Pozorování z Valmezu

Pozorovací kampaně, návody, výsledky, zajímavosti,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lada_z_Valmezu
Příspěvky: 40
Registrován: 16. 08. 2005, 18:14

Pozorování z Valmezu

#1

Příspěvek od Lada_z_Valmezu »

Z pozorovacího deníku - březen 2006

I přes záplavy (podmáčený trávník na hvězdárně) bylo možné uskutečnit nějaká pozorování - 2419 měření během 10-ti dní. Je potěšitelné, že je možné trochu předvídat chování miridy T UMi. Po strmém náběhu do maxima nyní pomalu slábe. Podle předchozích maxim se dá očekávat, že takto setrvá několik desítek dní a předvede ještě jedno maximum. Symbiotická proměnná YY Her už se dostala slušně nad obzor a pokračuje její monitorování. Po více než tříměsíční přestávce je možné prohlásit, že se dostala do normálního stavu po vzplanutí (maximum v listopadu 2005). V průběhu letošní sezóny můžeme očekávat další zákryt složek.
Ze zákrytovek jsem získal minimum prosperovky GSC 2083 1870. Pokračoval jsem také ve vyhledávání a pozorování méně sledovaných zákrytovek (např. HI Mon, V 364 Aur, EH Cnc, GR Tau, KO Aur ..)
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Pozorování z Valmezu

#2

Příspěvek od brat »

Ahoj,

mé poslední měření YY Her naznačuje poměrně prudké zjasnění. V příštích dnech se ukáže, jestli jde YY Her do vzplanutí nebo to je jen nějaký artefakt na křivce.

http://pod.snezkou.cz/altan/vysledky.ph ... r=YY%20Her

Čau Luboš
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
Lada_z_Valmezu
Příspěvky: 40
Registrován: 16. 08. 2005, 18:14

Pozorování z Valmezu

#3

Příspěvek od Lada_z_Valmezu »

U mě ve tři ráno zvítězila mlha, tak jsem ji nestihl pozorovat :'(
Uživatelský avatar
Lada_z_Valmezu
Příspěvky: 40
Registrován: 16. 08. 2005, 18:14

Pozorování z Valmezu

#4

Příspěvek od Lada_z_Valmezu »

Ve srovnání s 20.3. a 24.3. je YY Her jasnější o necelou desetinu magnitudy ve všech filtrech, že by další zjasnění ???
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Pozorování z Valmezu

#5

Příspěvek od brat »

V noci na dnešek jsem ji opět měřil a za posledních 24 hodin se YY Her v R filtru zjasnila o 0.05 mag. Viz odkaz v mém předchozím příspěvku.
Bc. Luboš Brát
Odpovědět