StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

#31

Příspěvek od Rudy »

Pavuk_ napsal: Hola amigos!

Sedim v icafe v Santa Cruz de la Palma a vidim, ze Paaja ma predbehol (sedi inom cafe  :D ).

Ostrov je nadherny. Pocasie je premenlive a ako pisal Paaja... z domov sme ti toho moc neuzili, ale na vrchole je to paraaaada.

Prva noc na vrchole v skratke: MHV 7.4 velmi lahko (skutocna MHV bola o nieco vyssia ale sustredil som sa na ine veci ), mliecna draha naozaj vrhala slaby tien Helix cez OIII viditelny volnym okom, zodiakalne svetlo vecer bolo ocarujuce a Myzer nasiel (bez toho aby vedel, kde ma hladat) protisvit a aj zodiakalne pasy. SQM ukazal 21.4, co poukazuje na svetlejsiu (prirodnu !) oblohu takze najlepsia noc nas este len caka... avsak Bortle 2 mame uz vo vacku ;)
Nasli sme super free plac na jednom z vrcholov cca2300m Cesta na vrchol (cesta zdola od odbocky na ORM) nie je ziadny problem a trva 20min. (od barakov az na miesto 44min.) Prvy dojem bol vyborny.

28.9 ideme na oficialnu exkurziu (iba pre nas) do observatoria, za ktoru musim verejne velmi podakovat Jenikovi Hollanovi, bez ktoreho by to nebolo mozne.

Hasta la vista de las Islas Canarias.
PS: mam tu svoju 350tku dobsona  ;D 8)Que le vaya bien, amigos!
a teraz nieco, co neviem prelozit do spanielciny. Chalani, zavidim Vam! Ale tak mi treba, mohol som ist aj ja.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

#32

Příspěvek od ivanmsk »

Rudy napsal:
Que le vaya bien, amigos!
a teraz nieco, co neviem prelozit do spanielciny. Chalani, zavidim Vam! Ale tak mi treba, mohol som ist aj ja.Rudy, nazufaj! Chalani to tam omrknu, prinesu fotodokumentaciu a my potom vyrazime na overene miesta, budeme jest overene jedla, pit overene napoje... Prieskumnici, drzte sa!
Mal by si zacat vyrabat ultralahku parabolu (podla
Pavukovho vzoru, ktory zmakol svoj 350mm Newton)
;D
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
3J

StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

#33

Příspěvek od 3J »

Držím palce ať vám přeje počasí :D
Co takhle sem připíchnout skupinové foto výpravy ?
Ať má naše závist konkrétní cíle ::)
mpe
Příspěvky: 524
Registrován: 03. 08. 2005, 16:57

StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

#34

Příspěvek od mpe »

Pridavam dalsi pozdrav z La Palmy. Tentokrate primo z pozorovaciho mista u Casa Margarita pres neuveritelne drahe GPRS pripojeni :-(

Vcera jsme vyuzili vice nez osmihodinove pozorovaci noci na Roque de los muchachos ve vysce pres 2400m.

Pozorovaci podminky jsou tu opravdu velmi dobre, moznost pozorovat nadherna souhvezdi strelce a skorpiona relativne vysoko nad obzorem, MHV 7.4 ale do skutecne nirvany nam trochu chybi absolutne tmava obloha. Nevim jestli to je tou mlecnou drahou, ale obloha tu neni uplne tmava (ale nastesti zadne svetelne znecisteni).

Nemuzete se nam nekdo mrknout na slunecni aktivitu, jestli se nahodou nedeje neco na slunci?

Na opravdu vyjimecnou noc tedy teprve cekame...

Fotografie samozrejme budou...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

#35

Příspěvek od MaG »

Na slunci je pouze velmi málo aktivní pozůstatek po té velké skvrně. Aktivita je velmi nízká. Erupce třídy B a dnes už jen A.
Sluneční vítr byl v noci 18/19 ještě hodně rychlý (~650 km/s, asi koronální díra) a rychle poklesl, nyní je 400 km/s.

18.9. byly po půlnoci a navečer indexy polární záře i na stupni 5, nyní jsou na 1.

Takže slunce mohlo zlobit jen v noci 18/19 a nyní by měly být ideální noci.

http://www.orion-drustvo.si/MBKTeam/auroramon.html

Uvidíme, zda se vám tedy podaří vidět i slabší hvězdy. Pokud budete mít pocit, že je to lepší, pak si můžete říct, že jste byli tam, kde i aktivita září na stupni 3 - 5 je problém :)

K tomu není co dodat, 7,4 vám jistě závidíme všichni tady. Doufám, že tuto hodnotu berete jako snadno viditelnou, ne jen občas bliknuvší hvězdy.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

#36

Příspěvek od Dominik »

No, musím sa aj ja ozvať, aj keď už niet čo nové dodať! Je to geniálne! Držím palce, nech sa vám to celé vydarí. Som zvedavý na opis Mliečnej cesty, ale samozrejme na všetky výsledky! Dúfam, že zažijete ešte lepšie noci a ja už sa len môžem tešiť, že keď ja pôjdem na La Palmu, bude tam už cesta dobre prebádaná! 8) ;)
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

#37

Příspěvek od Habl »

"Mucha suerte en su camino común de Ustedes".
HODNĚ ŠTĚSTÍ NA VÁŠÍ SPOLEČNÉ CESTĚ, přeje Habl.
Pozorně pročítám Vaše zprávy a přeji Vám jen příznivé
počasí a dobré úlovky na obloze.MaG mne předběhl se zprávou o sluneční aktivitě.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

#38

Příspěvek od michal.b »

Panove, taky vam zavidim. Uzijte si to dosyta, uz se tesim na vase zazitky! Preji jasne a tmave nebe.
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

#39

Příspěvek od peta »

no, já snad ani nebudu pak ty reporty číst, kolebrž tam jedem 13. října na dvoutýdenní trek a nemám v planu brát s sebou ani triedr :))
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

#40

Příspěvek od MaG »

Slunce je krajně neaktivní a sluneční vítr nyní na 320 km/s, ale přišel mi velmi znepokojivý e-mail.

Říká se v něm, že aktivita vzroste až po celý víkend vlivem koronální díry. Přikládám..

Looking at the ACE SWEPAM data, a coronal hole based solar wind stream seems
to be starting to influence near earth environment.
This stream could produce periodes of stronger auroral activity starting
today and lasting over the course of this weekend.
From the history of this coronal hole, sightings of aurora could be possible
down to the upper mid latitudes.
So you should keep an eye on the solar wind and geomagnetic data and of
course on the northern horizon.
Appended below is a forecast from the Geophysical Institute in Fairbanks,
Alaska.
I guess that we will also see an Auroral Activity Watch by STD in the near
future.
Clear skies!

Ulrich

----

We expect that the coronal hole on the sun that is facing Earth will lead to
some increase in auroral activity on the coming weekend.

Our predictions of this increase in auroral activity have been one day early
for the past two solar rotations. Aurora watchers should check the sky on
Friday Sept 22, but be aware that the high speed stream producing the
activity may be one or two days late.

We expect this activity to be visible over Canada, Alaska, the northern tier
of states in the USA, Scandinavia, and northern Russia. It may be visible
low on the southern horizon from Tasmania and southern New Zealand. (Kp 4 to
6).
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
mpe
Příspěvky: 524
Registrován: 03. 08. 2005, 16:57

StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

#41

Příspěvek od mpe »

Připojuji Myzerův průběžný StarLaPalma status report při příležitosti poloviny doby trvání naší expedice.

-----

Po dlhej náročnej ceste, počas ktorej som z lietadla videl gloriolu i bočné Slnká, sme konečne pristáli na ostrove La Palma. Počas cesty z letiska k domu a až doteraz som na ostrove videl veľmi priaznivo riešené pouličné osvetlenie, ktoré vôbec neruší, žiadne guľové kryty alebo reklamné panely. Pozorovacie podmienky v nižšej nadmorskej výške a na vrchole sú porovnateľné, preto ak je jasno, nemá v dôsledku šetrenia energiou cestovať hore. Problémom však je, že počasie je veľmi premenlivé a dole sa zatiaľ objavila iba jedna noc (a 2/3 ďalšej), kedy sa dalo nerušene pozorovať od večera do rána (pozoroval som APO tripletom a triedrom – 50 objektov a 100 tmavych hmlovin v Strelcovi, Skorpionovi, Hadonosovi, Orlovi a Stíte). Ani hore to v poslednom čase nie je žiadna sláva a štyri predchádzajúce noci, kedy vôbec nerušil Mesiac, sme nevyužili podľa mojich predstáv. Iba s prvou nocou z nich môžem byť trochu spokojný, druhú som strávil skoro celú na vrchole a bolo zatiahnuté. Tretiu noc na to, že tam boli veľké ďalekohľady som nevidel skoro nič a bol som sklamaný z toho, že aj keď pred tým prešiel sice cez nás nejaký ten oblak, predčasne sme to zabalili pri excelentných pozorovacích podmienkach. Štvrtú poslednú noc som strávil dole a chystal sa tu pozorovať. Počasie ma však zahnalo dovnútra a neskôr začalo pršať. Keď som to zistil a išiel bez adaptácie rýchlo schovať techniku, pomýlil som si ďalekohľad s kaktusom. Túto noc poslednú celú nerušenú Mesiacom sa určite chystáme hore, tak dúfam, že sa to celé zlomí. Budem pozorovať Mliečnu cestu, ktorá je tu v práve toto časovú obdobie vidieť veľmi priaznivo – od večera do rána.

Čo sa týka oblohy, nemôžem povedať, že by som tu ešte utrpel nejaký šok (čo som si predtým myslel). Pri pohľade voľným okom to pre mňa nie je až taký výrazný skok oproti najlepším pozorovacím podmienkam, ktoré som zažil inde v Európe a prakticky ma tu ešte nič neprekvapilo. Neviem či je to tým, že som už dopredu vedel do čoho idem, je zvýšená slnečna aktivita alebo je to proste realita. Obloha je obyčajne svetlá, iba jednu noc som mal skutočne pocit, že je tmavšia a vyzerá proste inak. Dostal som sa bez diskusie na hraničnú magnitúdu 7,8. Mal som tušenie aj o osmičke, ale nemôžem to ešte potvrdiť. V okolí sa po adaptácii dá všade pohybovať aj bez červenej baterky, aj keď je v prostredí niekoľkých prekážok. Nie že by som si nevidel na nohy, dokonca aj v dialke 20 metrov dokážem na tmavej ceste rozoznať tmavomodré auto. Obloha je napriek popísaným skutočnostiam najlepšia akú som videl, hviezdy sa objavujú po celom horizonte a nie je vidieť žiadne svetelné znečistenie – nejaká čapica je rozoznateľná iba ak sa nachádza nízka oblačnosť a opar, ktorý rozptyluje svetlo. Ak sme na vrchole nad súvislou vrstvou oblačnosti, tá je zospodu osvetlená a prakticky nič cez ňu neprenikne. Mliečna cesta obyčajne padá kolmo do mora a zistil som, že ak biely papier A4 nasmerujem do Labute, ruka na nom vrha zretelny tien. Zodiakalne svetlo je vidiet rano i vecer, vratane protisvitu a zodiakalneho mostu a to som skusal aj bez adaptacie, ked som si predtym isiel domov uvarit nejake jedlo a vysiel som von na terasu.

Snažím sa písať objektívne a preto musím uviesť na mieru predchádzajúce krehké príspevky, ktoré sa tu už objavili. Hovorím iba za seba a nemôžem povedať, že by som bol úplne spokojný s tým čo sa tu deje. Na to kde sme nevyužívame efektívne čas. Sme rozdelení na tri domy a komunikácia sa stráca, preto ak sa má niečo robiť systematicky, dá sa to zrejme zvládnuť iba individuálne v rámci skupiny. Okrem pohľadu cez malé kvalitné refraktory som ja a vlastne celý náš dom Casa Margarita videl väčšími Dobsonmi iba málo objektov a skoro všetko iba tie základné, žiadne výnimočné ako napríklad Simeis 147 alebo Cave nebula. 250 mm Dobson je v El Topo a táto skupina je dosť izolovaná a vidíme sa s nimi iba málo, 350 mm Dobson má zase technické problémy. Na ostrove sme zatiaľ navštívili za týždeň iba málo oblastí a to nás ešte čaká celá Caldera, vulkány, observatória a kúpanie, teda záležitosť tak na štyri dni. Pritom sa má ešte v noci pozorovať, tak neviem ako sa to bude všetko stíhať. Kamera Astropix za 3000 euro, ktorá mala ostatným sprostredkovať autentické zábery sa ešte nerozchodila. Čiastočné zatmenie Slnka sme nevideli, pretože sa tu práve vtedy vyskytli vysoká oblačnosť. Možno ja mám inú mierku, ale zatiaľ to tu nie je podľa mňa tá pravá astronomická nirvána. Tento článok si prečítali aj ostatní z môjho domu a potvrdili to.

P.S. Uvítame ďalšie aktuálne informácie o slnečnej aktivite.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

#42

Příspěvek od MaG »

Ahoj.

Slunce vám nepřeje. Slun.vítr vylétl na 650 km/s a Kp index je 4-5. V podstatě probíhá slabá geomagnetická bouře.

Co se tmavosti oblohy týče, sám jsem zvědav, až to někdy zažiju, kde je jaká tma. Váš popis, že je vidět před sebe na zem mně zaujal. Soused právě dojel z Arménie a jak tam tak v létě na Ukrajině popisuje, že není vidět na nataženou dlaň.

Možná je to věc adaptace, ale očekával bych, že když leží ve spacáku pod širákem, že adaptovaný byl ;)

Snad jsou na Zemi i temnější místa. Kanáry mají krom rel. opravdu velmi tmavé oblohy přece tu výhodu vysoké nadmořské výšky, ne?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

#43

Příspěvek od KaoS »

MaG napsal: Ahoj.

Slunce vám nepřeje. Slun.vítr vylétl na 650 km/s a Kp index je 4-5. V podstatě probíhá slabá geomagnetická bouře.

Co se tmavosti oblohy týče, sám jsem zvědav, až to někdy zažiju, kde je jaká tma. Váš popis, že je vidět před sebe na zem mně zaujal. Soused právě dojel z Arménie a jak tam tak v létě na Ukrajině popisuje, že není vidět na nataženou dlaň.

Možná je to věc adaptace, ale očekával bych, že když leží ve spacáku pod širákem, že adaptovaný byl ;)

Snad jsou na Zemi i temnější místa. Kanáry mají krom rel. opravdu velmi tmavé oblohy přece tu výhodu vysoké nadmořské výšky, ne?
Na ukrajině mám vzdálené příbuzenstvo, uvažuji o návštěvě ;D
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
Uživatelský avatar
etyl
Příspěvky: 109
Registrován: 07. 02. 2005, 06:11

StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

#44

Příspěvek od etyl »

Osobne si myslim, ze niekde na Ukrajine vo vyssich polohach, kde nie je blizko nejake mesto musi byt tma vacsia ako na Havaji. Rozdiel bude iba v tom, ze na Havaji je vacsia nadmorska vyska Nedavno som navstivil Ukrajinu a cestoval som cez miesta, ktore v buducnosti budem chciet urcite navstivit, lebo sa mi javia pre astronomicke pozorovania ako stvorene.
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

StarLaPalma2006 alebo cesta za skutočnou tmou

#45

Příspěvek od KaoS »

etyl napsal: Osobne si myslim, ze niekde na Ukrajine vo vyssich polohach, kde nie je blizko nejake mesto musi byt tma vacsia ako na Havaji. Rozdiel bude iba v tom, ze na Havaji je vacsia nadmorska vyska Nedavno som navstivil Ukrajinu a cestoval som cez miesta, ktore v buducnosti budem chciet urcite navstivit, lebo sa mi javia pre astronomicke pozorovania ako stvorene.
Hmm, tak o tom trochu poreferuj, můžeme třeba někdy udělat nějakou hromadnou výpravu, přecijen je to mnohem levnější výlet než na Kanárské ostrovy. Jen rozdíl bude také v tom, že Kanárské ostrovy asi budou mít víc jasných nocí a hlavně minimální rušení od turbulencí, protože je okolo moře.
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
Odpovědět