Alternativa HEQ-5

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
maho jakotycz
Příspěvky: 15
Registrován: 03. 02. 2023, 11:35

Alternativa HEQ-5

#1

Příspěvek od maho jakotycz »

Zdravím, potřeboval bych se zkušenějších zeptat na názor. uvažuji o koupi nové montáže a zajímalo by mě, jestli je rozumná alternativa k montáži SW HEQ-5 montáž SW GEQ5 Pro syncan (https://www.novedalekohledy.cz/catalog/ ... -fEALw_wcB)
Já mám hmotnost dalekohledu (SW 150/750) s foťákem cca 6 kg a u té druhé píšou nosnost 10 kg, a protože se mi doma na zemi peníze neválí, přijde mi to jako slušná alternativa. Nebo jsem úplně mimo a někdo ochotný by mě osvětil. :D
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 583
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativa HEQ-5

#2

Příspěvek od stmare »

Neodvážil bych se doporučit eq5 na úkor heq5 pokud tam má být ten newton a už vůbec ne na focení.
A nejde jen o váhu, ale i o schopnost odolat větru. Absolutní bezvětří v kombinaci s dobrým počasím je tak jednou za dva roky.
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1496
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Alternativa HEQ-5

#3

Příspěvek od Yarkho »

Nosnosť berte ako údaj "ešte sa nepolámu ozubené koliečka"; pre slušné správanie montáže pri fotografovaní deľte uvedenú nosnosť cca. dvomi. Pokiaľ je páka/ďalekohľad dlhý alebo ťažký, bol by som ešte konzervatívnejší.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Patrik93
Příspěvky: 121
Registrován: 23. 01. 2020, 21:42
Věk: 31

Re: Alternativa HEQ-5

#4

Příspěvek od Patrik93 »

Mám danú kombináciu a pokiaľ sa nechceš trápiť tak to moc nedoporučujem. Je to fakt na hrane čo eq5 zvládne (možno až za) a to si musíš dať fakt že záležať. Aj preto pokukujem po väčšiej montáži - aspon heq5 alebo menšiom ďalekohľade.
Takže za mňa doporučujem skorej našetriť a zobrať tú heq5.
Na druhú stranu sa s tým tak nejak fotiť dá len musíš prijať fakt že pointácia pôjde väčšinou celkom strašidelne, cca polovicu fotiek vyhodíš a niekedy nenafotíš za celú noc nič.
Honza6691
Příspěvky: 28
Registrován: 19. 11. 2021, 11:00
Bydliště: Bukovinka

Re: Alternativa HEQ-5

#5

Příspěvek od Honza6691 »

Ahoj, s EQ5 a pouze s RA pohonem jsem začínal. S Newtonem 150/F5 jsem nezkoušel víc jak 30s expozice, i tak byl v závislosti na podmínkách velký odpad. Nemám zkušenost s touto montáží s GoTo, ale čas od času mě přepadne chuť pořídit GoTo upgrade. Hlavně kvůli tomu, o kolik je vzhledem k ludře EQ6 lehčí. Jak ale píše Patrik přede mnou, možná to není nejlepší volba.
Sám jsem přesedlal na bazarovou EQ6 a jestli jsi též limitovaný financema, stojí za to pouzvažovat aspoň nad HEQ5 z druhé ruky.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5634
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativa HEQ-5

#6

Příspěvek od Konihlav »

nez napisu neco kloudneho k tematu, jen takova otazka - za kolik se dnes da koupit HEQ-5? Ja jsem mimochodem s HEQ-5 pred X lety zacinal :D resp. na majitele vlakna, jakou kombinaci a kolik do toho chce dat penez?
Odpovědět