Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5634
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1936

Příspěvek od Konihlav »

pro ty, co by se chteli venovat astrofotografii pronesu, ze ackoli jsem z pocatku nesnasel predstavu fotit Newtonem (difrakcni paprsky a "strach z kolimace"), tak musim rict, ze kdo jednou zkusi fotit poradnym zrcadlovym astrografem (perfektni zrcadlo, karbonovej tlustej tubus, motorizovanej fokuser, spravne ulozeni a justacni system kolimace sekundaru, pevnej pavouk, ASA korektor, ...), tak uz proste nikdy nemuze byt s zadnym refraktorem spokojen. Tolik moje osobni zkusenost, kvalite zobrazeni (spoty) se zadnej refrak newtonu nevyrovna, nemluve o aperture z myho pohledu je idealni fotit F/4 ci F/3.8.

tolik odbocka od Vasich vizualnich uvah, tam chapu, ze takovy F/7 ci F/8 proste nehraje zadnou roli :-)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11768
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1937

Příspěvek od Psion »

Platí to i obráceně, velkým zrcadlem se fotí hezky, ale koukat se tím pořádně na planety a hvězdy "nedá" :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24383
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1938

Příspěvek od MilAN »

Jenže na všechno ostatní zase ano. :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11768
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1939

Příspěvek od Psion »

Mám tady něco pro Sašu, to musí bezpodmínečně mít :)

http://www.ebay.com/itm/Triplet-apochro ... SwhQ5XQdGm
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8318
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1940

Příspěvek od Cztwerec »

Tak já třeba nejlépe planety viděl zatím s OO 150/1600 a to není jen klišé že je to dlouhé... a to Slunce s tím? Docela mě mrzí, že jsem se té páky zbavil.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4644
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1941

Příspěvek od Sasa3 »

Mám tady něco pro Sašu, to musí bezpodmínečně mít :)

http://www.ebay.com/itm/Triplet-apochro ... SwhQ5XQdGm

Moc hezky, ani jsem nevedel, ze takove triplety GPU delal (dela?). Jenom skoda, ze uz nemam dalekohledy kam davat... To je vyhoda tech mensich prumeru. Muzu jich mit nekolik a doma si toho temer nevsimnou.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 46

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1942

Příspěvek od majklus »

Po týdením rozvažování jsem se taky rozhodl napsat do "nekonečného" vlákna.

Minulý týden jsem pořídil achromát 127mm F9.5 od Bressera. Protože mě při mém návratu k hvězdařině před cca 2 apůl roky úplně pohltila fotografie DSO tak se dá říct, že ke koukání jsem se pořádně nedostal. Teď mám doma dvě montáže a řekl jsem si, že bych něco na koukání upotřebil, aspoň bych si ty dlouhé večery při snímání ukrátil jinak než rvaním vlasů z průběhu pointace apod. Refrák jsem tak nějak vždycky chtěl vlastnit a pořádně ani nevěděl proč, tak jsem ho před katadioptrem upřednostnil - newtona jsem na paralaktiku nechtěl. Tenhle jsem koupil u pana Matouška za necelých 8 tisíc, což je cena jednoho lepšího okuláru...

Zatím jedinou příležitost pro první světlo jsem měl minulý čtvrtek, kdy bylo dle předpovědi asi tříhodinové okno, tak jsem si řekl, že pro srovnání postavím na zahradě můj newton 200/1000 na NEQ6 a vedle nový refraktor na HEQ5. Bohužel toho zatím mnoho řict nemůžu, protože tak strašný seeing jsem snad nikdy nezažil, nebál bych se známky 2/10, takže jen pár postřehů, srovnání bych rád opakoval za lepších podmínek.

Už při osazení refraktoru se mi vrátily vzpomínky z první poloviny devadesátých let, kdy jsem coby puberťák často navštěvoval Ďáblickou hvězdárnu v Praze, pamatuju se, jak jsem se každý čtvrtek už po poledni modlil za jasnou oblohu a očima vytlačoval oblačnost zpět k obzoru, jen aby proboha večerní pozorování nabylo zrušeno. Tenkrát se pozorovalo jen refraktorem v západní kopuli, tuším to byl achromát 190mm, ohnisko už nevím, ale byl sakra dlouhej. 40cm reflektor v druhé kopuli byl v té době nepoužíván, snad z důvodu neseřízené optiky. Musím se tam zase po dlouhé době podívat co se na tom kopci změnilo, přece jen jsem se na ten kopec tenkrát šplhal několik let...
Tak mám moje astro začátky spojené s touhle dlouhou trubkou a moje nová hračka je jí docela podobná! :-)

Každopádně při mém malém testu se spíš než na hvězdném poli projevily rozdíly v ergonomii - u refráku se pohodlně sedí na židli s rukama v kapsách a vydržím jeden objekt pozorovat delší dobu, na druhou stranu i blbých 20cm rozdílu v délce tubusu bylo za mírného nárazového větru znát a newton byl znatelně stabilnější ( to ale bude z větší části způsobeno rozdílem v montážích) Každopádně HEQ5 je i pro tenhle "nejmenší ze středních refraktorů" minimum, na EQ5 by asi už provozovat nešel...

Díky podmínkám jsem pozoroval jen malými zvětšeními (max 130x) a obraz i pokoukání se mi v refraktoru líbily více. Už to tu určitě někdo zmiňoval, ale pokládám za důležité jak moc lépe se mi ostřilo při F9.5 oproti F5. zřejmě i z toho důvodu ten subjektivně lepší obraz v refraktoru, při nižší světelnosti moje okuláry asi ukazují o mnoho lépe ( mám takový mix okulárů od ES, jednoho hypíka a dvoupalec panaview 32mm - tam byl asi rozdíl nejmarkantnější)
Barevná vada při těhto malých zvětšeních vidět byla, ale vůbec nerušila (jsem zvědavý, jak to bude třeba na měsíci při 200 - 250x?) Samozřejmě Vega měla modré halo i při malých zvětšeních...

Chtěl bych zkusit dalekohledy co nejpoctivěji porovnat za co nejlepších podmínek, počítám že newton bude mít navrch. Snad to stihnu než dorazí materiál a začnu newtona upravovat pro focení, při větším zástinu už by to asi nebylo moc fér... dám vědět.

Každopádně už jen kvůli těm vzpomínkám mi to za to stálo, dalekohled je krásný a na loudání po obloze mi stačit bude. Na závěr velký dík Sašovi3 do Říčan - jeho pozorovací reporty malými refraktory byly to, co mě nakonec k "dlouhýmu" laufu přesvědčilo. Třeba jednou vykoukám polovinu toho co on. Nakonec ze mě snad bude ve středním věku romantik... :-)

EDIT: Díky i Artabanovi a Hamrovi za názory formou SZ, pomohly.
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7215
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1943

Příspěvek od Artaban »

majklus píše:Chtěl bych zkusit dalekohledy co nejpoctivěji porovnat za co nejlepších podmínek, počítám že newton bude mít navrch. Snad to stihnu než dorazí materiál a začnu newtona upravovat pro focení, při větším zástinu už by to asi nebylo moc fér... dám vědět.
Na porovnání se těším. Je jasné, že 200mm Newton bude mít větší výkon. I tak bude porovnání s 200mm Newtonem a případně s jiným dalekohledem zajímavé. Obávám se však, že ani několik jasných nocí, nebude na důkladné poznání dalekohledu stačit. Krom různého seeingu, je třeba zkusit většinu typů objektů. Hodně důležitý bude Jupiter, který bude ještě ale celkem dlouho nízko. Zajímavé bude sledovat, jak se chová na dvojhvězdách, nebo jak zábavné budou toulky oblohou, tím nejmenším zvětšením.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11768
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1944

Příspěvek od Psion »

majklus: Časem zjistíš, že to chce refraktory od 60 do 200mm odstupňované nejlépe po 20mm průměru a reflektory od 200 do 600mm po 200mm průměru, pak terpve může být astronom uspokojen :D
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8318
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1945

Příspěvek od Cztwerec »

Něco na tom je :D a co okuláry?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11768
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1946

Příspěvek od Psion »

Já bych se zaměřil na produkci TeleVue, osobně mám nejraději Panoptic a Nagler, ale i Plössl jsou prima.
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 46

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1947

Příspěvek od majklus »

Mě okuláry Explore Scientific řady 82st vyhovují, beztak je to vykradený TeleVue a člověk nemusí prodávat obě ledviny, stačí jedna. :-)
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2747
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1948

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Rentgenové snímky jsou důkazním materiálem, že o zcela ukradenou koncepci jde pouze u okulárů ES 100° ( TV Ethos ). ES 82° mají sice velmi podobnou stavbu ( 7 čoček ve 4 skupinách ), nicméně jednotlivé optické členy se mírně liší, včetně velikosti. Větší rozměry okulárů ES mají za následek i 50% nárůst hmotnosti. Naproti tomu oční čočka je u ES 82°menší, než u Nagleru T6. Na rozdíl od koncepčně velmi podobných 83°okulárů VIXEN SSW, u kterých můžeme konstatovat, že komfort pohledu je mírně lepší Naglerů, tak zmiňované ES okuláry jsou na tom oproti T6 Naglerům hůř ( i přesto, že uvnitř mají větší čočky a jejich zdánlivé zorné pole se více blíží oněm 82°) a vykazují daleko větší náchylnost k ledvinovému efektu.

Jinak jde o nadprůměrně kvalitní řadu okulárů, která je i přes handicap větší hmotnosti mechanicky lépe provedená, než TV Naglery. Tak vynikající kresbu v celém poli, navíc s výborným kontrastem, sice nemají, nicméně ten odstup není nijak velký... Naopak v transmisi jsou malinko lepší. Na rozdíl od řady Naglerů T6, jejíž zástupci mají velmi vyrovnané vlastnosti, jsou mezi členy od ES větší rozdíly, přičemž nejlepšími parametry disponují ohniska 8,8 a 11 mm.
Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 168
Registrován: 16. 04. 2014, 19:58
Bydliště: Hrádek nad Nisou
Věk: 57

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1949

Příspěvek od MM »

Diskuze okuláry TeleVue vs. Explore Scientific je na samostatný flejm :twisted:

...nicméně: Neoddiskutovatelným faktem zůstává, že okuláry TV jsou sice 2x tak drahé jako ES, ale zdaleka nejsou 2x lepší. A čistě na okraj si dovolím dodat, že aspoň mně se přes okuláry TV kouká výrazně méně pohodlně než přes ES a není to jen můj názor.

Martin
Spacewalk Telescopes 16" Infinity NL* ultralight Dobson + Poncetka, binar APM 120 ED 90°+ sada 100° APM/Luntů, binohlava Mark V + 2" GWK 1,7x, Celestron EdgeHD 9,25" + Hyperstar + Sony A7s + AZ-EQ6 GT Pro, Canon IS 15x50
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8318
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1950

Příspěvek od Cztwerec »

Já například na TV okuláry a hlavně Barlow nedám dopustit, ale je fakt, že kvalita okulárů od různých dalších výrobců se zvedla a může za to právě TV a jeho často nehorázná cena.
Lectorem iustus...
Odpovědět