Teleskop na deep-sky a planéty zároveň

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Teleskop na deep-sky a planéty zároveň

#16

Příspěvek od michal.b »

Psion napsal: Dneska jsem měl možnost porovnat SW ED80 a SW ED120 a obraz je stejné kvality, takže bych se SW ED120 nebál, obzvlášť mít možnost investovat do 130.000 tisíc. Je to výborný dalekohled za skvělé peníze.
Podel se s nami trochu blize o sve dojmy z ED 120 kdyz uz si se s nim koukal. Jestli dava kvalitni obraz bez barevne vady i pres sve kratke ohnisko, tak by to bylo skvele.

Pokud bych já měl možnost utratit takové peníze, jdu asi do Takahashi 128 a o SCT, MAKu a Newtonu ani neuvažuju, protože takové dalekohledy se špičkovému APO nemohou nikdy vyrovnat.
Uz se to tu mnohokrat omilalo, ale ja si stejne nemohuu pomoct. Stale mam dojem, ze tu frci nazor "APO je best, ostatni je odpad" (jasne, prehanim ) Samozrejme ze (spickove) APO bude mit pri danem prumeru nejlepsi obraz ze vsech konstrukci, ale to neznamena, ze by melo byt pravdive to co si rekl ("nikdy nemohou vyrovnat").
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11761
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Teleskop na deep-sky a planéty zároveň

#17

Příspěvek od Psion »

michal.b napsal:

Podel se s nami trochu blize o sve dojmy z ED 120 kdyz uz si se s nim koukal. Jestli dava kvalitni obraz bez barevne vady i pres sve kratke ohnisko, tak by to bylo skvele.


Uz se to tu mnohokrat omilalo, ale ja si stejne nemohuu pomoct. Stale mam dojem, ze tu frci nazor "APO je best, ostatni je odpad" (jasne, prehanim ) Samozrejme ze (spickove) APO bude mit pri danem prumeru nejlepsi obraz ze vsech konstrukci, ale to neznamena, ze by melo byt pravdive to co si rekl ("nikdy nemohou vyrovnat").
Testoval jsem ED120 ve dne a zajímalo mě, jak velká je zbytková barevná vada - ta je ve středu zorného pole stejná jako u ED80. Provedu jistě podrobnější test, kde otestuji celé pole, nebo test na hvězdách. Světelnost je také stejná F/7.5. Rozdíl tedy je v průměru a tedy ve vyšším dosahu dalekohledu v magnitudách.

Podíval jsem se opravdu drahými přístroji i přes 200 tisíc Kč a to co je vidět v takových dalekohledech prostě ve svém (dle mě i dalších pozorovatelů skvělém) Newtonu nemám šanci vidět. Rozdíl je v kontrastu ale hlavně v barvách. Ty jemné mnohobarevné přechody na Jupiteru nebo Saturnu jsou v Newtonu nebo SCT někde úplně jinde.
Možná se vyjadřuji hodně asertivně, ale někdy se podívej skutečně špičkovým APO a pak napiš svůj názor znovu. Vyjímka bude potvrzovat pravidlo :-)
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Teleskop na deep-sky a planéty zároveň

#18

Příspěvek od michal.b »

Psion napsal:

Testoval jsem ED120 ve dne a zajímalo mě, jak velká je zbytková barevná vada - ta je ve středu zorného pole stejná jako u ED80. Provedu jistě podrobnější test, kde otestuji celé pole, nebo test na hvězdách. Světelnost je také stejná F/7.5. Rozdíl tedy je v průměru a tedy ve vyšším dosahu dalekohledu v magnitudách.


Vyborne, diky.



Podíval jsem se opravdu drahými přístroji i přes 200 tisíc Kč a to co je vidět v takových dalekohledech prostě ve svém (dle mě i dalších pozorovatelů skvělém) Newtonu nemám šanci vidět. Rozdíl je v kontrastu ale hlavně v barvách. Ty jemné mnohobarevné přechody na Jupiteru nebo Saturnu jsou v Newtonu nebo SCT někde úplně jinde.

Ja netvrdim ze zrovna tvuj newton (nebo muj) musi byt lepsi nez to APO, ale ze nejaky (specializovany) newton muze byt lepsi nez APO. Cena neni argument.


Možná se vyjadřuji hodně asertivně, ale někdy se podívej skutečně špičkovým APO a pak napiš svůj názor znovu. Vyjímka bude potvrzovat pravidlo :-)

No flame Tak, koncem srpna se mi naskytla jedinecna prilezitost podivat se spickovym APO (bylo to TMB 115, naaadherny dalekohled, po mechanicke strance je to sperk) jednoho nemeckeho kolegy (cela historie jak jsem se k tomu dostal je dost kuriozni, ale to ted nechci rozebirat). Seeing tu noc byl velmi dobry, tak 7/10, bohuzel z planet byl videt jenom Mars, ale presto si myslim ze jakous takous predstavu o tom jak ukazuji hi-end apochromaty uz konecne mam. Uznavam ze kontrast je v takovem dalekohledu uzasny a obraz je ostry jako britva (pri rozumnch zvetsenich), lepsi nez v cemkoliv jinem cim jsem se dosud dival. Presto to nebylo nic zazracneho, kolem 300x zvetseni uz to zacinalo byt tmave a obraz ztracel svou brilanci. Vedle stojici Nexstar 9.25 sice nebyl tak kontrastni (vsude moc svetla) a obraz se trepal (navic se pri ostreni hybal ), ale pouzivali jsme 300x zvetseni a jednoduse byly videt male detaily ktere v refraktoru videt nebyly. Dluzno poznamenat, ze SCT bylo dokonale zkolimovano a vychlazeno (mel na to takovou trubici kterou strkal otvorem v primaru do tubusu - vypadalo to dost zvlastne, jako obraceny vysavac). Obecne muzu rict, ze jsem v obou dalekohledech videl naprosto skvely obraz se spoustou podrobnosti.

No, muj zaver je takovy (a asi se budu opakovat), ze srovnavat relativne male ale spickove APO s velkym, ale prumernym newtonem nebo masove vyrabenym SCT je dost obtizne. Obraz v refraktoru se mi vic libil, ale videt toho bylo vic v Celestronu (i s jeho skoro 40% centralnim stinenim!). Uznavam, ze velke apochromaty (150+) mohou byt v nasich podminkach lepsi nez cokoliv jineho z duvodu, ze seeing nedovoli takova zvetseni, kde by se projevila vyhoda vetsiho prumeru reflektoru. Ale nemohu souhlasit s tvrzenim, ze "spickovemu APO se SCT nebo newtony nikdy nemohou rovnat". Je to jen otazka seeingu a optimalizace daneho pristroje.

pozn.: ocekavam namitku, ze 115mm dalekohled je malo, ale je to tak v cenove urovni o ktere se bavime. 150ka APO uz bude nekde jinde.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11761
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Teleskop na deep-sky a planéty zároveň

#19

Příspěvek od Psion »

Ne nenamítám nic, protože pozorování je čistě subjektivní věc a zde se nedá hodnotit obraz jako fotka. Každý v dalekohledu může vidět něco jiného a každý dalekohled může mít svá specifika. Jak říkal jeden kolega "když jsem měl špičkový 3 členný APO myslel jsem, že je bezvadný a bez barevné vady. Nyní když mám 7 členný APO, tak vidím, že to tak ani zdaleka nebylo". Mezi APO jsou totiž také velké rozdíly a zkratka APO neznamená skvělý dalekohled, je to pouze slovo vyjadřující korekci barevné vady, nikoliv její úroveň, rozlišení atd..
Uživatelský avatar
Radim_OV
Příspěvky: 148
Registrován: 01. 09. 2005, 19:48
Bydliště: Ljubljana

Teleskop na deep-sky a planéty zároveň

#20

Příspěvek od Radim_OV »

Dekuji vsem za vase prispevky a odpovedi na muj dotaz o dobrem planetarnim dalekohledu.

Priznam se , ze mam trosku z SCT strach, takova 11palcovka nez se aklimatizuje na teplotu tak to asi trva ... a myslim, ze ty planety budou opravdu trosku presvicene.

Ten refraktor ED120 vypada zajimave, dokonce je na polovine toho co jsem chtel utratit - to je taky dobry. To by treba mohli casem vyrobit 150tku a treba bych byl porad v limitu ....

Takahashi128 - nemate nejaky link na stranky? ten dalekohled vubec neznam.

Diky

Radim


OMC300, SCT8
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11761
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Teleskop na deep-sky a planéty zároveň

#21

Příspěvek od Psion »

Radim_OV napsal: Dekuji vsem za vase prispevky a odpovedi na muj dotaz o dobrem planetarnim dalekohledu.

Priznam se , ze mam trosku z SCT strach, takova 11palcovka nez se aklimatizuje na teplotu tak to asi trva ... a myslim, ze ty planety budou opravdu trosku presvicene.

Ten refraktor ED120 vypada zajimave, dokonce je na polovine toho co jsem chtel utratit - to je taky dobry. To by treba mohli casem vyrobit 150tku a treba bych byl porad v limitu ....

Takahashi128 - nemate nejaky link na stranky? ten dalekohled vubec neznam.

Diky

Radim




Základní info nalezneš např. ZDE
Uživatelský avatar
Listy3
Příspěvky: 376
Registrován: 29. 12. 2004, 02:34

Teleskop na deep-sky a planéty zároveň

#22

Příspěvek od Listy3 »

Radim_OV napsal:
Takahashi128 - nemate nejaky link na stranky? ten dalekohled vubec neznam.
Alespoň obrázek, předpokládám že je to on.
http://www.takahashijapan.com/HISTORY/fs128en.jpg
Link sem našel tady na foru. http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... tart=15#28
Newton 250/1250 ve výstavbě&&Newton 130/1000 GS montáž&&triedr 10x50 a 8-24x50&&Lidlteleskop 70/700
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

Teleskop na deep-sky a planéty zároveň

#23

Příspěvek od mkcz »

Psion napsal: Ne nenamítám nic, protože pozorování je čistě subjektivní věc a zde se nedá hodnotit obraz jako fotka. Každý v dalekohledu může vidět něco jiného a každý dalekohled může mít svá specifika. Jak říkal jeden kolega "když jsem měl špičkový 3 členný APO myslel jsem, že je bezvadný a bez barevné vady. Nyní když mám 7 členný APO, tak vidím, že to tak ani zdaleka nebylo". Mezi APO jsou totiž také velké rozdíly a zkratka APO neznamená skvělý dalekohled, je to pouze slovo vyjadřující korekci barevné vady, nikoliv její úroveň, rozlišení atd..

Naprosto souhlasím. I za tu vysokou cenu není apochromát jako apochromát. Tam totiž nejde jen o korekci barevné vady pro tři vlnové délky spektra ale také o minimalizování dalších aberací a to sférickou aberaci a komu. Obojí pro dvě vlnové délky. A v tomto ohledu není mnoho apochromatických objektivů, které přesně splňují tyto parametry a přesto jsou všechny velmi drahé. Na druhé straně jsou dalekohledy, které mají vynikající objektivy, myslím, že to byl Astro-Physics o průměru 130mm (ale taky není naprosto přesně vykorigovaný) a i některé další ale musel bych dohledat jejich modelová označení. Ale s roztoucím průměrem objektivů je výrobně ještě těžší se těmto parametrům přibližovat. A cena je velmi, velmi vysoká.
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

Teleskop na deep-sky a planéty zároveň

#24

Příspěvek od mkcz »

Jen chci dodat, že naprosto přesně vykorigovaný apochromatický objektiv velmi pravděpodobně nebyl nikdy vyroben a všichni výrobci kvalitních apochromátů se ideálním hodnotám snaží v korekci té či oné vady maximálně přiblížit a proto mají tyto objektivy vynikající obraz. Ale není to vždy dogma.
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Uživatelský avatar
Radim_OV
Příspěvky: 148
Registrován: 01. 09. 2005, 19:48
Bydliště: Ljubljana

Teleskop na deep-sky a planéty zároveň

#25

Příspěvek od Radim_OV »

Ted jsem byl na strankach Ite telescope kde nabizeji systemy Maksutov-Newton . Vypadaji slusne , tak me napada, ze je to zajimava alternativa k refraktorum. Co myslite? U nas jsem moc dalekohledu Mak-New nevidel, co vy?
OMC300, SCT8
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Teleskop na deep-sky a planéty zároveň

#26

Příspěvek od michal.b »

Radim_OV napsal: Ted jsem byl na strankach Ite telescope kde nabizeji systemy Maksutov-Newton . Vypadaji slusne , tak me napada, ze je to zajimava alternativa k refraktorum. Co myslite? U nas jsem moc dalekohledu Mak-New nevidel, co vy?
Na zahranicnich forech maji vybornou povest, jenom jsou trochu drahe Taky mi pripada ze maji dost maly sekundar, podle me to musi vinetovat (podle letmeho nakresu a vypoctu bude plne osvetlene pole jenom par mm).
Uživatelský avatar
Radim_OV
Příspěvky: 148
Registrován: 01. 09. 2005, 19:48
Bydliště: Ljubljana

Teleskop na deep-sky a planéty zároveň

#27

Příspěvek od Radim_OV »

No kdyz uvazis, ze jsou delane hlavne jako nahrada za APO pro planety tak ten mensi sekundar je na svem miste.

Co se tyce ceny, zas tak tragicky to neni , kdyz to porovnas s APO, tak to je lidova cena

Precetl jsem si par prispevku v zahranici, to vypada fakt na slusny pristroj. Zajimavy je , ze tahle konstrukce je dost ojedinela, nenasel jsem na astroforu zadny prispevek o konstrukci Maksutov-Newton. Hodne by me zajimalo jejich srovnani s nejakym EDeckem.
OMC300, SCT8
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Teleskop na deep-sky a planéty zároveň

#28

Příspěvek od michal.b »

Radim_OV napsal: No kdyz uvazis, ze jsou delane hlavne jako nahrada za APO pro planety tak ten mensi sekundar je na svem miste.

Jasne, jestli je kladen duraz jenom na malou oblast kolem stredu pole, tak to dava smysl, ale v tom pripade moc nechapu smysl toho menisku, ktery by mel korigovat mimoosove vady na okraji pole.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Teleskop na deep-sky a planéty zároveň

#29

Příspěvek od MP »

U "cistokrevneho" Maka je to trochu jinak. Zrcadlo mimoosove vady nema, protoze je kulove ( osy ma tedy vsemi smery ). Meniskus koriguje kulovou vadu zrcadla. Da se tim dosahnout opravdu siroke pole - puvodni konstrukce nebyla MCT, ale fotokomora s filmem v ohnisku zrcadla s velkou svetelnosti. Ale Cassegrain potrebuje vypoukle sekundarni zrcatko, aby dostal ohnisko za primarni zrcadlo bez velkeho centralniho zastineni. Vysledkem je mala svetelnost a pripadne horsi pole v okrajich - zalezi na konkretni konstrukci, pouzivaji se ruzne tvary i velikosti sekundaru. Rada dnesnich levnejsich konstrukci je tzv. Gregory-Mak, ktery pan Gregory vymyslel jako jednoduchou "amaterskou" variantu - sekundar je primo napareny na zadni strane menisku. Tim je ovsem dany jeho tvar ( kulovy ) i polomer zakriveni, zbyva mene prostoru pro kompenzaci vad. Je to opet vhodne pro mensi svetelnosti. A u svetelneho Maka navic vychazi tlusty a silne zakriveny meniskus - tedy vysoka vaha i cena ( a pomale tepelne vyrovnani ). Bezne prodavane MCT tedy mivaji spis opacne vlastnosti, nez Mak. fotokomora - malou svetelnost a uzsi bezvadne zorne pole. Ostatne stejne je to ve srovnani SCT a Schmidtovy fotokomory.

To nic nemeni na tom, ze v principu je Mak jednim ze skvelych kompromisu pro nejruznejsi ucely. Aby ale jeho skvele vlastnosti byly videt, musi to byt nejaky takovyhle Mak. Za tu cenu si ovsem muzeme poridit nekolik vice "specializovanych" dalekohledu.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Radim_OV
Příspěvky: 148
Registrován: 01. 09. 2005, 19:48
Bydliště: Ljubljana

Teleskop na deep-sky a planéty zároveň

#30

Příspěvek od Radim_OV »

Zkusim se spojit s prodejcem Inter micro a vyzvedet vic o tom Mak-New a pripadne ho i vyzkouset. Jestlize je to fakt kvalitni jako APO a dokonce v nekterych recenzich rikaji ze to na urcitych detailech prekona i APO + cena fakt nizka, tak to minimalne za tu cestu stoji.

OMC300, SCT8
Odpovědět