Co to je?

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
ladaS
Příspěvky: 528
Registrován: 18. 11. 2005, 04:16

Co to je?

#16

Příspěvek od ladaS »

Ahoj, no a je to tu zase.Tak jsem si pořádně prohlédl snímky toho údajného letadla a dovolte mi s tím jaksi nesouhlasit.Nevím co to je, ale letadlo to podle mne není.MMys popisuje v sekci o kometě že toto viděl z Hradce - mno, odmne je to do Hradce pěkný kus cesty, jak by pak to "letadlo" muselo být vysoko?. Koukněte na větší obrázek. Je to foceno a minutovým odstupem. Ikdyž to hodně zvětším, tak tam náznak jetadla nevidím. Foceno v ohnisku N200/800. Délka expozice jednotlivých snímků byla dvěstepadesátina. Vítr mi na Newtona nefoukal, nebo jen malinko protože byl v závětří a když jsem zaostřoval foťák a koukal na to přes matnici, tak jsem viděl přesně to samé, co je na snímku - nic víc nic míň.

Větší verze na klik:


http://lsastrofoto.cz/ e-mail: l[dot]spejchlik[at]seznam[dot]cz
N200/800
refr.70/500
Canon EOS 7D MK II.,CCD QHY8
NEQ6SS
12” DOBSON FLEX TUBE 305/1500mm
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Co to je?

#17

Příspěvek od MaG »

Docela by mě zajímalo, zda jsi u toho pozoroval nějaký pohyb.

Podle mého názoru mám tentýž objekt vyfocený z Jablonce a je u něj dobře patrné, že je to jeden z těch posledních rozplývajících se nízkých obláčků. Jeví totiž pohyb stejným směrem i rychlostí jako jiné.

U mně byl vidět zhruba v azimutu komety a ve výšce asi 3st. nad obzorem a bylo to v 16:19..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
QQ
Příspěvky: 112
Registrován: 27. 05. 2004, 09:39

Co to je?

#18

Příspěvek od QQ »

Dost často něco podobného pozoruji především před východem Slunce na východě a vždy to idetifikuji jako rozpadající se kondenzační stopu letadla. Mám tím směrem totiž Ruzyňské letiště. Tyto drobné stopy nedělají letadla co jsou nízko nad letištěm, ale ty co ve výšce přilétají z východu leteckým koridorem k Praze.

V posledních dnech jsem s tím měl dost problémy při ranním hledání komety C/2006 P1. Bylo tam tolik "kometárních" objektů, že v těch ranních červáncích to často vypadalo jako kometa. A je zajímavé sledovat jak se ta kondenzační stopa vyvíjí a rozpadá v závislosti na proudění vzduchu.
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Co to je?

#19

Příspěvek od Martin Vyskočil »

ladaS napsal: Ahoj, no a je to tu zase.Tak jsem si pořádně prohlédl snímky toho údajného letadla a dovolte mi s tím jaksi nesouhlasit.Nevím co to je, ale letadlo to podle mne není.MMys popisuje v sekci o kometě že toto viděl z Hradce - mno, odmne je to do Hradce pěkný kus cesty, jak by pak to "letadlo" muselo být vysoko?. Koukněte na větší obrázek. Je to foceno a minutovým odstupem. Ikdyž to hodně zvětším, tak tam náznak jetadla nevidím. Foceno v ohnisku N200/800. Délka expozice jednotlivých snímků byla dvěstepadesátina. Vítr mi na Newtona nefoukal, nebo jen malinko protože byl v závětří a když jsem zaostřoval foťák a koukal na to přes matnici, tak jsem viděl přesně to samé, co je na snímku - nic víc nic míň.

Větší verze na klik:



Podle me to JE letadlo. I oba "ocasy" jsou zakriveny vlivem indukovanyho odporu tak jak u letadel.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
ski
Příspěvky: 293
Registrován: 02. 06. 2005, 23:15

Co to je?

#20

Příspěvek od ski »

Martin Vyskocil napsal:

Podle me to JE letadlo. I oba "ocasy" jsou zakriveny vlivem indukovanyho odporu tak jak u letadel.
skoro na 100% kondenzační stopa od letadla nasvícená Sluncem je i tak zabarvená. Zkrácení je způsobeno vzájemnou pozicí stopy a pozorovatele. Je tam vidět i mezera a někde poblíž letadla se stopa "ruluje"



počítačem :
Uživatelský avatar
ladaS
Příspěvky: 528
Registrován: 18. 11. 2005, 04:16

Co to je?

#21

Příspěvek od ladaS »

MaG napsal: Docela by mě zajímalo, zda jsi u toho pozoroval nějaký pohyb.

Podle mého názoru mám tentýž objekt vyfocený z Jablonce a je u něj dobře patrné, že je to jeden z těch posledních rozplývajících se nízkých obláčků. Jeví totiž pohyb stejným směrem i rychlostí jako jiné.

U mně byl vidět zhruba v azimutu komety a ve výšce asi 3st. nad obzorem a bylo to v 16:19..

První snímek pořízen v 16:30.
K pohybu - měl jsem puštěnou montáž a když jsem se podíval na matnici, tak to utíkalo. Když to vezmu z pohledu že koukám do foťáku, tak to utíkalo na východ - přibližně. Jestli to ale bylo způsobené chodem montáže nevím. Nontáž byla ustavená podle oka.



http://lsastrofoto.cz/ e-mail: l[dot]spejchlik[at]seznam[dot]cz
N200/800
refr.70/500
Canon EOS 7D MK II.,CCD QHY8
NEQ6SS
12” DOBSON FLEX TUBE 305/1500mm
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2555
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Co to je?

#22

Příspěvek od KpS »

ladaS napsal: Ahoj, no a je to tu zase.Tak jsem si pořádně prohlédl snímky toho údajného letadla a dovolte mi s tím jaksi nesouhlasit.Nevím co to je, ale letadlo to podle mne není.MMys popisuje v sekci o kometě že toto viděl z Hradce - mno, odmne je to do Hradce pěkný kus cesty, jak by pak to "letadlo" muselo být vysoko?.Letadla (jejich stopy) letící v deseti kilometrech jsou vidět hodně daleko. Zěmě je sice kulatá, ale přibližně o pětinu z toho zdvihne letadlo terestrická refrakce. Takové letadlo vzdálené 200 km vidíme zhruba 2,2 stupně nad obzorem. Při dobré viditelnosti žádný problém.
Karel
Uživatelský avatar
ski
Příspěvky: 293
Registrován: 02. 06. 2005, 23:15

Co to je?

#23

Příspěvek od ski »

Doufám že mě někdo neukamenuje, ale podobně to bylo s Lipenským UFO /google vypliv jen tohle/
http://www.ufo.cz/zare/nej/20030810.htm
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2555
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Co to je?

#24

Příspěvek od KpS »

ski napsal: Doufám že mě někdo neukamenuje, ale podobně to bylo s Lipenským UFO /google vypliv jen tohle/
http://www.ufo.cz/zare/nej/20030810.htmZajímavý odkaz. Jak posouzení meteorologa tak i vstřícnost Řízení letového provozu lze jen kvitovat. V případě snímku LadaS mohlo přispět k dobré viditelnosti nejspíše i v odkazu zmiňované podsvícení Sluncem.
Karel
Uživatelský avatar
ladaS
Příspěvky: 528
Registrován: 18. 11. 2005, 04:16

Co to je?

#25

Příspěvek od ladaS »

ski napsal: Doufám že mě někdo neukamenuje, ale podobně to bylo s Lipenským UFO /google vypliv jen tohle/
http://www.ufo.cz/zare/nej/20030810.htm
Takhle to vypadá opravdu stejně, jako na mých snímcích.
Já samozřejmě neměl na mysli zrovna UFOny, ale spíš mi to přišlo, jak kdyby něco shořelo v atmosféře. A když o tom tak přemýšlím, tak za dobrých podmínek je vidět opravdu daleko, tak proč né letadlo na takovou vzdálenost. ;)

Děkuji všem za vysvětlení. LadaS
http://lsastrofoto.cz/ e-mail: l[dot]spejchlik[at]seznam[dot]cz
N200/800
refr.70/500
Canon EOS 7D MK II.,CCD QHY8
NEQ6SS
12” DOBSON FLEX TUBE 305/1500mm
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Co to je?

#26

Příspěvek od MaG »

Mimochodem přesně tím směrem vídáme v noci startovat letadla z Ruzyně. Takže buď to bylo letadlo z Ruzyně, nebo letadlo letící směr Alpy :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět