ZWO Seestar smart telescope

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
seestar
Příspěvky: 61
Registrován: 02. 01. 2024, 10:16

Re: ZWO Seestar smart telescope

#211

Příspěvek od seestar »

U té předělávky je hlavní problém v tom, že není synchronizace mezi SS a AA, takže když jsou dva teleskopy a každý snímá obraz v jinou dobu, tak dithering a pointace SS ničí obrázky z AA. Taky jsem do toho chtěl jít, ale Pupák mě od toho odradil, protože ten problém je těžko odstranitelný a vyhodit 50% snímků je bída. Nevím, jestli je to z těch fotek patrné, ale na boku je namontovaný AA a ten zpracovává snímky z toho většího teleskopu. Ohniska se nesmí moc lišit (250/350), jinak se už projeví chyby pointace. SS je vyladěný na 250mm a nic moc delšího nezvládne. Ta původní myšlenka byla dobrá, ale praxe ukázala, že to není to pravé. Harmonické převodovky ale výrazně zlepšily kvalitu focení.Bezvůlové převody jsou k nezaplacení i u Seestaru. Počet odmítnutých snímků je zanedbatelný. Na FB se už hlásí dost lidí, kteří s ta plastová kolečka poničili, a je jim to k ničemu, protože oprava v ZWO je drahá. Je to hračka a podle toho se s tím musí zacházet. Ra osa má ložisko, ale De je uložená jen v plastu, takže je problém na De vymezit vůli v převodu. Pupák vymyslel opěrné ložisko na druhé straně De osy a to je fakt parádní věc. 3D výtisk, který má zanedbatelnou hmotnost, ale De osa chodí jak po másle a s minimální vůlí. Je to pak v podstatě vidlice. která je pochopitelně stabilnější než jednostranné uložení. Jinak já osobně mám pocit, že SS zpracovává snímky líp než AA a hlavně vyhazuje snímky se stopami Starlinků.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3429
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: ZWO Seestar smart telescope

#212

Příspěvek od hades »

seestar píše: 11. 05. 2024, 20:32 ... a hlavně vyhazuje snímky se stopami Starlinků.
A to má být plus nebo minus? Při aktuálním a plánovaném počtu Sratlinků tak bude vyhazovat velké množství expozic, které by se následně daly ručně zpracovat.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
seestar
Příspěvky: 61
Registrován: 02. 01. 2024, 10:16

Re: ZWO Seestar smart telescope

#213

Příspěvek od seestar »

SS dělá 10-20s expozice. Jak moc ti vadí, když jich z 500 deset SS vyhodí? Pro EAA je dost podstatné, že nekoukám na obrázek galaxie za mřížemi ze Starlinků.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24362
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ZWO Seestar smart telescope

#214

Příspěvek od MilAN »

Teď se mi zdá, že se tu zamotává dohromady dost věcí..
Osobně si myslím, že výrobce nepředpokládal, že se touto hračkou budou zpracovávat hodinynafocených snímků sofistikovanými programy na úpravu astrofotografií. Ale asi předpokládal použití opravdu jako EAA = prostředek k přímému pozorování objektů elektronicky. Takže klasickén EAA - t.j počkám si maximálně pár minut, až se mi ten objekt hezky ukáže. A za těch pár minut mi tahle optika zaznamená maximálně nějaké 3 satelity. Pak je asi zbytečné , aby je kamera vyřazovala. Na druhou stranu to ale nevadí - počkám si o 30 s déle na hotový snímek.
Ale pokud chci zpracovávat ( a to nejen na nějaké odzkoušení) stovky snímků, tak si nebudu stěžovat na plastové převody a pod. , protože jsem si koupil evidentní hračku, o které to vím a při tom mán na techniku, terou chci používat, úplně jiné nároky.
To, že to je hračka je evidentní, a že to dokáže to, co dokáže, je skoro zázrak.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11725
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO Seestar smart telescope

#215

Příspěvek od Psion »

Mě satelity nevyřazuje, ale klidně by mohl, protože na 150 obrázcích byly asi 4 se satelitem. Fotil jsem na jihu M65.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3429
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: ZWO Seestar smart telescope

#216

Příspěvek od hades »

Přesně tak, je to hračka. Už jsem to tu jednou psal. Ale i pro to EAA budou časem Sratlinky a další megakonstelace velkým problémem a pokud to takto natvrdo bude yyhazovat snímky, tak si při 5ti minutové integraci vezme kolik snímků bez satelitů? To je to, na co jsem narážel. Třeba přijdou (ZWO) s možností skládat to i se stopami, nebo implementují jednoduchý rejection algoritmus, tak aby na to výkon této hračky stačil.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24362
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ZWO Seestar smart telescope

#217

Příspěvek od MilAN »

Pokud to budeme používat na EAA, tak mi tam nic vadit nebude. EAA je opravdu 3-5 minut integrovaně a bez dalších úprav. A uložení jen jako "dokumentace". EAA není fotografování.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
seestar
Příspěvky: 61
Registrován: 02. 01. 2024, 10:16

Re: ZWO Seestar smart telescope

#218

Příspěvek od seestar »

Ono jde o to, za jakým účelem si to někdo koupí. 90% jsou lidi, co se nechají nalákat na reklamu a ta o zamřížovaných forkách galaxií nic neříká. Každý jen vidí, jak se mu mlhovina postupně vynořuje z temnot vesmíru, ale běžně se dělají i 2-3 hodinové sety expozic a tam nejsou 4 stopy, ale 20 a víc.
SS toho za 5 minut moc neukáže.To není 8" RASA. Kdo to opravdu zkusil, ten ví, že 200 10s expozic už něco ukáže, ale na jasnějších objektech. Že to má plastové převody nikde ZWO neuvádí, naopak to prezentuje jako solidní přístroj.Co sis koupil, poznáš, až se ti to začne klimbat v ruce, protože jsou tam někdy vůle jak prase. Kdyby tam daly kovové převody, tak by to stálo o 50€ víc a už by to nebyla hračka, protože ostatní komponenty jsou OK, ale to evidentně není záměr. Verze "Pro" teprve přijde, takže sběratelé se mají na co těšit.
Uživatelský avatar
Jacquess
Příspěvky: 657
Registrován: 24. 08. 2006, 18:19
Bydliště: Praha
Věk: 36

Re: ZWO Seestar smart telescope

#219

Příspěvek od Jacquess »

- Seestar snímky se satelity, pokud proletí okolo objektu nepoužije
- na elektronické zobrazení také není, 5 minut s malým průměrem nestačí, je to vyloženě elektronický dalekohled na astrofocení, jasné objekty vykreslí hned, ale ty slabší je potřeba
- hračka to rozhodně není, je to nástroj pro astrofotografii, který toho hodně zvládne za přijatelnou cenu...
Newton 150/750, Lunt LS35THa, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, GoPro Hero 3

https://tomaja.cz

Kreativec v Planetáriu Praha
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24362
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ZWO Seestar smart telescope

#220

Příspěvek od MilAN »

Pak si ale ujasněme, je-li řeš o EAA nebo focení.
Samozřejmě, že objektiv 50mm ukáže méně než 200mm.... Ale tak to bude vždycky, vždycky ten menší ukáže méně. Jen EAA není to, že sedím u dalekohledu a čekám 2 hodiny na výsledek - to je už focení a mohu u toho spát. EAA je pozorování - no a malý průměr ukáže méně. Zázraky za málo peněz neexistují.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11725
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO Seestar smart telescope

#221

Příspěvek od Psion »

Jacquess píše: 11. 05. 2024, 23:20 - Seestar snímky se satelity, pokud proletí okolo objektu nepoužije
- na elektronické zobrazení také není, 5 minut s malým průměrem nestačí, je to vyloženě elektronický dalekohled na astrofocení, jasné objekty vykreslí hned, ale ty slabší je potřeba
- hračka to rozhodně není, je to nástroj pro astrofotografii, který toho hodně zvládne za přijatelnou cenu...
Mě vyřazení snímků se satelitem nefunguje. Teda mám namysli vyřazení satelitu na fotografii.

Je to umělohmotná hračka o tom není pochyb. Mohu to snadno dokázat tím, že si vezmu 50 mm APO a rozumnou montáž a bude to dělat se stejnou kamerou o třídu lepší fotografie.

EAA lze dělat řadou dalekohledů nebo objektivů, nicméně opravdové EAA v řádu minut produkují dalekohledy RASA. To s čím se patláme chytrými dalekohledy 2 hodiny, je u RASA 8-11" otázkou 15 minut a to v násobně lepší kvalitě.
TomKocanda
Příspěvky: 347
Registrován: 03. 01. 2019, 01:16

Re: ZWO Seestar smart telescope

#222

Příspěvek od TomKocanda »

Já jsem žil v domnění, že EAA je použití astrofoto techniky pro vizuální pozorování - goto, platesolving, tracking.. a případně prikitivní záznam toho, co se pozoruje (live stacking).
Ale že to je primárně najít objekt a držet ho a dívat se na něj v okuláru nebo na displeji.

A pokud se nechci dívat ale jen snímat fotky pro pozdější zoracování, tak to je astrofotografie.
U Asiairu nebo Seestaru (a dalších) je ta hranice rozmazaná, protože to umí oboje - snímat po pozdější zoracování i živé pozorování (na tabletu apod).
— APM LZOS 105/650, ASI 2600MCPro, AsiAir Pro, AM5 ---
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24362
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ZWO Seestar smart telescope

#223

Příspěvek od MilAN »

To je ale zásadní nepochopení EAA. Není smyslem pozorovat okulárem, ale kamerou a zobrazovatna monitoru/tabletu/mobilu. A podle chuti zaznamenat výsledek . To samozřejmě nevylučuje možnost následněnzpracovat nebo vyhodnocovat jednotlivé pobrazy. Go-To ani platesolving s tím nemají nic společného, to může být jen další pomůcka pozorování.
https://www.cloudynights.com/forum/73-e ... rocessing/
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
seestar
Příspěvky: 61
Registrován: 02. 01. 2024, 10:16

Re: ZWO Seestar smart telescope

#224

Příspěvek od seestar »

EAA je už z názvu elektronicky asistovaná astronomie. Je na každém, jak si pojem "asistence" vyloží. Sestar na jasných objektech ukáže základní kontury za 5-10 minut, kdo chce víc detailů, nebo fotit, musí si počkat. Pro zábavu a poučení těch 5 minut stačí, takže SS rozhodně splňuje to, k čemu je určen. Chtít od něj zázraky, nemá smysl. Je škoda, že ten chytrý SW a HW nemůže být využit lépe, protože zdrojáky drží ZWO bez ohledu na licenční podmínky svobodného SW. Je tam pár opravdu skvělých vychytávek, které AA nemá.
TomKocanda
Příspěvky: 347
Registrován: 03. 01. 2019, 01:16

Re: ZWO Seestar smart telescope

#225

Příspěvek od TomKocanda »

MilAN píše: 12. 05. 2024, 11:55 To je ale zásadní nepochopení EAA. Není smyslem pozorovat okulárem, ale kamerou a zobrazovatna monitoru/tabletu/mobilu. A podle chuti zaznamenat výsledek . To samozřejmě nevylučuje možnost následněnzpracovat nebo vyhodnocovat jednotlivé pobrazy. Go-To ani platesolving s tím nemají nic společného, to může být jen další pomůcka pozorování.
https://www.cloudynights.com/forum/73-e ... rocessing/
OK, tak tu definici jsem nepochopil - s dětma často pozorujeme (resp. pozorovali jsme) stejný objekt v okuláru (jedním refraktorem nebo dřív SCT) a “živě na displeji” při livestackingu z druhého na stejné montáži. Myslel jsem, že to je EAA - oboje. A jakmile se fotky zpracují a upravují později, je to astrofoto.
Ono asi na tom označení moc nezáleží, někdo by mohl říct, že stacking už je taky astrofoto. Třeba nový Celestron Origin bude mít pro tyhle účely bezdrátový streaming na televizi, takže to přímo koncipují pro větší skupiny diváků a říkají tomu EAA - i když se souběžně fotí neupravené suby pro zpracování na astrofoto.
— APM LZOS 105/650, ASI 2600MCPro, AsiAir Pro, AM5 ---
Odpovědět