Stanoviště s Bortle 2 v ČR ?

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Uživatelský avatar
Radim_OV
Příspěvky: 148
Registrován: 01. 09. 2005, 19:48
Bydliště: Ljubljana

Stanoviště s Bortle 2 v ČR ?

#16

Příspěvek od Radim_OV »

P.S. Správně jsi udělal, když jsi M101 z toho výpisu dodatečně vyřadil .

No vahal jsem s M101 - videl jsem ji jen 2x bocnim videnim tak to neni na dennim poradku, ale M33 je snazsi a je jistota.
OMC300, SCT8
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 697
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Stanoviště s Bortle 2 v ČR ?

#17

Příspěvek od Tharos »

Buďme realisti. M101 není pozorovatelná pouhým okem ani z pouští v Texasu, vžyť ta galaxie má celkovou jasnost 7,5 mag a plošnou 14,9 mag (!). Slovinsko je na tom s oblohou dobře, můj osobní odhad je na pomezí B2-B3. V ČR jsou na tom ještě jakž-takž dobře hory, kde se též dá stabilně najít B3 obloha.

Buďme opatrní s B1 oblohou, MHV kolem 8 mag a podobně - to je výsada vysoko položených pouští, La Palmy a podobných lokalit. Ne střední Evropy... No ale to, co tu máme k dispozici, je pořád ještě krásné, nebo ne ;)?
ladin
Příspěvky: 986
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Stanoviště s Bortle 2 v ČR ?

#18

Příspěvek od ladin »

Neslysel jsem o tom, ze by nekdo videl M101 pouhym okem. Pobliz M101 jsou 3 hvezdy kolem 7.5, pri pouziti bocniho videni se to snadno muze poplest... Jinak M101 je o magnitudu slabsi nez M81...
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Radim_OV
Příspěvky: 148
Registrován: 01. 09. 2005, 19:48
Bydliště: Ljubljana

Stanoviště s Bortle 2 v ČR ?

#19

Příspěvek od Radim_OV »

tak to je me lito ze ani v Texasu nevidi lide to co je videt z Triglavu . :)...  

No tak Ladin me nahlodal s temi hvezdami 7,5MHV pobliz ..... takze M101 byly hvezdy ?  Tak se omlouvam za mystifikaci.  Jeste jednou to zkusim az budu nahore ...

To Tharos : diky za odkaz v predeslem prispevku, ale prave tam je napsano ze pozorovatel Johnm pozoruje M101 naked eye .... asi taky ho zmatly hvezdy
OMC300, SCT8
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 697
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Stanoviště s Bortle 2 v ČR ?

#20

Příspěvek od Tharos »

A ty myslíš, že je Triglav na tom líp než Texas, Atacama a podobné lokality :)? Znám Triglavský národní park, byl jsem tam (i když v noci jsem nepozoroval). No ne, nic ve zlém, ale... zůstaňme realisty ;).

P.S. Už jsme hoodně off-topic... Tohle sem nepatří, smazat/přesunout.
Uživatelský avatar
Raf
Příspěvky: 65
Registrován: 20. 06. 2009, 20:41

Stanoviště s Bortle 2 v ČR ?

#21

Příspěvek od Raf »

Jelikož mě skutečně nikdy nenapadlo sledovat zodiakální světlo, nebo se trápit tím, jestli ještě zahlédnu okem ten, či onen objekt, pokusím se časem shromáždit nějaké údaje v tomto směru. Třeba pak zjistím, že je tam ta 5 ka :)
Lepší koukat do okuláru, než na TV, SCT 8"
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Stanoviště s Bortle 2 v ČR ?

#22

Příspěvek od ladis »

Když vezmu Rozdrože jako bortle lepší 3, Jizerku horší 3, Kumburk 4, chtěl bych vidět na vlastní oči bortle 2 v ČR...

Jinak M13 je skutečně profláklá. Pokud ji nevidím ihned po vystoupení z auta, ještě nepřispůsoben tmě, ani v dané lokalitě nepozoruji.

Pokud člověk sleduje DSO, je obrovský rozdíl v jejich vzezření pod průměrnou a nadprůměrnou oblohou. Např. nyní mlhoviny ve Střelci - je třeba pro opravdu skvělý zážitek nalézt místo, kde jižní obzor je tmavý, s minimálními či žádnými náznaky LP. Pak takový Trifid či Laguna nebo Omega vystoupí s detaily jindy nevídanými, mlhovina je patrná v případě Omegy nejen jako tělo Labutě, ale zamozřejmě i oblouk za "ocasem" a též chuchvalce vodíku všude kolem, viděno jako shluky hmoty, i kolem hvězd v blízkosti.

To je zážitek, kvůli kterému jezdím i hodinu cesty od domu. Jak se člověk jednou namlsá, už ho průměrná "vesnická" obloha nebaví, chce víc.

Spíše se nyní soustředím na usilovné hledání stanoviště pro zimní pozorování. Podmínka - do 30min od Jičína, vjezd na místo i při 10cm sněhu, slušný jižní obzor. Mám 2 kandidáty jižně od Jičína, musím ještě změřit SQM hodnoty při nejbližší příležitosti...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Stanoviště s Bortle 2 v ČR ?

#23

Příspěvek od Myzer »

Uz pri pozorovani volnym okom M81 by som ako doveryhodne pozorovanie povazoval aj s identifikaciou vsetkych slabych hviezd v jej blizkosti, najlepsie aspon do 7,7 magnitudy a s uvedenim casom pravdepodobnosti ich videnia. Bez tohto postupu pozerat sa hore a povedat vidim galaxiu ... podla mna to nie je spravne. Napriklad v jej blizkosti sa nachadza tesna trojica hviezd 8,1 - 8,2 - 7,9 magnitudy, ktora celkovym jasom posobi ako zlepeny bod 6,8m. Mozete na 100% potvrdit ze ste nevideli prave ten? M101 je ovela tazsia a cele Amastro nevie o nikom kto by ju videl, z Atacamy by som ju ale nehladal, tam moc vysoko nevylezie. :)
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
ladin
Příspěvky: 986
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Stanoviště s Bortle 2 v ČR ?

#24

Příspěvek od ladin »

Mam trochu podezreni, ze kolega videl 86Uma, co ma 6mag, ale tech slabsich hvezd je tam jak uz Myzer uvedl vicero. viz http://www.skyfactory.org/m101/m101.htm
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Stanoviště s Bortle 2 v ČR ?

#25

Příspěvek od Myzer »

Tie hviezdy som ale myslel konkretne pri M81 len ako priklad, avsak postup by mal byt rovnaky. M101 je skor pre niekoho s vynimocnymi schopnostami v najlepsom veku pri najlepsich podmienkach vo vysokej nadmorskej vyske a teoreticky moznost jej nepozorovania volnym okom nikto nevylucil. Potom sa ale kladie otazka "budete to prave vy?" :)
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Stanoviště s Bortle 2 v ČR ?

#26

Příspěvek od michal.b »

Jelikož mě skutečně nikdy nenapadlo sledovat zodiakální světlo, nebo se trápit tím, jestli ještě zahlédnu okem ten, či onen objekt, pokusím se časem shromáždit nějaké údaje v tomto směru. Třeba pak zjistím, že je tam ta 5 ka  :)
Ono by vcelku stacilo napsat co je to za misto, podminky se daji orientacne zjistit z prislusne mapy.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11419
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Stanoviště s Bortle 2 v ČR ?

#27

Příspěvek od MaG »

Nejlepší oblohu jsem viděl až ve Weinsberger Waldu a tam to byla stěží horší Bortle 2. Dále letos v Chorvatsku, taky spíš 2,5 nebo ke 3. Obě lokality se širokoúhlým SQM kolem 21,52 s Mléčnou dráhou poblíž zenitu. Z toho plyne, že za výborné noci při inverzi nad Českem, Rakouskem a Polskem může být Bortle 2 jen na Šumavě a zřejmě i v Krkonoších, kde jsem od Rakouska zažil nejlepší oblohu ačkoli inverze byla jen nad Českem. Jestliže kluci popisovali noci ze Šumavy, kdy vše bylo pod inverzí, věřím, že zcela výjimečně měli v Česku Bortle 2 čistou a neposkvrněnou.

Jinde je to zhola nemožné a popis podle viditelnosti M13 by byl zcela zavádějící. Pod lepší B3 je M13 vidět velmi dobře a pod B2,5 mohu-li soudit, je M33 viditelná dobře už ve výškách od 50°. Více nemám napozorováno, zkoušel jsem pochopitelně i slabší věci, ale neúspěšně. Pokud jde o MHV, ta kolísá v Jizerkách podle pozorovatele pravidelně od 6,6 do 7,2.

Jelikož mě skutečně nikdy nenapadlo sledovat zodiakální světlo, nebo se trápit tím, jestli ještě zahlédnu okem ten, či onen objekt, pokusím se časem shromáždit nějaké údaje v tomto směru. Třeba pak zjistím, že je tam ta 5 ka :)Nechceš-li lokalitu z logických důvodů prozradit ve smyslu GPS, pošli alespoň info o nejbližší obci, ať víme, kde to asi leží, jinak ztrácíme čas.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Raf
Příspěvky: 65
Registrován: 20. 06. 2009, 20:41

Stanoviště s Bortle 2 v ČR ?

#28

Příspěvek od Raf »

Pokud jsem si mohl všimnout, je to s lokalitami v ČR na dobrou viditelnost jako s banány za socializmu - všichni o nich slyšeli a skoro nikdo je pořádně neviděl. Mám rád ticho a klid a představa několika vozů byť s přátelsky naladěnými osádkami v době dobré viditelnosti mě nijak neláká. Navíc je to top místo za zákazem vjezdu a hodně po lesních cestách. Kupodivu je na mapách znečištění uvedeno jako místo s nepříliš dobrými podmínkami. Asi nějaká místní anomálie. Snažil jsem se aspoň odhadnout číslo Bortle o víkendu, ale Měsíc byl jiného mínění a halo kolem něj bylo trojnásobné.
Lepší koukat do okuláru, než na TV, SCT 8"
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Stanoviště s Bortle 2 v ČR ?

#29

Příspěvek od ladis »

Vzpominate na Colombovu zenu? ;)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5634
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Stanoviště s Bortle 2 v ČR ?

#30

Příspěvek od Konihlav »

Vzpominate na Colombovu zenu?  ;):-) jasne, to bylo neco jako Yeti hlavne ze ji vzdy zajimalo to same co vraha konec OT hlaseni :-)
Odpovědět