Nepřesné vedení EQ-6 SS

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Nepřesné vedení EQ-6 SS

#31

Příspěvek od voko »

Docela slušně vysvětleno je to na stránkách Vixenu. Nemám EQ-6, ale v principu je nastavení stejné pro všechny hledáčky, určitě tu už ten odkaz byl, pro osvěžení (je to na více stranách)
http://www.vixen-global.com/Telescopes/ ... nu.11p.htm
nebo i zde
http://www.wodaski.com/wodaski/review_GP_DX.htm#align

e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24364
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Nepřesné vedení EQ-6 SS

#32

Příspěvek od MilAN »

voko napsal: Docela slušně vysvětleno je to na stránkách Vixenu. Nemám EQ-6, ale v principu je nastavení stejné pro všechny hledáčky,
Právě, že to není stejné, ačkoliv je to nepochopitelné, proč
Vixen to má podobně /stejně/ jako EQ 5. S pomocí datové a časové stupnice to nic není. Problém může být v jejím seřízení. Ale ve všech ostatních případech je potřeba nastavit hodinový úhel , nebo se nějak k němu dopracovat.
/Pozn. Ten 1. odkaz je o ničem)

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Nepřesné vedení EQ-6 SS

#33

Příspěvek od voko »

No právě v tom 1. odkazu je to docela podrobně vysvětleno (i seřízení), ale musí se jít i na další stránky (přes šipku vespod). V opačném případě nevím, jak jsi to myslel.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24364
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Nepřesné vedení EQ-6 SS

#34

Příspěvek od MilAN »

voko napsal: No právě v tom 1. odkazu je to docela podrobně vysvětleno (i seřízení), ale musí se jít i na další stránky (přes šipku vespod). V opačném případě nevím, jak jsi to myslel.Myslel jsem to tak, že u montáží Vixen je nastavení naprosto logické.šlo by sice popsat 3 větami, ale měl bych připomínku k nastavení na hodinový úhel 0h pro den 10.10 na 1h 20 minu ( když totéž nastavení funguje pro 1.11. 0h), ale nastavení Vixen. montážíí nečiní problém.
Pro EQ 5 a EQ 6 toto nastavení nelza takto okopírovat, proto při dotazu na nastavení montáže EQ6 mi tento odkaz moc nepomáhá.Navíc, tyto návody jsou tak krkolomě popsány, že si dovolím tvrdit, že je mnoho uživatelé, bez znalostí nebeské mechaniky , nemůže ani pochopit. S.W je toho zářným případem.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Nepřesné vedení EQ-6 SS

#35

Příspěvek od voko »

Ano, v tom s Tebou musím souhlasit. Já mám na LXD75 vpodstatě stejný hledáček jako Vixen a než jsem tomu všemu porozuměl, tak jsem to musel několikrát přelouskat. Ale má to zase jednu výhodu, že to tím louskáním člověk nakonec pochopí, jak to vše je a jak to nahoře běhá (bez ohledu na to, je-li na montáži dělený kruh s datovým nebo ne).
Ale EQ-6 nemám a spíš jsem mířil na to pochopení principu, jak se to má s nebeskou mechanikou v případě ustavování polárního hledáčku.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
deavi
Příspěvky: 1589
Registrován: 01. 03. 2005, 04:38

Nepřesné vedení EQ-6 SS

#36

Příspěvek od deavi »

Rozhodnul jsem se vyskoušet přesné nastavení EQ-6 podle hodinového úhlu Polárky a potvrdit můj dojem že mám posunutou stupnici zem.šířky už z výroby.

Použil jsem nastavení v návodu použití

1, Přesné vyvážení sestavy v R.A a  Dec
2, Seřízení polárního hledáčku s polární osou montáže
3, Zkalibrování děleného kruhu na nulu
4, Zkalibrování datové stupnici na nulu
5, Nastavení datumu a času
6, Nastavení v elevaci a azimutu podle polárního hledáčku

Ať dělám co dělám nakonec mi to stejnak ukazuje

Když nastavím svoji zem. šířku mám nepřesné najíždění GO-TO a hvězda ve středu pointačního okuláru za pár sec. uteče.
Musím ještě podotknout ze ustavení na polárku dělám poprvé, jelikož doma mám výhled jen na východ a západ. Na mém poz. stanovišti mimo město mi až do teďka stínily stromy.

mám dvě otázky:
1, dělám někde chybu při přesném ustavení na polárku? nebo mám posunutou stupnici už z výroby?
2, při zadávání datumu a času na stupnici mám zadat svůj aktuální Letní čas , který vydim na hodinkách, nebo že je zrovna Letní čas na to nemá vliv.
http://www.astronom.cz/deavi/
EQ-8, Newton AG 300/1140mm, f:3,8, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, ZWO OAG68 + ZWO ASI 174 mini, ZWO ASI 6200MC PRO. Powerbox Pegasus Advance
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17669
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Nepřesné vedení EQ-6 SS

#37

Příspěvek od MMys »

Na tu stupnici vůbec neber ohled, ta je jen k velmi hrubému ustavení a navíc za předpokladu, že stativ stojí vodorovně. Pokud nemůžeš použít z tvého stanoviště polární hledáček, máš dvě možnosti.

1) pokud nechceš fotit, tak to ustav zhruba podle kompasu a toho ukazatele z. šířky, a pak proveď kalibraci Skyscanu na dvě hvězdy. Mělo by to najíždět i držet objekt dobře. Bude ale pravděpodobně patrné stáčení pole.

2) Pro foto to musíš ustavit zhruba dle bodu 1, a pak driftovou metodou doladit polární osu přesně. Bude to zdlouhavější, a pro účely fotografování nezbytné.

Nejjednodušší je ale samozřejmě přemístit montáž na místo, kde vidíš Polárku, a ustavit to tak, jak píšeš, bez ohledu na tu stupnici.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

Nepřesné vedení EQ-6 SS

#38

Příspěvek od pesvo »

Ahoj deavi,

nemám sice svoji EQ-6 vybavenou datovým kruhem na polárním hledáčku, takže to Ti asi bude muset zodpovědět někdo jiný. V každém případě dle Tvé fotky je ta odchylka nějakých +- 5 st., což zase není na Číňany špatný výkon  ;). Dle jedné fotky, co tady někdo zvěřejnil na fóru (ale teď ji za nic na světě nemůžu najít), je ten plastový deklík se stupnicí jen přilepen a kryje 3 šrouby uložení těla montáže v elevaci. No a asi jej někdo přilepil blbě. V každém případě ten test s pointačním okulárem je jednoznačný. Pokud jsem se snažil o polární ustavení pomocí souhvězdí dle osnovy pol. hledáčku, tak ať jsem se snažil sebevíc, tak pod drift kolem 20"/min. v deklinaci jsem se nedostal. Pokud udělám ustavení pomocí hodinového úhlu (jak jsem to tady před časem probíral s MilANem), tak naprosto v pohodě dosahuju drift do 1.5"/min. A to se pozná okamžitě.

Jen pro dokreslení situace - EQ-6 SS má umět tříhvězdný Alignment, tak si zkus naschvál udělat polární ustavení o 1-2 st. špatně a udělej ten tříhvězdný Al., který, je-li funkční, tak by měl vše kompenzovat. A uvidíš sám, jak se Ti bude dalekohled kroutit - chyby v nastavení objektů jsem měl až 20 st. ! Naopak dvouhvězdný dovede perfektně kompenzovat špatné polární ustavení (nejvíc, co jsem zkoušel bylo kolem 5 st.) za předpokladu, že montáž neproložíš (tedy jen na jedné hemisféře).
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24364
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Nepřesné vedení EQ-6 SS

#39

Příspěvek od MilAN »

deavi napsal:
2, při zadávání datumu a času na stupnici mám zadat svůj aktuální Letní čas , který vydim na hodinkách, nebo že je zrovna Letní čas na to nemá vliv.Pro tyhle účely  s postačující přesností je třeba zadat

místní čas = UT + lamda,
 kde lambda  je zeměpisná délka vyjádřená v časové míře

Pro první přiblížení , pro ustavení polárního hledáčku , postačuje v Čechách zadat čas SEČ ( NE  LETNÍ ČAS !!)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
deavi
Příspěvky: 1589
Registrován: 01. 03. 2005, 04:38

Nepřesné vedení EQ-6 SS

#40

Příspěvek od deavi »

MilAN napsal:
Pro tyhle účely  s postačující přesností je třeba zadat

místní čas = UT + lamda,
 kde lambda  je zeměpisná délka vyjádřená v časové míře

Pro první přiblížení , pro ustavení polárního hledáčku , postačuje v Čechách zadat čas SEČ ( NE  LETNÍ ČAS !!)
To nastavení SEČ jsem si tedka všimnul že jsi psal o 1 stranku zpět, vím že to tady zaznělo jen jsem to nenašel.
http://www.astronom.cz/deavi/
EQ-8, Newton AG 300/1140mm, f:3,8, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, ZWO OAG68 + ZWO ASI 174 mini, ZWO ASI 6200MC PRO. Powerbox Pegasus Advance
Odpovědět