Levák nebo pravák

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Uživatelský avatar
Hadra
Příspěvky: 211
Registrován: 23. 05. 2004, 02:23

Levák nebo pravák

#1

Příspěvek od Hadra »

Z diskuse adaptace jednoho oka jsem si opět uvědomil, že pozoruji levým okem, ale motoricky jsem pravák. Samozřejmě, že jsem zkoušel pozorovat pravým a jde to po chvilce dobře - myslím, že by nebyl problém uplatnit stejně dobře to méně vytížené - je to asi otázka zvyku a učení. Máte svého favorita, nebo je to jedno kterým pozorujete? Možností by mohlo být v anketě více, ale takto je to jednoduché....
R110/660, CG5 GT, Triedr WO 8x42
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Levák nebo pravák

#2

Příspěvek od Pavuk_ »

To zaujmave....

Napadla ma este ina otazka v tejto suvislosti. Co sa deje po case s tym nevyuzitym okom ? Degraduje ? alebo naopak setri sa ?
Davnejsie ma napadlo, ci by nebolo dobre zo zdravotnych dovodov obcas pozorovat binarom....

Je jasne, ze pozorovanie vyznamne posiluje ocne svaly tym predchadza "zleniveniu" oka (coho dosledkom je kratkozrakost alebo zalekozrakost). Pripadne ide poruchy sposobene okohybnymi svalmi.
3J

Levák nebo pravák

#3

Příspěvek od 3J »

.... Když nad tím tak přemyšlím, tak reflexivně se snažím koukat PRAVÝM. Ale nemohu tvrdit, že s ním vidím lépe. Je to asi dané výchovou a návykem.
Většina foťáků měla a má hledáček pro pravé oko a z pušky se také míří přes pravé... ale jde spíš o konvenci.

Něco podobného mi říkal jeden krejčí. V pánské konfekci je levá nohavice o něco větší, aby se do ní vešla pánska okrasa. A to už od uniforem za císaře pána. Proto dragouni nosili flinty na zádech hlavní přes pravé rameno, protože na koně se nasedalo z jeho levé strany - tak aby jim pažba dole nepřekážela.
A tak se nasedalo proto aby si tu svou okrasu nepřisedli v sedle.

No a my jsme s ním vedli diskuzi co bylo dřív, zda potřeba nosit to na levo a z toho větší levá nohavice , nebo větší levá nohavice a z toho zvyk nosit to na levo .
No co bylo dřív slepice nebo vejce ?
Kouká většina lidí prioritně pravým okem a proto mají foťáky hledáčky na levé straně , nebo kouká většina lidí prioritně pravým okem protože mají foťáky hledáček na levé straně. ( ...o puškách - tam je to dané úchopem, že spoušť se mačká stejnou rukou jakým okem se míří. Švagr nemá pravá oko, ale je pravák a vystřelit ze vzduchovky je pro něj akrobatický výkon )
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Levák nebo pravák

#4

Příspěvek od Medved »

Pavuk_ napsal: Je jasne, ze pozorovanie vyznamne posiluje ocne svaly tym predchadza "zleniveniu" oka (coho dosledkom je kratkozrakost alebo zalekozrakost). Pripadne ide poruchy sposobene okohybnymi svalmi.
Jestli ono to taky nemůže být i naopak. Totiž, že právě to jednostranné tupé zírání to oko unavuje, případně posiluje příliš jednostranně a to se následně stává blbě vidícím.

Oko kterým pozoruji mám totiž dalekozraké a mám dojem, že na tom může mít podíl i to jednostranné koukání.
Toš tak na světě...
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Levák nebo pravák

#5

Příspěvek od VK »

Rozvoj dalekozrakosti, případně krátkozrakosti u častěji používaného oka není výjimka.

Dvojitý dalekohled je výborná věc, ale je jen málo dvojitých dalekohledů, než binar 25 X 100. Nejznámnější přístroj v České republice je BIKUKR Ing. Jana Koláře, CSc., z Prahy (viz též "Dovolená s dalekohledem" nebo každoroční "MHV"). Pozorovatelům se neunavují oči, ale začne je po určité době bolet hlava.

(ovšem je třeba dodat, že uživatel dvojitého dalekohledu nesmí být tupozraký, jinak z toho nic nemá (nebo nemá tolik, kolik by mohl mít)

V. K.
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Levák nebo pravák

#6

Příspěvek od Habl »

Pavuk_ napsal:

Je jasne, ze pozorovanie vyznamne posiluje ocne svaly tym predchadza "zleniveniu" oka (coho dosledkom je kratkozrakost alebo zalekozrakost). Pripadne ide poruchy sposobene okohybnymi svalmi.
V mládí jsem pozoroval převážně pravým okem a v nyní využívám převážně levé oko. Hlavní vliv na to má rohovka, která soustřeďuje dopadající světelné paprsky a směřující do centrální části oka.
Akomodace obou očí není stejná a pro pozorování je
časově výhodnější pozorování levým okem. Dioptricky jsou obě oči stejné. ;)
Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Levák nebo pravák

#7

Příspěvek od MilAN »

Pavuk_ napsal: Napadla ma este ina otazka v tejto suvislosti. Co sa deje po case s tym nevyuzitym okom ? Degraduje ? alebo naopak setri sa ?
Je jasne, ze pozorovanie vyznamne posiluje ocne svaly tym predchadza "zleniveniu" oka (coho dosledkom je kratkozrakost alebo zalekozrakost). Pripadne ide poruchy sposobene okohybnymi svalmi. Ta otázka by měla asi větší  význam, pokud by ses denně díval hodiny do nějakého okuláru. Ale kolik hodin  měsíčně odpozoruješ jedním okem v poměru k tomu, kdy se normálně díváš oběma očima ? A kolik času z vlastního pozorování se vlastně tím okem díváš ? Nemyslím si , že jedno či několik promilí času, kdy zatěžuji jen jedno oko může vyvolat nějakou změnu.
Od očařů jsem slyšel, že vždy je jedno oko vedoucí.
Pokud používáte kontaktní čočky a potřebujete na blízko a dálku různý počet dioptrií, je v současné době moderní použít na jednom oku čočku pro blízko a na druhém na dálku. Je to s podivem , ale mozek si s tím poradí, ačkoliv obraz jednoho oka je vlastně vždy neostrý. Přesto  stereo efekt funguje.
Zatím jsem nikdy zde na fóru nečetl o metodě, která se dosti běžně při pozorování praktikuje - druhé oko se nezavírá . takže si zřejmě i normálně ostří, i když signál není. Zkuste to a uvidíte, že to funguje. Ostatně se stačí podívat na biatlonisty při střelbě - na druhé oko se dává kryt
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Levák nebo pravák

#8

Příspěvek od Habl »

MilAN napsal:
Ta otázka by měla asi větší význam, pokud by ses denně díval hodiny do nějakého okuláru. Ale kolik hodin měsíčně odpozoruješ jedním okem v poměru k tomu, kdy se normálně díváš oběma očima ? A kolik času z vlastního pozorování se vlastně tím okem díváš ? Nemyslím si , že jedno či několik promilí času, kdy zatěžuji jen jedno oko může vyvolat nějakou změnu.
Od očařů jsem slyšel, že vždy je jedno oko vedoucí.
Samozřejmě že to nepřičítám mému občasnému pozorování. Jen jsem chtěl poukázat na formulaci tématu a skutečnosti, že nelze jednoznačně pozorovat
jedním okem v delším časovém průběhu.
Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Levák nebo pravák

#9

Příspěvek od MaG »

Tak jestli mně něco zaujalo, pak především to, že pro mně je nepředstavitelné koukat se pravým okem i když jsem pravák a přesto je vás tu zatím věšina na pravém oku :)

Zjistil jsem, že zaměřuji li přímohledným hledáčkem, nebo puškou, koukám raději pravým. Pokud fotím nebo pozoruji jedním okem, koukám jedině levým.

Naštěstí koukám většinu času oběma a to i díky binokuláru (10x50).

I kdyby měl foťák hledáček sebevíc vlevo, nechápu, proč bych do něj měl koukat pravým okem ;D jsem asi jiný..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Levák nebo pravák

#10

Příspěvek od Pavuk_ »

MilAN napsal:
...
Zatím jsem nikdy zde na fóru nečetl o metodě, která se dosti běžně při pozorování praktikuje - druhé oko se nezavírá . takže si zřejmě i normálně ostří, i když signál není. Zkuste to a uvidíte, že to funguje. Ostatně se stačí podívat na biatlonisty při střelbě - na druhé oko se dává kryt
Fakt je, ze takto to bezne praktikujem avsak oko si zakryvam rukou. (zhanal som tu krytku ale zatial som nepochodil...)
Zatvaranie jednoho oka (v mojom pripade laveho) sposobuje zbytocne napatie aj na pravom oku a ked si obcas robim testy ostrosti, vidim, ako ten "stah" "deformuje" prave (malo ale da sa to vidiet). Iba ked mam obe oci uvolnene a bez napatia, dokazem uplne zaostrit.
Drzat jedno oko zavrete hodinu (hoci aj s prestavkami) je velmi namahave (a zbytocne).
Uživatelský avatar
Hadra
Příspěvky: 211
Registrován: 23. 05. 2004, 02:23

Levák nebo pravák

#11

Příspěvek od Hadra »

Pavuk_ napsal:

Fakt je, ze takto to bezne praktikujem avsak oko si zakryvam rukou. (zhanal som tu krytku ale zatial som nepochodil...)
Zatvaranie jednoho oka (v mojom pripade laveho) sposobuje zbytocne napatie aj na pravom oku a ked si obcas robim testy ostrosti, vidim, ako ten "stah" "deformuje" prave (malo ale da sa to vidiet). Iba ked mam obe oci uvolnene a bez napatia, dokazem uplne zaostrit.
Drzat jedno oko zavrete hodinu (hoci aj s prestavkami) je velmi namahave (a zbytocne).Přesně jak píše MilaN - nehledě na to, že "únava" z normálního pozorování (nebavíme se o hodinových extrémech :D) je spíše z udržování různých napětí v okohybných svalech a různého "přihmuřování" víček, které navíc deformují "plochu oka" na kterou se je potřeba adaptovat. Taky hledím co nepřirozeněji levým okem a pravé mám otevřené jen ho zakrývám rukou. Možná by se dala sehnat krytka přes nějaký klub biatlonistů :D...
R110/660, CG5 GT, Triedr WO 8x42
Janek8
Příspěvky: 508
Registrován: 30. 01. 2006, 03:06

Levák nebo pravák

#12

Příspěvek od Janek8 »

Ja jsem vetsinu svych pozorovani udelal se Somet Binarem a ted zase pozoruju s binarem. Takze nemuzu rict... :-)

Ale takova zvlastnost. Na jednom oku mam asi 1/8 dioptrie navic. Vsiml jsem si toho pri ostreni binaru a overil i jinde. Docela zajimava vada.
3J

Levák nebo pravák

#13

Příspěvek od 3J »

MaG napsal: Pokud fotím nebo pozoruji jedním okem, koukám jedině levým.
.....I kdyby měl foťák hledáček sebevíc vlevo, nechápu, proč bych do něj měl koukat pravým okem  ;D jsem asi jiný..Nejsi. Máš jen malý nos. Mám kamaráda co se do něj levým prostě nepodívá, protože má oko na "levým dorazu".
Švagr zase pravé nemá a má asi větší " úhel vytočení " levého oka a vůbec mu to nepřijde nepřirozené. ( horší je to s puškou jak už jsem psal :-/ tam musí mačkat kohoutek levou rukou a je pravák, nebo dělat dost akrobatické vylomeniny)

Ono obecně to omezení jednoho oka si člověk asi uvědomí , až když se s tím potká.
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Levák nebo pravák

#14

Příspěvek od Duk »

Nevím, jestli je to zvyk, ale přestože jsem levák, vzpomínám, že můj první pohled do okuláru byl pravým okem a dále to už pak zůstalo.
Spíš mi připadne nenormální (z mého hlediska) přisunout k okulárovému výtahu levé oko.
Je i docela paradoxní, že co se týka kvality, pravé oko mám horší, ale co jsem kdysi, kdysi dávno někde zaslechl, tak prý pravé oko bývávalo dle statistik horší.
No a na závěr pro Pavuka a Hadra: než se vám pánové podaří sehnat krytku oka, není zas až tak nejhorší si zahrát na piráta ;D
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Levák nebo pravák

#15

Příspěvek od BiF »

Jsem levák a pozoruji levým okem (~ 20 let). Brýle nenosím, u každé pravidelné zdravotní prohlídky projdu bez problémů, ale všiml jsem si, že to pravé oko (nepozorovací) mám daleko citlivější. Všiml jsem si toho při pozorování Slunce. V levém oku je obraz Slunce tak akorát, ale v pravém je obraz silně "přeexponovaný"- Slunce nepříjemně "vypaluje" oko a nedá se na to koukat. Naopak, v noci, jsem si žádného zlepšení citlivosti toho pravého oka nevšiml (spíš naopak).
Fra
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Odpovědět