BRESSER

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Rambo
Příspěvky: 149
Registrován: 27. 07. 2004, 23:48

BRESSER

#31

Příspěvek od Rambo »

Zřejmě jsi nepochopil co jsem chtěl vlastně říct..... Rozhodně jsem neměl na mysli jít cestou typu „.....pokud tohle nevydržíš, tak k nám nepatříš.....“ o vhodnosti toho kterého dalekohledu je zde příspěvků nepočítaně a pokud dotyčný aspoň trochu chce jistě zde něco najde. Navíc i naši samotní prodejci astrotechniky nejsou lidé typu prodat za každou cenu a jistě rádi a dle svého nejlepšího vědomí rádi poradí. Měl jsem na mysli především to, že jestli bude někoho něco bavit, je tak nějak vněm, protože v případě astronomie se ta pravá odměna stejně dostaví až po létech, protože když nic jiného, tak na začátku s malým dalekohledem je to vždy „takový malý zážitek“ planety jsou malé, mlhoviny a galxie malé a mlhavé a jestli v tom člověk nalezne přesto zalíbení a kus romantiky je prostě v něm..... Až po létech kdy mu finanční možnosti dovolí si koupit nebo jinak si opatřit velký dalekohled (např. 350mm a výše) tak teprve potom se mu ukáže ten správný svět astronomie v plné kráse.... pokud ovšem dotyčný bude předpokládat že hned uvidí v okuláru obrázky jak vystřižené z populárních časopisů a bude zklamán a zároveň odrazen od dalšího úsilí, tak pro něj astronomi v této podobě prostě není. Pokud ovšem i ten mlhavý flek co uvidí v něm vzbudí pocit něčeho ohromného (obrovská vzdálenost toho něčeho, bylo to tady miliony let předemnou a bude tu tu i miliony let pomě... apod.) tak je jasné že ho počáteční „nedokonalost“ neodradí.
Mimo jiné i já považuji za svůj první dalekohled triedr (20x60), na který jsem s vypjetím všech sil sám našetřil a rozhodně nelituji, že jsem ho koupil, ale v dnešní době je mnohem větší výběr a sám bych prostě volil rači ten Lidlskop....
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

BRESSER

#32

Příspěvek od michal.b »

Ale ja prece vubec nemluvim o 350ce nebo obrazcich jako vystrizenych z casopisu. Samozrejme s tebou naprosto souhlasim co se tyce tech zazitku s malym dalekohledem a nalezeni zaliby v kosmickych dalkach. Nejde o to, ze vsechno bude male, slabe a mlhave, jde o to, aby s tim pristrojem vubec neco nasel. Mozna ti to pripada nepochopitelne, ale najit cokoliv s magnitudou pod 0 je pro uplneho zacatecnika proste velky problem (ano, priznavam ze existuji genialni vyjimky). Trvam na tom, ze s 1. dalekohledem by se melo predevsim snadno pracovat, coz pri nejlepsi vuli o techhle refraktorech se svetelnosti f/12, tragickymi okulary, na klepajici se montazi bez jemnych pohybu prohlasit nelze. Muj tip na idealni zacatecnicky dalekohled je tohle


Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11419
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

BRESSER

#33

Příspěvek od MaG »

Prosím vás, o tom, zda je dalekohled 60/700 vhodný či ne nemáme šanci se dohodnout. Spíš tu vznikl slušný zmatek.

Mám na to dva druhy pohledu -

- já bych doporučil v první řadě triedr, protože ten by mohl stačit i mnoho let jako jediný dalekohled, ale toto doporučení by bylo vhodné jen kdyby měl dotyčný hoch nějakého kamaráda s větším astronomickýcm dalekohledem

- pokud tedy ne, pak ať to zkusí s malým čočkovým dalekohledem, ale po našich zkušenostech ať se opravdu raději vyhýbá jakémukoli 60mm a zkusí sehnat nějaký ten 70mm v průměru. Mezi náma - takový Lídlteleskop (Skylux 70/700 na slušné montáži pro vizuální pozorování) - ten je už přeci jen výrazně lepší koupí.

Jediné co tedy já osobně nesdílím je názor těch z nás, že mu 60/700 nebude vadit a poslouží mu stejně, jako kdysi nám Astrocabinet. Nedokážu doporučit něco, co v principu odradí, protože to nic moc neukáže.
Ta 70-tka je rozumný kompromis mezi cenou a "kvalitou".
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

BRESSER

#34

Příspěvek od Rudy »

Temu sledujem od sameho zaciatku. Moj nazor je taky a to poviem z pohladu toho 10-rocneho chlapca, ze na hviezdy a planety jedine astronomicky dalekohlad. Toto je jeho predstava o astronomii. Trieder hoci mnohokrat lepsi ako nekvalitny teleskop je v jeho predstave len pomocka pre polovnikov.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11419
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

BRESSER

#35

Příspěvek od MaG »

Rudy napsal: Temu sledujem od sameho zaciatku. Moj nazor je taky a to poviem z pohladu toho 10-rocneho chlapca, ze na hviezdy a planety jedine astronomicky dalekohlad. Toto je jeho predstava o astronomii. Trieder hoci mnohokrat lepsi ako nekvalitny teleskop je v jeho predstave len pomocka pre polovnikov.
Souhlasím. Nejen v jeho očích, ale i v očích rodičů.

Já se snažil ale přidat i pohled člověka, co si to sám zažil a nyní trochu líp ví, jak by to příště raději udělal. Proto když ne triedr, tak raději NE 60mm dalekohled.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

BRESSER

#36

Příspěvek od michal.b »

Mno jo, jako temer vzdy, predstavy deti se neshoduji s ochotou rodicu tyto predstavy financovat ;D
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2065
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

BRESSER

#37

Příspěvek od Kami »

MaG napsal: Prosím vás, o tom, zda je dalekohled 60/700 vhodný či ne nemáme šanci se dohodnout. Spíš tu vznikl slušný zmatek.

Mám na to dva druhy pohledu -

- já bych doporučil v první řadě triedr, protože ten by mohl stačit i mnoho let jako jediný dalekohled, ale toto doporučení by bylo vhodné jen kdyby měl dotyčný hoch nějakého kamaráda s větším astronomickýcm dalekohledem

- pokud tedy ne, pak ať to zkusí s malým čočkovým dalekohledem, ale po našich zkušenostech ať se opravdu raději vyhýbá jakémukoli 60mm a zkusí sehnat nějaký ten 70mm v průměru. Mezi náma - takový Lídlteleskop (Skylux 70/700 na slušné montáži pro vizuální pozorování) - ten je už přeci jen výrazně lepší koupí.

Jediné co tedy já osobně nesdílím je názor těch z nás, že mu 60/700 nebude vadit a poslouží mu stejně, jako kdysi nám Astrocabinet. Nedokážu doporučit něco, co v principu odradí, protože to nic moc neukáže.
Ta 70-tka je rozumný kompromis mezi cenou a "kvalitou".
Jak tak pročítám příspěvky,odchovanců Astrocabinetu, je nás tu dost.Určitě si vzpomenete co v nás i ten jednoduchej refraktorek zanechal.Mě osobně bavilo to různé kombinování a stavění,za účelem co nejlepšího a největšího obrazu.Ikdyž při dnešním pohledu zkrz jeho plastové čočky,můžu jen kroutit hlavou,přesto si věrně vzpomínám na ty krásné chvilky z pohledu na Měsíc.Pak byl jen krok k Brýláčku a dalším dokonaleším přístrojům.
Triedr je dobrá volba,jen klučinu možná odradí jeho váha a malé zvětšení.Takový lehký refraktor za málo peněz,aby to rodiče nezrujnovalo.
Já osobně bych jako první dalekohled Lindl bral.Rozhodně bude lepší,než v mém případě Astrocabinet. ;D
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 374
Registrován: 15. 02. 2005, 18:01

BRESSER

#38

Příspěvek od Bob »

Astronomie mě chytla v 6.třídě,kdy jsme začali v zeměpise probírat sluneční soustavu.První pohled na oblohu byl přes kamarádovo divadelní kukátko,které mi toho moc neukázalo.Vzápětí jsem dostal první skutečný dalekohled,refraktor 50/250 se zvětšením 10x,o něco později 20x.Vzpomínám si jak jsem byl unešený že můžu vidět měsíce Jupiteru s jejich měnící se polohou,"šišatou" planetu Saturn,Plejády,M 42 apod.
Dnes mám 7 dalekohledů a další dva,dobsony 210/1400 a 350/1700 se staví,a jedním z těch sedmi je i Lidlskop 70/700.Přestože je to kombinace kovu a plastu,po optické stránce je překvapivě dobrý.
Pohled přes něj na Měsíc,Jupiter nebo Saturn opravdu stojí za to.Krásný,kontrastní a ostrý obraz pásů na Jupiteru a prstenců Saturna.
Dokonce i okuláry f20 a f12 nejsou špatné.Paralaktická montáž Astro 3 má jemné pohyby v obou osách a tak lehkému přístroji vyhovuje.Za ty peníze je to pro začátečníka dobrá volba a pokud má o astronomii alespoň trochu zájem,tak pohled přes Lidloskop ji určitě umocní,možná více než pohled přes triedr,ve kterém opravdu uvidí jen kuličky a šmouhy.Toť můj názor.Bob.
Orion Optics UK 500/2000
Uživatelský avatar
789michal
Příspěvky: 2
Registrován: 07. 10. 2005, 16:05

BRESSER

#39

Příspěvek od 789michal »

tak prave som ho objednal z Quelle
BRESSER ARCTURUS 1190,-Sk

zatial som vždy pozeral len cez obycajny dalekohlad 8x50 a vzdy som bol fascinovany, ako dobre vidno na mesiaci kratery a tie tiene v nich. Najlepsi
zazitok mam z Korziky, ked sme nocovali v severo-zapadnej malo obyvanej casti ostrova. Široko daleko nebola ziadna dedinka a ziadne svetlo. Tak husto posiatu oblohu s krasnou mliecnou drahou som este nikdy nevidel. Pozoravat sa to dalo krasne volnym okom. S dalekohladom, sa nam akurat triasli ruky. Proste zazitok na cely zivot.
Tak sa tesim aký bude mesiac v tom refraktore od Bresser.
Odpovědět