mikroskop - studentský pro dceru

Odpovědět
Stefle
Příspěvky: 17
Registrován: 18. 07. 2020, 10:16
Bydliště: Bakov nad Jizerou
Věk: 43

mikroskop - studentský pro dceru

#1

Příspěvek od Stefle »

Dobrý den,

nepovaluje se někomu doma nevyužitý mikroskop vhodný pro dítě zajímající se o mikrosvět? Pokud by byl v dobrém stavu a za rozumnou cenu, koupil bych.

Děkuji

Štefan
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1834
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: mikroskop - studentský pro dceru

#2

Příspěvek od g »

pokud bys chtěl, pak Celestron laboratorní:
https://cz.levenhuk.com/catalogue/mikro ... tory-400x/
(pozor, cena odkazu nepatří k nejlevnějším, jedná se o typ)
I s nějakými preparáty, sklíčky atd. odběrem v Neratovicích za 2222 Kč
Byl snad jen vybalen a vyzkoušen. Výhodou je, že nepotřebuje žádný zdroj energie kromě dobrého denního světla - vyhovuje mi více než LED systémy (ovšem JEN mým názorem a cíly)
Pozor na to, co dcera chce sledovat - pokud horniny, hmyz - pak daleko lepším výběrem jsou binolupy. Mám rád tuto a jde o dobrou volbu:
https://www.mikroskopy-optika.cz/produk ... m-zoom-esb

Jako mikroskop zřídka používám verzi tohoto:
https://www.laboratorni-potreby.cz/04la ... c-led8734/
těm starým osvědčeným Zeiss a Meopta se opticky min. vyrovná, provedením a nostalgií kulhá - není můj (práce)
Stejně jako u dalekohledů - nedej na zvětšení, rozumné max. je 400x pak imerze.. U binolup budeš překvapen možnostmi 20x!
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1303
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: mikroskop - studentský pro dceru

#3

Příspěvek od Zbych »

Také doporučuji trochu přehlíženou kategorii binokulárních lup/mikroskopů. Protože to zvětšení v desítkách (makro) např. na hmyzu je fantastické, osvětlovací prstenec osvítí cokoliv (u motýlů jsou krásně vidět šupiny na křídlech...). Mikroskop (mikro) je "úžeji" zaměřený a objekt musí být buď "průhledný" (tenký) nebo "mikro". Tedy koupit nějaké mikroskopické sady, které nejsou levné. Nebo pozorovat vodu na sklíčku (s malým zvětšením jdou i želvušky).

Proto ta binolupa skýtá víc možností. Navíc si nejsem jistý, jak bude nějaký levný mikroskop za 1 300,- něco slušně ukazovat (něco samozřejmě vidět bude). Aby to za něco stálo, chtělo by to o řád větší investici. Binokulární mikroskopy mám čtyři stejné, asi nějaký prodám, ale za 1 000,- by nebyl ;).
Stefle
Příspěvky: 17
Registrován: 18. 07. 2020, 10:16
Bydliště: Bakov nad Jizerou
Věk: 43

Re: mikroskop - studentský pro dceru

#4

Příspěvek od Stefle »

Děkuji oběma za podnětné postřehy. Jediná moje dosavadní zkušenost s mikroskopy je stará přes 30let, kdy jsme na ZŠ pozorovali slupku od cibule. :-) Vůbec mě nenapadlo, že by se daly mikroskopicky sledovat i horniny a hmyz, což by asi dcera ocenila více.
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1834
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: mikroskop - studentský pro dceru

#5

Příspěvek od g »

Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
tomas.lizner
Příspěvky: 23
Registrován: 02. 08. 2011, 20:43

Re: mikroskop - studentský pro dceru

#6

Příspěvek od tomas.lizner »

Ahoj,

abych nezakládal na ASTROfóru další topic k mikroskopu, tak navážu zde s dotazem na binolupu. Zvažuju pro malé nadšenkyně hmyzího světa dva modely

Bresser Biolux ICD Pro 20x/50x https://www.mikroskop-shop.cz/mikroskop ... lupa-p1844 za 2400,-
a
Delta Optical DISCOVERY 90 (10x/20x/40x) http://www.supra-dalekohledy.cz/binolup ... 65056.html za 6400.

Parametry, které jsou uváděny, jsou si v zásadě podobné, tak řeším, proč je jeden téměř 3x dražší. Nenašel jsem technický list, ze kterého bych něco vyčetl - lepší optika? Jaká? Robustnější konstrukce? Nějaké vychytávky, co ten druhý nemá? Nemám problém dát tu vyšší cenu, jde mi především o kvalitu obrazu.
Vím, že u Bresseru není optika u podobně levných dalekohledů žádné terno a dopředu s tím počítám, tak spíš zde uvažuju, jestli i u té lupy je to u Bresseru spíš jen taková znouzectnost a ta Delta Optical bude kvalitou výraznější. A nebo naopak bych pořízením téhle Delta optical lupy koupil jen výrazně předraženou úroveň levnějšího Bresseru, jestli chápete :D

Ještě mě zaujala trinokulární lupa delta optical http://www.supra-dalekohledy.cz/binolup ... 64317.html se vstupem pro kameru, ale ta stejně neprochází těmi objektivy a nejsem si jistý, jak je to u nich s redukcemi na DSLR.
Případně budu rád za doporučení za jiný tip na nějakou lepší binolupu.
Díky.
Uživatelský avatar
palkog
Příspěvky: 600
Registrován: 11. 05. 2012, 14:11
Bydliště: Presov, SR
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: mikroskop - studentský pro dceru

#7

Příspěvek od palkog »

Pri pripojeni DSLR moze byt podla mna tiez problem s velkostou zorneho pola, ktore ta lupa vie zobrazit. A cip zrkadlovky bude skratka prilis velky. Na fotke bude potom extremna vinetacia a mozno aj cierne okraje.
Ak je v plane aj fotenie, tak by som uz kupil aj priamo kameru na to urcenu. Alebo sa da fotit aj priamo cez okular napr. mobilom - mozno by pasoval aj nejaky drziak na mobil, co sa predava ku dalekohladom...
Web, Astrofotky
  • SW 200/1000, SW ED 72/420
  • EQ-5Pro, StarAdventurer
  • Canon 600D, Canon 6D, ASI224MC, Neptune-C II
  • seťák 18-55mm, seťák 28-80mm, Tamron 70-300mm, Zeiss Pancolar 50mm, Zeiss Sonnar 180mm, Takumar 135mm; Samyang 8mm fisheye, 14mm, 20mm, 500mm
Uživatelský avatar
lachim
Příspěvky: 173
Registrován: 20. 09. 2011, 21:23
Bydliště: Nitra
Věk: 43

Re: mikroskop - studentský pro dceru

#8

Příspěvek od lachim »

Ahojte,

Ako bolo spomínané mikroskop vs binolupa, závisí čo sa bude pozorovať. Ja mám starší mikroskop Meopta, pozorujem s ním zatiaľ vodné mikroorganizmy, rastlinné pletivá atď. Teda treba správne urobiť preparát, tenký a mal by byť priehľadný. Je s tým trocha práce, ale dá sa to praxou naučiť. S binolupou nemám skúsenosti, ale rátam s tým, že objekt sa položí na stolík, osvetlí sa a hneď sa pozoruje.

Zaujímavý blog resp youtube kanál, po anglicky, ale veľmi zaujímavý.

[url]https://www.microbehunter.com/microbehunter-blog/#/url]

Spomínaná kniha " Mikroskop Zcela jednoduše" je veľmi vhodná pre začiatočníkov, popisuje prípravu
preparátov, prípadne ich farbenie a ich popis. Veľa obrazkov, ilustrácií.Len odporúčam túto knihu.


Michal
Canon 350D + 400D; 24/2.8; 50/1.8 II; Samyang 8/3.5; M42: 135/2.8 a 200/4; Minitrack LX2; Bresser 10x50; SkyWatcher Heritage 130/650;
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 513
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: mikroskop - studentský pro dceru

#9

Příspěvek od PetrK »

Obecně lze říct, že čím dražší, tím je lepší optika a preciznější mechanika.

Z těch výše uvedených binolup, bych volil tu druhou. Ze dvou praktických důvodů:
1) má lomené okuláry, což je výrazně pohodlnější, než když se kouká kolmo dolů
2) má zvětšení 10x, tedy širší zorné pole.

Trinoskop bych pro začátek vůbec neřešil, dá se fotit mobilem normálně přes okulár.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Odpovědět