M57

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

M57

#1

Příspěvek od FunTomas »

Pred fotografovaním kométy Pojmanski som zaostroval fotoaparát pomocou hviezd v Lýre. Keď už som tam fotografoval, tak som namieril na prstencovú hmlovinu a urobil tri snímky.



Viac podrobností na stránke.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

M57

#2

Příspěvek od michal.b »

Pekny widefield, aneb jak mala mlhovinka dokaze ozivit nezajimave hvezdne pole... Nebyla by vetsi verze? ;)
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

M57

#3

Příspěvek od FunTomas »

michal.b napsal: ...Nebyla by vetsi verze? ;)Myslíš túto?
http://atm.zaciatok.sk/atm/atm.nsf/0/02 ... le/m57.jpg
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

M57

#4

Příspěvek od MP »

Nadhera - to velke pole a pritom M57 pekne vykreslena. To se da pouzit misto mapy Cim je to focene ?
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

M57

#5

Příspěvek od michal.b »

Jj, to je ono, nevsiml jsem si ze je tam odkaz. Opravdu povedene.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

M57

#6

Příspěvek od FunTomas »

Optika            BORG ED77 + CCF5      
Fotoaparát      Canon EOS 20D      
Pointácia            --, Vixen GPDX      
Film                  800 ASA      
Expozícia            3 x 60s      
Čas                  28.2.2006 4:30 SEČ      
Miesto            Bratislava - Rača - vinohrad      
Poznámky            Spriemerované snímky, upravené pozadie na neutrálny odtieň, nastavenie kontrastu.

Keď sa ti to tak páči, pridal som plný formát z fotoaparátu. :-)
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

M57

#7

Příspěvek od MP »

No to je jeste lepsi :)
Je tam videt i centralni hvezda a vubec je M57 pekne vykreslena, i barevne. Proste povedena fotka.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

M57

#8

Příspěvek od FunTomas »

Josef  II napsal: ...Z těchto důvodů již velmi ale   velmi nerad koukám do jakéhokoliv okuláru....:-) Pavúk by to možno prirovnal ku koncertu. S okulárom je to naživo (zvuk a obraz je reálny). S kamerou to je sprostredkované (akoby si pozeral záznam - lepšie pohľady, detailnejší obraz, ale už to nie je živé).
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

M57

#9

Příspěvek od FunTomas »

MP napsal: No to je jeste lepsi  :)...Díky. Keď to povie taký pedant ako ty, to už človeka poteší.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

M57

#10

Příspěvek od michal.b »

Josef II napsal: Domnívám se ,že je to i tvůj názor.Já jsem svůj názor před chvíli uvedl.Pokud bych však tvůj názor vzal ad absurdum potom při pozorování by bylo nejlepší dívat se jenom samotnýma očima ,neboť používání jakéhokoliv přístroje již kazí čistotu pozorování. Není pravdou ,že očima vidím více než kamerou.Kamera je vždy citlivější,chce to jenom vyzkoušet v praxi a pak se rozhodnout čím daný objekt pozorovat a nepřejímat cizí názor bez vyzkoušení.Není mi taky jasné jestli okuláry přenáší i zvuk jak uvádíš ve svém příspěvku.Co se rozlišení týče používám např. pří pozorování Měsíce kameru s velkým počtem řádků v mém případě 600řádků.Na Dsd v Pivoni jsem touto kamerou pozoroval Měsíc ,přičemž detaily byly takové,které neukázal žádný jiný dalekohled i s větším průměrem,což potvrdí ti kteří tam se mnou byli,které .Používal jsem dalekohled Klevcov 200.Omlouvám se jestli můj příspěvek nepůsobí příliš impresivně,ale jde mi jen fakta ,které mám osobně zažité.
Myslim, ze nema cenu se o tomhle prit. Nekdo (vcetne me) preferure vizualni pozorovani - tedy pohled okem, nekdo ma radsi libive obrazky porizene nejakou zaznamovou technikou (jakou - to je podruzna technicka zalezitost). Ja mam samozrejme astrofotky taky rad, ale pohled do okularu mi nikdy nenahradi. Pohled na bohatou otevrenou hvezdokupu v dalekohledu daleko predci nejkvalitnejsi fotografie na nejkvalitnejsich monitorech.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

M57

#11

Příspěvek od FunTomas »

Nie je to môj názor. Spomenul som si na nedávnu debatu o pozorovaní a fotografovaní a pokúsil som sa mnou pochopené názory kolegu vyjadriť v tomto príspevku. Ten smajlík tam ale nebol omylom. Je to treba brať s nadhľadom.
Koncert a zvuk som samozrejme myslel obrazne. S okulárom to nič nemá, ale to už hádam vysvetľovať netreba...
Čo sa mňa týka, každý nech si pozoruje ako to jemu najviac vyhovuje. Veď ide o zážitok a keď ho niekto prežíva intenzívnejšie pozeraním cez okulár, alebo pozeraním na displej, je to jeho osobná vec.

;-)
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

M57

#12

Příspěvek od FunTomas »

Trocha to tu odbočuje od témy, takže ak plánuje niekto pokračovať, presuňte to do novej témy. Díky.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

M57

#13

Příspěvek od MilAN »

Nemohu říci, že preferuji vizuální nebo forografické pozorování. Skutečnost je v tomto případě taková, že s průměrem 80 mm se lze dostat TV kamerou ( sice s akumulací - čili několikavteřinovým zpožděním -ale v podstatě v reálu v dosahu k 16 mag, na coč je potřeba při vizuálním pozorování průměr 400 mm a ještě tmavou oblohu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

M57

#14

Příspěvek od MP »

Kamerky jsou prima, zvlast, kdyz si je vyrabim za babku ;)
Ale proti okularu i fotaku je v tom jeden velky rozdil : "televizni" rozliseni. Pro ilustraci mam tady zaber kamerou pres Megreze, pri podobnem ohnisku, jako ma FunTomasuv Borg. Z mlhoviny je tam videt zhruba totez ( jen cernobile ), ale pole je mnohem mensi.

Vysoka citlivost kamer se da vyuzit spis k "pohledu zblizka" pri male svetelnosti - napr. jako tady ve spojeni s Makem 127. Ale rozliseni 0.85"/pixel u nas zase nevyuzijeme ...
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

M57

#15

Příspěvek od MilAN »

MP napsal: Ale proti okularu i fotaku je v tom jeden velky rozdil : "televizni" rozliseni. S tím souhlasím, ale byla by to 100% pravda v okamžiku, kdybych v tom přístroji mohl M57 vidět alespoň takhle. Protože oko při malé intenzitě má daleko, daleko horší rozlišovací schopnost, takže takhle , jak předvádíš, to nikdy v optice o průměru 80 mm neuvidím. Nejen tedy co do dosahu, ale i rozlišení.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět