Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#136

Příspěvek od BiF »

Mě při pozorování Jupitera přímo přes jeho kotouček (bylo to mnohem menší pole než 1°) přeletěl pták (už svítalo)  
Mě se toto stalo minulý týden při pozorování Slunce. Pták úhlově přes polovinu Slunce. Lekl jsem se tak, že jsem se málem posadil na zem a tep mi vylítl určitě hodně nad 180... :)
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#137

Příspěvek od daghtus »

Neviem, kam to dat, tak to dam sem. Urcite ste uz poculi o roznych prepadajucich sa "dierach" v zemi (napr. znama v Guatemale). O Kirune vo Svedsku sa tu hovori hlavne v suvislosti s polarnou ziarou, avsak maju tam aj takuto dieru.

http://www.messagetoeagle.com/giantsinkholesweden.php

No nepostav si bytovku pri takej diere!

EDIT: Neviem, do akej miery su clanky na tejto stranke doveryhodne, avsak je tam tiez peknych par astronomickych kuskov.
karel.ov

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#138

Příspěvek od karel.ov »

Zdravim všechny, včera asi od 22 hod jsem si všiml po pozorovani saturnu ktery byl asi o odhadem 30 až 45 stupňu v pravo a vyše taky zhruba 20 stupňu, všim něčeho...pouhym okem jsem si řikal divna hvězda sviti zhruba jako mars do červena ale mars byl v tu chvili ještě dal v pravo na druhe straně od saturnu...tak jsem na to natočil dalekohled a koukam což pouhym okem nebylo vidět že to měni barvy..zkoušel jsem ruzne okulary i s barlow a při většim zvětšeni 233 nebo 349 byl rozeznatelny tvar něco kulateho to bylo jako by s kruhovymi otvory to cele se točilo a přes ty kruhove otvory vychazely ruzné barvy červena, zelena, žluta, bylo to lehce rozmaznute tak se to občas slivalo do duhoveho spektra... co mi bylo divne že pohyb byl stejny jako u planet takže jsem dalekohled posunoval stejnou rychlosti jako třeba u saturnu.. po asi hodince jsem si všim dalšiho objektu od toho prvniho asi 5 stupňu doleva a niže taky tipuji 5 stupňu ..ten objekt niže byl kousek na vrcholky hor...a barevně to bylo jine nebyl tak dobře viditelny jako ten objekt vyše, bylo to ale hodně do modrych tonu barev..ruzné modre odstiny a do toho bylo vidět dalši barvy ale převladala modra..u toho prvniho to bylo plynule střidani všech barev... oba objekty jsem pozoroval asi do pul jedne což je zhruba  dvě a pul hodinky od začatku... jo ještě směr zpočatku lehce jihovychodni přes čisty jih a dal na jiho zapad.. objekt viděli ještě dalši 3 lidi takže jsem vyloučil že mam halucinace všichni jsme nedokazali určit co to je, letadlo, družice, vrtulnik a podobne věci jsme vyloučili... misto pozorovani beskydy vesnice pod javorovym vrchem.. hodně mě zajima jestli někdo viděl něco podobneho nebo poradi co to mohlo byt.. diky moc za nazory ;)
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#139

Příspěvek od michal.b »

Tipuju ze si videl Antares. Sorry, zadni martani ;)
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#140

Příspěvek od Tulen »

To červený byl Antares, ne?
ahoj
Petr
Michal byl o 28 vteřin rychlejší :-)
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
karel.ov

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#141

Příspěvek od karel.ov »

Jo diky, koukal jsem do programu na mapy a pozice antares i vedle pod ni sao 184481 sedi takže asi mate pravdu... zajimalo by mne ale co se tam na te hveždě toči a jak to že tak hezky měni barvy..
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2343
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#142

Příspěvek od Cassi »

zajimalo by mne ale co se tam na te hveždě toči a jak to že tak hezky měni barvy..
Na samotne hvezde nic, na vine je zemska atmosfera. Doporucuji si o tom neco precist, napr. zde - http://stara.hvezdarna.cz/navod/navod/hvezdy.htm (podkapitola "neklid atmosfery").
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Odpovědět