Tajemné přírodní jevy ...

Reakce na články, náměty, kritika, oslavné ódy
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17684
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Tajemné přírodní jevy ...

#31

Příspěvek od MMys »

Jeste bych chtel upozornit krome te diakritiky na jeden "tajemny jev" na tomto foru. Doufam, ze mne Shodam ne :behead:. Nevim jak je to mozne, ale ve vsech prispevcich je zamnenena posloupnost pismen "d-i-c-k" za "thingy". Je to videt treba ve slovech: periodická kometa, sporadický meteor.Zajimave na tom je, ze v anglictine maji obe slova stejny vyznam oznacujici jistou cast muzskeho tela ;).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
shodam
Příspěvky: 485
Registrován: 30. 07. 2016, 19:59
Kontaktovat uživatele:

Tajemné přírodní jevy ...

#32

Příspěvek od shodam »

MMys napsal: Jeste bych chtel upozornit krome te diakritiky na jeden "tajemny jev" na tomto foru. Doufam, ze mne Shodam ne :behead:. Nevim jak je to mozne, ale ve vsech prispevcich je zamnenena posloupnost pismen "d-i-c-k" za "thingy".  Je to videt treba ve slovech: periodická kometa, sporadický meteor.Zajimave na tom je, ze v anglictine maji obe slova stejny vyznam oznacujici jistou cast muzskeho tela  ;).

Shodam te nebude  :behead: ale spis  :-*.

Ja jsem totiz forum znovu intaloval a zapomnel pritom na prednastaveny slovnik zakazanych slov. :banghead: Fakt diky, ze jsi me na to upozornil  :) Ted uz by to melo byt v poradku. Jestli to se mnou pujde takhle dal, tak se asi :hanged:
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Tajemné přírodní jevy ...

#33

Příspěvek od sandor »

Heny napsal: :hi:
Ano, Sandorku, všechny Tvé úvahy jsou vysoce pravděpodobné, prima. Ba doslova mne nadchly. Je tu někde Šajri? Co Ty na to? U sporaďáku je to ale stejně podivné, to byste museli vidět. U met. deště se občas dějou věci,tam už se na to zase člověk dívá jinak. Ale přiznám barvu, profíkům meteorářům se to příliš nezdálo. Je to tak tak na hranici únosných myšlenek  ;) Dík za reakci.
P.S. Nekoukáte na fotbal? Teď to bylo docela maso. Celkem lituju Squadru Azuru... :o
Obávám se, že nejpravděpodobnější je ta úplně poslední věta v mé reakci na Tvé pozorování.
PS. Doufám, že již mohu psát nahoře s ...
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Tajemné přírodní jevy ...

#34

Příspěvek od sandor »

Vidim, ze nemohu. Tak jeste jednou:
Obavam se, ze nejpravdepodobnejsi je ta uplne posledni veta v me reakci na Tve pozorovani.
Pokud jsem tuto vetu formuloval ponekud jinak nez zasifrovanou, jeji obsah se vyrazne nezmenil.
Uživatelský avatar
Heny
Příspěvky: 16
Registrován: 17. 04. 2002, 00:34

Tajemné přírodní jevy ...

#35

Příspěvek od Heny »

Jiste Sandorku, to beru. Procpak se jeste nevyjadril nejaky profik meteorar? Zadneho tu nemame?? Dobra, ucinim dotaz a otravim zivot Jirkovi Borovickovi :rotflmao: Mejte se vsichni a dobrou *
Uživatelský avatar
A.Fr._de_Qapa
Příspěvky: 10
Registrován: 09. 10. 2002, 21:18

Tajemné přírodní jevy ...

#36

Příspěvek od A.Fr._de_Qapa »

Ona ta MHD v Budějkách bude asi celá nějaká podivná. Nedá mi to, připojím se.
Jako obvykle jedu ráno trolejbusem do práce (ta slast!). A přejíždíme Mariánské. Před námi zelená, ale autobus pomalu zabrzdí a stojí. Stojíme, stojíme, objížději nás auta, vpředu je už červená, pak zase zelená a furt stojíme. Koukám zpětným zrcátkem na řidiče: sedí, ruce na volantu, nehýbe se. Totální štronzo, neboli časové zmrazení. Lidi po sobě udiveně koukaji. Zajímavé! Teprve při třetí zelené se najednou pohnul a jedeme dál... Scéna jak pro scifi horror :o)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11419
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Tajemné přírodní jevy ...

#37

Příspěvek od MaG »

Dík za zajímavou připomínku, tohle sem tam já naštěstí nezažil, ale pobavilo mě to

Jinak kdybyste někdo měl možnost koupit si jízdní řády tady v Liberci nebo jablonci, tak je neporovnávejte s Č.B. Tam mají knížečku A6 velmi přehlednou. V Liberci maj A5 knížečku s odjezdy jen z konečný a jedné stanice v centru (Fugnerova) a v Jablonci vám daj jakýsi salát A5 z něhož si po slepení listů izolepou možná i zjistíte, kdy vám to jede.

Přiznávám, že každá MHD má nějakou výhodu. Jablonec je třeba skvělý na přestupy, to v Č.B. stály za houby.A.Fr._de_Qapa napsal: Ona ta MHD v Budějkách bude asi celá nějaká podivná. Nedá mi to, připojím se.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Tajemné přírodní jevy ...

#38

Příspěvek od T.o.m »

Ahoj, tak jsem zase tady - uz jsem tu dlouho nebyl - od te doby, co mam dalekohled jsem zaneprazdnen :nod:
Docela me prekvapilo tema TAjemne prir. jevy - chtel bych taky jednim prispet -mozna jsem jen trochu pozadu a vysvetlite mi, ze to je jen bezna vec. Takze je to asi takhle: nedavno jsem pozoroval mesic nad jiho-jiho zapadnim obzorem - byl zrovna ve fazi dorustani ( v nasl. textu budu popisovat, jak bych cely jev videl bez prevraceni)- tzn. ve skutecnosti mel tvar D. A pojednou jsem si vsiml, ze na levo - tzn. nalevo od rovne casti viditelneho mesice je nejaka hvezda a rikal jsem si, ze jsem propasl zakryt. Jenze co se nedelo, po chvili jsem zjistil, ze se ta "hvezda" priblizila v vychodu na zapad bliz k te rovne casti Mesice -no proste to byl pro me sok - jenze co se nedelo dal - kdyz uz byla tak blizko, ze jsem si rikal, ze se musi schovat chte nebo nechte za neviditelnou cast Mesice, tak blik a byla pryc. Jak mi vysvetlite, ze putovala rychleji, nez Mesic - schovala se za nej. Kdyby to byla druzice (byla by pak byla sakra pomala - cele se to udalo tak behem hodiny), tak by se prece za mesic nemohla schovat :o ???
Takze jsem z toho do dneska celej tumpachovej... ???
Tak se zatim mejte hezky, a doufam, ze mi nekdo odpovi. TAk preju hezky vecer.

PS: ten vecer jsem alkohol nepil a jsem si jistej tim, co jsem videl :hi:

Tomas
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17684
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Tajemné přírodní jevy ...

#39

Příspěvek od MMys »

Ahoj Jurii
Asi tě zklamu, ale viděl jsi naprosto běžný zákryt. Měsíc se totiž pohybuje po obloze od západu k východu (teď se asi popadáš za hlavu a říkáš si že to nemám v hlavě v pořádku, ale je to tak) Je třeba rozlišovat pohyb oblohy daný rotací země, který způsobuje to, že objekty vycházejí, pohybují se k západu a zapadají. Ovšem měsíc navíc obíhá kolem země a to v tom směru, který se na obloze jeví jako od západu k východu. (všimni si, že měsíc každý den vychází později než den předchozí). Pokud tedy pozoruješ zákryt, tak se hvězda i měsíc pohybují na obloze samozřejmě k západu, ovšem měsíc o malinko pomaleji, neboť zemi obíhá směrem k východu. Pokud máš zapnutý pohon polární osy, který rotaci země kompenzuje a navíc si udržuješ korekcemi měsíc stále uprostřed zorného pole, zdá se ti, že se hvězda pohybuje směrem k měsíci, ve směru od východu k západu, a pak se schová za neosvětlený okraj měsíce (pokud měsíc dorůstá). Takže nic nenormálního. Prostě jsi viděl vstup hvězdy za kotouč měsíce, ve hvězdářské ročence označovaný písmenem D (Disappearance - zmizení). Kdyby sis ještě počkal, dočkal by ses i výstupu za osvětleným okrajem měsíce, jehož čas lze nalézt také v hvězdářské ročence a je označený R (Reappearance - znovuobjevení).

Hodně překvapení při dalších pozorováních a jasnou oblohu přeje Martin
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
A.Fr._de_Qapa
Příspěvky: 10
Registrován: 09. 10. 2002, 21:18

Tajemné přírodní jevy ...

#40

Příspěvek od A.Fr._de_Qapa »

Patřím spíše k realistům, co se "podivností" týče, ale párkrát se mi stalo, že mě zlomyslný život pěkně "vypekl". Vzpomínám na večer 27.7. 02, kdy jsem byl s rodinou na rekreaci na okraji České Kanady. Koukáme tak pravidelně večer co že nám to létá nad hlavami. Letadla sledujeme dalekohledy. jiné "puntíky" jen tak (máme dobré oči ). A tak toho večera koukáme na jeden masitý puntík, co si to mastí ze západu na východ a pochvalujeme si, jak pěkně svítí a vtom ten parchant udělá "vlevo vbok". Jak říkám: naprosto klidně si uprostřed pohybu zahnul severně do pravého úhlu, asi tak 2-3 sec v něm setrval a vrátil se stejným skokovým způsobem do původního kursu a aby se to nepletlo, vzápětí to zopakoval ještě jednou. Viděli jsme to tři a asi tak minutu jsme nenašli slova, co na to říci. To se událo v 22:29. Bafnul jsem debila, chci říci mobila a obvolal jsem různé letové a radarové kontroly, ale marně. Ostatně i já vím, že nic lidského, co zatím lítá po obloze, neumí pravoúhle zatáčet. Takže po dlouhých letech skepse i já "hrdě" říkám: ano, viděl jsem UFO! :hi:
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Tajemné přírodní jevy ...

#41

Příspěvek od sandor »

A.Fr._de_Qapa napsal: Patřím spíše k realistům, co se "podivností" týče, ale párkrát se mi stalo, že mě zlomyslný život pěkně "vypekl". Vzpomínám na večer 27.7. 02, kdy jsem byl s rodinou na rekreaci na okraji České Kanady. Koukáme tak pravidelně večer co že nám to létá nad hlavami. Letadla sledujeme dalekohledy. jiné "puntíky" jen tak (máme dobré oči  ;) ). A tak toho večera koukáme na jeden masitý puntík, co si to mastí ze západu na východ a pochvalujeme si, jak pěkně svítí a vtom ten parchant udělá "vlevo vbok". Jak říkám: naprosto klidně si uprostřed pohybu zahnul severně do pravého úhlu, asi tak 2-3 sec v něm setrval a vrátil se stejným skokovým způsobem do původního kursu a aby se to nepletlo, vzápětí to zopakoval ještě jednou. Viděli jsme to tři a asi tak minutu jsme nenašli slova, co na to říci. To se událo v 22:29.  Bafnul jsem debila, chci říci mobila a obvolal jsem různé letové a radarové kontroly, ale marně. Ostatně i já vím, že nic lidského, co zatím lítá po obloze, neumí pravoúhle zatáčet. Takže po dlouhých letech skepse i já "hrdě" říkám: ano, viděl jsem UFO!  :hi:
Velmi zajímavé pozorování. Jediné možné nemimozemskycivilizované vysvětlení, které mě napadá je teplotní rozvrstvení atmosfery spjaté s velkým lomem na fyzikálně různých vzduchových vrstvách. Jenže to by se muselo potvrdit výškovým profilem atmosfery mezi pozorovatelem a objektem. Je to ovšem pouze silně nepodložená domněnka..... :finger:
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Tajemné přírodní jevy ...

#42

Příspěvek od T.o.m »

:toilet: :toilet: :toilet:

Ani netusis jak se stydim. Takova zakladni vec. Asi jsem se nechal unest atmosferou a vzrusenim. Ale stejne diky za objasneni. Asi mi to nebudes verit ale napadlo me to vecer pred tim nez jses si precetl vysvetleni.... :toilet:
Ale nevadi. Stejne diky moc za vysvetleni. Zatim se mej fajn a preju jasnou oblohu.

Tom :hi:
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Tajemné přírodní jevy ...

#43

Příspěvek od sandor »

Raději jsem mé vysvětlení neměl psát, třeba někdo má lepší a jen nechce s tím ven. HALÓ!!! Má někdo jiné vysvětlení????
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Tajemné přírodní jevy ...

#44

Příspěvek od T.o.m »

Ahoj všichni,
mám tu takový problémek - kromě sobotního pozorování C2002/V1 a dalších objektů, se mi podařilo spatřit to, co jsem v životě neviděl - možná budete mít velice prosté a racionální vysvětlení.

No prostě si představte dvě družice, které letí přesně za sebou (ve směru letu) ve vzdálenosti tak dvakrát větší než je úhlový rozměr Plejád, absolutně bezhlučně(vylučuji letadlo), docela úctyhodnou rychlostí přímo přes zenit a vzdálenost mezi sebou nezmění - ale co je důležitý - jedna o jasnosti větší nez Jupiter a druhá tuctově tak 2 mag.

Tak fantastická představa jako dvě spojené družice mi neleze do hlavy a že by náhodně dvě družice letěly za sebou....pak by jenda určitým způs. musela odrážet více světla než druhá....??? A kdyby letěly nad sebou, tak by přece nemohly mít stejnou oběžnou rychlost.

Kamarád se dokonce vytáhl s hypotézou tankujícího letadla za letu, ale ty by přece když už tak blikaly a ne svítíly, jak tomu bylo.
Díky za trpělivost - určitě mi to někdo racionálně vysvětlí.

Tom :hi:
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17684
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Tajemné přírodní jevy ...

#45

Příspěvek od MMys »

Proč by nemohly letět zasebou ve stejné výšce. Jasnost je dána hlavně velikostí, povrchem, polohou jednotlivých ploch družice vůči zemi, velkou roli hrají např. solární panely. To, že jasnost dvou družic různého (a klidně i stejného) typu ve stejné poloze je odlišná je naprosto logické a spíš to je pravidlem.

Nedíval jsem se sice na WEB, ale napadá mě ISS s blízkým raketoplánem nebo něčím jiným, teď si vzpomínám na včerejší zprávy, přeci tam z Ruska startovala zásobovací loď. Janosti by tak odpovídaly.

Tak si to ověř ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět