s(S)luneční soustava

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

s(S)luneční soustava

#16

Příspěvek od VK »

mmachon napsal:

Ano, to je pravda, ale přeci v ČJ existují i názvy začínající adjektivem (např. Národní divadlo).

Četl jsi moje P. S.? Tam to vysvětluji.

V. K.
Uživatelský avatar
astropintr
Příspěvky: 841
Registrován: 12. 03. 2006, 02:48

s(S)luneční soustava

#17

Příspěvek od astropintr »

Skutečně existuje pojem sluneční soustavy. Myslí se tím soustavy u jiných hvězd. Možná je ale vhodné již jiný název - extrasolární systémy. Myslím, že tento název je již vhodný.
Takže zpět k jazyku. Skutečně se píše Sluneční soustava pro naší soustavu a sluneční soustavy pro ostatní extrasolární systémy.
Skywatcher Newton 250/1200 na EQ - 6&&Skywatcher ED refraktor 80/600 na EQ - 6&&Canon EOS 350 D neupravený&&triedr 10x 50.&&binar 25 x 100
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

s(S)luneční soustava

#18

Příspěvek od MP »

astropintr napsal: Skutečně se píše Sluneční soustava pro naší soustavu a sluneční soustavy pro ostatní extrasolární systémy. Tak ted uz jsem z toho totalni jelen, nebo mozna falesny sob ...
Preklad vyrazu "extrasolarni system" do cestiny zni, pokud se nepletu, "mimoslunecni soustava". Jak tedy mohou byt mimoslunecni soustavy ekvivalentnim pojmem pro slunecni soustavy ? Omlouvam se, pokud nekomu pripadam jako puntickar nebo hnidopich, kdo mne zna, tak vi, ze opak je pravdou. Ale muj technokraticky mozek postizeny prirodovednym vzdelanim se takovym vyrokovym protikladum proste vzpira ...
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2890
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

s(S)luneční soustava

#19

Příspěvek od Homer »

Nechal bych ten problém koňovi . ten má přece jen větší hlavu :)
Vzpomeňte na debatu o "Česku". Těch jazykovědných polemik, to se jazykozpytci i novináři popásli...No a jak pozoruji, pozvolna, kapku po kapce si na Česko zvykáme a taky to jde a bez bolesti. Ono se to postupně nějak vyvrbí....Hmer
Uživatelský avatar
astropintr
Příspěvky: 841
Registrován: 12. 03. 2006, 02:48

s(S)luneční soustava

#20

Příspěvek od astropintr »

MP napsal:
Tak ted uz jsem z toho totalni jelen, nebo mozna falesny sob ...
Preklad vyrazu "extrasolarni system" do cestiny zni, pokud se nepletu, "mimoslunecni soustava". Jak tedy mohou byt mimoslunecni soustavy ekvivalentnim pojmem pro slunecni soustavy ? Omlouvam se, pokud nekomu pripadam jako puntickar nebo hnidopich, kdo mne zna, tak vi, ze opak je pravdou. Ale muj technokraticky mozek postizeny prirodovednym vzdelanim se takovym vyrokovym protikladum proste vzpira ...

To vysvětlení je prosté, myslím si, že češtináři, kteří tvoří pravopis asi moc o astronomii nebo astrofyzice neví. Tento termín tu prostě kdysi byl, který popisoval Sluneční soustavu i sluneční soustavy. Tak to prostě bylo. Aby bylo odlišeno, o který systém se rozumí, dal se náš systém psát Sluneční soustava a jiné sluneční soustavy.
Ten překlad "sluneční soustavy" měl zobrazovat planetární systémy u jiných hvězd. V podstatě představa podobná naší Sluneční soustavy. Já toto neobjahuji, já užívám od začátku termín extrasolární systémy.
Skywatcher Newton 250/1200 na EQ - 6&&Skywatcher ED refraktor 80/600 na EQ - 6&&Canon EOS 350 D neupravený&&triedr 10x 50.&&binar 25 x 100
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24367
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

s(S)luneční soustava

#21

Příspěvek od MilAN »

mmachon napsal:

Pokud to ale vezmeš do důsledků, pojem "slunce" opravdu existuje a podle mě by s ním měla být logicky spojena i "sluneční soustava".
Tenhle argument bych bral v případě, že se bude psát " slunce Polárka", nebo "slunce Vega" a podobně. Pak by mi nepřišlo nepatřičné psaní ani "sluneční soustava Polárky".
Pokud ale hvězdy nazýváme hvězdami, pak pro to nevidím důvod.
Ale jinak je mi to celkem jedno, jak kdo co na AF píše, hlavně nezavádět svoje názvosloví, pokud již nějaké vžité existuje.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

s(S)luneční soustava

#22

Příspěvek od VK »

Já myslím, že to celé sklouzává do jakéhosi nevysloveného nadávání na češtinu. To je některým technicky myslícím lidem vlastní, a dá se to pochopit.

Vysvětlil jsem, jak to je. Skutečně si myslím, že tomu rozumím. Na základní škole, která poněkud více bazírovala na češtině, než je obvyklé, jsme navíc měli přísnou učitelku, která si na některé děti zasdla a ty ostatní neměla ráda. Já jsem byl v té "horší" skupině, na mě si zasedla. I tak bych to uměl dobře - takhle to umím ještě lépe.

V. K.
LbA

s(S)luneční soustava

#23

Příspěvek od LbA »

MP napsal:
Tak ted uz jsem z toho totalni jelen, nebo mozna falesny sob ...
Tazky offtopic ale nevydrzal som... Myslis takychto falosnych sobov? http://www.youtube.com/v/Ng4hfWoCW-4
Inak cela ta debata o Slnecnej sustave je dost nezmyselna...
Jednoducho aspon na Slovensku sa uplatnuje pravidlo ak chcem poukazat ze ide o nase Slnko (Slnecnu sustavu) pisem s velkym pismenom, inak s malym...
Tak nerozumiem tomu preco vas to trapi. Ved z kontextu je vzdy jasne o co ide... ::)
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

s(S)luneční soustava

#24

Příspěvek od VK »

Ono to je tím, že my Češi jsme "národ jazykovědců". :-/ Každých 30 let je nějaká změna pravidel pravopisu. Poslední změna byla r. 1993. :P

V. K.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11417
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

s(S)luneční soustava

#25

Příspěvek od MaG »

Ještě doplňuji slíbenou odpověď. Ta mně po vašich připomínkách nepřekvapila, ale v podstatě mně utvrdila v tom, že pokud jsem zvyklý psát Sluneční soustava, nikdo mi asi hlavu trhat nebude a pokud mi to tak vyhovuje, asi bych to tak měl iniciovat u ČAS.



podle Pravidel českého pravopisu skutečně píšeme sluneční soustava, i když píšeme Mléčná dráha. Pravidla českého pravopisu (školní vyd., s. 43) radí psát s velkým počátečním písmenem názvy nebeských těles, souhvězdí a jejich částí, ale sluneční soustava či vesmír v nich mezi vlastní jména řazena nejsou. Důvodem případné pravopisné změny by byla potřeba odlišit "naši" sluneční soustavu od slunečních soustav jiných. Jednoduchým a logickým řešením by bylo pak opravdu psát Sluneční soustava; větším problémem by patrně bylo, kdybychom chtěli i pro "jiné" sluneční soustavy nalézt nějaká jejich vlastní jména. Pokud ale píšete, že jiným hvězdám se již dnes "slunce" neříká, tedy že existuje pouze jediné Slunce, nebyl by pro toto odlišení důvod. Velké písmeno by pak vyjadřovalo jedinečnost a významnost této hvězdné soustavy. Velké písmeno se možná v různých odborných astronomických textech objevuje nezřídka vlivem angličtiny spíše než (zatím?!) vlivem významové potřebnosti. V současné chvíli se jistě do kodifikace zasahovat nebude, bude-li se časem měnit, pravopisnou změnu by pravděpodobně neiniciovali lingvisté, ale spíše astronomové, pokud by je k tomu vedly věcné důvody.

S pozdravem

Barbora Hošková
Ústav pro jazyk český AV ČR
oddělení jazykové kultury – jazyková poradna
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět