Prodloužení růžků Venuše

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Uživatelský avatar
GaN
Příspěvky: 233
Registrován: 07. 07. 2006, 16:23

Prodloužení růžků Venuše

#16

Příspěvek od GaN »

Chtěl jsem ji také zkusit, ale je necelé 4° od Slunce a bez pořádné montáže si na ni netroufnu.
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Prodloužení růžků Venuše

#17

Příspěvek od peta »

GaN napsal: Chtěl jsem ji také zkusit, ale je necelé 4° od Slunce a bez pořádné montáže si na ni netroufnu.prave mne najizdi venuse do zorneho pole dobsona - namiril sem se slunecnim filtrem cca ctvrt stupne nad slunce a za cca 13minut tam najede venuse... jeste zbyva pet minutek, uvidime jak to dopadne, jdu sundat filtr...

1. pokus - mraky
2. pokus - opet mrak (nad brnem je dosti oblacnosti)
14:00 - uplne zamraceno
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11415
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Prodloužení růžků Venuše

#18

Příspěvek od MaG »

Fandím Brnu, zajímavá metoda!
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24364
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Prodloužení růžků Venuše

#19

Příspěvek od MilAN »

6/6 -17:00 při elongaci 2°46´, za velmi dobrých podmínek mezi mraky bylo viditelné prodloužení růžků minimálně na 300° (Cassegr. D 300mm, zv. 120x)


18:30 -za horších podmínek je možno vidět Venuši při elongaci 2°40´.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11415
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Prodloužení růžků Venuše

#20

Příspěvek od MaG »

Milan ještě nedodal, že mu zrovna Slunce zakryl ostře ohraničený mrak před nímž asi bylo čisto. Venuše pak byla nejspíš opravdu famózní, přičemž těm 300° v pohodě věřím, neboť o nějakou tu minutu dříve jsem ji já při Slunci prakticky neustále viděl na 270° (obraz se téměř nechvěl). Něco takového jsem již nečekal ale nalezla nám tam opravdu čistá modrá díra. V 18:30 již jen 180°, opravdu špatné nebe.
-----
večer jsem vytáhl malý refraktor. Najel na Slunce na rel. ustavené montáži a pak pojel doleva když vlezlo Slunce za stromy. Ale měl jsem tam pořád mraky a i tak to bylo šílený Tak nic.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11415
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Prodloužení růžků Venuše

#21

Příspěvek od MaG »

Proboha snad to půjde ještě po úterku ne?

---------
Tohle: http://science.nasa.gov/spaceweather/sw ... nfred1.jpg
se nejvíc blíží pohledu do dalekohledu, jen nebe nebylo tak modré a Venuše měla růžky ještě o malinko protaženější. Ty bílé flíčky mi zas připomínaj haldy chmýří, které jednu chvíli doslova zahltily zorné pole Taková chumelenice to byla...
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
LbA

Prodloužení růžků Venuše

#22

Příspěvek od LbA »

MaG napsal: Proboha snad to půjde ještě po úterku ne?

---------
Tohle: http://science.nasa.gov/spaceweather/sw ... nfred1.jpg
se nejvíc blíží pohledu do dalekohledu, jen nebe nebylo tak modré a Venuše měla růžky ještě o malinko protaženější. Ty bílé flíčky mi zas připomínaj haldy chmýří, které jednu chvíli doslova zahltily zorné pole Taková chumelenice to byla...
Huh.
Velmi pekna fotka, to ma zaujima, aky dalekohlad a aky expozicny cas bol pouzity pri tejto fotke??
Nemam zatial dalekohlad na taketo cosi, stale setrim :)
Ale ked budem velky a bohaty take nafotim, ked si aky dalekohlad kupim :D
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Prodloužení růžků Venuše

#23

Příspěvek od peta »

MaG napsal: Proboha snad to půjde ještě po úterku ne?to ano, ale 4st. a mene od slunce jako dnes - to si na dobsonu bez filtru nelajznu hledat venusi... nepujde pouzit ten trik s najizdenim slunce-venuse...
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3911
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Prodloužení růžků Venuše

#24

Příspěvek od FunTomas »

peta napsal: ...ale 4st. a mene od slunce jako dnes - to si na dobsonu bez filtru nelajznu hledat venusi...
Aj tak mam dojem, ze manici co to tu skusaju maju asi nejake rezervne oci v zasobe. :o
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Prodloužení růžků Venuše

#25

Příspěvek od peta »

FunTomas napsal:
Aj tak mam dojem, ze manici co to tu skusaju maju asi nejake rezervne oci v zasobe.  :o sak oci mame mame dve, ne!? binokularem to uz je je jina trida, dve mouchy jednou ranou ;D

je fakt ze to teplo ktere soustredi 20cm zrcadlo je neuveritelne velke...
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11415
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Prodloužení růžků Venuše

#26

Příspěvek od MaG »

Včera i dneska ráno nám Slunce svítilo přímo na zrcadlo Cassegrainu, ale to víte, odráží se to jinam, takže to tolik nevadí.

Horší je, že dnes ráno byla obloha "bílá" a navíc tam vlezl lehký mrak, takže dnes ráno jsme ji neviděli. Včera odpoledne a večer však byla v pohodě a bezpečně. Je to otázka, jak moc půjde zaclonit dalekohled. Kus lepenky nám to clonil víc jak z poloviny tubusu. Myslím, že vidím úplně skvěle jako předtím. ;)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17669
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Prodloužení růžků Venuše

#27

Příspěvek od MMys »

Bohuzel jsem byl posledni dva dny pryc a ted jsem v praci, takze mi pokus natocit to o vikendu, jak jsem puvodne chtel, nevysel. Jeste bych to mohl zkusit dneska po obede, ale moc sanci tomu uz nedavam. Uz je to strasne blizko... A navic obloha je dost bila... Ale kdo vi, drzte palce. Dlouhou rouru na odcloneni slunicka uz mam stocenou z karimatky :-)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

Prodloužení růžků Venuše

#28

Příspěvek od Libor »

Taky jsem chtel natocit Venusi o vikendu, byl jsem i doma, ale pocasi v Plzni mi nepralo ani na chvilku. Ted je tu hezky, ale zase jsem v praci a navic dnes uz je ta Venuse tak blizko Slunce, ze by se mi ji asi nepodarilo najit. Jsem zvedavy jestli uspejes. Drzim palce!
Doufam, ze bude jeste nejaka prilezitost v druhe polovine tohoto tydne. :hi:
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11415
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Prodloužení růžků Venuše

#29

Příspěvek od MaG »

Právě jsem koukal na Slunce. Konečně je na něm patrná dvojice skvrn. Aspoň nebude přechod tak fádní :-)

Co se metody týče, vyzkoušel jsem nechat schovat Slunce za barák několik metrů od refraktoru 50mm. Na takto malý dalekohled je to výborná metoda. Obloha byla kolem Slunce velmi čistá mezi mraky a viděl jsem naprosto modré nebe bez žádných odlesků hned u Slunce. Bezva metodu kazí jen to, že montáž bych musel ustavit už v noci, ale možná to vyřeším aspoň značkami, aby to nebylo úplně z cesty. Pak budu prostě čekat až bude dost daleko od Slunce, řekněme pár dní po přechodu a uvidím.

Jinak pohled na Venuši byl úchvatný, ale to co nás čeká zítra bude pozorování opravdu nejblíž dolní konjunkci v životě ;D
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24364
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Prodloužení růžků Venuše

#30

Příspěvek od MilAN »

LbA napsal:

Huh.
Velmi pekna fotka, to ma zaujima, aky dalekohlad a aky expozicny cas bol pouzity pri tejto fotke??
Nemam zatial dalekohlad na taketo cosi, stale setrim  :)
Ale ked budem velky a bohaty take nafotim, ked si aky dalekohlad kupim  :DNezoufej, takhle se to dá vyfotit klidně achromatem D 100 mm při okulárové projekci, čas podle výsledné světelnosi , event. filtrů a citlivosti řádově 1/200 - 1/1000 s. montáž pevná , aby se nechvěla a pohon nebo bez pohonu. Hlavně klidný vzduch a kupa vyhozených záběrů.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět