astronomie na vysoké škole

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
3J

astronomie na vysoké škole

#121

Příspěvek od 3J »

tak ještě jinak ;D
tady je ke stažení
http://avc.sh.cvut.cz/avc.php?id=1326
záznam přednášek Doc. RNDr. Petra Kulhánka, CSc, přednášejícího na FEL ČVUT katedře fyziky.
Přednášky jsou na téma Astrofyzika.
To snad trochu představu o studiu astronomie ( konkrétně astrofyziky) na vysoké škole dá a zájemce ani nikam chodit nemusí. ;D
Uživatelský avatar
css94381672
Příspěvky: 260
Registrován: 08. 11. 2005, 19:03

astronomie na vysoké škole

#122

Příspěvek od css94381672 »

ceres napsal: Pozrite si, aspon, niekde Feynmana ci podobnych velikanov, aby ste zistili, o com to vlastne je.teď jsi mi vzpomněl...
....Feynman měl IQ 125 (!!!!!!!!), což na vědce takového formátu je až překvapivě málo...
Janek8
Příspěvky: 508
Registrován: 30. 01. 2006, 03:06

astronomie na vysoké škole

#123

Příspěvek od Janek8 »

css94381672 napsal:
teď jsi mi vzpomněl...
....Feynman měl IQ 125 (!!!!!!!!), což na vědce takového formátu je až překvapivě málo...

A ja mam IQ 50 nebo 280, zalezi jak se to zmeri. Argumentace IQ ma cenu u deti do 15 let, pak to uplne ztraci vyznam.
Uživatelský avatar
css94381672
Příspěvky: 260
Registrován: 08. 11. 2005, 19:03

astronomie na vysoké škole

#124

Příspěvek od css94381672 »

to je právě úplně jedno, v jaké stupnici to bylo změřeno...
...nejpřísnější stupnice je česká a u nás je pro vstup do mensy potřeba IQ130...v ostatních státech je potřeba více...

jinak certifikátem o svém IQ lze argumentovat např. při příjmacích pohovorech u některých zaměstnavatelů...
Monika Ch.

astronomie na vysoké škole

#125

Příspěvek od Monika Ch. »

css94381672 napsal: (P.S. ať to skončí, jak to skončí, doufám, že to skončí dobře...a Eryn - v září, ať je tu nějaká zprávička, kde teda nakonec jsi  ;)
..přeji hodně štěstí !

...Monika má ještě čas, to ještě uplyne hodně vody než tu vyvstane otázka vejšky...zatím je volba asi jasná - ten gympl...tam ti daj základy od všeho, vyzkoušíš si trochu obtížnější varianty matiky, fyziky i chemie a můžeš se pak v klidu rozhodnout....jen bych radil všeobecnej gympl...)
Problém je v tom, že bych asi neudělala na gympl příjmačky z češtiny, čeština mi fakt nejde, na ni jsem úplný osel. Navíc na gympl jde většina lidí z devítek z naší školy, takže to oprvdu asi ne... Zřejmě budu volit chemickou průmyslovku. Už to tak vypadá.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2899
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

astronomie na vysoké škole

#126

Příspěvek od Homer »

Asi všechny, co jsme zde, spojuje jedno : astronomie provozovaná jako záliba - tedy kdy máme náladu a čas. Děláme si co chceme, co nás baví a na co máme zařízení. Nemáme-li, budujeme, kupujeme, šetříme a loudíme svolení u manželek.. :)...Prostě máme svobodné hobby bez šéfů, kteří by nás prudili, bez pracovní náplně, která by nás nudila, bet tarifní mzdy, za kterou v jiné oblasti dělají sekretářky.....
Nehaním nic, jen myslím, že na každém hobby je krásné to, že je to hobby. Ať to jsou modely vláčků, známky, krabičky od sirek, samorosty nebo astronomie.
Myslet si, že najdu totéž v profesionální podobě a předpokládat, že to bude dlouhodobě fungovat jako to hobby, je sice možné, ale nepříliš rozumné, neboť pravděpodobnost je docela malá. Homer
Uživatelský avatar
Eryn
Příspěvky: 460
Registrován: 06. 02. 2006, 21:56
Kontaktovat uživatele:

astronomie na vysoké škole

#127

Příspěvek od Eryn »

Monika Ch. napsal:

Problém je v tom, že bych asi neudělala na gympl příjmačky z češtiny, čeština mi fakt nejde, na ni jsem úplný osel. Navíc na gympl jde většina lidí z devítek z naší školy, takže to oprvdu asi ne... Zřejmě budu volit chemickou průmyslovku. Už to tak vypadá.
Mne tiež hovorili, že na gympel nemám, teda minimálne rodičia mi to hovorili. Mojou veľkou slabosťou na prijímačkách je zase matika. Tak som si dala prihlášku na 3 stredné školy. Jedno všeobecné gymnázium, 2 umelecky zamerané. Prijali ma na obe umelecky zamerané školy. Na všeobecné nie...ale tá umelecká je dobrý spôsob, ak sa chceš dostať na vôbec nejaké gymnázium. Pritom vôbec nevadí, ak umelecky zameraná nie si. V našej triede po nástupe do školy polovica žiakov ešte nikdy nevidela mäkkú ceruzku a keď počuli pojem suchá ihla, museli sa pozrieť do slovníka. :D

Do umeleckej triedy, kde chodím ja nebolo potrebné robiť vôbec žiadne talentovky. Takže naozaj to mnohí považovali za najľahšiu cestu, ako sa dostať na gymnázium. Na prijímačkách do umeleckej triedy nám stačilo oveľa menej bodov ako do všeobecných tried. Napríklad ja som urobila prijímacie skúšky najhoršie nielen z celej triedy, ale aj z celej školy. A dostala som sa na gymnázium, síce s odretými ušami, ale predsa... :-/
Monika Ch.

astronomie na vysoké škole

#128

Příspěvek od Monika Ch. »

Eryn napsal:

Mne tiež hovorili, že na gympel nemám, teda minimálne rodičia mi to hovorili. Mojou veľkou slabosťou na prijímačkách je zase matika. Tak som si dala prihlášku na 3 stredné školy. Jedno všeobecné gymnázium, 2 umelecky zamerané. Prijali ma na obe umelecky zamerané školy. Na všeobecné nie...ale tá umelecká je dobrý spôsob, ak sa chceš dostať na vôbec nejaké gymnázium. Pritom vôbec nevadí, ak umelecky zameraná nie si. V našej triede po nástupe do školy polovica žiakov ešte nikdy nevidela mäkkú ceruzku a keď počuli pojem suchá ihla, museli sa pozrieť do slovníka.  :D

Do umeleckej triedy, kde chodím ja nebolo potrebné robiť vôbec žiadne talentovky. Takže naozaj to mnohí považovali za najľahšiu cestu, ako sa dostať na gymnázium. Na prijímačkách do umeleckej triedy nám stačilo oveľa menej bodov ako do všeobecných tried. Napríklad ja som urobila prijímacie skúšky najhoršie nielen z celej triedy, ale aj z celej školy. A dostala som sa na gymnázium, síce s odretými ušami, ale predsa... :-/
No ale problém je v tom, že se u nás smí podávat přihláška jen na jednu jedinou školu... :-/ To zas nevim, co si ti naši ministři vymysleli! ::)
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

astronomie na vysoké škole

#129

Příspěvek od Kubajz »

Monika Ch. napsal:

No ale problém je v tom, že se u nás smí podávat přihláška jen na jednu jedinou školu... :-/ To zas nevim, co si ti naši ministři vymysleli!  ::)
A proto lepší zkusit to už v 5.třídě na gympl osmiletý.Ale možnost přihlášky na jedinou střední je rozhodně geniální nápad na vytvoření slušné skupiny 15-16ti letých lidí se základním vzděláním bez kvalifikace a možnosti uplatnění... :-/.A hlavně mi přijde že to nutně musí mít za důsledek že některé střední budou mít poloprázdno...
Jakub Kristek
Obrázek
Monika Ch.

astronomie na vysoké škole

#130

Příspěvek od Monika Ch. »

Kubajz napsal:

A proto lepší zkusit to už v 5.třídě na gympl osmiletý.Ale možnost přihlášky na jedinou střední je rozhodně geniální nápad na vytvoření slušné skupiny 15-16ti letých lidí se základním vzděláním bez kvalifikace a možnosti uplatnění... :-/.A hlavně mi přijde že to nutně musí mít za důsledek že některé střední budou mít poloprázdno...
A někde jsem zaslechla, že za dva roky už to zade bude jako dřív, tedy možnost si podat přihlášku na více škol. No jo, zrovna mě to musí postihnout. Já jsem na jazykové základce a na gympl jsem z pětky nechtěla a rodiče chtěli, abych si v klidu dodělala základku a pak po devítce bych tam podle nich mohla jít.
Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

astronomie na vysoké škole

#131

Příspěvek od Kubajz »

Monika Ch. napsal:

A někde jsem zaslechla, že za dva roky už to zade bude jako dřív, tedy možnost si podat přihlášku na více škol. No jo, zrovna mě to musí postihnout. Já jsem na jazykové základce a na gympl jsem z pětky nechtěla a rodiče chtěli, abych si v klidu dodělala základku a pak po devítce bych tam podle nich mohla jít.

Dle zkušenosti vlastní i jiných je lepší gympl osmiletý.Co si pamatuju(ono to není tak dávno ;D)tak lidé kteří přišli do 8letých tříd na gymnáziu ze základky(tedy rovnou do kvinty),měli obvykle dost problémy s doháněním...A paralelní 4letý gympl měl výsledky značně hhorší než osmiletý...Ale to už je moc od tématu
Jakub Kristek
Obrázek
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17686
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

astronomie na vysoké škole

#132

Příspěvek od MMys »

Monika Ch. napsal:

No ale problém je v tom, že se u nás smí podávat přihláška jen na jednu jedinou školu... :-/ To zas nevim, co si ti naši ministři vymysleli! ::)
Nechápu. Kdo to zkontroluje ? Jak na jedné škole poznají, že sis nedala přihlášku na jinou. Při úrovni propojení (nebo spíš nepropojení) našich institucí pochybuji o tom, že by to někdo dokázal uhlídat. A i kdyby. Co se stane ? Je to snad nějaký přestupek, nebo dokonce trestný čin ???
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11419
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

astronomie na vysoké škole

#133

Příspěvek od MaG »

MMys napsal:

Nechápu. Kdo to zkontroluje ? Jak na jedné škole poznají, že sis nedala přihlášku na jinou. Při úrovni propojení (nebo spíš nepropojení) našich institucí pochybuji o tom, že by to někdo dokázal uhlídat. A i kdyby. Co se stane ? Je to snad nějaký přestupek, nebo dokonce trestný čin ???Chceš-li jít na gympl, pak gymply např. mají příjmačky v jediný den, asi z důvodu ochrany testů, které vydává jedna instituce a pak i z důvody tohoto obcházení. Nevím, proč to tak dnes je, já se za našich časů sice hlásil jen na gympl, ale jiní třeba i na 3 školy.
Podobně to může být s příjmačkami i na dalších školách - tedy že jsou ve stejný den. Nicméně co mám snad informaci, tak příjmačky asi hned tak někdo už nedělá, na to jsou nyní Cermaty, zrovna zítra takové testy naši 9-ci píší. K tomu se jim přidá "výstupní hodnocení" a tak se někteří mohou dostat dokonce i na gympl prakticky bez testů.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

astronomie na vysoké škole

#134

Příspěvek od VK »

To je z toho důvodu, aby to bylo "demokratické" vůči těm státním zaměstnancům, kteří to mají na starosti. A zase je to "nedemokratické" vůči studentům. Jenomže se jaksi přehlédlo, že školy jsou tady pro studenty a ne pro své zaměstnance.

Mně se strašně líbí věta: škola je jediný byznys, který ze svých neúspěchů obviňuje své zákazníky.

Taky by mě zajímalo, jestli dodržování tohoto "protistudentského nařízení" někdo dokáže nějak uhlídat.

V. K.
Monika Ch.

astronomie na vysoké škole

#135

Příspěvek od Monika Ch. »

MaG napsal:
Chceš-li jít na gympl, pak gymply např. mají příjmačky v jediný den, asi z důvodu ochrany testů, které vydává jedna instituce a pak i z důvody tohoto obcházení. Nevím, proč to tak dnes je, já se za našich časů sice hlásil jen na gympl, ale jiní třeba i na 3 školy.
Podobně to může být s příjmačkami i na dalších školách - tedy že jsou ve stejný den. Nicméně co mám snad informaci, tak příjmačky asi hned tak někdo už nedělá, na to jsou nyní Cermaty, zrovna zítra takové testy naši 9-ci píší. K tomu se jim přidá "výstupní hodnocení" a tak se někteří mohou dostat dokonce i na gympl prakticky bez testů.
No jo, tyhle testy my budeme psát ve čtvrtek.
Odpovědět