Vybírám dalekohled

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Vybírám dalekohled

#31

Příspěvek od SKYMASTER »

MP napsal:
Ale tam asi uz bude nejaka ztrata kvality. Korektor - to jsou cocky a vyhoda Maku je prave v tom, ze mezi objektem a CCD chipem je jen meniskus, zbytek jsou zrcadla. Myslim, ze je lepsi pouzit vetsi chip ( treba tu zrcadlovku ) a ohnisko nechat, jak je. Vzdyt 1.5m neni zas tak moc, na foceni planet ho jeste prodluzuji Barlowem ...


No na planety samozrejme, ale na hvezdy?
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
Froggy
Příspěvky: 152
Registrován: 12. 05. 2004, 23:41

Vybírám dalekohled

#32

Příspěvek od Froggy »

Jen upřesňuji, že jeden z těchto dalekohledů chci opravdu jen a pouze na vizuální pozorování planet, Měsíce, Slunce a popřípadě dvojhvězd. Na DEEPSKY mám Newtona...
http://astrofotky.cz/~Froggy

ED refraktor SW 80/600, refraktor SW 100/500, CCD Atik ATK-16, CCD Meade DSI Pro, EQ-6 Sky Scan
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Vybírám dalekohled

#33

Příspěvek od MP »

SKYMASTER napsal: Petrin, Dablice a co ja vim co jeste kolem Prahy.Kdyz tam vubec neni tma. Ja jezdim pozorovat i fotit cca 60km od Prahy. Jde o to najit misto, kde by nic nesvitilo a zaroven to nikdo z nas nemel dal, nez tak hodinu autem. Pozorovatelna, kde bych jen skladoval dalekohledy a na foceni je stejne vozil nekam jinam, neni pozorovatelna, ale skladiste.

Ale to je zcela off-topic, tak pardon.

SKYMASTER napsal:
No na planety samozrejme, ale na hvezdy?

Spousta lidi foti deep-sky ohniskem kolem 1.5m. S tim Canonem vychazi zorne pole 0.86x0.57 stupne, coz na vetsinu objektu staci. Problem je maly prumer, ale s pointaci by to slo - expozice s dnesnimi digizrcadlovkami nevychazeji zase tak moc dlouhe.

Froggy napsal: jeden z těchto dalekohledů chci opravdu jen a pouze na vizuální pozorování planet, Měsíce, Slunce a popřípadě dvojhvězd. Na DEEPSKY mám Newtona...Tak presne na to ( a na foceni planet ) mam k Newtonu toho Maka. Ovsem kratkoohniskovou 80ku uz mam objednanou take ( i kdyz jinou znacku ), ale ta urcite nebude na planety - spis na foceni vetsich kusu oblohy, misto toho objektivu 500/8, ktery jsem nedavno prodal.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Vybírám dalekohled

#34

Příspěvek od SKYMASTER »

Froggy napsal: Jen upřesňuji, že jeden z těchto dalekohledů chci opravdu jen a pouze na vizuální pozorování planet, Měsíce, Slunce a popřípadě dvojhvězd. Na DEEPSKY mám Newtona...
No tak si kup MAKA aspon se na nej pak fyzicky budu moci u tebe podivat a posoudit. Ja myslel, ze chces vice fotit, ze jsi si hlavne kvuli tomu bral tu EQ6
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
Froggy
Příspěvky: 152
Registrován: 12. 05. 2004, 23:41

Vybírám dalekohled

#35

Příspěvek od Froggy »

SKYMASTER napsal:

No tak si kup MAKA aspon se na nej pak fyzicky budu moci u tebe podivat a posoudit. Ja myslel, ze chces vice fotit, ze jsi si hlavne kvuli tomu bral tu EQ6
Všechno má svůj čas. Taky na to snad časem dojde... ;)
http://astrofotky.cz/~Froggy

ED refraktor SW 80/600, refraktor SW 100/500, CCD Atik ATK-16, CCD Meade DSI Pro, EQ-6 Sky Scan
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Vybírám dalekohled

#36

Příspěvek od SKYMASTER »

Spechej, protoze mne MAK taky zajima. Na DsD za 2 mesice bude takovych dalekohledu spousta. Takze ti pripadne par reknu sve zkusenosti. Ono totiz ted je doslova rojeni dalekohledu vsude. Kazdy porizuje nove a nove a vice a vice.
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
JHA - Durko
Příspěvky: 109
Registrován: 07. 07. 2005, 17:05

Vybírám dalekohled

#37

Příspěvek od JHA - Durko »

Ahojte, o astro sa zaujimam uz niekolko rokov, trochu aj o astro optiku. Moje skusenosti s pozorovanim nie su velke (trieder), ale viem ze ma to bavi a konecne mam na to, aby som si kupil poriadny teleskop. Pozoroval by som na vidieku, z domu (pri vypnutom verejnom osvetleni) a na chate, kde je mozne pozorovat na 2/3 az ¾ oblohy.

Velmi by som bol rad, keby ste mi poradili s vyberom dalekohladu.

Moja predstava je takato:
- nebudem fotit,
- chcem pozorovat hlavne deep – sky, ale aj ak sa da planety
- peniaze chcem radsej investovat do priemeru ako do montaze
- dalekohlad, ktory by bolo mozne bez vacsich problemov previezt v aute.

Ano, vychadza to na cisty DOBSON. Rozhodujem sa medzi:

TSC/CEL #10110 STAR HOPPER 10” DOBSON 19.440 Kč
Zrcadlový dalekohled systému Newton na Dobsonově montáži. 254/1250mm, f/5 zrcadlo ze skla BK-7. Duralový tubus, 2” výstup, zabudovaný ventilátor, v azimutu valivá ložiska, ve výšce aretace. Hledáček 9x50, okulár 32mm E-Lux 2” (39x).

a
TSC/SKY NWT 10” DOBSON (PYREX) 2” výstup
13.860 Kč
Newton 254/1200, 10”, f/5, Dobsonova azimutální montáž, hledáček 9x50, výstup 2”, redukce na 1.25”, okuláry 10 a 20mm, 1.25”. Zrcadlo - Pyrex.

Prosim, napiste mi vase nazory a prip. Skusenosti, ktory je kvalitnejsi, resp. kde je lepsi pomer cena/kvalita (aka je kvalita optiky, ktorym dalekohladom sa lepsie pohybuje. Kvalita mechaniky - loziska a pod.). Ak by ste vedeli ich hmotnost, tak napiste tiez. Pripadne, ak by ste vedeli o inom porovnatelnom dalekohlade, budem tiez rad. Povodne som uvazoval aj o 300 mm (celestron) ale je drahy a na zaciatok predsa nemusim mat take delo. Aj ked cloveka trochu odradzaju vyroky typu: nic pod 300, resp. 400 neber! (z astro fora) Inak forum som si prestudoval cele, podla toho by toto nemusela byt zla volba.

Este raz dik

Juro
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Vybírám dalekohled

#38

Příspěvek od MP »

V podstate sis odopovedel sam - chce to nejakeho takoveho Dobsona a konkretni znacku je lepsi vybirat osobne. Kazdy typ ma sve vyhody i nevyhody, radil bych objet prodejce a dalekohledy si vlastnorucne osahat.

Pro doplneni - GS880 je take Dobson 250/1250 a byval levnejsi ( momentalne jej v nabidce p. Matouska nevidim ), u GSO byla cenove zajimava i tristovka ( GS980, 304/1500 ), tam ale jde spis o prenosnost/prevoznost.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
GaN
Příspěvky: 233
Registrován: 07. 07. 2006, 16:23

Vybírám dalekohled

#39

Příspěvek od GaN »

Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Vybírám dalekohled

#40

Příspěvek od SKYMASTER »

Durko napsal: Ahojte, o astro sa zaujimam uz niekolko rokov, trochu aj o astro optiku. Moje skusenosti s pozorovanim nie su velke (trieder), ale viem ze ma to bavi a konecne mam na to, aby som si kupil poriadny teleskop. Pozoroval by som na vidieku, z domu (pri vypnutom verejnom osvetleni) a na chate, kde je mozne pozorovat na 2/3 az ¾ oblohy.

Velmi by som bol rad, keby ste mi poradili s vyberom dalekohladu.

Moja predstava je takato:
-      nebudem fotit,
-      chcem pozorovat hlavne deep – sky, ale aj ak sa da planety
-      peniaze chcem radsej investovat do priemeru ako do montaze
-      dalekohlad, ktory by bolo mozne bez vacsich problemov previezt v aute.

Ano, vychadza to na cisty DOBSON. Rozhodujem sa medzi:

TSC/CEL #10110 STAR HOPPER 10” DOBSON            19.440 Kč
Zrcadlový dalekohled systému Newton na Dobsonově montáži. 254/1250mm, f/5 zrcadlo ze skla BK-7. Duralový tubus, 2” výstup, zabudovaný ventilátor, v azimutu valivá ložiska, ve výšce aretace. Hledáček 9x50, okulár 32mm E-Lux 2” (39x).

a
     TSC/SKY NWT 10” DOBSON (PYREX) 2” výstup
     13.860 Kč
     Newton 254/1200, 10”, f/5, Dobsonova azimutální montáž, hledáček 9x50, výstup 2”, redukce na 1.25”, okuláry 10 a 20mm, 1.25”. Zrcadlo - Pyrex.

Prosim, napiste mi vase nazory a prip. Skusenosti, ktory je kvalitnejsi, resp. kde je lepsi pomer cena/kvalita (aka je kvalita optiky, ktorym dalekohladom sa lepsie pohybuje. Kvalita mechaniky - loziska a pod.). Ak by ste vedeli ich hmotnost, tak napiste tiez. Pripadne, ak by ste vedeli o inom porovnatelnom dalekohlade, budem tiez rad. Povodne som uvazoval aj o 300 mm (celestron) ale je drahy a na zaciatok predsa nemusim mat take delo. Aj ked cloveka trochu odradzaju vyroky typu: nic pod 300, resp. 400 neber! (z astro fora) Inak forum som si prestudoval cele, podla toho by toto nemusela byt zla volba.

Este raz dik

Juro

Ahoj Juro, jak uz psal MP je to asi skutecne jedno. Oba dalekohledy se lisi v technickych detailech a pochazi ze stejneho vyrobniho zavodu.

250mm je dobra volba.

Pokud to chces prevazet v aute, zjisti si presne rozmery dalekohledu vcetne montaze a premer pro jistotu auto nekdy 2cm navic jsou velice neprijemne.

Na Celestronu http://www.celestron.com/prod_pgs/tel/dob_index.htm se mi libi vetracky pro rychlejsi vychlazeni zrcadla, je to dost casty tunning DOBSONA, ktery si muzes pak udelat i sam, ale tady je to hotove. Zajimavy je i rychloupinaci hledacek, pri prevozu ho pohodlne oddelas, jinak se ti nechce sudnavat. Urcite zajimave je i treni na ALT ose. Kdyz totiz pouzivas ruzne okulary muze se ti stat ze pri nekterych je dalekohled vyvazeny a u nekterych to treni muze pomoci je udrzet tak aby dalekohled nesjizdel. To ze je v cene 2" okular je podle mne taky super, podle mne se do 2" lepe kouka. Je tam samozrejme i redukce na 1,25", takze neni problem pouzit i mensi. Vypada moc hezky a dodelane :-)

SkyWatcher vypada taky slusne http://www.skywatchertelescope.com/Dob.html . V cene mas 2 okulary, nikde nepisou zda je hledacek oddelavatelny, treni na ALT to ma taky. Ma to 2" vystup s redukci, takze zadny problem. Taky hezky dalekohled.

Zaver? U Celestronu zaplatis neco navic. Pro vysledny obraz to nema asi vliv (teda pokud SYNTA nedodava do CELESTRONu jina zrcadla nez do SKYWATECHERu, coz si snad ani nemyslim). Cena je rozdilna dost. Mne osobne by se to chlazeni a zejmena snadno oddelavatelny hledacek libil. Osobne bych si budoval sve okulary na 2", takze by v tom mel CELESTRON vyhodu. Ale cena je zase vyrazne vyssi. Takze nakonec bych asi sel do SKYWATECHERu Proste problem...

Rozhodne bych zmeril auto a pokud by se mi tam vesla 250mm sel bych o 5cm vyse. Rozdil to je a viditelny. To mi ver, to je z vlastni zkusenosti. Pro pozorovani planet, mesice a slunce bych kvuli seeingu vyrobil clonu asi na 10cm a nekdy budes pozorovat na plny jindy na zacloneny prumer.

V kazdem pripade je 250mm velmi dobra volba pro zacatecnika a zda 200 ci 400mm je uz jen otazka nazoru, zkusenosti, naroku a budou se generace prit o to, co je lepsi. A nikdy to nerozhodnou, protoze to ani nejde.

Nejlepsi dalekohled je ten, se kterym se ti nejlepe pozoruje a vytahnes ho nejcasteji. Ale s jednim se casem neobejdes.



Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11761
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Vybírám dalekohled

#41

Příspěvek od Psion »

GaN napsal: Synta chystá Maka 150mm
http://www.telescope.com/shopping/produ ... es#tabLink

Hezká věcička, ale čím déle pozoruji tím více se kloním k otevřeným systémům typu Newton nebo refraktorům. Za tu cenu je to ale zadarmo.
Uživatelský avatar
JHA - Durko
Příspěvky: 109
Registrován: 07. 07. 2005, 17:05

Vybírám dalekohled

#42

Příspěvek od JHA - Durko »

Velmi pekne dakujem Skymasterovi a vsetkym ostatnym co mi odpovedali. Este som si na fore vsimol, ze pred casom Myzer kupoval prave SW 254/1200. Chcel by som sa spytat, ka niekto vie, aky je nanho mailovy kontakt, lebo som navyse zistil, ze je v BA a dalekohlad ma 100 km odtial a podla jeho webstranky mam silne tusenie, ze je to v susednej dedine od tej, kde byvam ja (Cachtice).

Pokial ide o ten SW, podla vsetkeho pojde o kvalitny pristroj za velmi dobru cenu (zatial to vyzera na objednavku od ATC cca 15500 Kc s dopravou do SR zadarmo)

Teraz zacnem premyslat nad okularmi. Zatial sa majte.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Vybírám dalekohled

#43

Příspěvek od Pavuk_ »

Durko napsal: Velmi pekne dakujem Skymasterovi a vsetkym ostatnym co mi odpovedali. Este som si na fore vsimol, ze pred casom Myzer kupoval prave SW 254/1200. Chcel by som sa spytat, ka niekto vie, aky je nanho mailovy kontakt, lebo som navyse zistil, ze je v BA a dalekohlad ma 100 km odtial a podla jeho webstranky mam silne tusenie, ze je to v susednej dedine od tej, kde byvam ja (Cachtice).

Pokial ide o ten SW, podla vsetkeho pojde o kvalitny pristroj za velmi dobru cenu (zatial to vyzera na objednavku od ATC cca 15500 Kc s dopravou do SR zadarmo)

Teraz zacnem premyslat nad okularmi. Zatial sa majte. Odpoviem za Myzera ;)
Tusenie mas dobre, momentalne by mal byt v Castkovciach (a tam nema inet poial viem). Cez vikend ho pojdem navstivit. A napokon mail ma predsa na stranke.
Nie si sam, kto si kupil taky dalekohlad (napr. aj Celdan, tiez z BA).
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 374
Registrován: 15. 02. 2005, 18:01

Vybírám dalekohled

#44

Příspěvek od Bob »

Ahoj Pavuku,taky vybírám dalekohled,resp.už mám vybráno.Pokud vše dopadne podle očekávání,tak to příští rok bude dobson 350mm.Protože máš stejný průměr chtěl bych se zeptat, jestli ti světelnost f 4.2 nedělá problémy.Stavební délkou to vypadá parádně ale jak zobrazuje?DSO v něm budou skvělé,ale jak je to s měsícem a planetama?Bez komakorektoru a barlowa to asi nepůjde.Abych neudělal nějakou chybu,mohl bys mi poradit jaká světelnost by byla optimální?Díky za radu.Bob.
Orion Optics UK 500/2000
Vasek III.
Příspěvky: 47
Registrován: 20. 01. 2005, 13:10

Vybírám dalekohled

#45

Příspěvek od Vasek III. »

Pro doplneni - GS880 je take Dobson 250/1250 a byval levnejsi ( momentalne jej v nabidce p. Matouska nevidim ), u GSO byla cenove zajimava i tristovka ( GS980, 304/1500 ), tam ale jde spis o prenosnost/prevoznost.

Jak jsem mluvil s panem Matouškem, tak čeká až výrobce dodá nové typy dalekohledů, ty staré už jsou vyprodané. Půjde zřejmě o nějaké úpravy na montáži, protože na samotném dalekohledu se už toho moc vylepšit nedá.
Odpovědět