Pozorování z Valmezu

Pozorovací kampaně, návody, výsledky, zajímavosti,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lada_z_Valmezu
Příspěvky: 40
Registrován: 16. 08. 2005, 18:14

Pozorování z Valmezu

#1

Příspěvek od Lada_z_Valmezu »

Z pozorovacího deníku - červen 2006

Menší zpoždění v měsíčním přehledu bylo způsobeno nedostatkem času kvůli astronomickému táboru a dovolené s Ebicyklem :)

Po obnovení provozu jižní budovy jsem tento měsíc pozoroval 8 nocí a během nich získal 1248 měření jasnosti proměnných hvězd. Jaká je situace kolem známých hvězd. Mirida T UMi velmi pozvolna slábne, oproti předpokladu žádně dvojité maximum nenastalo (jak tomu bylo během posledních dvou cyklů změn jasnosti), ale pokles do minima je nejpomalejší za celou dobu pozorování. Podle dlouhodobé světelné křivky AAVSO je patrné zmenšení amplitudy změn jasnosti právě od doby i změny periody. Symbiotická hvězda YY Her zůstává stále na stejné úrovni (tedy mimo období vzplanutí a období zákrytu). Po delší době jsem se také vrátil k symbiotické hvězdě V 503 Her. Snad se podaří napozorovat nějaký zákryt.
Pokračoval jsem v pozorování zákrytovek z programu BRNO, Prosper a Ondřejova. U GSC 1077 828 nastává nyní minimum o 15 minut dříve. U DK Cyg nastalo minimum o 16 minut později.
Další minima byla napozorována pro hvězdy V 700 Cyg, AK Her, BP Vul, TW CrB, RZ Dra, CC Her,
AC Boo a TZ Lyr.
Odpovědět