ZWO Seestar smart telescope

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
TomKocanda
Příspěvky: 347
Registrován: 03. 01. 2019, 01:16

Re: ZWO Seestar smart telescope

#226

Příspěvek od TomKocanda »

seestar píše: 12. 05. 2024, 12:05 …. Je tam pár opravdu skvělých vychytávek, které AA nemá.
Co konkrétně?
— APM LZOS 105/650, ASI 2600MCPro, AsiAir Pro, AM5 ---
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11728
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO Seestar smart telescope

#227

Příspěvek od Psion »

TomKocanda píše: 12. 05. 2024, 12:13
MilAN píše: 12. 05. 2024, 11:55 To je ale zásadní nepochopení EAA. Není smyslem pozorovat okulárem, ale kamerou a zobrazovatna monitoru/tabletu/mobilu. A podle chuti zaznamenat výsledek . To samozřejmě nevylučuje možnost následněnzpracovat nebo vyhodnocovat jednotlivé pobrazy. Go-To ani platesolving s tím nemají nic společného, to může být jen další pomůcka pozorování.
https://www.cloudynights.com/forum/73-e ... rocessing/
Třeba nový Celestron Origin bude mít pro tyhle účely bezdrátový streaming na televizi, takže to přímo koncipují pro větší skupiny diváků a říkají tomu EAA - i když se souběžně fotí neupravené suby pro zpracování na astrofoto.
Tohle má Seestar už delší dobu.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24364
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ZWO Seestar smart telescope

#228

Příspěvek od MilAN »

TomKocanda píše: 12. 05. 2024, 12:13 Třeba nový Celestron Origin bude mít pro tyhle účely bezdrátový streaming na televizi, takže to přímo koncipují pro větší skupiny diváků a říkají tomu EAA - i když se souběžně fotí neupravené suby pro zpracování na astrofoto.
No, vždyť tohle platí ve všech případech a je to jednoduché a pochopitelné. Pokud pozoruji on line na monitoru či jiném zobrazovači a ne okulárem, je to EAA a pokud to nějak dále zpracovávám, je to astrofotografie. A je jedno, jestli jde o solo obraz či live stacking.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
seestar
Příspěvky: 61
Registrován: 02. 01. 2024, 10:16

Re: ZWO Seestar smart telescope

#229

Příspěvek od seestar »

TomKocanda píše: 12. 05. 2024, 12:15
seestar píše: 12. 05. 2024, 12:05 …. Je tam pár opravdu skvělých vychytávek, které AA nemá.
Co konkrétně?
Pointaci přes primární teleskop a lepší stacking.
TomKocanda
Příspěvky: 347
Registrován: 03. 01. 2019, 01:16

Re: ZWO Seestar smart telescope

#230

Příspěvek od TomKocanda »

Aha.
Ten stacking umí co?
Po vylepšení live stackingu v AA se volá dlouho a ZWO s tím evidentně nic dělat nechce.
— APM LZOS 105/650, ASI 2600MCPro, AsiAir Pro, AM5 ---
Uživatelský avatar
Jacquess
Příspěvky: 657
Registrován: 24. 08. 2006, 18:19
Bydliště: Praha
Věk: 36

Re: ZWO Seestar smart telescope

#231

Příspěvek od Jacquess »

MilAN píše: 12. 05. 2024, 12:44
TomKocanda píše: 12. 05. 2024, 12:13 Třeba nový Celestron Origin bude mít pro tyhle účely bezdrátový streaming na televizi, takže to přímo koncipují pro větší skupiny diváků a říkají tomu EAA - i když se souběžně fotí neupravené suby pro zpracování na astrofoto.
No, vždyť tohle platí ve všech případech a je to jednoduché a pochopitelné. Pokud pozoruji on line na monitoru či jiném zobrazovači a ne okulárem, je to EAA a pokud to nějak dále zpracovávám, je to astrofotografie. A je jedno, jestli jde o solo obraz či live stacking.
no Sesstar to dělá různě - Slunce a Měsíc ukazuje live na monitoru. Co s týče deep sky objektů, tak live je první najetí na objekt, to člověk vidí obraz tak jak to dopadá na čip, další už je focení expozice a ukazování fotek zpracovaných do jednoho obrázku - live to stackuje, a před divákem je tedy obraz z expozic, zpracovaný v podobě astrofotografie :)
Newton 150/750, Lunt LS35THa, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, GoPro Hero 3

https://tomaja.cz

Kreativec v Planetáriu Praha
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24364
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ZWO Seestar smart telescope

#232

Příspěvek od MilAN »

To, co to ukazuje, je právě přesně EAA :)
Co jiného ti na monitoru ukazuje? Co víc to dělá?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jacquess
Příspěvky: 657
Registrován: 24. 08. 2006, 18:19
Bydliště: Praha
Věk: 36

Re: ZWO Seestar smart telescope

#233

Příspěvek od Jacquess »

MilAN píše: 12. 05. 2024, 20:37 To, co to ukazuje, je právě přesně EAA :)
Co jiného ti na monitoru ukazuje? Co víc to dělá?
Hele, celé to je o slovíčkaření a definicích :) ale jak píše a co jsem pochopil, je rozdíl mezi tím:
1.) když máš dalekohled s kamerou a koukáš na živý obraz Slunce, Měsíce a deepsky pokud na to má dalekohled a kamera výkon - můžeš hýbat s dalekohledem a vidíš pohyb live.

2.) a tím, když na displeji čehokoliv vidíš postupně focený (fotky se ukládají a skládaný obraz - bude live stacking v případě Seestaru přímo v aplikaci a nebo na počítači, kam taháš nafocené snímky a skládáš je taky live.
Newton 150/750, Lunt LS35THa, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, GoPro Hero 3

https://tomaja.cz

Kreativec v Planetáriu Praha
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24364
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ZWO Seestar smart telescope

#234

Příspěvek od MilAN »

To není o žádném slkovíčkaření - EAA je zhruba 20 roků již tak definovaná. Možná jsi nikdy nepoužíval live stack - ale není to tak, že si stahuješ jednotlivé obrázky a pak je skládáš. Tohle dělá program na focení přímo, zrovna takj jako ti to dělá SS . A ať si na monitoru prohlížím v reálu jednotlivé fotky nebo postupně stackované, leze to tak přímo z programu, který řídí kameru. SS nedělá nic jiného - proto to je EAA a ne focení.
Tohle nevynysleli pro SS, tohle funguje už dost dlouho s jakoukolilv kamerou a všichni tomu říkají EAA. Nemusíš s tím souhlasit, ale je to tak. Není to žádná geniální vychytávka SS, která by tu před tím nebyla. Jen o tom možná nevíš.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jacquess
Příspěvky: 657
Registrován: 24. 08. 2006, 18:19
Bydliště: Praha
Věk: 36

Re: ZWO Seestar smart telescope

#235

Příspěvek od Jacquess »

Vím o principech a i vím, že Seestar není první...

já bych chtěl jen vědět, kde ta hranice mezi EAA a astrofocením je...
Protože když odejdu z aplikace Seestaru, on pořád "fotí", dělá jednotlivé snímky a ukládá je...
Newton 150/750, Lunt LS35THa, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, GoPro Hero 3

https://tomaja.cz

Kreativec v Planetáriu Praha
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3429
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: ZWO Seestar smart telescope

#236

Příspěvek od hades »

Je to jednoduché, jakmile tu složeninu sleduješ online, tak je to EAA. Když se na ni podíváš později, kdy už skládání neprobíhá, už je to "jenom" dokumentační fotka z EAA.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24364
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ZWO Seestar smart telescope

#237

Příspěvek od MilAN »

Jacquess píše: 12. 05. 2024, 22:28 já bych chtěl jen vědět, kde ta hranice mezi EAA a astrofocením je...
Protože když odejdu z aplikace Seestaru, on pořád "fotí", dělá jednotlivé snímky a ukládá je...
Ta hranice je v okamžiku, kdy ty osobně budeš zpracovávat ty jednotlivé snímky a upravovat je. Protože to už není on-line, kde to provádí a zároveň zobrazuje mašina. Jen to on-line focení, zpracování a zobrazování je EAA ( bez ohledu na to m jestli se na to díváš :)
A z principu a z definice je EAA on-line pozorování - ne astrofoto.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Alfis
Příspěvky: 18
Registrován: 02. 11. 2023, 20:20

Re: ZWO Seestar smart telescope

#238

Příspěvek od Alfis »

A co si radši nejdříve uvědomit co že znamená to slovo fotografie a co reprezentuje? To astro ve výrazu astrofotografie jen určuje, co že to tím světlem kreslíš.
Ano, i když sleduješ něco na monitoru je to EAA ( i když bych řekl že sem patří i jakékoliv GO TO. protože na digitálu když kouknu na obrazovku co se vyfotilo.... ), ale boha jeho, ten přístroj stále pořizuje snímky ( fotony dopadají na čip a pořizuješ jeden snímek za druhým ). To že skládání probíhá živě neznamená, že už to není fotografování. Ve kterém vesmíru fotografování definuje to, že upravuji fotky a zpracovávám data?
Milane jednoduše
"Cvak" = zachycení fotonů = fotografie.
Live stack pracuje s následnými fotkami a s podobnými algoritmy které použiješ v postprocesu.
Skládání + upravování křivek + redukce šumu +....... Není zachycení fotonů je to jen úprava fotky (fotek) která vznikla fotografováním ( popř. jeden snímek z filmu ). Ale je to jen úprava a né fotografování. To už si v noci můžu blesknout jelena na poli a to že jsem to fotil v noci a následně fotku upravil můžu nazvat astrofotografií... asi ne že?

Zkusíme to Milane ještě jinak.
Mám stativ digitál a fotím oblohu/objekt na obloze. Jsem astrofotograf?
Mám naváděnou montáž, kameru s čipem na astrofoto a noťas a fotím oblohu/objekt na obloze. Jsem astrofotograf?
Mám naváděnou montáž, krabičku do které napojím kamery, filtrační kolo, rotátor, fokuser.... mám možnost sedět doma v teple a ovládat vše na dálku. a fotím oblohu/objekt na obloze. Jsem astrofotograf?
Mám seestar který obsáne velkou část předchozího bodu a fotím oblohu/objekt na obloze. Jsem astrofotograf?
Sedím doma/venku stahuji fotky vesmírných objektů a upravuji je. Hraju si s barvami, šumem.... jsem astrofotograf?

Seestar do té pravé ( né tvojí vlastní ) definice astrofotografie spadá. Ano, nemusí se ti to líbit, můžeš se stavět na hlavu a nesouhlasit, ale to je jediné co s tím můžeš dělat.

edit1: drobná korekce
Naposledy upravil(a) Alfis dne 13. 05. 2024, 07:31, celkem upraveno 1 x.
Alfis
Příspěvky: 18
Registrován: 02. 11. 2023, 20:20

Re: ZWO Seestar smart telescope

#239

Příspěvek od Alfis »

hades píše: 12. 05. 2024, 22:33 Je to jednoduché, jakmile tu složeninu sleduješ online, tak je to EAA. Když se na ni podíváš později, kdy už skládání neprobíhá, už je to "jenom" dokumentační fotka z EAA.
Jo to dává logiku.... Když vezmu všechny snímky ze kterých je live poskládán, tak se zázrakem z toho stane astrofotografie....
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11728
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO Seestar smart telescope

#240

Příspěvek od Psion »

Cloudynights mají tuto jednoduchou definici. Nevymýšlel bych zbytečnosti.

Elektronicky asistovaná astronomie (bez dodatečného zpracování)
Elektronicky asistovaná astronomie (EAA) je použití kamery místo okuláru na dalekohledu k zachycení a prohlížení snímků v téměř reálném čase. Pro účely tohoto fóra musí mít obrázky téměř v reálném čase maximální celkovou integraci ne více než 60 minut a nelze je dodatečně zpracovat
Odpovědět