Cesty za hvězdami

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Uživatelský avatar
greatgig
Příspěvky: 119
Registrován: 28. 04. 2003, 23:26

Cesty za hvězdami

#16

Příspěvek od greatgig »

Rád bych to tohoto tématu připojil kopii diskuze, která vznikla u mého tématu "Čím na Deep Sky v Praze?", neboť toto téma "Cesty za hvězdami" tu už před rokem bylo a rozhodně by se mělo oživit/udržovat.

Najde se někdo, kdo vybere termín (noc nebo víkend) s dobrou předpovědí počasí a bez svitu měsíce, místo s temnou oblohou, příp. ubytováním, oznámí ho, všichni přivlečou dalekohledy a vymění se pohledy na nebe a zkušenosti - tedy Star Party?



Následuje přesunutá kopie:



greatgig
Newbie

Příspěvky: 4
Re: Čím na Deep Sky v Praze?
« Odpověď #4 : 05/11/03 - 11:42:12 » Připomínka k odpovědi Uprav Vymaž

--------------------------------------------------------------------------------

Pokud o ní nevíte, našel jsem na http://temp.mjelinek.net/mapa_cr.jpg mapu světelného znečistění ČR. Super počin!



shodam
Administrátor

--------------------------------------------------------------------------------

Ta mapa je fakt parádní! Dík za odkaz. (o něco méně parádní je ovšem ta světle-zelená barva v místě mého bydliště ...ach jo... )



MegaOvecka
Junior Member

--------------------------------------------------------------------------------
V místě mého bydliště je taky zelená barva, ale jsem rád, že nebydlím v Praze. Taky mě napadl reklamní slogan:"S našimi sodíkovými výbojkami máte vždy zelenou" . Myslím že donutím moji rodinu, aby jsme na dovolenou zajeli do Šumavy .
Logged



johnik
Newbie


--------------------------------------------------------------------------------
Tak pojďte udělat akci cesta za temnotou.Mohli bysme vybrat místo bez znečištění a zajet tam na jeden víkend.Kdyby nás bylo třeba 20-30, tak by to mohlo bejt docela dobrý.Mezi Roudnicí a Ml. Boleslaví tam vidim celkem tmavší místo, a je to i optimální poloha (vzdálenost).

Honza
Děčín
--------------------------------------------------------------------------------
Shodame,

můžeš to téma rozdělit od zmínky o té mapě a vytvořit samostatné téma např. "Kam za temnou oblohou", "Světelné znečištění v ČR" apod. a přesunout třeba do sekce Pozorování?

Třeba by se to pěkně rozvinulo a budeme mít brzo nějaké star party pod temnou oblohou.

Logged



shodam
Administrátor

--------------------------------------------------------------------------------

Takhle rozdělit téma bohužel nemůžu (tedy bez toho, abych ručně předělával spoustu souborů astrofora, čehož mám po poslední chybě na serveru dost a dost). Nic ovšem tobě a ani dalším nebrání uvedené téma v sekci Pozorování založit a diskutovat podle libosti. Navíc pokud vím, tak otázka týkající se výjezdů za pozorováním už na fóru jednou byla probírána.

shodam



T.o.m
Junior Member

--------------------------------------------------------------------------------
Já sídlím naštěstí v modré barvě, mám to kousek od velice tmavě modré (Havlíčkův Brod) - SZ nebo JV od Humpolce to vypadá slibně...každopádně jsem vždy pro spáchat nějakou astro noc (jen když to nebude na druhym konci republiky).
Tom

Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Cesty za hvězdami

#17

Příspěvek od johnik »

Joo, to by bylo super.Copak místo i termín by se určitě nechaly v pohodě dohodnout, ale ubytování by měl asi zařídit někdo kdo tam poblíž bydlí a zná to tam.Ale já osobně bych mohl přes víkend bydlet klidně ve stanu.Stejně by se přes den asi spíš spalo, a v noci pozorovalo.

Takže lidi, pokud máte zájem, pište návrhy na místo.
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Cesty za hvězdami

#18

Příspěvek od peta »

urcite bych byl taky pro stan nebo sirak, vzdyt by se jelo za pekneho pocasi... staci si lehnout na louku a je to, pres den spat ve stanu je trosku peklo :)

a napiste co by kdo privezl za dalekohledy. pokud by to bylo tak v srpnu tak uz bych snad mohl dovezt novy newton 210/1100

jinak su z brna :)
petr(zavinac)fajkos.com
nemo

Cesty za hvězdami

#19

Příspěvek od nemo »

Když se podívám do kalendáře na termíny, tak toho zase tak moc není. Víkendy kolem novu jsou 29. - 31. 5 (to už bude úplná tma jen dost krátce), 27. - 30. 6. (vypadává, protože není úplná tma vůbec) a pak 25. - 27. 7. nebo 1. - 3. 8. a pak 22. - 24. 8. nebo 29. - 31. 8.

Navrhuju tedy termíny hned dva: 1. až 3. 8. a 29. - 31. 8. (dobře se to i pamatuje).

Setkání by mohlo být na Českomoravské vysočině, např. mezi Jihlavou a Vlašimí. Kdo to tam zná, mohl by doporučit nějaký penzion nebo rekreační zařízení v lesích na tmavém místě, dát tento návrh místem a s termínem (taky jestli pátek - neděle nebo jen sobota - neděle). Pak si každý už může ubytování dohodnout sám, tím odpadá riziko pro organizátora, což by byla největší potíž. Přes den je možno kromě běžné letní činnosti obohatit v určenou hodinu i nějakou prezentací nebo diskuzí k amatérské astronomii atechnice. Když to bude vypadat s počasím špatně, zase může každý za sebe stornovat. Přinejhorším někdo stráví víkend v lesích a na čerstvém vzduchu sám. Ale příště to vyjde...

Takže proč to nezkusit, a třeba hned 2x ?

:rotflmao: :uch: :hi:
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Cesty za hvězdami

#20

Příspěvek od T.o.m »

Sice bydlím na Vysočině, ale zrovna tam nějaký ubytování neznám. Mám tam sice pár známých, ale celá banda se k nim nastěhovat nemůžem ;D
Taky pozor na dálnici. Ale kažopádně tuhle lokalitu schvaluju!
Tom :hi:
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Cesty za hvězdami

#21

Příspěvek od peta »

jojo taky jsem pro, jezdim na chatu u merina, bohuzel to je jen cca 5-7 km od dalnice, coz je dost poznat... presto kolem polarky jde mhv. nad 5,9m... chce to jen dal od dalnice...
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
Keneth
Příspěvky: 47
Registrován: 15. 05. 2003, 18:19

Cesty za hvězdami

#22

Příspěvek od Keneth »

Nazdar lidicky. Potreboval bych pomoci nalezt podrobnejsi mapu svetelneho zneicisteni CR. Jiz jsem se obracel na atr. ustav v Brne, kde by ji meli na 100% mit, ale nejak se mi stale nedostava odpovedi.
Diky za pomoc :hi:
Fotorádce - http://www.fotoradce.cz - Váš poradce v oblasti digitální fotografie&&Lukas Adamec, Your photo-digital adviser&&
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Cesty za hvězdami

#23

Příspěvek od T.o.m »

http://temp.mjelinek.net/mapa_cr.jpg

tahle by mela stacit - tezko rict, zda lze sehnat podrobnejsi
Tom :hi:
Uživatelský avatar
Keneth
Příspěvky: 47
Registrován: 15. 05. 2003, 18:19

Cesty za hvězdami

#24

Příspěvek od Keneth »

Diky Tome, to je to, co jsem potreboval. Jak tak koukam, tam bydlim, co by kamenem dohodil od te nejtmavsi oblasti (supr tmave modra). No uvidime, az bude jasno a klid, tak to tam pojedu prozkoumat co a jak.
Tak tedy POZOROVANI ZDAR.
:o
Fotorádce - http://www.fotoradce.cz - Váš poradce v oblasti digitální fotografie&&Lukas Adamec, Your photo-digital adviser&&
Uživatelský avatar
greatgig
Příspěvky: 119
Registrován: 28. 04. 2003, 23:26

Cesty za hvězdami

#25

Příspěvek od greatgig »

Nemeli by se organizovani takovych starparty chytit odbornici? Napr. rokycanska hvezdarna nedavno vyhlasila Messieruv maraton. Zrovna tento vikend probiha v Nemecku velka evropska akce (www.teleskoptreffen.de) a zrejme ji organizuji dodavatele teleskopu. Snad by to pro i pro ne byl prinosnejsi "veletrh" nez Interkamera.

V Americe maji starparty kazdy mesic a prvni rada pro kazdeho zacinajiciho a tapajiciho amatera, ktery se pta jaky dalekohled koupit, je "bezte se podivat pres radu dalekohledu druhych astronomu na starparty".
Odpovědět