Stavba montáže

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
PaF
Příspěvky: 61
Registrován: 16. 03. 2004, 15:03

stavba montaze

#16

Příspěvek od PaF »

Ještě máš jednu možnost. Kup si komerční montáž, třeba EQ-6 a s pomocí známého jí začni nedestruktivně upravovat. Vyměň motorky, převody, doplň elektroniku. Když ti to půjde budeš mít super kus, když to nepůjde vrátíš tam ty původní díly. Mít možnosti co píšeš udělal bych to takhle.
S úpravou EQ-6ky tu má velké zkušenosti MMys, mrkni na jeho stránky.

Když zvládneš ty úpravy dotáhnout do použitelného stádia a dokážeš začít vyrábět vylepšovací "kity" určitě na tom něco trhneš. A budeš mít montáž opravdu zadarmo Ale zatím bych zůstal přizemi.
PaF - kousek za Prahou
SW MAK 127 na montáži GSO s pohonem RA, Oberwerk 11x70
Uživatelský avatar
gaszton
Příspěvky: 116
Registrován: 05. 02. 2005, 01:48

stavba montaze

#17

Příspěvek od gaszton »

ja uz som nieco take robil, montaze boli sice na 200/1200 ale uz tazko sa dalo hovorit o prenosnosti, chvalabohu v tom case mal som kontakt na vyborne obrabaca ktory mi robil snekove prevody. s tou montazou dali sa fotit ale vobec nepatril do kategorie prenosnych montazi, len ta "hlava" vazila asi tak 30 kil bez proti zavazia, komplet mal vyse 70 KG.

ked po rokoch kamarat kto vlastny Dobson 350/1500 vymyslel ze aj on bude robit k tomu paralakticky montaz, lebo niekto mu tvrdil ze len za cenu materialu mu urobi montaz nech zozenie dokumentaciu. ukazal som mu jednu mensiu s tym ze to musi urobit v dvojnasobnej velkosti, po dvoch tyzdnoch prisiel s navrhom ceny 23000 sk a to bez motorov a elektroniky, kamaratska cena.....

kamarat teraz este stale pouziva ten Dobson na povodnej montazi a setri na mensi montaz, kde by mohol pouzivat na fotografovanie 80/600 refraktor co ma s pointacnym dalekohladom 50/540....

to su reality....
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17696
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

stavba montaze

#18

Příspěvek od MMys »

problem je iba v tom ze montaz sa da spravit ale ako?podla coho? ako pises netusim kde tie problemy cakaju lebo montaz som neskladal a preto sa radsej budem pytat(dufam ze nevadi?? );D a prosim vas tu 300 si radsej nevsimajte.ta 300(ani neviem ci to bude 300) nebude skor ako za 5 rokov.ide len o to aby ta montaz bola schopna uniest dalekohlad do 300 mm z ohniskom do 1,5-2 m bez neziaduceho kmitania. :)
Dovoluji si Tě upozornit, že montáž, která by měla vyhovět takovýmto požadavkům, prostě už nebude přenosná montáž, možná tak nejvýš převozná, za asistence dlaší(ch) osob(y). Rozhodně by tě hodně brzy přešlo, to někam stěhovat, i kdyby se to podařilo. A následovala by druhá akce - stavba hvězdárny.

Pokud opravdu chceš montáž která do budoucna unese takový dalekohled, tak pravděpodobně nejlevnější relativně jisté řešení je montáž koupit, asi jedině u p. Drbohlava (nejsem žádný jeho obchodní agent ) http://www.volny.cz/modr1/montaze.html

Za cenu kolem 60-70 000 Kč získáš relativně slušnou montáž s peridoickou chybou (dle toho co jsem viděl a měl možnost změřit) tak do 20". S tím už by se dalo něco dělat, bude nutné doplnění o pohony, jednodušší verzi pohonu (bez najíždění na objekty, jen s možností jemných oprav chodu a případně vstupu pro autopointer) je určitě schopen dodat i pan Drbohlav, respektive, je vlastně možnost nechat vyrobit cokoli, ať již u něj nebo někde jinde.

Montáž je to celkem slušná. Viděl jsem od něj dvě, jednu na půlmetr u Libora Němce, k ní jsem dělal elektroniku pro pohon v obou osách, a napíšu to na rovinu, montáž není úplně dokonalá, nějaké výhrady by se našly, ale prostě neexistuje u nás podle mne jiné možné řešení, kromě vlastní stavby, která by ale určitě dopadla podstatně hůře.

Druhou montáž na čtyřicítku jsem viděl v ASHK u nás v Hradci Králové, to je montáž již elektronicky naváděná. Drobné nedostatky se sice najdou také, ale pramení z toho, že u nich je požadavek na možnost dělat NEPOINTOVANÉ expozice CCD kamerou. Což je extrémně náročná záležitost z hlediska přesnosti montáže. Pokud by se pointace prováděla, tak montáž určitě obstojí.

Upozorňuji dále, že dobrá a přesná elektronika pro pohon a pointaci takové montáže pro účely fotografování také není žádná sranda. Vzhledem k nutným parametrům motorů, jejich řížení atd... se to stěží dá udělat do nějakých 10 - 20 000,-, podle toho, co to má umět. A tady vím naprosto přesně, o čem mluvím. Absolvoval jsem toto pro montáž svoji i několika dalších majitelů, a viděl i několik domácích výtvorů lidí, kteří mají evidentně velmi dobrý přístup k vybavení potřebnému pro výrobu. No, žádná sláva z hlediska přesnosti a tuhosti v poměru k velikosti a hmotnosti to nebyla...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

stavba montaze

#19

Příspěvek od BiF »

MMys napsal: Znám několik lidí (i osobně), kteří postavili montáž, pokusili se na ní fotit, a ono to nejde a nebo velmi špatně. A od té doby pořád předělávají, vylepšují...

Ano, ano, ano, ano, ...
Postavil jsem již několik montáží (ta poslední má něco kolem 130 kg), ale o [glb]žádné[/glb] se nedá říci, že bych s ní byl naprosto spokojený, a to mám přístup k poměrně slušné kovoobráběcí technice. Ta Martinova poslední věta je naprosto přesná: i když už mám montáž více jak rok a půl plně funkční, tak pořád něco vylepšuji, předělávám, vymýšlím, ..., prostě je pořád co dělat a na pořádné pozorování-focení moc času nezbývá, protože je montáž často "na špalkách". I já jsem měl práci zdarma (dělal jsem si to sám), materiál za pakatel, dnes bych se však již do stavby nepouštěl, ale kupoval bych (ty ceny už nejsou tak strašné)! Vím, že si to nenecháš rozmluvit (to ani nemám v úmyslu), já bych si do toho tenkrát taky nenechal mluvit, ale kdybych ten rok a půl šetřil, tak bych dnes měl našetřeno na hodně slušnou montáž a hlavně bych si ušetřl spoustu starostí a nervů, které mi jistě zkrátili život o pár let (kdybych býval občas měl poruce kladivo, tak jsem byl schopný montáž rozmlátit ).
Na druhou stranu musím říct, že po těch mnoha předělávkách a úpravách je montáž relativně slušně použitelné i na astrofoto (i když dokonalé to nebude nikdy).

Fra
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
golan
Příspěvky: 163
Registrován: 20. 08. 2004, 20:04

stavba montaze

#20

Příspěvek od golan »

:-/Musím súhlasiť na domácich montážach je vždy čo vylepšovať a dorábať, staviteľ je nespokojný „tvor“. Mam za sebou tri kompletne montaže ale zo žiadnou som nebol nikdy plne spokojný :(, moja posledná montáž nieje prenosná bola projektovaná na pevne miesto jej predchodkyne sú „ prevozne“ používal som ich k menšiemu ďalekohľadu (newton150/1010)
Ale aj tak ich váha nebola v pohode, vláčiť 60kilave monštrum nieje žiadna slasť, aj keď v rozloženom stave
Poskladať, zjustovať a potom pozoravať to človeka rýchlo prejde chuť :P.
Môj názor je že prenosná montáž sa neoplatí stavať radšej kúpiť ceny sú v celku rozumne a ovládanie montáže je pohodlne, montáž pod vačšísi ďalekohľad to je už o inom tam sú už iné nároky.
Funtomas to vyriešil pekne zastavil prace na svojej domácej montáži kúpil komerčnú,
Celu zostavu „pychne do kapsy“ dojde na miesto za desať minút to ma poskladane a v kľude pozoruje, a veľkého dobsona ma len na vyzualné pozorovanie (aj ten je za desať min poskladaný a zjustovaný). Ale keď chceš stavať tak môžeš,(pred rokmi by som si to nedal vyhovoriť) ale doporučujem si zohnať kopu trpezlivosti a veľmi veľké kladivo a mat ho vždy po ruke ???...zíde sa...
Uživatelský avatar
Mates
Příspěvky: 412
Registrován: 17. 03. 2005, 19:30
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Věk: 62

stavba montaze

#21

Příspěvek od Mates »

Sám jsem se pokusil sestavit paralaktickou montáž protože mě baví něco tvořit a měl jsem také představu, co od takové stavby mohu požadovat. Chtěl jsem se jen dívat a maximálně k ní přidělat ještě fotoaparát s teleobjektivem. Potřebné přesné díly jsem sháněl porůznu na burzách hlavně z vojenské techniky a pak různě improvizoval. Ale měl jsem představu co potřebuji.
Obávám se, že 3PO a jeho kamarád vůbec nevědí, co je čeká. Pokud by chtěli vše vyrobit, je to mnoho přesné práce a času. Právě proto, že jeho kamarád strojař neví co ho čeká, možná slíbil 3PO výrobu dílů. A protože každá nekomerční montáž je vlastně originál, neexistuje asi ani žádný přesný plán, spíš jen různá řešení dílčích problémů. :-/
golan
Příspěvky: 163
Registrován: 20. 08. 2004, 20:04

stavba montaze

#22

Příspěvek od golan »

Keď opomenieme problemi z výkresovou dokumentaciou tak ta čakajú technologické potiaže
Osky treba sústružiť na jedno upnutie najlepšie medzi hrotmi, keď sú na oboch koncoch závity tak sústružník musí ovládať rezanie zavitou na ľavej aj na pravej strane, výroba domčeku pre ložiska tiež najlepšie sústružiť na jedno upnutie, vnútorné plochy pomocou lunety, ale najväčším problémom je kolmosť oboch osi, tam je treba zvárať plynom a elektrikou na to istí nemôžeš, najlepšie je na to plazma alebo COčko. A perlička šnekové kolo to je treba vyrábať
veľmi presne a pomaly na niekoľko krát potom výroba šneku, zasa treba sústružiť medzi hrotmi potom na hrotovej brúske obrúsiť a toto je len časť problémou ktoré budete musieť riešiť. Píšem z vlastnej skúsenosti.
Ale všetko sa dá len treba chcieť a mat trpezlivosť kopu času...a velké kladivo...
Uživatelský avatar
3PO
Příspěvky: 62
Registrován: 10. 08. 2004, 14:33

stavba montaze

#23

Příspěvek od 3PO »

takto technologicky to nie jeproblem ten kamos je majitel firmi tam maju cnc stroje, zvaraju v ochranych atmosferach a tak. ale ked hovorite ze niet nijakej dokumentacie tak to asi nema vazne zmyel :'( :-[
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2065
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

stavba montaze

#24

Příspěvek od Kami »

Jak tak pročítám tu bujarou diskuzi o montáži,musím jako strojař a konstruktér k tomu trochu přispět.
3PO a jeho kamaráda obdivuju,že se do toho chtějí pustit.Jestli jim plno obtíží a problémů nevadí,klidně ať to zkusí.Já sám stojím před stejným problémem. 310 Newton-Cassegrain je napůl vyroben a montáž plánuju stabilní,vidlicovou.S výkresy problém nemám,tvořím si je sám.
Nechat si na zakázku někde ve firmě vytvořit kompletní výkresovou dokumentaci,hmm,to bude dost drahý,ani neznám firmy co by to někdy zkoušely.Snad nejblíž Karl-Zeiss-Jena. ;D ;D

Samotná výroba má též plno úskalí,už zmiňovaná šneková kola se šnekem.Když už se vám podaří vyrobit dostatečně tuhou montáž,mohou vám mizerné převody všechnu tu snahu zhatit.U šnekového kola to chce použít kvalitní (bohužel i drahý) bronz a šnek nejlépe nechat Nitridovat,aby vydržel opravdu hodně.Pak to hodiny a hodiny zabíhat.Kvalitní obráběcí a odvalovací stroje beru jako samozřejmost.Ani jsi se nevyjádřil, co to bude za optický systém?Newton,Cassegrain,...Jaká bude světelnost?Setrvačné hmoty dokážou nadělat velkou neplechu.
Jak ti 3PO ostatní radí a já též,udělejte si pár výletů po hvězdárnách a pozorovatelnách,ať máte lepší přehled do čeho jdete. Zkuste postavit něco menšího,tak na 150-200 Newtona,problémy budete vidět pak jasněji,zda to bude reálné.

Držím ti palce
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
golan
Příspěvky: 163
Registrován: 20. 08. 2004, 20:04

stavba montaze

#25

Příspěvek od golan »

:)Vydim že sa stavby nebojíš, tak si pozri knihu STAVBA AMATERSKYCH ASTRONOMICKYCH DALEKOHLADOU A FOTOKOMOR od Iva Zajonca sú tam na začiatok dosť dobre konštrukcie a
rozkreslene obe osi, :opre predstavu konc dobre.
Uživatelský avatar
3PO
Příspěvky: 62
Registrován: 10. 08. 2004, 14:33

stavba montaze

#26

Příspěvek od 3PO »

diky krasne za tip na literaturu :)
Uživatelský avatar
Mates
Příspěvky: 412
Registrován: 17. 03. 2005, 19:30
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Věk: 62

stavba montaze

#27

Příspěvek od Mates »

takto technologicky to nie jeproblem ten kamos je majitel firmi tam maju cnc stroje, zvaraju v ochranych atmosferach a tak. ale ked hovorite ze niet nijakej dokumentacie tak to asi nema vazne zmyel :'( :-[
Já jsem sice strojař samouk (jsem vlastně ve všem samouk :'(), ale CNC stroje nejsou vše. Pro tuto výrobu by byla spiš potřeba nějaká prototypová dílna. A skutečně mám obavu, že kamarádova firma musí vydělávat a nebude se moci minimálně několik týdnů věnovat výrobě, kterou už třeba nikdy nevyužije. Ale to je samozřejmě (naštěstí) vaše věc a vaše rozhodnuti :)
golan
Příspěvky: 163
Registrován: 20. 08. 2004, 20:04

stavba montaze

#28

Příspěvek od golan »

:)Pozri si Kozmos 5/1985 rubriku Napíšte o svojom ďalekohľade je tam pekný rez montážou
???Len to nakresliť a okótovať a dokumentáciu máš hotovú. Hodne šťastia pri stavbe ::)
Uživatelský avatar
3PO
Příspěvky: 62
Registrován: 10. 08. 2004, 14:33

stavba montaze

#29

Příspěvek od 3PO »

diky krasne pokusim sa zohnat toto csilo kozmosu a uvidim co sa bude dat robit :)
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

stavba montaze

#30

Příspěvek od Libor »

MMys napsal: A přenosná montáž na třicítku ??? a pojízdné schůdky k tomu a vozík za auto... Člověče neblázni, takový stroj musí do kopule nebo domečku.
Po precteni cele tehle diskuse tomu patrne nebude nikdo verit, ale uz asi 5 let mam Newtona 355/1600 na amatersky delane vidlicove paralakticke montazi, ktera je snadno prenosna (snaze nez vlastni dalekohled) a bezne ji prevazim ve Favoritu :D. Plati pro ni samozrejme vetsina z toho, co tu bylo napsano (spousta hodin prace, nekolikrat vylepsovana, neexistuje poradna dokumentace,...), ale neco podobneho bych asi tezko koupil. Sestaveni trva cca 2min (vlastne neni co sestavovat - dalekohled posadim do vidlice a utahnu 2 srouby) a pozoruje se s tim podobne jako s Dobsonem s tou vyhodou, ze mi objekty neutikaji z pole a nemam problemy s pozorovanim v zenitu. Jedina nevyhoda je mensi tuhost, coz je dan za malou hmotnost. Pokud ale zrovna nefouka silny vitr, tak to pro vizualni pozorovani vyhovuje a s mensim pristrojem (Maksutov 190/260/550mm) se s tim da i fotit. Spis pro pobaveni strojaru doplnim, ze snek je vytocen zavitnikem a snekove kolo ma zuby odlite z epoxidu. ;D

Stavbu podobne montaze bych presto nedoporucil uplnym zacatecnikum, ale chtel jsem ukazat, ze pokud nemam prehnane naroky, tak lze i v amaterskych podminkach postavit pouzitelnou montaz. Na maly pristroj je urcite lepsi montaz koupit, ale na vetsi casto nic jineho nez stavba nezbyva.
Odpovědět