z masivu je totální pitomost." je podle Vás (dobrý) argument?!" To není totální pitomost, to je totální prada. A netvrďte mi, že se to potom napustí, či obalí číkoli, čímž se z toho kusu dřeva stává výplň nějakého kompozitu, což už s tvrzením dřevěný tubus nená nic společného. Protože buď je tubus dřevěný a to čistě, pak dle mě mluvíme o dřevěném tubusu, a nebo je dřevo v jakékoliv formě součástí tubusu, ať už je hlavním zpevňujícím a rozměrově stabilizujícím materiálem cokoliv, ale pak to není dřevěný tubus.
S politováním musím konstatovat, že Vaše tvrzení: "To není totální pitomost, to je totální prada" (sic) je z hlediska argumentace opět špatně.

Doporučuji osvojit si argumentační pravidla. Nic na tom není a žádný učený z nebe nespadl, stačí alespoň základy, pár článků a přednášek na toto téma. Je třeba si uvědomit, že cílem diskuse/polemiky je nalezení pravdy. Toho lze dosáhnout pouze dodržováním pravidel. Jejich porušováním sice můžu v diskusi získat na svou stranu zdánlivé vítězství, nicméně k pravdě se nedoberu... Je to jako ve fotbale- je-li cílem utkání zjistit, který tým hraje kopanou lépe, bude nutné hrát podle pravidel. Jinak zjistíme, kdo je agresivnější, možná i kdo umí třeba boxovat, ovšem ne to, kdo je lepší fotbalista. Je to prosté a v debatě to funguje stejně.

A poprosil bych o totéž i člena "honza22", děkuji.

S tím "napouštěním" to patrně nebylo myšleno na mě, protože já jsem o napouštění čehokoliv čímkoliv nikde nehovořil.

Na to bych totiž mohl kontrovat tvrzením, že tedy i překližkový tubus je kompozit, vlastně i polygonální bude lepen klihem a já v tom nespatřuji žádný problém. Ovšem nebráním se ani přesnému definování používaných termínů. Označení "masivní dřevo" se standartně užívá u nábytku (a jiných výrobků) ze spárovek, tedy lepeného dřeva. Ono vyrábět zejména větší předměty z jednoho kusu dřeva, bez jeho rozdělení a opětovného slepení je poměrně problematické (ne nemožné). Pro skutečně rostlé dřevo v jednom kuse by se snad hodil termín "monoxyl", však běžně se to nepoužívá.


Dále bych se již rád věnoval pouze problematice dřevěných tubusů. Děkuji za pochopení.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
honza22
Příspěvky: 284
Registrován: 07. 02. 2022, 09:40
Bydliště: Drážďany

Re: Dřevěný tubus pro dalekohled

#33

Příspěvek od honza22 »

Stanislavxyz píše: 11. 10. 2022, 08:23
Pro "honza22": Nejsem si jistý, zdali by slepení čtyř hranolů odstranilo všechny potenciální problémy, nicméně by velmi elegantně vyřešilo vrtání- na každém hranolu by se před klížením srazila na 45° vnitřní hrana a po slepení by takto vzniklý otvor zajistil vedení nebozezu při vrtání. Riziko výraznějšího vybočení vrtáku by bylo minimalizované. Navíc by se mohlo vrtat z obou stran. Toto je realizovatelné i pouze s ručním nářadím a klidně bez elektřiny (jak hoblování hranolů, tak vrtání). Nejtěžší je sehnat nebozezy velkých průměrů a naučit se je brousit. Prodloužení jejich délky je maličkost a samotné vrtání už pak potěšení.
Já nejsem přes dřevo expert. Sice jsem si sám vyráběl veškerý nábytek z indického palisandru a něco jsem se při tom naučil, švára staví klasické kytary, takže jsem leccos pochytil i od něj, viděl jsem, když stavěl a testoval fujaromet a nebyla to sranda hadovitým vrtákem vyvrtat 40mm souosou díru metr dlouhou do javorového hranolu, ale pokud se slepil ze 4 kusů, rázem šel vrták v ose a neuhnul, protože měl ze všech stran stejný charakter dřeva. Viděl jsem video, kde na obřím soustruhu s průchodem vřetene 120mm dělovým vrtákem vrtali díry 100mm , ale kdo takový deseti tunový kolos doma má. Ruční vrtání takové díry mi přijde hodně složité. Vrtání ze dvou stran určitě jde, když zajistíš, aby vrták šel přesně v ose. Na fujarometu to tenkrát nefungovalo. Díry se nepotkaly v ose. Lepší bylo jednu vyvrtat křivě, pak podle ní upnout hranol a soustružením vystředit. To fungovalo.
Mám sadu palisandrových dóz vyrobenou s jednoho kmene pomocí pilového listu stočeného do kruhu, což na kratší díry zjevně funguje dobře. Dno je tam vlepené. Dno a víko je soustružené a vypadá to hezky. Síla stěny je cca 5mm. Je to ošetřené přírodním voskem a máme to přes 20 let aniž by to nějak pracovalo. Palisandr je prostě stabilní tvrdé dřevo.
Osobně si myslím, že znehodnotit vrtáním 90% drahého matriálu není ideální řešení, protože existuje řada řešení lepších. Měl jsem v ruce ten kompozitní tubus a tuhost byla neskutečná. Je to pochopitelně jen o estetice, ale u starých dalekohledů to dřevo, nebo kůže k té mosazi sedí a je to krása.
Taky díky válce neseženeš tenkostěnnou duralovou trubku, protože ty se dováží z Ukrajiny a když už jí někde mají, tak minimální odběr je 6m a stojí to balík, protože i doprava takové roury je drahá.
To byl důvod, proč jsme uvažovali o karbonovém tubusu na AR150/F8, protože ten původní je 3.5mm silný a zbytečně těžký.
To, že napenetrované dřevo epoxidem, nebo polyuretanem ztratí některé vlastnosti dřeva vadí u těch hudebních nástrojů, ale u dalekohledu, by to asi nikdo neřešil.
Lunt LS80 DS, Quark combo, EQ-HD-III, Apollo 432M, Saturn 533M, ASI174M
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3429
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Dřevěný tubus pro dalekohled

#34

Příspěvek od hades »

Zamykám téma. Nemám aktuálně čas to tady čistit. Odemknu ho (nebo nějaký kolega) až to tu pročistíme. Uvědomte si, že nesedíme na fóru celý den a není možné vás kontinuálně kontrolovat. Měli byste se kontrolovat především sami.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3429
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Dřevěný tubus pro dalekohled

#35

Příspěvek od hades »

Smazal jsem příspěvky, které porušovaly pravidla fóra. Pokud budete nadále pokračovat v osobním napadání, tak celé téma půjde do koše.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1325
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Dřevěný tubus pro dalekohled

#36

Příspěvek od Achernar »

To by byla škoda, téma je zajímavé – tak nějak ho zvláštně považuju za svoje – tak doufám, že to bez těch osobních animozit půjde.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7214
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dřevěný tubus pro dalekohled

#37

Příspěvek od Artaban »

Nedávno tu někde byla debata o starých šíleně dlouhých refraktorech, tak sem se to snad hodí. Dřeva tam je taky dost. Někde je taky ukázáno co bylo vidět na Měsíci, Jupiteru , Saturnu atd.
https://www.cloudynights.com/topic/7064 ... refractor/
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
pavel_s
Příspěvky: 130
Registrován: 16. 12. 2021, 15:40
Bydliště: Ladův kraj
Věk: 40

Re: Dřevěný tubus pro dalekohled

#38

Příspěvek od pavel_s »

Proc to slozite vrtat, kdyz se to da koupit uz prakticky hotove?

klicova slova: didgeridoo, bambus
Přílohy
meinl-ddg1-br.jpg
meinl-ddg1-br.jpg (60.69 KiB) Zobrazeno 907 x
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1325
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Dřevěný tubus pro dalekohled

#39

Příspěvek od Achernar »

Artaban píše: 11. 10. 2022, 23:22 Nedávno tu někde byla debata o starých šíleně dlouhých refraktorech, tak sem se to snad hodí. Dřeva tam je taky dost. Někde je taky ukázáno co bylo vidět na Měsíci, Jupiteru , Saturnu atd.
https://www.cloudynights.com/topic/7064 ... refractor/
To je opravdu zajímavý! Děkuju za odkaz. Člověk zas a znovu poznává to, o co v životě zavadil už mockrát v nespočtu oborů: ti před námi nebyli žádní pitomci a dokázali s jednoduchými prostředky věci, na které jen obdivně zíráme i dnes.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
honza22
Příspěvky: 284
Registrován: 07. 02. 2022, 09:40
Bydliště: Drážďany

Re: Dřevěný tubus pro dalekohled

#40

Příspěvek od honza22 »

Největší problém u dřevěného tubusu je to dřevo. Dneska je problém sehnat kvalitní přirozeně suché exotické dřevo jako je indický, nebo madagaskarský palisandr, což jsou přesně ty druhy dřeva, které mají ty potřebné vlastnosti. Nejen, že neseženete hranol třeba 150x150mm v délce 1.5m, ale ani silnější dýhu než 0.6mm. Kdyby byla dýha 1-1.5mm silná, pak by se daly vyrábět krásné tubusy v kombinaci s karbonem a Nomexem. Jezdím občas do Hamburku, kde se u Žida ještě před 5-6 lety dalo koupit špičkové dřevo. Dneska je starý po smrti a mladý tam má jen zbytky, co sehnal táta a ty jsou stokrát přebrané a navíc drahé. To, čeho byl kdysi nadbytek, se vlivem činnosti člověka stalo vzácností.
Lunt LS80 DS, Quark combo, EQ-HD-III, Apollo 432M, Saturn 533M, ASI174M
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1325
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Dřevěný tubus pro dalekohled

#41

Příspěvek od Achernar »

No právě, i tohle je jeden z rozhodujících důvodů, proč jsem se nakonec v tom záměru přiklonil k polygonálnímu řešení. Krom toho mám ten historický výtah, který má ale jen velmi krátký chod, takže bych rád udělal kratší tubus, který by se do toho hlavního v rozsahu několika centimetrů (5-10) zasouval jako takové hrubé ostření s aretací šroubem. A použil bych materiál pohledově krásný, který by se v tomhle formátu dal určitě sehnat praktičtěji a laciněji. Respektive kamarád, který by mi to nejspíš vyráběl, má takového materiálu dost a sám mi nabízí mahagon.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24364
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dřevěný tubus pro dalekohled

#42

Příspěvek od MilAN »

Nebudu zasahovat do úvah největšího odborníka na dřevo a jeho zpracování.
Ale pro ostatní : právě slabá dýha je velká výhoda při výrobě kulatého tubusu. A to právě proto, že je potřeba ji navinovat - a to lze snáze docílit právě u té slabší. A další výhodou je při stejné tlouštce stěny tubusu větší počet dýh - tím se dosahuje výhodnějších vlastností výsledného výrobku, a zároveň se minimalizují některé i horší vlastnosti "obyčejných" dřevin. Ale chápu, že pro někoho něco obyčejného není in a je potřeba přistoupit k alespoň k exotické ceně materiálu s celkem průměrnými vlastnostmi- a to hlavně kvůli exklusivními vzhledu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
honza22
Příspěvky: 284
Registrován: 07. 02. 2022, 09:40
Bydliště: Drážďany

Re: Dřevěný tubus pro dalekohled

#43

Příspěvek od honza22 »

Zkus někdy nechat tak 90% svého ega doma, když jdeš na AF, třeba to bude ku prospěchu věci. ;)
Jestli si někdy viděl palisandrovou dýhu 0.6mm a 1.5mm, pak bys musel vědět, že ta tenká má často příliš velké póry a pro broušení do lesku není moc prostoru, kdežto ta silná se i na průměr 100 mm natočí naprosto bez problémů. Natahoval jsem jí i na průměr 60mm. Je to dýha, ta se neláme, a dělá se to pro parádu. Nalaminovat můžeš se stejným úspěchem i včerejší Rudé právo.
Z masivu a dýhy jsem vyrobil asi 20 kusů nábytku. Nejsem světový odborník, ale o palisandru toho vím zaručeně víc než ty.
Pokud jsi někdy viděl, jak se dýhy vyrábí, tak bys věděl, že čím tenčí dýha, tím horší struktura a horší vlastnosti jak mechanické, tak zejména estetické.
Lunt LS80 DS, Quark combo, EQ-HD-III, Apollo 432M, Saturn 533M, ASI174M
DNA
Příspěvky: 598
Registrován: 26. 04. 2016, 08:48
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevěný tubus pro dalekohled

#44

Příspěvek od DNA »

Nebo použít pvc trubku a tu upravit.
https://washerhouse.com/3/cs/4880-dekor ... esinu.html :D
Uživatelský avatar
honza22
Příspěvky: 284
Registrován: 07. 02. 2022, 09:40
Bydliště: Drážďany

Re: Dřevěný tubus pro dalekohled

#45

Příspěvek od honza22 »

PVC trubka je dobrá na kopyto, ale tubus bych z ní nedělal, protože nemá potřebnou tuhost a pevnost.
Lunt LS80 DS, Quark combo, EQ-HD-III, Apollo 432M, Saturn 533M, ASI174M
Odpovědět