M 97 (Soví mlhovina) UMa

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2345
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

M 97 (Soví mlhovina) UMa

#31

Příspěvek od Cassi »

Achernar napsal: 14cm refraktorem vidim Sovi mlhovinu bez problemu, zatim jsem se ale o zadne poyorovani detailu nesnazil, jen byla loni kousek od Saturna, tak jsem se tak mimo hlavni zajem koukal parkrat i na mlhovinu. V 56mm binaru(udelanem ze dvou objektivu AD 800, kdyz nam s kamaradem bylo trinact) jsem ji pri zvetseni 40x zahledl, ale rovnez jsem se o nic jineho nepokousel. Kdyz se tu tak o tom pise, jakmile budou vhodne podminky, tak to velkym refraktorem zkusim pri silnejsim zvetseni a napisu, jak to slo.
Ahoj,
myslím, že si pleteš M97 v UMa s planetárkou Eskymák, která je v Blížencích.
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1328
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

M 97 (Soví mlhovina) UMa

#32

Příspěvek od Achernar »

Ano, mas samozrejme pravdu, spletl jsem si ty nazvy:-)myslel jsem eskymaka, Sovi mlhovinu jsem s novym dalekohledem jeste nezkousel.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
vaclav1
Příspěvky: 960
Registrován: 02. 03. 2006, 17:44

M 97 (Soví mlhovina) UMa

#33

Příspěvek od vaclav1 »

Dne 12.4.2007 ve Zhořci jsem pozoroval M97 přes Maksutov-Cassegrain 152/1900 mm při zvětšení 117x. Byla vidět jako slabý mlhavý objekt bez struktury (oči - díry nebyly pozorovatelné).
Mezní magnituda 6,0 pro neozbrojené oko.
Dalekohled měl dosah 13 mag.

Jaké máte výsledky s jinými menšími či většími teleskopy vizuálně?

Přes ccd Watec 120N byla nádherná se strukturou.
Newton 114/1000 pointační, Newton 150/750, ccd kamera ATIK-16, montáž EQ6 Pro SkyScan v blízké budoucnosti.
Uživatelský avatar
blackhaz
Příspěvky: 404
Registrován: 30. 07. 2006, 21:45

M 97 (Soví mlhovina) UMa

#34

Příspěvek od blackhaz »

Několik dny předtím pozoroval M97 přes 200mm Skywatcher SKP2001 Newton na podlohe SQM ~21.02-21.30 v zenite. Povrchna jas, IMHO, byla velmi mala na planetárnu mlhovu. Objekt je okrouhlý, s tmavým spadom uvnitři, ale ja ne mohl asociovat ce s dvou očmi. :)
My projects: http://trafyx.com/
Uživatelský avatar
vaclav1
Příspěvky: 960
Registrován: 02. 03. 2006, 17:44

M 97 (Soví mlhovina) UMa

#35

Příspěvek od vaclav1 »

blackhaz: No ve 30cm Schmidt-Cassgrainu byla vidět struktura očí,nejlepší je to aspoň s Watec 120N.
Newton 114/1000 pointační, Newton 150/750, ccd kamera ATIK-16, montáž EQ6 Pro SkyScan v blízké budoucnosti.
Uživatelský avatar
JHA - Durko
Příspěvky: 109
Registrován: 07. 07. 2005, 17:05

M 97 (Soví mlhovina) UMa

#36

Příspěvek od JHA - Durko »

M97 som ozoroval v noci z 13. na 14. aprila 07.Podmienky boli veľmi slušné, ale MHV som neodhadolval (u mna to zatial volnym okom nie je spolahliva metoda). V 10" newtone je to velmi vyrazny a vo vnutri nehomogenny objekt, navyse som sa pokusal uvidiet centralnu hviezdu, ktora mi, podla mojho zdania, obcas preblikla pri pouziti UHC filtra a zv. 218x. Nasiel som udaj o jasnosti tejto hviezdy 14 mag. To je uz hranicny dosah takehoto dalekohladu, takze preto som na pochybach. Oci sovy som nevidel, pretoze som ich ani nehladal - nevedel som o nich
Nasledujucu noc uz boli mierne slabsie podmienky, hoci seeing bol lepsi, ale centralna hviezda ani naznak.Takze mohol som ju vidiet...?
Uživatelský avatar
JHA - Durko
Příspěvky: 109
Registrován: 07. 07. 2005, 17:05

M 97 (Soví mlhovina) UMa

#37

Příspěvek od JHA - Durko »

A pocas piatkovej pozorovacej noci som si pri pozorovani messierovej galaxie M108 v blizkosti M97 vsimol zvlastny ukaz. Ak si predstavime zorne pole o velkosti cca 1 stupen, v ktorom na hranici vpavo vidime M108 a uplne na dolnom okraji , resp. tesne za nim sa nachadza M97, tak v takto vymedzenom zornom poli, konkretne cca v jeho strednej polovici som si vsimol urcite nehomogenity vykazujuce nepravidelnu (hrubu zrnitostnu) strukturu, ktora sa s UHC filtrom javila malicko zretelnejsia. Nasledujucu noc (14.4.) som ju uz neuvidel, priezracnost oblohy bola objektivne slabsia. Zial nemam ziadnu literaturu, kde by som si mohol overit, ci sa v danej oblasti nachadzaju nejake hmloviny. Zaujimalo by ma, ci si tuto hmlovinu niekto vsimol, resp. ci by sa na to niekto nemrkol, teraz je na to vhodne obdobie, UMa je v zenite. Dik za nazory.  
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

M 97 (Soví mlhovina) UMa

#38

Příspěvek od Kubajz »

Já jsem tuto mlhovinu pozoroval za relativně slušných podmínek cca před měsícem dobsonem 10" s UHC filtrem.Při zvětšení 120* byla velmi pěkná a obě oči dobře patrné.Při větším zvětšení však byla už příliš tmavá,přece jen na planetární mlhovin je to dosti rozměrný objekt
Jakub Kristek
Obrázek
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

M 97 (Soví mlhovina) UMa

#39

Příspěvek od voko »

V rámci mého zrychleného Messierovského maratónu ze 14/15 dubna jsem ji pozoroval bez filtru a v SC8" se jevila jako velmi hezký kompaktní objekt. Mé oči jsem měl dokonale přizpůsobené tmě, ale nemohu říct, že bych viděl oči sovy zřetelně. Spíš byly tušit a jakoby se střídaly v objevování se - jednou levé a jednou pravé. Centrální hvězdu jsem neviděl ani náhodou.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

M 97 (Soví mlhovina) UMa

#40

Příspěvek od Myzer »

JHA - Durko napsal: V 10" newtone je to velmi vyrazny a vo vnutri nehomogenny objekt, navyse som sa pokusal uvidiet centralnu hviezdu, ktora mi, podla mojho zdania, obcas preblikla pri pouziti UHC filtra a zv. 218x. Nasiel som udaj o jasnosti tejto hviezdy 14 mag. Takze mohol som ju vidiet...?
Predpokladal som, ze tato CS ma 16. magnitudu, ale nasiel som teraz rozne udaje (aj 14m aj 16m). Pouzitie filtra ale asi nebude najlepsie, kedze zjasni hmlovinu a zoslabi hviezdu.

JHA - Durko napsal: A pocas piatkovej pozorovacej noci som si pri pozorovani messierovej galaxie M108 v blizkosti M97 vsimol zvlastny ukaz. Ak si predstavime zorne pole o velkosti cca 1 stupen, v ktorom na hranici vpavo vidime M108 a uplne na dolnom okraji , resp. tesne za nim sa nachadza M97, tak v takto vymedzenom zornom poli, konkretne cca v jeho strednej polovici som si vsimol urcite nehomogenity vykazujuce nepravidelnu (hrubu zrnitostnu) strukturu, ktora sa s UHC filtrom javila malicko zretelnejsia.
Nachadza sa tam galaxia NGC 3594 (13,7m).

http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11419
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

M 97 (Soví mlhovina) UMa

#41

Příspěvek od MaG »

To s tou hvězdou mně zaujalo. V USNO a Tycho-1 katalogu jsem na tom místě našel jen hvězdu 10,4 (B) mag, jak je to možné? Ona se tam shodou okolností promítá jiná jasná hvězda? Tato je na středu mlhoviny, není to tedy CS?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

M 97 (Soví mlhovina) UMa

#42

Příspěvek od voko »

MaG napsal: To s tou hvězdou mně zaujalo. V USNO a Tycho-1 katalogu jsem na tom místě našel jen hvězdu 10,4 (B) mag, jak je to možné? Ona se tam shodou okolností promítá jiná jasná hvězda? Tato je na středu mlhoviny, není to tedy CS?Abych nedělal moc chytrého, tak jsem se zeptal pana Googla a všude je udávaná velikost centrální hvězdy mezi 14. - 16. mag. Znovu říkám, já jsem ji neviděl v SC8 (ale to samozřejmě nemusí být směrodatné), ale přesto si myslím, že do těch katalogů se vloudila nějaká chybička.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

M 97 (Soví mlhovina) UMa

#43

Příspěvek od Myzer »

MaG napsal: To s tou hvězdou mně zaujalo. V USNO a Tycho-1 katalogu jsem na tom místě našel jen hvězdu 10,4 (B) mag, jak je to možné? Ona se tam shodou okolností promítá jiná jasná hvězda? Tato je na středu mlhoviny, není to tedy CS?
Centralnu hviezdu v Sove (aspon som si to myslel) som pozoroval dvakrat v Pavukovom dobsone 350 mm, prvykrat na LaPalme a potom o 4 mesiace v Modre pocas vynikajucich podmienok. Nepamatam si presne zvacsenie, ale tipoval by som okolo 250x bez filtra.

Aj spätne mozem odhadnut, ze ta hviezda nema urcite 10. magnitudu, pretoze bola urcite slabsia, ale zaroven si myslim, ze ju bolo o nieco lahsie vidiet nez CS v M57, takze by som sa skor priklanal k 14. nez 16. magnitude. Teda ja hovorim o tej hviezde, ktora je na obrazku presne v strede:



Chcete mi naznacit, ze to nie je centralna hviezda?
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

M 97 (Soví mlhovina) UMa

#44

Příspěvek od Pavuk_ »

Myzer napsal:

Centralnu hviezdu v Sove (aspon som si to myslel) som pozoroval dvakrat v Pavukovom dobsone 350 mm, prvykrat na LaPalme a potom o 4 mesiace v Modre pocas vynikajucich podmienok. Nepamatam si presne zvacsenie, ale tipoval by som okolo 250x bez filtra.

Aj spätne mozem odhadnut, ze ta hviezda nema urcite 10. magnitudu, pretoze bola urcite slabsia, ale zaroven si myslim, ze ju bolo o nieco lahsie vidiet nez CS v M57, takze by som sa skor priklanal k 14. nez 16. magnitude. Teda ja hovorim o tej hviezde, ktora je na obrazku presne v strede:

Chcete mi naznacit, ze to nie je centralna hviezda?
1) ta hviezda v strede je centralna hv.
2) hoci bola vidiet aj na La Palma aj v Modre rozdiel bol v tom, ze na La Palma bola vidiet trvalo a uplne bez problemov a v Modre to bolo preblikavanie,
3) jasnost by som odhadol vzhladom na pomery MHV a zisku mojho dalekohladu ktory poznam na 15.5 mag +/ 0.2 (moj odhad)
4) dalo by sa priblizne povedat ze viditelnost centr. hv. M97 v Modre = vidit. centr. hv M57 na La Palme , pricom ta v Modre bola vidiet s o nieco vacsou pravdepodobnostou (blikala a bola viditelna castejsie)
5) rolu zohrava aj plosna jasnost hmloviny (t.j. pozadia) ktore sposobuje slaby kontrast

(trochu nestiham preto tie odrazky)

==== zabudol som dopisat: =====
bolo to v decembri 2006, a boli v Modre velmi slusne podmienky, M67 bola vidiet volnym okom
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

M 97 (Soví mlhovina) UMa

#45

Příspěvek od Habl »

Katalog Atlasu Coeli - II 1950.0 uvádí pro centrální hvězdu v M97 magnitudu 14.3 :).

Habl

"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Odpovědět