Veřejné osvětlení

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
mmachon
Příspěvky: 117
Registrován: 31. 08. 2005, 03:39

Veřejné osvětlení

#16

Příspěvek od mmachon »

Ahoj,

nějakou takovvou zkušenost mám. Nějakým zákonem jít na ně nemá smysl, ale chce jim to neustále říkat, jak ti to vadí při pozorování/spaní atp. Já jsem si tedy (jako 16-ti letý ;D ) nedovolil chodit na radnici, ale na místní technické služby, které mají správ lamp na starosti. Nebyl jsem tem jednou, ale člověk musí tak dlouho otravovat (tisknout materiály o správném osvětlení ze serveru http://svetlo.astro.cz, velice pěkný text i s několika komiksy o této prolematice vznikl na stránkách ZpČAS na http://www.astro.zcu.cz/cs/clanky/svetlo/, a dokazovat, že to má své opodstatnění) . Jednoho krásného dne jsem šel domů a uviděl jsem na lampě "kšilt". Musím říct, že to pomohlo:
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8311
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Veřejné osvětlení

#17

Příspěvek od Cztwerec »

Léta nám svítí do oken dvě lampy, které ruší - když nezatáhnu žaluzie, tak nespím...Slyšel jsem, že se to dá napadnout, že na to je nějaký zákon. Nevíte o něm?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Veřejné osvětlení

#18

Příspěvek od michal.b »

nuny napsal: Docela by mě zajímalo, kam se obrátit se stížností v případě nesmyslného svícení na oblohu. Viděl jsem spoustu památek, které jsou podle mě špatně nasvíceny. Halogeny, které na ně svítí jsou obří a jsou většinou na sloupech veřejného osvětlení. Jenže jsou od těch památek tak daleko, že polovina světla svítí na oblohu.. Při pohledu z dálky jsou pak nad těmito oběkty vidět slušné světelné kužely.. >:(
No v tom pripade bych se obratil na spravce onoho objektu / osvetleni, to znamena ruzne technicke sluzby, v mensich obcich asi primo na starostu,.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8311
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Veřejné osvětlení

#19

Příspěvek od Cztwerec »

No, tak to už teď vim, že se na mě krásně vykašlou...Třeba zkusit Magistrát? Tady se teď těšili z modernizace školy, kolik to prej stálo peněz, bla, bla, bla...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Veřejné osvětlení

#20

Příspěvek od michal.b »

Cztwerec napsal: No, tak to už teď vim, že se na mě krásně vykašlou...Třeba zkusit Magistrát? Tady se teď těšili z modernizace školy, kolik to prej stálo peněz, bla, bla, bla...
Magistrat asi ne, to chce konkretniho cloveka, co s tim ma moc neco udelat. A konkretni pozadavek - "vase 2 lampy mi sviti primo do okna a ja nemuzu spat. Chci aby jste je vymenili, zaclonili nebo jinak zaridili aby me neobtezovaly". Kdyz sezenes nejake sousedy, tim lepe. Nemel bys vzbudit dojem bezduvodneho otravy. Taky jim muzes prinest nejakou peknou fotku - to je padny argument. Ale jako vzdy - zalezi na koho tam narazis.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24362
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Veřejné osvětlení

#21

Příspěvek od MilAN »

Cztwerec napsal: Slyšel jsem, že se to dá napadnout, že na to je nějaký zákon. Když už nepomůže nic, dá se to vždy ještě napadnout kamenem ;D
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Veřejné osvětlení

#22

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Tojo, ale pak hned budou vedet za kym jit :P
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Veřejné osvětlení

#23

Příspěvek od ladis »

Ja nic, ja muzikant A dukaz? ::)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8311
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Veřejné osvětlení

#24

Příspěvek od Cztwerec »

Bohužel jsem už profláklej... ::)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Veřejné osvětlení

#25

Příspěvek od Regulus »

Cztwerec napsal: Léta nám svítí do oken dvě lampy, které ruší - když nezatáhnu žaluzie, tak nespím...Slyšel jsem, že se to dá napadnout, že na to je nějaký zákon. Nevíte o něm?
Upozornuju ze nejsem pravnik takze vse co tady uvedu je bez jakekoli zaruky ale jednak (pro CR) existuje ten zakon o svetelenem znecisteni, bohuzel nevim jak je to s jeho aktualni verzi a tusim ze stejne nic nezakazuje A pak je tu obcansky zakonik: napr.

http://www.kurzy.cz/zakony/40-1964-obca ... 2-hlava-1/

jedna se o paragraf § 127... nevim jestli je to to prave orechove a jak rikam, bez zaruky.

R
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2890
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Veřejné osvětlení

#26

Příspěvek od Homer »

Taky laicky : bude myslím velký rozdíl mezi lampami souseda (fyzické osoby), který mne bude silným světlem obtěžovat a mezi lampami veřejného osvětlení, zřízeném ve veřejném zájmu pro občany pohybující se po veřeném prostranství. Obávám se, že přes právo to moc nepůjde - spíš přes rozumnou dohodu s majitelem či provozovatelem o nějakém kompromisním řešení. Homer
Uživatelský avatar
Krupp
Příspěvky: 144
Registrován: 31. 05. 2006, 02:28

Veřejné osvětlení

#27

Příspěvek od Krupp »

Já jenom dodám, že problematiku světelného znečištění obsahuje
Zákon č. 86/2002 Sb.

a ještě trochu přehlednější odkaz:
Zákon č.86
=================
Když jsem ho hledal, nalezl jsem alepoň toto. O novelách nevím, kdyžtak mě opravte
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2890
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Veřejné osvětlení

#28

Příspěvek od Homer »

Jo,jo, - každý je povinen plnit opatření daná orgány obce....Když je ta obec majitelem veřejného osvětlení a stanoví si, že osvětlení je tak akorát a právě proto si ho tak nechala naprojektovat a udělat ??? ,
Právo je v tomto ohledu podle mne bezzubé a osobně bych zkoušel dohodu, jak jsem už napsal. Homer
Uživatelský avatar
Krupp
Příspěvky: 144
Registrován: 31. 05. 2006, 02:28

Veřejné osvětlení

#29

Příspěvek od Krupp »

Ještě dodám, že ve větších městech bude veřejné osvětlení mít v kompetenci nějaký odbor (alepsoň v Havířově to je Odbor místního hopodářství a dopravy, doufám:) ) a po delším hledání jsem dokonce našel člověka zodpovědného za osvětlení ve městě - konzultace s ním by mohla být cesta, minimálně pro "nasměřování" dalších úprav osvětlení správným směrem.
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Veřejné osvětlení

#30

Příspěvek od Regulus »

Homer napsal: Jo,jo, - každý je povinen plnit opatření daná orgány obce....Když je ta obec majitelem veřejného osvětlení a stanoví si, že osvětlení je tak akorát a právě proto si ho tak nechala naprojektovat a udělat ??? ,
Právo je v tomto ohledu podle mne bezzubé a osobně bych zkoušel dohodu, jak jsem už napsal. Homer
Ja si to nemyslím, pokud je obec majitelem osvětlení a toto osvětlení mě obtěžuje (zvlášť na ten spánek se to dá uhrát) tak si myslím, že na to se ten občanský zákoník vztahuje a měla by přijít náprava. Připadá mi logické, že každý má právo nebýt obtěžován světlem...
R
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Odpovědět