Řasová mlhovina

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Řasová mlhovina

#16

Příspěvek od MilAN »

Psion napsal:

Sice tam není tolik hvězd, přece jenom 400mm neukáže 17mv, 16 mag by ukázal, ale O III ty hvězdy hodně ořeže. Možná by to schtělo udělat 400 binar, jedno oko bez filtru kvůli hvězdám a druhé s filtrem na mlhovinu.
Třeba by si to mozek přebral.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11752
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Řasová mlhovina

#17

Příspěvek od Psion »

MilAN napsal:
16 mag by ukázal, ale O III ty hvězdy hodně ořeže. Možná by to schtělo udělat 400 binar, jedno oko bez filtru kvůli hvězdám a druhé s filtrem na mlhovinu.
Třeba by si to mozek přebral.

No to by byla parádička. Pokud si vzpomínám, tak jsem na Tvém dalekohledu viděl řasovku jakoby 3D i jedním okem.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11419
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Řasová mlhovina

#18

Příspěvek od MaG »

MilAN napsal: Když si fotku převedu do černobílé verze, přesně takhle ji vidím ve 400- ce Dobsonu s Lumicon O III filtrem, při zvětšení kolem 140 x.
Než bych si pořizoval tak drahý přístroj , radši se podívám okem.
Páni, já se pořád snažím o popis, jak vypadají řasy v Milanově dobsonu s OIII a tady je foto. Není to ještě dokonalá ukázka, ale Milan to již řekl výstižně.

Ony ty velké dalekohledy a hlavně filtry opravdu mají něco do sebe :-)

viz. http://www.multimediamadness.net/wodask ... l_AOO2.jpg
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Řasová mlhovina

#19

Příspěvek od MP »

Kdyz jsem si vcera kreslil zorne pole Megrezu s reduktorem a Canonem 20D, dospel jsem k nazoru, ze by se tam mela vejit cela Rasovka. Tak jsem to zkusil. Bylo to "na chlup", ale je tam :

WO Megrez 80 II ED, reduktor 0.8x, Canon EOS 20D, 8x320sec. pri ISO 1600. Obloha byla velice mizerna.

Tady je vetsi obrazek. Bohuzel jsem to prehnal s experimentovanim ohledne polohy reduktoru, takze hvezdy v krajich jsou dost "roztazene" a odnesly to i detaily v mlhovinach, zejmena v NGC 6992. Ale ja na tu spravnou polohu prijdu >:( . A pak se vratim ;)
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Alien
Příspěvky: 223
Registrován: 06. 02. 2003, 19:52

Řasová mlhovina

#20

Příspěvek od Alien »

Podle mě je ta poloha reduktoru daná a měl by Ti jí říci výrobce. Alespoň u mého reduktoru to výrobce uvádí přímo na svých stránkách.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Řasová mlhovina

#21

Příspěvek od MP »

Alien napsal: Podle mě je ta poloha reduktoru daná a měl by Ti jí říci výrobce. Alespoň u mého reduktoru to výrobce uvádí přímo na svých stránkách.Poloha jiste dana je, fyzikalne. Jenze vyrobce ji nikde nepise. Reduktor je urceny pro vsechny Megrezy od f/6 do f/7 a u kazdeho to tedy vyjde trochu jinak. Tak mi nezbyva, nez experimentovat ( ale to ja delam rad ). Jenze tu hracku mam teprve tyden a jeste jsem za ten tyden nemel dostatecne cistou a klidnou noc, abych z jednotlivych kratkych expozic poznal, jak je pole ve ktere casti zdeformovane. Takze mi to bude chvili trvat. A vcera jsem to smontoval vylozene nestastne - rozdily okraju proti stredu jsou horsi, nez u predchozich pokusu a navic je levy horni okraj horsi, nez pravy dolni, takze chip Canona asi nebyl presne kolmy na osu. Podeziram "viklavy" T-krouzek, asi si sezenu nejaky bytelnejsi.

Aby bylo videt, jak je to osklive, dal jsem na web jeste vetsi obrazek s trochu vytazenym kontrastem ( 0.5 MB ! ) :)
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11752
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Řasová mlhovina

#22

Příspěvek od Psion »

MP napsal: Kdyz jsem si vcera kreslil zorne pole Megrezu s reduktorem a Canonem 20D, dospel jsem k nazoru, ze by se tam mela vejit cela Rasovka. Tak jsem to zkusil. Bylo to "na chlup", ale je tam :

WO Megrez 80 II ED, reduktor 0.8x, Canon EOS 20D, 8x320sec. pri ISO 1600. Obloha byla velice mizerna.

Tady je vetsi obrazek. Bohuzel jsem to prehnal s experimentovanim ohledne polohy reduktoru, takze hvezdy v krajich jsou dost "roztazene" a odnesly to i detaily v mlhovinach, zejmena v NGC 6992. Ale ja na tu spravnou polohu prijdu >:( . A pak se vratim ;)

Pěkně jsi ji tam trefil Marku :)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17678
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Řasová mlhovina

#23

Příspěvek od MMys »

Včera se večer rozpustily cirry a tak jsem zabalil nádobíčko a vyrazil ven. Udělal jsem to, co jsem měl v plánu již dlouho. Až bude rozumný seeing, tak udělat detail východního oblouku řasovky newtonem 210/1000 tak, aby tam byla vidět všechna ta vlákna, prostě mlhovina v plné parádě. Jak se to povedlo, posuďte sami (vyšší rozlišení na kliknutí):



Použit modifikovaný Canon EOS300D, Astronomik CLS + Baader UV/IR cut filtr, doba expozice 8x8min. při 800ASA
Montáž modifikovaná EQ6, pointace Borg 77ED+TVguider
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Řasová mlhovina

#24

Příspěvek od MP »

MMys napsal: Jak se to povedlo, posuďte sami Tak tohle je ovsem parada ! Odchazim rozslapat fotak a dalekohledy nacpat do popelnice ...

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Jura_S.
Příspěvky: 59
Registrován: 09. 06. 2003, 01:33

Řasová mlhovina

#25

Příspěvek od Jura_S. »

Ahoj, Martine!
Zase si kladu otázku jestli se mi vyplatí mrznout venku a nebo jestli mám raději počkat na tvou variantu pohledu do tmy. :o
http://kukdotmy.wz.cz&&MEADE LX50 10"
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11752
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Řasová mlhovina

#26

Příspěvek od Psion »

Krásný snímeček Martine. Nyní je vidět opravdu červená jak má být a Subraw pracuje na jedničku :-)

Pro MP : Marku, řekni mi pak adresu té popelnice :-)
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Řasová mlhovina

#27

Příspěvek od michal.b »

Tak to je narez Uzasna fotka! Moc se mi libi ta temne ruda barva mlhoviny a taky krasne jemne zbarveni okolnich hvezd. Paradni detaily.
Uživatelský avatar
Hadra
Příspěvky: 211
Registrován: 23. 05. 2004, 02:23

Řasová mlhovina

#28

Příspěvek od Hadra »

Me se mrznout rozhodne neoplatí - takže už kašlu na astronomii, nemá to cenu ;). Jo, už vím co znamená MMys - MobileMysObservatory: To jest robotická observatoř přes zimu pro pracující lid: vylepšíme compy a budeme sledovat on-line zpravodajství.
Ne, teď vážně - já budu rád až se objeví na 135mm obj. nějaká čmouha ;D. Mejte se dobře.
Jo, a MMys....nás neodradíš!!! :D
R110/660, CG5 GT, Triedr WO 8x42
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Řasová mlhovina

#29

Příspěvek od Pavuk_ »

MP napsal:
Tak tohle je ovsem parada ! Odchazim rozslapat fotak a dalekohledy nacpat do popelnice ...

Prave naopak, Martinove fotky su velmi inspirujuce pre vizualne pozorovanie. Dovolim si tvrdit, ze cez OIII filter vidiet min. tolkoto ak nie viac detailov.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11419
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Řasová mlhovina

#30

Příspěvek od MaG »

Musím se prostě přidat. Tobě Martine děkuji dnes podruhé. Když už si na nás něco chystáš tak dlouho, pak to vždycky stálo za to. Podle mého se ti opravdu daří minimalizovat vady zobrazení a snímky jsou věrné napodobeniny vzhledu mlhovin velkými dalekohledy.

Převeďte si to do černobílé podoby, přidejte místy více mlhavé hmoty na pozadí jasných filamentů a máte řasovku 40-tkou s OIII.

Pokud jste ale viděli i Californii od MMyse, tak ta takto nevypadá ani v ČB a ani s h-beta!
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět