Sprievodca v tme

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Sprievodca v tme

#16

Příspěvek od SKYMASTER »

Myzer napsal:

Pre mna sameho to bola vlastne tiez taka mala predpriprava, aby som neskor nebol prilis prekvapeny. Zameral som sa skor iba na oci a trieder, snad niekedy zosumarizujem aj pozorovania dalekohladom. Kazdopadne, uz som narazil na limit (teoreticky, nie prakticky :)) a dalej sa dostat jednoducho neda: http://www.angelfire.com/id/jsredshift/aintno.htm


Ked tak daleko, najlepsie podmienky na svete su tu: http://pages.sbcglobal.net/raycash/whychile.htm Snad sa to niekedy podari. :)
Ta Cina je sluzebne a za zatmenim. A Chile je urcite fajn. Kdyz budete nekam mirit rad se pridam.
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Sprievodca v tme

#17

Příspěvek od Myzer »

SKYMASTER napsal:

Ta Cina je sluzebne a za zatmenim. A Chile je urcite fajn. Kdyz budete nekam mirit rad se pridam.

Viem, myslel som to ako alternativu Mauna Kea. Ta tiez samozrejme nebude zla (to by bolo asi treba dat do uvodzoviek), ale pre Chile hovoria navyse tieto faktory:

- excelentny stabilny seeing (polovicu casu pozorovania "akoby z vesmiru")
- juzna obloha
- juzna pologula je cistejsia na aerosoly
- najvhodnejsie obdobie November az Marec, kedy sa podmienky prakticky nemenia a su stabilne kazdu jednu noc
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Sprievodca v tme

#18

Příspěvek od ceres »

To Myzer:
No, kamarat, ktory je hlavne kaktusar, ale trochu pricuchol aj k astronomii, uz bol po dva roky v novembri na love kaktusov v Chile. Rozpraval mi, ze kazdy vecer, ked bivakovali v tej pusti, kde nespadla kvapka vody minimalne 50 rokov, zaspaval s hviezdami tesne pri nose - proste, neopakovatelne... Chile je moj sen uz davno, pred dvoma rokmi som mal byt aj ja clenom tej expedicie, ale dopadol som ako SKYMASTER - narodila sa mi dcera. Tak sa tesim aspon z toho :D
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Sprievodca v tme

#19

Příspěvek od Pavuk_ »

ceres napsal: To Myzer:
No, kamarat, ktory je hlavne kaktusar, ale trochu pricuchol aj k astronomii, uz bol po dva roky v novembri na love kaktusov v Chile. Rozpraval mi, ze kazdy vecer, ked bivakovali v tej pusti, kde nespadla kvapka vody minimalne 50 rokov, zaspaval s hviezdami tesne pri nose - proste, neopakovatelne... Chile je moj sen uz davno, pred dvoma rokmi som mal byt aj ja clenom tej expedicie, ale dopadol som ako SKYMASTER - narodila sa mi dcera. Tak sa tesim aspon z toho :D
Precitajte si UZASNY report Barbary Wilson o pozorovani v juhoamerickej pusti. Naozaj neuveritelne.
http://groups.yahoo.com/group/amastro/message/17025
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Sprievodca v tme

#20

Příspěvek od ceres »

Pavuk_ napsal:

Precitajte si UZASNY report Barbary Wilson o pozorovani v juhoamerickej pusti. Naozaj neuveritelne.
http://groups.yahoo.com/group/amastro/message/17025
No, mhv medzi 7 a 8 mag musi byt dost brutalna, to uz clovek ani nepotrebuje dalekohľad... ;)
Este sa vratim k zatmeniu - ked sme isli domov, cestou sme sa zastavili aj v Troji. Tahali sme nonstop zo Side so zastavkou v Pamukkale (vrelo neodporucam :-/) a pred vratnicu arealu sme dorazili asi o pol tretej v noci. Ledva som videl z tej cesty, ale po vystupeni z auta som ozaj pookrial - tolko hviezd som nevidel ani v Roztokoch, kde je mhv bezne 7 mag... Vychadzajuci Strelec bol taky jasny, ze Laguna i Trifid sa javili ako hmliste oblaciky zretelne viditelne volnym okom. Dokonca som mal pocit, ze volnym okom bolo vidno aj jadro M 51 - nic ine tam predsa nie je...

Skoda, ze nie som DSO-ckar a ze sme boli priserne unaveni, inak by som poskytol detailny report so vsetkymi extremami, ktore poskytuje taka vydarena noc :'(

P.S.: Ked som zavital na slnecny seminar, kde som prednasal o vysledkoch expedicie SZAA, pred obedom prisiel aj Fero s cervenymi ocami a podrobne popisal, co ste to hore vyvadzali Inak ten merac, ked budes robit pre Pala, mam tiez zaujem...
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Sprievodca v tme

#21

Příspěvek od Pavuk_ »

ceres napsal:

No, mhv medzi 7 a 8 mag musi byt dost brutalna, to uz clovek ani nepotrebuje dalekohľad... ;)
Este sa vratim k zatmeniu - ked sme isli domov, cestou sme sa zastavili aj v Troji. Tahali sme nonstop zo Side so zastavkou v Pamukkale (vrelo neodporucam :-/) a pred vratnicu arealu sme dorazili asi o pol tretej v noci. Ledva som videl z tej cesty, ale po vystupeni z auta som ozaj pookrial - tolko hviezd som nevidel ani v Roztokoch, kde je mhv bezne 7 mag... Vychadzajuci Strelec bol taky jasny, ze Laguna i Trifid sa javili ako hmliste oblaciky zretelne viditelne volnym okom. Dokonca som mal pocit, ze volnym okom bolo vidno aj jadro M 51 - nic ine tam predsa nie je...

Skoda, ze nie som DSO-ckar a ze sme boli priserne unaveni, inak by som poskytol detailny report so vsetkymi extremami, ktore poskytuje taka vydarena noc :'(

P.S.: Ked som zavital na slnecny seminar, kde som prednasal o vysledkoch expedicie SZAA, pred obedom prisiel aj Fero s cervenymi ocami a podrobne popisal, co ste to hore vyvadzali Inak ten merac, ked budes robit pre Pala, mam tiez zaujem...:D nuz teda, ja som uz o 9h zarezaval v praci, ale to som na komfortne odviezol autom. Fero je ina trieda (ja sa nechytam, klobuk dolu) on to este odbajkoval z Modry od hotela (kde mu vsetci svati strazili bajk zamknuty o tyc na namesti) domov o pol stvrtej rano iba v mikine. (bohuzial jeho bajk je nerozoberatelny a kluce nemal, inak by som ho naloadoval a forwardol domov ). Je to hardkorak ;D

K tomu zatmeniu: Paajovi som pozical jeden merak a v Rumunsku cestou spat odmeral v horach "len" 21.55 mag.arcsec^2, mali velky opar. Nuz treba mat stastie aj na meteopodmienky, nielen na kvalitnu tmu.

OK pisem si ;)
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Sprievodca v tme

#22

Příspěvek od Myzer »

ceres napsal: No, mhv medzi 7 a 8 mag musi byt dost brutalna, to uz clovek ani nepotrebuje dalekohľad... ;)
Aj MHV 6,5 je pre nas v tychto koncinach dost a na oblohe je to uz celkom dobre poznat. Pre mna osobne je to aj taka hranica, pod ktorou nema vyznam hladat velmi slabe objekty alebo nove detaily. Je potrebne si uvedomit jednu podstatnu vec - zakon. Kazde zvysenie MHV o 0,1 sa na oblohe prejavi vyraznejsie ako predchadzajuce zvysenie MHV o 0,1. V tabulke je sice uvedene zvysenie o 1 magnitudu, ale na porovnanie to staci:

MHV                Priemer             Celkovy pocet
2.0                   0.001                     41
3.0                   0.0037                  152
4.0                   0.0125                  515
5.0                   0.0389               1,604
6.0                   0.117                 4,826
7.0                   0.347               14,310
8.0                   1.00                 41,240

Vidiet, ze s rastucou MHV rozdiely rastu stale viac progresivnejsie. Zaujimave su hodnoty pri MHV 8, kde sa zhruba nachadza i hranica schopnosti skusenejsich pozorovatelov vidiet takto slabe hviezdy: celkovy pocet hviezd na oblohe je 41 240, co znamena v priemere jednu hviezdu na kazdy stvorcovy stupen oblohy. V skutocnosti je ich rozlozenie ale nerovnomerne, hustota je najvacsia pozdlz galaktickej roviny, najnizsia blizko galaktickych polov.

ceres napsal: Ledva som videl z tej cesty, ale po vystupeni z auta som ozaj pookrial - tolko hviezd som nevidel ani v Roztokoch, kde je mhv bezne 7 mag... Vychadzajuci Strelec bol taky jasny, ze Laguna i Trifid sa javili ako hmliste oblaciky zretelne viditelne volnym okom. Dokonca som mal pocit, ze volnym okom bolo vidno aj jadro M 51 - nic ine tam predsa nie je...
V sulade s tym co som napisal vyssie, vacsina ludi robi chybu, ze ak vzrastie MHV z 7,0 na 7,1, maju subjektivne pocit, ze MHV je snad 7,5 (to bol len priklad, ale kazdy snad vie ako to myslim). Mimochodom Lagunu a Trifid vidim z mojho pozorovacieho stanoviska (ktore je navyse severne polozene od Turecka) pocas perfektnej noci i volnym okom, dokonca aj s dorastajucim Mesiacom do prvej stvrti! M51 nie je na zozname objektov, ktore by niekto niekedy a niekde videl volnym okom. Na rozpoznanie galaxie musis presne identifikovat vsetky hviezdy v jej tesnej blizkosti, ktore maju podobnu jasnost ako ona (8,4 mag), iba vtedy si mozes byt isty. Inak staci na nu aj male kukatko.

ceres napsal: To Myzer:
No, kamarat, ktory je hlavne kaktusar, ale trochu pricuchol aj k astronomii, uz bol po dva roky v novembri na love kaktusov v Chile. Rozpraval mi, ze kazdy vecer, ked bivakovali v tej pusti, kde nespadla kvapka vody minimalne 50 rokov, zaspaval s hviezdami tesne pri nose - proste, neopakovatelne... Chile je moj sen uz davno, pred dvoma rokmi som mal byt aj ja clenom tej expedicie, ale dopadol som ako SKYMASTER - narodila sa mi dcera. Tak sa tesim aspon z toho :D
To je len dobre, ze niekoho takeho poznas. Ja poznam ludi z minulej prace, co boli na vylete az tam dole. Vola sa to Ohnova zem a blizko je Mys Hoorn. Boli tam ale pozerat ladovce a nie hviezdy. Ta pust sa vola Atacama a je naopak na severe Chile. Su tam postavene aj niektore svetove observatoria. Ak mate peniaze, mozete hned vyrazit: http://www.quasarchile.cl/ Ak nie, tak si zatial pozrite toto (jeden sen sa splnil): http://www.astrosurf.com/antilhue/index.htm a zvlast galeriu neznamych objektov:

http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Sprievodca v tme

#23

Příspěvek od ceres »

Myzer napsal: M51 nie je na zozname objektov, ktore by niekto niekedy a niekde videl volnym okom. Na rozpoznanie galaxie musis presne identifikovat vsetky hviezdy v jej tesnej blizkosti, ktore maju podobnu jasnost ako ona (8,4 mag), iba vtedy si mozes byt isty. Inak staci na nu aj male kukatko.
Samozrejme, isty videnim M51 som si nebol (a stale nie som ;)), asi to bola SAO 44642 (7,05 mag)...
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Sprievodca v tme

#24

Příspěvek od SKYMASTER »

Je tu nekdo kdo by chtel pripadne pristi rok vyrazit do Chile? ;)
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Sprievodca v tme

#25

Příspěvek od Myzer »

SKYMASTER napsal: Je tu nekdo kdo by chtel pripadne pristi rok vyrazit do Chile? ;)
To je odvazny navrh, ale nie je to len tak. Vzhladom na to, ze nie som optimista ani pesimista, ale realista budem rad, ak sa mi to podari aspon do roku 2010. To je aj taka rozumna doba na ziskanie potrebnych financii a hlavne informacii. Ale uz som zacal. ;)

Zhodou okolnosti som sa v piatok pri odchode na vikend z BA zastavil aj v byvalej praci a pokecal 20 minut s kolegami o Chile, aka je to vobec krajina a tak. Rec padla samozrejme aj na Atacamu a hned som si uvedomil aj veci, na ktore som predtym nemyslel - vydat sa bez cestovky, ktora vsetko zabezpeci (ale predrazi) na miesto prakticky mimo civilizacie. Na miesto s prudkymi vykyvmi teplot (0 - 50 C). Udajne poculi aj o ludskych stopach, ktore tam ostavaju prakticky neporusene po dlhy cas (viz report B. Wilson, ale aj mnohe ine). To je vdaka okolitym horam, ktore zadrziavaju fronty a vlastnej klime - totalne bezvetrie, kvapky dazda na niektorych miestach spadnu raz za 40 rokov. Ani sa uz necudujem, ze tam nepotrebuju stavat na domoch strechy. To mozu pri strednej hodnote seeingu 0,6" pozorovat aj z obyvacky. Vieme este vobec, kam chceme ist?
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Sprievodca v tme

#26

Příspěvek od ceres »

Myzer napsal:

To je odvazny navrh, ale nie je to len tak. Vzhladom na to, ze nie som optimista ani pesimista, ale realista budem rad, ak sa mi to podari aspon do roku 2010. To je aj taka rozumna doba na ziskanie potrebnych financii a hlavne informacii. Ale uz som zacal. ;)

Zhodou okolnosti som sa v piatok pri odchode na vikend z BA zastavil aj v byvalej praci a pokecal 20 minut s kolegami o Chile, aka je to vobec krajina a tak. Rec padla samozrejme aj na Atacamu a hned som si uvedomil aj veci, na ktore som predtym nemyslel - vydat sa bez cestovky, ktora vsetko zabezpeci (ale predrazi) na miesto prakticky mimo civilizacie. Na miesto s prudkymi vykyvmi teplot (0 - 50 C). Udajne poculi aj o ludskych stopach, ktore tam ostavaju prakticky neporusene po dlhy cas (viz report B. Wilson, ale aj mnohe ine). To je vdaka okolitym horam, ktore zadrziavaju fronty a vlastnej klime - totalne bezvetrie, kvapky dazda na niektorych miestach spadnu raz za 40 rokov. Ani sa uz necudujem, ze tam nepotrebuju stavat na domoch strechy. To mozu pri strednej hodnote seeingu 0,6" pozorovat aj z obyvacky. Vieme este vobec, kam chceme ist?
Ako som uz pisal vyssie, kamarati kaktusari maju Chile zmaknute. Podla ich rozpravania je to pohodova krajina bez vacsich problemov (nie ako Mexiko, nieto Bolivia), jediny zadrhel je v tom, ze pustne oblasti su riedko obyvane a teda tam je pomerne mala moznost vyhladat v pripade nudze zazemie. To sa ale da riesit vhodnou trasou. Navyse, ceny (az na tu letenku do Santiaga) su priaznive, zhruba ako u nas, vino je vyborne a lacne Keby bol ozajstny zaujem, tak by nebolo problemom naplnit expedicne auto pre 6 ludi + techniku. Kaktusari chodia na 19 az 22 dni a tento spas podla nich vyjde asi 60-80 kK, z toho letenka vyse tretinu a dalsiu tretinu prenajom auta, bez ktoreho sa tam existovat neda. Kazdopadne by sa dal urobit aj kontakt na ESO (R. West) a dalsie observatoria. Skusenosti mojich kamaratov hovoria, ze treba vynechat cestovky, vsetko sa da vyjednat dopredu cez internet... Idealny termin je oktober/november/december.
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
LbA

Sprievodca v tme

#27

Příspěvek od LbA »

http://avc.sh.cvut.cz/archiv/index.php? ... 0%E8tvrtky
Petr Kulhanek rozprava svoje aj astronomicke zazitky z atacamskej puste. Je to velmi prijemne a vesele pozeranie...
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Sprievodca v tme

#28

Příspěvek od Myzer »

ceres napsal:

Ako som uz pisal vyssie, kamarati kaktusari maju Chile zmaknute. Podla ich rozpravania je to pohodova krajina bez vacsich problemov (nie ako Mexiko, nieto Bolivia), jediny zadrhel je v tom, ze pustne oblasti su riedko obyvane a teda tam je pomerne mala moznost vyhladat v pripade nudze zazemie. To sa ale da riesit vhodnou trasou. Navyse, ceny (az na tu letenku do Santiaga) su priaznive, zhruba ako u nas, vino je vyborne a lacne Keby bol ozajstny zaujem, tak by nebolo problemom naplnit expedicne auto pre 6 ludi + techniku. Kaktusari chodia na 19 az 22 dni a tento spas podla nich vyjde asi 60-80 kK, z toho letenka vyse tretinu a dalsiu tretinu prenajom auta, bez ktoreho sa tam existovat neda. Kazdopadne by sa dal urobit aj kontakt na ESO (R. West) a dalsie observatoria. Skusenosti mojich kamaratov hovoria, ze treba vynechat cestovky, vsetko sa da vyjednat dopredu cez internet... Idealny termin je oktober/november/december.
Nechcel som povedat, ze je to nebezpecne, ale treba ziskat co najviac informacii. Obrovsku vyhodu tu vidim v tom, ze tam cestuje za astronomiou dost amikov a da sa zohnat ovela viac priamych reportov nez napriklad z Kanarskych ostrovov.

ESO myslis Europske Juzne Observatorium? A ako to myslis s tym kontaktom - poznas tam niekoho? Oni amici sa tiez obycajne nejako dohodnu aj priamo na La Silla, Cerro Tololo alebo Las Campanas. Vyhodou je, ze vsetky tieto observatoria lezia myslim vo vyske cca 2 300 metrov a da sa tam teda niekde v blizkosti (ak nie priamo v areali) amatersky pozorovat.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Sprievodca v tme

#29

Příspěvek od ceres »

Myzer napsal:

Nechcel som povedat, ze je to nebezpecne, ale treba ziskat co najviac informacii. Obrovsku vyhodu tu vidim v tom, ze tam cestuje za astronomiou dost amikov a da sa zohnat ovela viac priamych reportov nez napriklad z Kanarskych ostrovov.

ESO myslis Europske Juzne Observatorium? A ako to myslis s tym kontaktom - poznas tam niekoho? Oni amici sa tiez obycajne nejako dohodnu aj priamo na La Silla, Cerro Tololo alebo Las Campanas. Vyhodou je, ze vsetky tieto observatoria lezia myslim vo vyske cca 2 300 metrov a da sa tam teda niekde v blizkosti (ak nie priamo v areali) amatersky pozorovat.
Poznam Westa...
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Janek8
Příspěvky: 508
Registrován: 30. 01. 2006, 03:06

Sprievodca v tme

#30

Příspěvek od Janek8 »

Jeste jste nebyli ani na La Palme a uz planujete Chile? Neni to trochu brzy? :-D
Odpovědět