Astrofórum na ASTRO.CZ....

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3912
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Astrofórum na ASTRO.CZ....

#16

Příspěvek od FunTomas »

Myzer napsal: ...zvyraznit funkciu hladat...Zial toto je jedna zo slabin, ktoru shodam napriek niekolkym urgenciam stale nevyriesil. Funkcia hladat je jedno z najslabsich miest. Je prilis komplikovana, hlavne v sposobe zadavania intervalu odkial polkial ma hladat. Vsetky tieto ficurie by tam mohli ostat, ale nastavene tak, ze bez jedineho nastavenia bude prehladavat vsetky prispevky a vsade. Druha varianta - zapamatat si moje nastavenie (hoci aj cez cookie) a pouzit to pri nasledujucich hladaniach az do zmeny nastavenia.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Astrofórum na ASTRO.CZ....

#17

Příspěvek od Tomkk »

FunTomas napsal:
Ale podobne ako je napriklad napoveda, by mohla byt vyvorena rubrika casto kladene otazky, kde by boli otazky a pod nimi odpovede. Takze novacik (pokial by si tu rubriku nenasiel sam) by bol do nej presmerovany a az ked tam nenajde uspokojivu odpoved, tak by sa pytal dalej. Tuna by to bolo v zrozumitelnom jazyku, na jednom mieste a usetrilo by to mnoho casu vsetkym. :hi:
S tím souhlasím, ale bál jsem se to navrhnout, aby mě zase někdo neutřel :mad2:, že takových dokumentů je na netu plno a že jsou zde na ně často odkazy. Několik takových dokumentú jsem zezačátku četl, ale často až o dost později jsem pochopil tehdy zdánlivě nic neříkající pasáže. Myslím že rubrika s radami pro začínající by neuškodila. Ale musí být něčím poutavá, aby ji každý automaticky hned nepřeskočil. Například i tabulka cenových relací konkrétních zařízení by mohla být pro někoho užitečná.
Ještě takový nápad, co takhle vytvořit něco jako virtuální hvězdárnu? Kliklo by se na konkrétní typ dalekohledu s konkrétním okulárem a objevila by se obrázková sekvence co nejvíc podobná pohledu do skutečného přístroje. Pro laika je třeba barevná vada pouze termín, a teprve až si koupí dalekohled, tak zjistí jak to vlastně vypadá. I nevěřící laik by pak pochopil, jak vlastně vypadá obraz 60mm refraktorem při 500násobném zvětšení,jak uvidí deepsky objekty různými dalekohledy, jak se projeví různé optické vady na obrazu hvězd, jak rychle utíkají hvězdy při daném zvětšení ze zorného pole atd. Vím, že jsou na netu sem tam obrázky porovávající obrazy z různých průměrů objektivu, ale tohle by bylo, myslím , velice ilustrující a mohlo by to začátečníkům ušetřit hodně tápání i zbytečných investicí. Je to reálné?
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3912
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Astrofórum na ASTRO.CZ....

#18

Příspěvek od FunTomas »

Tomkk napsal: ...Je to reálné?Je. Neviem ci je to vhodne rozsirenie fora, ale da sa to. Ak by to nepasovalo na forum, daj vediet, mozeme take nieco zbuchat mimo.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
karel.mokry
Příspěvky: 199
Registrován: 27. 02. 2004, 04:02

Astrofórum na ASTRO.CZ....

#19

Příspěvek od karel.mokry »

Dovolim si take reagovat :-)
Diky shodame za otevreni diskuze.

Prvni nabidka na presun astrofora padla cca pred roekm ve chvili, kdy kdy se misto stranek casto objevoval "Internal Error". Tehdy take byla zalozena domena forum.astro.cz - zamyslena pro presun astrofora.

Po HW upgradu serveru CASu a stabilizaci provozu padla druha nabidka. Na serveru je k dispozici dostatek mista, MySQL, PHP. Perl (zatim) k webovym sluzbam nevyuzivame, zalezi na domluve se spravcem serveru (coz nejsem ja, staram se jen o www prezentace).

Pro astroforum by (z meho pohledu) presun znamenal:
lepsi dostupnost se vsemy klady a zapory mozna zmena na PHPBB (loni tato zminka padla v soukrome debate se shodamem, nevim nakolik je mozna/realna) pripadna integrace se sluzbami na astro.cz (mysleno stejny login a heslo do nekolika aplikaci - forum, rozesilani zprav o novych clancich, pripravovana fotogalerie atp.)
"Novackovske" dotazy je mozne resit i jinou cestou - napr. dobre spravovanymi FAQ (casto kladene dotazy). Na astro.cz jsou jednoduche stranky s FAQ, bohuzel neni mnoho sil na jejich udrzbu. Ochotne ruce jsou vitany - v leckterych pripadech by se (nejen) astroforu odlehcilo.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Astrofórum na ASTRO.CZ....

#20

Příspěvek od Myzer »

V poslednom case sa tu objavili dolezite otazky tykajuce sa buduceho smerovania fora, bohuzial vyjadrilo sa na ne malo uzivatelov. Ak sa este nevyriesili mimo verejnej diskusie, dovolim si vytvorit ankety, ktorymi by sa mohli najst na ne odpovede.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Novacek
Příspěvky: 68
Registrován: 08. 02. 2004, 05:10

Astrofórum na ASTRO.CZ....

#21

Příspěvek od Novacek »

Shodane priority si nejspis musis urcit Ty.

1)Je problem platit domenu a hostovani? Jestli ano, nevahal bych a vyuzil  nabidku.

2) Druha otazka je, proc si vice navstevniku nenachazi cestu k tomtuto foru a jestli jde primarne o zvysovani navstevnosti. Osobne si myslim, ze k nejakemu vyraznemu kvalitativnimu postupu nedojde..proc? protoze zacinajici ci trochu pokrocily si cestu tady stejne najde.Ale mozna, ze se pletu a rozsirilo by se "menu" temat a forum by poskocilo
o nekolik pricek vys.


3)Vykriky do tmy...nebo jak to Psion nazval vitam..prece jenom jsme lidi a astronomie neni jen a jen o reci cisel, parametru pristroju..atp.

4)"Nejapne" dotazy( hovorim za skoro vsechny novacky :-)) )...myslim, ze dotazum tohoto typu se forum nevyhne. Vetsina lidi voli formu "nejmensi cesta odporu" tedy kdyz neco nevim nenastuduji si to, ale zeptam se na prislusnem foru a  za nekolim minut odpoved dojde.

Vixen 12X80
Uživatelský avatar
Novacek
Příspěvky: 68
Registrován: 08. 02. 2004, 05:10

Astrofórum na ASTRO.CZ....

#22

Příspěvek od Novacek »

A jeste jedna vec sice tady pod tema asi nepatri, ale velmi se mi libi jedna vec na polskem foru. Clovek so koupi dalekohled, triendr a udela takovou mini-recenzi....udela nekolik fotek pristroje, popise ho z mnoha hledisek (mechanicke..atp), napise prvni dojmy z pozorovani, zkusi udelat zaver porovnat +/-.
Samozrejme chapu, ze mnoho lidi nema cas(zajem by asi byl) psat obsazne clanky do astrofora...ale mnoho lidi by jiste autorovu snahu ocenila. Treba takovy Borg 77 by mne dost zajimal :-)) ci recenze na mak127 no nic kdyby to nekoho inspirovalo tak smele dotoho. :-)
Vixen 12X80
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Astrofórum na ASTRO.CZ....

#23

Příspěvek od SKYMASTER »

Ted mne jen napadlo a co zalozit oddil pro novacky ? Jste zacatecnik? Pokladejte dotazy tam a tam? Mozna by tak vzniklo neco ze zacatecnik najde jestli 60 refraktor je lepsi nez 76 zrcadlo atd.
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Astrofórum na ASTRO.CZ....

#24

Příspěvek od SKYMASTER »

Novacek napsal: A jeste jedna vec sice tady pod tema asi nepatri, ale velmi se mi libi jedna vec na polskem foru. Clovek so koupi dalekohled, triendr a udela takovou mini-recenzi....udela nekolik fotek pristroje, popise ho z mnoha hledisek (mechanicke..atp), napise prvni dojmy z pozorovani, zkusi udelat zaver porovnat +/-.
Samozrejme chapu, ze mnoho lidi nema cas(zajem by asi byl) psat obsazne clanky do astrofora...ale mnoho lidi  by jiste autorovu snahu ocenila. Treba takovy Borg 77 by mne dost zajimal :-)) ci recenze na mak127 no nic kdyby to nekoho inspirovalo tak smele dotoho. :-)
Tak nevim. Toto mi ale pripada, ze to neni vec fora. Toto bych uvital jako hlavni clanek na IAN ci ASTRO.CZ. Ja jsem se jeden cas o to pokousel, ale bylo mi zarazeno, ze moc stranim nekterym znackam. Tezko nestranit, kdyz jiny nez Honza Zahajsky mi dalekohled nepujcil, na setkani neprijel i pres sliby atd. Pak se dani prodejci rozciluji, ze popisu CELESTRON, MEOPTU a proc ne MEADE ci jine? Protoze jsou to tak dobri prodejci, ze o to nemaji asi zajem. Byl jsem taky jediny kdo je ochotny psat. Bohuzel lobby prodejcu zpusobila poprask, ze se snazim je poskozovat misto toho aby rekli, posilame to a to na mesic na porovnani s tim a tim. To je bezna novinarska praxe. Proto tu taky mnoho prispevku o technice neni. Protoze tu podle mne jen jeden prodejce, ktery je ochoten se podelit o zkusenosti a techniku i predvest napr. na dovolene s dalekohledem, setkani SKYMASTERu a jinde. A to skryta reklama "JAN ZAHAJSKY - SUPRA PRAHA http://www.celestron.cz". Nechapu jak mam psat o necem co mi nikdo nepujci. A asi sami uznate, ze pak mohu psat jen o tom co mam a co mi nekdo pujci. Takze pisu o tom.
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
KaPr
Příspěvky: 264
Registrován: 06. 07. 2004, 15:50

Astrofórum na ASTRO.CZ....

#25

Příspěvek od KaPr »

Abych rekl pravdu, mne je celkem jedno jestli je forum tady ci nekde jinde. Ja jsem pouhy uzivatel a receno pragmaticky: beru vse, co se mi alespon trochu hodi, jen, kdyz to drajvuje nekdo jiny. jednak to neumim a jednak bych na to ani nemel cas. Tim se dostavam k necemu, co se mi nelibi: mam pocit, ze nekteri prispevovatele pisi prispevky jen proto, aby se zviditelnili, t.j. dosahli vetsiho poctu prispevku. Poprosil bych proto: piste opravdu jen tehdy, mate-li k tematu opravdu co rict. Mozna, ze by stalo za uvahu, pokud je dostatek casu, povolovat zrizeni noveho tematu jen po kontrole a schvaleni "sefem". Nektera temate se dubluji a pokud clovek nesleduje diskusi kazdy den, tak ma celkem problem projit vsechny chlivky s obdobnou tematikou. Bylo by to takove male moderovani - pokud by si sef myslel, ze velmi blizke tema uz existuje, oznamil by "potencionalnimu zakladateli", ze ma se zakladanim smulu a sdelil by mu, kam ma svuj prispevek smerovat. Je to ale opet prace navic. Pokud dojde k presunu na jinou domenu, kde se ocekava narust uzivatelu, tak k nejake restrikci dojit musi - jinak budeme mit 25 temat na webkamery a 68 na digifotaky a 122 na stavby a recenze dalekohledu atd ... Myslenka s casto kladenymi otazkami a odpovedmi je podle meho velmi dobra - pomuze v zakladni orientaci novacka.
KaPr
Uživatelský avatar
Hadra
Příspěvky: 211
Registrován: 23. 05. 2004, 02:23

Astrofórum na ASTRO.CZ....

#26

Příspěvek od Hadra »

ahoj.
Vyse uvedene prispevky jsou pekne, kultivovane a konstruktivni, nelze nez souhlasit, panove :D.
- REcenze - dost lidi ma web stranky a tam popisuje sve pristroje...
- OMezeni temat v tomto duchu nemusi byt uplny nesmysl, prece jen je temat dost...i kdyz...hmmm., novackovska sekce taky.....a tak se nam to pomalu vyviji.mejte se dobre :hi:
R110/660, CG5 GT, Triedr WO 8x42
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Astrofórum na ASTRO.CZ....

#27

Příspěvek od Pavuk_ »

shodam napsal:
Dnes jsem (již podruhé ) dostal od p.Mokrého nabídku na přesun astrofóra na server ČASu a spolupráci s webem astro.cz. Pro naše fórum by to byla výrazná změna, která by se projevila změnou jeho adresy na forum.astro.cz a především předpokládaným výrazným nárůstem jeho návštěvnosti.
Ja som si najskor myslel, ze astro.cz ma nejake forum ku ktoremu sa ideme pripojit. Ak to tak nie je a zmena by bola iba zmena umiestnenia webu, potom
1) pripadni zaujemci o clenstvo v astrofore mozu tak urobit uz teraz , neviem preco im to treba "strkat priamo pod nos", myslim ze astroforum.shodam.net je lahko zapamatatelne
2) jedine co moze forum ziskat (alebo stratit-podla okolnosti) je rychlost pripojenia a URL
takze nasledujuca otazka je:
a) je pripojenie astrofora pomale? (zatial som si nevsimol, ze by ten perlovsky skript, ktory ma 80KB sa nejako pomaly nacitaval)
b) je URL nepriatelna ? (myslim ze URL astroforum.shodam.net je dobry nazov)
Ak som to zle pochopil, budem rad, ked ma opravite
:hi:
sussudio
Příspěvky: 160
Registrován: 26. 10. 2004, 21:40

Astrofórum na ASTRO.CZ....

#28

Příspěvek od sussudio »

nemyslim, že další uživatelé fóra můžou znamenat nebezpečí. alespoň co se týče kvality příspěkvů. nejsem sice členem dlouho, ale zdá se mi, že "začátečníci" se nikam netlačí. většinou mají i dobře umístěný svůj dotaz. a pokud profi member nechce reagovat, nikdo ho přece nenutí. mimochodem, někdy začínal každý kdo je tady. myslim také, že za dojmem zhoršující se kvality je pouze narůstající množství příspěvků, nikoliv jejich obsah. jde prostě o to, mít možnost účině a rychle najít co kdo hledá. pořádku by určitě přispěl FAQ a souhlasim se zlepšením vyhledávání.

co se týče fyzického přesunu. pokud to bude znamenat zlepšení po technické stránce, myslim, že změnit adresu je to poslední. další věcí je případná ztráta "nezávislosti", podmínky přesunu... to už je ale na důkladném zvážení administrátora a nikoho jiného.
nedoporučuji obchodování s DUKem
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Astrofórum na ASTRO.CZ....

#29

Příspěvek od MilAN »

Zkuste se podívat na :
Huygens-přistání  online a to na NÁZORY na

http://www.ian.cz/detart_fr.php?id=1433

a potom , po 1/2 hodině čtení si odpovězte nas otázky:
1/ je množství čtenářů /příspěvků/ přínosem ?
2/ je tam vůbec  zastoupena nějaká informace ?
3/ chci, aby takhle vypadala všechna témata v astrofóru ?

Já tedy určitě ne, připadá mi to stejné zabíjení času  jako u TV  přihlouplých seriál.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
karel.mokry
Příspěvky: 199
Registrován: 27. 02. 2004, 04:02

Astrofórum na ASTRO.CZ....

#30

Příspěvek od karel.mokry »

nabidka byla na hostovani tj. zazemi kvalitniho HW, pripojeni a podporu CAS. O tom, ze by astroforum suplovalo debatu pod clanky nepadlo ani slovo. I tato moznost zde je, ale zprovozneni by zaviselo na Shodamovi.
Odpovědět