Vadné expozice, artefakty, detaily

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Matej
Příspěvky: 253
Registrován: 27. 07. 2015, 16:43
Věk: 43

Vadné expozice, artefakty, detaily

#106

Příspěvek od Matej »

To jsou nějak upravované - a každý jinak ?
Fakt je ten, že som včerajšie flaty na ukážku robil cez deň, skrz bielu látku. A hlavne ten bez filtra bol cez mnoho vrstiev látky. Preto vyzerajú všelijak, avšak ich tvar a forma v tomto prípade nieje smerodajná, správne urobené sky-flaty vyzerajú v poriadku. Strečnuté boli len cez Auto-STF v Pixi.

Ako hovorím, v samotných snímkach problém nieje, zaujímalo ma len či nieje problém s samotným filtrom, nakoľko nebol zrovna lacný.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Vadné expozice, artefakty, detaily

#107

Příspěvek od MMys »

Sundej všecko z kamery (i korektor), a na její vstup polož třeba několik vrstev papíru a namiř to proti světlé stěně, oknu a podobně. Tím z toho vyeliminuješ směrové paprsky, a na senzor dopadne rozptýlené světlo z mnoha směrů. To spolehlivě vyruší i vliv případné šmouhy na krycím skle chladné komory kamery.

Pokud tam ty šmouhy stále budou, je to vlastnost senzoru.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Vadné expozice, artefakty, detaily

#108

Příspěvek od Cztwerec »

Chtěl bych se zeptat zkušenějších. Když nějak takhle podobně vychází expozice, kdy je přepálený střed galaxie (jmenoval jsem to i u hvězdokupy M13 v jiném vlákně) dá se s tím něco dělat, aby nebylo jádro přepálené, nebo je to už moc přepálená expozice? Jak vlastně volit optimální expozici?

Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Vadné expozice, artefakty, detaily

#109

Příspěvek od MilAN »

Já bych řekl, že tohle Romanovi vzniklo až při zpracování, kdy chtěl vytáhnout okrajové struktury.
Ale jestli to je přepálené, zjistíš hned při fotografování - po prvním nebo zkušebním snínku si v programu, kterým fotíš, můžeš zobrazit hodnoty ADU libovolného pixelu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Vadné expozice, artefakty, detaily

#110

Příspěvek od Cztwerec »

Podívám se jak je to v SIPS.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Vadné expozice, artefakty, detaily

#111

Příspěvek od Psion »

Samozřejmě u některých objektů bude jádro (jasnější partie) přepálené i při kratších expozicích a tak je pak nutné takové objekty fotit více různými expozice a poskládat přes masky.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Vadné expozice, artefakty, detaily

#112

Příspěvek od Cztwerec »

Jo to už je pro mě španělská vesnice. Končím u uživatelského používání Gimpu.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Vadné expozice, artefakty, detaily

#113

Příspěvek od FunTomas »

No ak zvládneš GIMP, tak musíš zvládnuť všetko ostatné. Gumové má podľa mňa najhoršie UI.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Vadné expozice, artefakty, detaily

#114

Příspěvek od Cztwerec »

Tak zvládnu. Stačí mi, je bezplatný a nějak jsem si na něj zvyknul...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Vadné expozice, artefakty, detaily

#115

Příspěvek od Dansemacabre »

Mám čerstvě modifikovaný foťák, který jsem včera prvně použil "naostro" na focení a vše vypadá ok, ale když fotím darky, leze z toho tohle (od levého kraje červená). 5 minut expozice a čím delší, tím výrazněji se to červená. Tuší někdo, kde by mohl být problém? Fotil jsem to s našroubovanou krytkou na těle, čili světlo tam nemá kudy pronikat.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Alien_MasterMynd
Příspěvky: 1636
Registrován: 26. 09. 2006, 10:17

Vadné expozice, artefakty, detaily

#116

Příspěvek od Alien_MasterMynd »

Dej to do krabice nebo úplně tmavé místnosti, samotná krytka na objektivu je těžce nedostačující. Leze tam pak světlo hledáčkem, mezerami v krytu atd.

Pro info, kudy lezlo světlo mně: http://alien-mastermynd.com/index.php/uprava-350d.html, cca ve spodní třetině článku.

Co je to za foťák?
SW NWT 200/1000, HEQ5 SS, SW ref. 70/500
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm

http://www.alien-mastermynd.com
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Vadné expozice, artefakty, detaily

#117

Příspěvek od Dansemacabre »

Vyzkouším to, díky. Ale přijde mi to divné, protože před modifikací jsem s tím fotil dlouho a nikdy mi to tohle neudělalo.

Pro normální focení to nevadí? Myslím tím, jestli to parazitní světlo nemůže ovlivnit i light snímky?
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Vadné expozice, artefakty, detaily

#118

Příspěvek od MMys »

Modifikací zmizel rámeček s filtrovou sestavou, a světlo z boku to má tudíž o něco snadnější. Při focení v noci to problém není, toho světla projde hrozně málo, a na denní foto jsou zase kratinké expozice, takže se neuplatni. Jediný problém jsou ty DF ve dne, když tu spouť musíš mít zapojenou.

Dej to do tmy, nebo foť DF v noci (venku na balkoně) budeš mít i podobnou teplotu.

Ono to umí prolézt i kolem sklopeného zrcátka. Na první pohled to ani nemusí být vidět, po složení a kalibraci se objeví v obraze šmouhy.

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Vadné expozice, artefakty, detaily

#119

Příspěvek od Dansemacabre »

Tak bohužel... úplně stejný výsledek mi to hodí, i když je foťák zavřený v krabici a tu krabici jsem dal do ledničky (zhaslé). Další pokus: zahrabat do peřin v komoře, výsledek stejný. Pořád je tam zleva červeno.
Může zevnitř bordelit nějaká vlastní kontrolka foťáku? Co s tím?
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Alien_MasterMynd
Příspěvky: 1636
Registrován: 26. 09. 2006, 10:17

Vadné expozice, artefakty, detaily

#120

Příspěvek od Alien_MasterMynd »

To by i mohla, nečím ji zevnitř zastínit jde? Zkusit ji pokusně odpojit? Nevím, co je to za foťák.
SW NWT 200/1000, HEQ5 SS, SW ref. 70/500
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm

http://www.alien-mastermynd.com
Odpovědět