Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#16

Příspěvek od VK »

Myslím, že ten není přístupný běžné veřejnosti.

V. K.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#17

Příspěvek od VK »

MilAN napsal:
Měl bys skoro pravdu. Jsou to dalekohledy, přístupné veřejnosti , ale jen na podívání se na dalekohled.
 Dalekohled ve Slaném je trvale uzpůsoben na fotografování v primárním ohnisku, takže původní Cassegrain ( i s tak  stašným ohniskem !) není využíván.
 Zapomněl jsi na 50 -ku v Jíčíně, to je sice Newton, ale pro veřejnost jen na ukazování  a s ideou, že z toho bude jednou "robotizovaný " dalekohled, takže určitě se s ním nikdo nepodívá.  Navíc je 10 m  od rychlostní komunikace, která byla dříve, než dalekohled
 Takže jediným, podle mne úspěšným projektem, bude Uherský Brod  (možná už i je, nevím, v jakém stavu  jsou dokončovací práce), kde došlo ke šťastné spojení astronomů, vedení hvězdárny, sponzorů, města i zbrojovky.

Ve Slaném se skutečně používá CCD-kamera, obraz se zobrazuje na obrazovce, a na tu se dívají návštěvníci.

V Uherském Brodě jsem byl v červenci 2005, dívali jsme se tam dalekohledem, interiér kopule byl těsně před dokončením.

O Jičíně téměř nic nevím (pouze jsem ji viděl z té rychlostní komunikace). Opravdu je to tam teprve ve fázi vývoje?

V. K.
Uživatelský avatar
Bíba75
Příspěvky: 1688
Registrován: 12. 06. 2006, 21:08
Bydliště: Tuchřice
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#18

Příspěvek od Bíba75 »

Zdravím všechny!
Já bydlím na Lounsku a co jsem se tak pídil tak snad malá hvězdárna byla v Lounech ale buhožel už není! :-[No a co mám zkušenosti z lounska tak tady ani moc astronomů amatérů neni!Protože když jsem začínal tak jsem hledal nějakého zkušenějšího kdo by poradil do začátku ale bohužel??Co je můj osobní pocit tak lidi o astronomii moc zájem nemají a nevědi o co přicházejí!! Bíba 75. :D
Astrograf 250/1000 f/4, SW ED-80/600 ,EQ-6 SS, ZWO ASI 071 ,ASI 120MM ,Canon EOS 40Da,hvězdárnička 2x2.m
http://astrophotography-l-r.webnode.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#19

Příspěvek od MilAN »

No, pokud chceme přilákat v současné době návštěvníka na to, aby se na hvězdárně podíval na televizi, nebo monitor a žasnul, že se nám daří po drátě přenést obraz od dalekohledu, asi s tím moc zázraků nenaděláme.  Návštěvníci se chtějí podívat dalekohledem, ne na dalekohled
V Uherském Brodě jsem byl  až po Tobě, práce tam ještě bylo dost, ale věřím, že za 3 neděle to už uvidím komplet.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pito
Příspěvky: 193
Registrován: 08. 05. 2006, 21:39

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#20

Příspěvek od Pito »

Ja si myslím že ľudové hvezdárne fungujú ale je to pravda že je to o luďoch ale mi na východe nemáme taký to problém dokonca máme dve. Jednu mame vysunuté pracovisko možno si to pučul AO Kolonica blizko ukrajinckych hraníc pro zabudnutej príode je to nádhera a prístroje máme tu dosť myslím že niekedy ani nevyužívame všetky rad by som vam doporučil to navštíviť aj keď je to ďaleko ale len pre oblohu minulosti aj od vás tu k nam chodili Pito
Bresser 127/1200,Newt.200/850,Cass.150/920,Ref.ED 80 PRO ATA&& Canon EOS 300 D,Canon 3000,Canon EOS 400 D&& EQ-5 , Vlast. vyrobená montáž.
Uživatelský avatar
QQ
Příspěvky: 112
Registrován: 27. 05. 2004, 09:39

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#21

Příspěvek od QQ »

Biba75 napsal: Zdravím všechny!
Já bydlím na Lounsku a co jsem se tak pídil tak snad malá hvězdárna byla v Lounech ale buhožel už není! :-[No a co mám zkušenosti z lounska tak tady ani moc astronomů amatérů neni!Protože když jsem začínal tak jsem hledal nějakého zkušenějšího kdo by poradil do začátku ale bohužel??Co je můj osobní pocit tak lidi o astronomii moc zájem nemají a nevědi o co přicházejí!! Bíba 75. :DKde a kdy v Lounech byla ta hvezdarna??
Uživatelský avatar
Pito
Příspěvky: 193
Registrován: 08. 05. 2006, 21:39

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#22

Příspěvek od Pito »

Inak pozri si stranku astrobikers.wz.cz Pito
Bresser 127/1200,Newt.200/850,Cass.150/920,Ref.ED 80 PRO ATA&& Canon EOS 300 D,Canon 3000,Canon EOS 400 D&& EQ-5 , Vlast. vyrobená montáž.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#23

Příspěvek od VK »

To MilAN: Souhlasím s tím, že když už jsou návštěvníci na hvězdárně, chtějí se podívat spíš dalekohledem než na dalekohled. To, jak to funguje ve Slaném, ale nevnímám vysloveně negativně. Musíme si uvědomit, že ten dalekohled má ohnisko 2,5 metru, okulár nahoře, a je na paralaktické montáži. CCD-kamera a vyvedení obrazu "na televizi" umožňuje lepší dosah v magnitudě, nemusí se nikam lézt po (přenosných skládacích) schodech, je to na jednom místě a dá se lidem rukou nebo ukazovátkem ukázat na detail přímo na obrazovce. O to "kouzlo" pohledu do okuláru ovšem lidé přicházejí.

To QQ: O hvězdárně v Lounech vím jen to, že ji Astronomický klub Pardubice navštívil v roce 1995 - já jsem tam ale nebyl, protože jsem ještě nebyl členem, a ani jsem o AKP nevěděl.

To Pito: Podíval jsem se na tu stránku. Pěkné to tam máte. Na východním Slovensku je také hvězdárna v Roztokách, že? Jak tato hvězdárna dnes funguje? Vím, že v roce 1991 se tam konala nějaká letní expedice APO.

V. K.
Uživatelský avatar
Bíba75
Příspěvky: 1688
Registrován: 12. 06. 2006, 21:08
Bydliště: Tuchřice
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#24

Příspěvek od Bíba75 »

QQ napsal:
Kde a kdy v Lounech byla ta hvezdarna??Co mám informece ale nevím zda se zakládají na pravdě tak hvězdárna v Lounech měla fungovat v 60.letech ale podrobnosti nevím, nevím ani v jakých místech byla!Snad prý u gimnazia v Lounech.Připadá mi že jsem na Lounsku sám!Neznáte nějakého astronoma amatéra z okolí Loun nebo Žatce?
Astrograf 250/1000 f/4, SW ED-80/600 ,EQ-6 SS, ZWO ASI 071 ,ASI 120MM ,Canon EOS 40Da,hvězdárnička 2x2.m
http://astrophotography-l-r.webnode.cz/
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#25

Příspěvek od VK »

Biba75 napsal: Co je můj osobní pocit tak lidi o astronomii moc zájem nemají a nevědi o co přicházejí!! Bíba 75. :D
Také jsem se s takovými lidmi setkal, někdy to byli i lidé chytří a rozumní, až jsem úplně litoval, že nejsou astronomy (a jsem přesvědčen, že by na mnoha místech fungovali lépe, než někteří takoví, kteří astronomy jsou).

Podle mě existuje určitá anomálie mozkové činnosti, která se projevuje neschopností "postiženého" jedince vnímat krásu noční oblohy. Ti lidé vidí totéž, co my, ale prostě se jim to nelíbí, dokonce ani po půlhodinové nebo hodinové adaptaci na tmu. Přitom se ale dokáží kochat květinami, obrazy nebo architekturou. Jejich mozek jako by vyžadoval určitou, poměrně vysokou hodnotu osvětlení, aby to vyhodnotil jako krásné.

Vzdáleně - ale opravdu jen vzdáleně - se to dá přirovnat k amusii. Amusie je opak absolutního hudebního sluchu. Lidé "postižení" amusií slyší totéž, co normální lidé, ale nedokážou dobře zazpívat ani nejjednodušší písničku. Slova si zapamatovat dokáží. Někdy dokáží i poznat charakteristickou hudební skladbu - tehdy, když to jde podle něčeho jiného, než podle melodie. Tito lidé nemají narušenou schopnost poznat mužský a ženský hlas, bezchybně poznají také podle tónu hlasu také náladu mluvčího (přívětivost, zlobu, strach a jiné emoce). Oblast mozku, zodpovědná za rozeznávání tónů a melodií je u nich mnohem menší, než u normálních lidí. "Vada" je patrně podmíněna geneticky.

V. K.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#26

Příspěvek od VK »

Biba75 napsal:
Co mám informece ale nevím zda se zakládají na pravdě tak hvězdárna v Lounech měla fungovat v 60.letech ale podrobnosti nevím, nevím ani v jakých místech byla!Snad prý u gimnazia v Lounech.Připadá mi že jsem na Lounsku sám!Neznáte nějakého astronoma amatéra z okolí Loun nebo Žatce?
Jednoho takového - ovšem nevím, jestli to náhodou nejsi Ty - jsem znal. Setkal jsem se s ním na Dovolené s dalekohledem 1993 a vysvětloval jsem mu tam princip a vlastnosti Huygensova okuláru. Nepamatuji si na jeho jméno. Vzpomínám si ale, že hrál dobře volejbal a dost ho mrzelo, že já ne.

V. K.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#27

Příspěvek od VK »

Abych tady taky napsal něco pozitivního:



nedávno, asi tak v květnu 2006, byla po mnoha letech obnovena a zvolna do provozu je uváděna hvězdárna v Holešově (http://hvezdarna-holesov.wz.cz). Jejím správcem se stal p. Patrik Trnčák. Vyšel o tom také článek na stránce APO (http://www.astronomie.cz).

V. K.
Uživatelský avatar
Bíba75
Příspěvky: 1688
Registrován: 12. 06. 2006, 21:08
Bydliště: Tuchřice
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#28

Příspěvek od Bíba75 »

VK napsal:

Také jsem se s takovými lidmi setkal, někdy to byli i lidé chytří a rozumní, až jsem úplně litoval, že nejsou astronomy (a jsem přesvědčen, že by na mnoha místech fungovali lépe, než někteří takoví, kteří astronomy jsou).

Podle mě existuje určitá anomálie mozkové činnosti, která se projevuje neschopností "postiženého" jedince vnímat krásu noční oblohy. Ti lidé vidí totéž, co my, ale prostě se jim to nelíbí, dokonce ani po půlhodinové nebo hodinové adaptaci na tmu. Přitom se ale dokáží kochat květinami, obrazy nebo architekturou. Jejich mozek jako by vyžadoval určitou, poměrně vysokou hodnotu osvětlení, aby to vyhodnotil jako krásné.

Vzdáleně - ale opravdu jen vzdáleně - se to dá přirovnat k amusii. Amusie je opak absolutního hudebního sluchu. Lidé "postižení" amusií slyší totéž, co normální lidé, ale nedokážou dobře zazpívat ani nejjednodušší písničku. Slova si zapamatovat dokáží. Někdy dokáží i poznat charakteristickou hudební skladbu - tehdy, když to jde podle něčeho jiného, než podle melodie. Tito lidé nemají narušenou schopnost poznat mužský a ženský hlas, bezchybně poznají také podle tónu hlasu také náladu mluvčího (přívětivost, zlobu, strach a jiné emoce). Oblast mozku, zodpovědná za rozeznávání tónů a melodií je u nich mnohem menší, než u normálních lidí. "Vada" je patrně podmíněna geneticky.

V. K.Možná je na světě spoustu krásných a zajímavích věcích a objektů ale opravdu noční obloha je noční obloha!Při pohledu na noční oblohu úplně vypínám a všechny problémy se mi zdají úplně malicherný a bez významný!Lidi by se měly koukat tam na horu a možná by jsi uvědomily spoustu věcí.a koukaly by na všechno úplně jinak!Ale to je pouze můj názor!
Bíba 75.
Astrograf 250/1000 f/4, SW ED-80/600 ,EQ-6 SS, ZWO ASI 071 ,ASI 120MM ,Canon EOS 40Da,hvězdárnička 2x2.m
http://astrophotography-l-r.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Bíba75
Příspěvky: 1688
Registrován: 12. 06. 2006, 21:08
Bydliště: Tuchřice
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#29

Příspěvek od Bíba75 »

VK napsal:

Jednoho takového - ovšem nevím, jestli to náhodou nejsi Ty - jsem znal. Setkal jsem se s ním na Dovolené s dalekohledem 1993 a vysvětloval jsem mu tam princip a vlastnosti Huygensova okuláru. Nepamatuji si na jeho jméno. Vzpomínám si ale, že hrál dobře volejbal a dost ho mrzelo, že já ne.

V. K.Tak to bohužel já nebyl !V těch dobách jsem teprve snil o dalekohledu a oblohu sledoval jen optikou co mi darovala příroda! :D
Astrograf 250/1000 f/4, SW ED-80/600 ,EQ-6 SS, ZWO ASI 071 ,ASI 120MM ,Canon EOS 40Da,hvězdárnička 2x2.m
http://astrophotography-l-r.webnode.cz/
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#30

Příspěvek od VK »

Biba75 napsal:
Možná je na světě spoustu krásných a zajímavích věcích a objektů ale opravdu noční obloha je noční obloha!Při pohledu na noční oblohu úplně vypínám a všechny problémy se mi zdají úplně malicherný a bez významný!Lidi by se měly koukat tam na horu a možná by jsi uvědomily spoustu věcí.a koukaly by na všechno úplně jinak!Ale to je pouze můj názor!
Bíba 75.
Souhlasím s tím, že toto často funguje. Ostatně z nějakého důvodu se vesmír označuje slovem kosmos (řecky krásný). České slovo vesmír je z ruštiny (věs mir = celý, veškerý svět).

Ovšem lidé s tou poruchou, kterou jsem výše popsal, jsou z toho vyloučeni.

Podobně jsou (nebo patrně jsou) lidé s amusií vyloučeni z vnímání hudby. O hudbě napsal prof. Koukolík v knize "Kniha o Evě a Adamovi", že je to jakýsi všelidský superjazyk. Svoje tvrzení opíral o výzkumy, založené na moderních funkčních zobrazovacích metodách mozku.

Bylo by zajímavé podobným způsobem zkoumat, co se děje v mozku člověka, který právě sleduje noční oblohu a má z toho radost.

V. K.
Odpovědět