Lidlskop

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Janienka
Příspěvky: 8
Registrován: 06. 12. 2015, 12:44

Lidlskop

#1231

Příspěvek od Janienka »

Artaban: Teeeda,díky za hyper rychlou odpověď Takže jsem rozhodnuta-Lidlskop padá..

Je tedy možné DSO pozorovat i mým zmíněným Levenhukem 120/1000?? 120 není zrovna moc oproti 150, ale mám ho vyhlídnutý za dobrý peníz ::) To už snad bude má poslední otázka ;)
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Lidlskop

#1232

Příspěvek od Artaban »

Janienka: Jestli myslíš tenhle, http://www.mikroskopy-levenhuk.cz/Leven ... Q-d164.htm tak  jenom ten né!!!
A celkově i tahle značka není moc dobrá. 
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Janienka
Příspěvky: 8
Registrován: 06. 12. 2015, 12:44

Lidlskop

#1233

Příspěvek od Janienka »

Artaban: Myslím,že bude nejlepší, když mi písneš nějaký ne k zahození dle kritérií (možnost pozorovat DSO), který je v cenové relaci do cca 5.000,- ::) Jinak už fakt nevím.. :-[ :-/ Přeci jen máš zkušenosti.. ;)
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Lidlskop

#1234

Příspěvek od Bill »

možnost pozorovat DSO
Ahoj.

Jenom pro jistotu - už jsi někdy nějaké DSO viděla? Já jenom abys věděla, do čeho jdeš. Možná by to před koupí nebylo špatné zajít na nějaké pozorování, nebo aspoň do hvězdárny.

Ono asi takový nejmenší model, který už něco ukáže je: http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3652.html

Pokud máš omezený rozpočet, tak raději nějaký bazarový.
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1449337219

Přečti si tohle vlákno:http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1348228546

Ale chce to aspoň několik stránek zpět, nebo klidně i celé - trpělivost je u astronomie docela důležitá, už jenom dočkat se nějakého počasí ...

Na pozorování DSO je nejdůležitější tmavá obloha - takže to chce i možnost nějaké dopravy.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Kája Ch.
Příspěvky: 19
Registrován: 24. 03. 2015, 20:25

Lidlskop

#1235

Příspěvek od Kája Ch. »

Lidloskop mám a je v nem vidět tolik, kolik dovolují podmínky. Ano mlhovinky v Lišce jsem videl nějaké další DSO jsem viděl jenže mě to stálo moc nervů. U mě to je montáží, která má velké vůle a není problem s 4mm okulárem ztratit měsíc při pouhém doostření.

Trochu nervů pridelal i hledáček, který seřizuji často a vždy poměrně dlouho.

Za mě mohu doporučit to co jsem si koupil pro děti k Vánocům (SW 150/1200 na Dobsononu)
Dobson SW 150/1200
Uživatelský avatar
Czaftan
Příspěvky: 3
Registrován: 08. 12. 2015, 22:34

Lidlskop

#1236

Příspěvek od Czaftan »

Zdravím.

Už nějaký ten den pročítám toto fórum a hledám, jaký dalekohled bych si měl jako úplný začátečník pořídit. Koukal jsem i několik videí s radami, jak vybrat ten pravý a víceméně jsem už byl rozhodnutý, ale pak mě nalomil zde zmíněný "lidlskop".

Nechci investovat příliš mnoho financí, protože nevím, zda mě pozorování bude bavit dlouhodobě, chtěl bych utratit tak do 5k. Osobně bych toho chtěl vyzkoušet co nejvíce, abych viděl, co mě ve výsledku zaujme a podle toho bych případně dokupoval další výbavu. Nemůžu říct, že chci pozorovat měsíc, planety nebo DSO, protože jsem vše viděl jen na obrázku nebo popř. v planetáriu, ale to není to samé, jako když si vše člověk dělá sám. Co bych rozhodně rád zkusil, je astrofotografování a je celkem jedno, čeho :).

Žiju kousek za prahou na kopci mezi polema, takže relativní tmu mohu mít po 5-10 minutách chůze. Mám také možnost jezdit do vesnice v podkrkonoší, která se nachází na kopci a je zastíněná ještě větším vrcholem a tma je tam jak v pytli, pokud zrovna není měsíc v úplňku a na zemi neleží vrstva sněhu :). Co se transportu týče, auto mám s dostatečně velkým kufrem, ale i v budoucnu bych preferoval něco přenositelnější.

A nyní dotazy: Mám investovat do lidlskopu a k němu koupit rovnou i ten triedr (vyplatí se to)? Co vše bych s tím mohl vidět a jak kvalitní bude obraz (uvidím např. na měsíci detaily kráterů)? K tomu konkrétnímu typu, který tam prodávají letos, se tu ještě nikdo moc nevyjádřil, tak nevím, co si o něm myslet. Nemá s ním někdo přímo nějakou zkušenost?

Předem moc děkuji za odpověď a prosím o pochopení v případě, že nějaká informace ode mě chybí nebo se špatně dotazuju (můj první post).
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Lidlskop

#1237

Příspěvek od Artaban »

Czaftan: Ahoj na AF. Jako je Lídlák začátečnický dalekohled, tak asi to samé, se dá říct o Dobsonu 150/1200 www.supra-dalekohledy.cz/dalekohled-sky ... -3652.html. Má o dost větší výkon, než Lídlák.
Na focení bude třeba mnohem větší investice.
Taky bydlím kousek od Prahy (20km) a o nějaké tmě nemůže být ani řeč.

Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Czaftan
Příspěvky: 3
Registrován: 08. 12. 2015, 22:34

Lidlskop

#1238

Příspěvek od Czaftan »

Artaban:
Ahoj. Díky za odpověď. To už je trochu větší investice, než bych do toho chtěl z počátku vrazit, ale díky.

Co se týče fotografování, chtěl bych ho vyzkoušet, neříkám, že chci pořizovat nějaké úchvatné fotografie, jde mi spíš o to, jestli z toho alespoň něco bude, nebo je to úplně beznadějné a nemá cenu to ani zkoušet (s tímto typem).

Ohledně té tmy, jde takhle kolem Prahy vůbec něco pozorovat, nebo to chce vyjet opravdu někam dál? Resp. co myslíš, že bych mohl vidět kolem Prahy s Lidloskopem a co třeba s tím Dobsonem, cos posílal? Nějaký příklad, abych pak nebyl po koupi zklamaný nějakým "přehnaným" očekáváním, o to mi jde :). - Naprosto chápu, že s dalekohledem za 2000 toho neuvidim tolik jako s něčím za 6000 nebo třeba 20000, ale nedokážu si reálně představit ty rozdíly.
Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Lidlskop

#1239

Příspěvek od Jožin110 »

Sleduj Astronomická setkání - Pozorování u Prahy. Pokud někdo přijede, nechá Tě kouknout a odpoví na dotazy. Ale Lídlák tam asi nebude ;)
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Lidlskop

#1240

Příspěvek od Artaban »

Czaftan: Je to otázka. I Lídlákem se dá pozorovat a nic krom jeho montáže proti němu ani nemám. Optika za dané peníze ukazuje slušně. Zkušený hvězdář s ním i něco uvidí. Bohužel průměr objektivu 70mm patří spíš k hledáčkům. Můj hledáček u většího refra. má průměr objektivu 80mm a stál víc, jak 2x tolik, co Lídlák.
Ohledně té tmy, jde takhle kolem Prahy vůbec něco pozorovat,Bude hodně záležet na pozorovacím stanovišti. Prahu pryč nedáš,
ale při pozorování by už nemělo nic většího na dalekohled svítit.
Pozoruju ze dvora a mám tam trošku tmu. Pak nějaké ty DSO jdou. Můj dalekohled má ale průměr 172mm a s Lídlákem se nedá srovnávat. Proto radím levný, skutečně levný, ale solidní Dobson 150mm. Pak uvidíš např. i jasné kulové hvězdokupy rozložené na hvězdy. Tohle Lídlák vůbec neumí.
Jožin 110radí dobře. Tím bych začal, jestli nemáš jistotu.




Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Czaftan
Příspěvky: 3
Registrován: 08. 12. 2015, 22:34

Lidlskop

#1241

Příspěvek od Czaftan »

Díky moc za příspěvky.

Jak je to prosím s přepravou Dobson 150mm? Jde to nějak slušně přenést třeba 1-2km v ruce/na zádech nebo je nutné jet autem?

Sledoval jsem nějaká videa co lze vidět s lidlskopem toho typu, který se teď bude prodávat a myslím, že zatím by mi to na ukázku stačilo (doufám, že to nejsou nějaké fejky :)). Nemám problém utratit více, až uvidím, že mě to baví, takže bych si ty dalekohledy, které doporučujete pořídit později. Obecně se tady ty Dobsony 150mm a více vyskytují dost často, takže je to asi opravdu dobrá volba.

Pro zájemce, jelikož jsme v sekci lidlskop, přikládám videa, která jsem našel. Třeba někomu pomohou v rozhodování.
https://www.youtube.com/watch?v=fmh6LI9b6hI
https://www.youtube.com/watch?v=qOllkuIciHI
https://www.youtube.com/watch?v=N4pP5GxuPpg
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Lidlskop

#1242

Příspěvek od Artaban »

Czaftan: Troufnu si říct, že třeba ten Měsíc bude lepší, než na videu. DSO s videa ale moc porovnávat nejde.   
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Lidlskop

#1243

Příspěvek od Vabra »

Podle letáku Lidlu budou od 10.12.2015 opět nabízeny Lidlskopy. Bude to Skylux 70/700, spektiv 20-60/60 a triedry 10-30x60.
Dnes jsem se pro zajímavost kouknul spektivem a triedrem v Lidlu (pouze v prodejně na plakáty cca 30m daleko).

Zdá se že pokračuje úpadek kvality i zde (kdysi pořízený triedr Bresser 10x50 za 500 funguje obstojně již několik let jako funkční levný přístroj).

Oba letošní přístroje IMHO degraduje použitý zoom okulár, který na kratším konci degraduje pohled na úroveň klíčové dírky (skoro jako by zorné pole zůstávalo při zoomovaní konstantní). Logicky při největším zoomu je šířka zorného pohledu již velmi příjemná.

Spektiv je celoplastový a měl bych strach o zachování mechaniky při nějakém častějším používání.
Opticky je ale spektiv o třídu výše než ten triedr, který se v podstatě nedal zaostřit (alespoň souosost byla v mém kusu použitelná).

Pokud jsem neměl smůlu na konkrétní kus/y, tak bych ani jeden přístroj nedoporučil na cokoliv serioznějšího než hračku pro děti.
A pokud bych musel tak spíše ten spektiv.
Věřím že při maximálním zvětšení může pěkně ukázat Měsíc s krátery, Jupiter s měsíci, srpek Venuše a pár nejjasnějších DSO. Nicméně na hvězdách jsem jej neviděl
takže to berte s rezervou (ale v hračkářství i jiných obchodech lze pořídit za podobné peníze mnohem horší optiku).


Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Lidlskop

#1244

Příspěvek od juh »

Pred par rokmi som kupil v Lidli trieder, tusim to bol tiez nejaky zoom 8-20x50. Pri zoomovani sa zorne pole spravalo podobne.
Casom sa na nom zial rozpraskali plasty a trieder sa rozpadol a to som ho ani nejak intenzivne nepouzival. Este mam z neho niekde odlozene cocky.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Lidlskop

#1245

Příspěvek od Psion »

Tuhle Lidl techniku bych nedaroval ani nepříteli, sračka nejhoršího zrna ala vietnamská tržnice...
Odpovědět